Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
ESSEX - PART 8
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN ESSEX 1881 - PART 8



Ships in Port 1881 - Essex - Part 8

Harwich, Essex

Vessel:	"Shipwash"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Thomas RANDALL   	M	50 	M	Harwich, Essex, England 	Master
Henry KIMBLE	        M	37 	M	Ipswich, Suffolk, England	Lamplighter
Alfred GREEN	        M	41 	M	London, Middlesex, England	Lamplighter
James PRIVETT	        M	36 	M	Alsford, Hampshire, England	Signal Driver
Henry GOODWIN	        M	25 	M	Ipswich, Suffolk, England	Signal Driver
Wilson HARE	        U	25 	M	Harwich, Essex, England 	A B Seaman
George KEABEL	        U	22 	M	Dovercourt, Essex, England	A B Seaman

Vessel:	"Diligent"
	
William MEKIFF   	M	43 	M	London, Middlesex, England	Seaman And Lamplighter
Lewis MILLER	        U	22 	M	Southwold, Suffolk, England	Seaman

Vessel:	"Powerful"
	
Robert C. BENSTEAD	M	49 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	Master
Robert HYNARD	        M	52 	M	Stoke By Nayland, Suffolk, Eng	Engineer

Vessel:	"Dredger No 3"
	
Joseph PITCHERS 	M	44 	M	Carlton Colville, Suffolk, Eng	Master
John SMITH	        M	47 	M	Reedham, Norfolk, England	Engine Driver
Albert BAILEY	        M	40 	M	Wells, Norfolk, England 	Mate
Bardick RAISON   	M	46 	M	Ramsey, Essex, England         	Crew
Walter GIBBERT   	U	27 	M	Dovercourt, Essex, England	Crew
John PITCHER	        M	34 	M	Harwich, Essex, England 	Crew

Vessel:	"Volunteer"
	
Amos CATT               M	36 	M	Walton, Suffolk, England	Master
William REDWOOD 	M	65 	M	Harwich, Essex, England 	A B Seaman
Robert SCARLETT 	M	60 	M	Harwich, Essex, England 	A B Seaman
Joseph GODLEY	        M	56 	M	Harwich, Essex, England 	A B Seaman
John FULLAGER	        U	22 	M	Harwich, Essex, England 	A B Seaman

Vessel:	"Richmond"
	
Abraham WHITE    	U	28 	M	Harwich, Essex, England 	Master
George WHITE	        U	18 	M	Harwich, Essex, England 	Mate

Vessel:	"Mary Jones"
	
Thomas HUGHES   	M	47 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Master
William HUGHES	        M	22 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Mate
Alexander HUGHES	U	19 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	A B
John PAGE	        M	27 	M	Ipswich, Suffolk, England	A B
Thomas HUGHES	        U	14 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	O S
Edward HUGHES	        U	12 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Boy

Vessel:	"Harkaway"
	
Samuel MOODY    	M	37 	M	Winthorpe, Lincoln, England	Master Mariner
Joseph MOODY	        M	35 	M	Winthorpe, Lincoln, England	Boswain Mariner
John WHYBARN	        U	30 	M	Sandwich, Kent, England 	A B Seaman
William BULLOCK	        U	16 	M	Ipswich, Suffolk, England	Cook & Seaman

Vessel:	"Quiz"
	
John SUTCLIFFE    	M	33 	M	Castleford, York, England	Master
George REED	        U	20 	M	Lynn, Norfolk, England  	Mate
Arthur WATTS	        U	17 	M	Lynn, Norfolk, England         	Boy

Vessel:	"Industry"
	
George GARDNER    	U	37 	M	St Osyth, Essex, England	Master
Albert EGALINTON	U	30 	M	Lynn, Norfolk, England      	Mate
John CHERREN	        U	19 	M	Lynn, Norfolk, England        	Boy

Vessel:	"Reindeer"
	
Thomas DANIELS    	M	39 	M	Harwich, Essex, England 	Master Smack Reindeer
James SMITH	        M	37 	M	Harwich, Essex, England 	Mate Smack Reindeer
William J. HARVEY	M	65 	M	Harwich, Essex, England 	Seaman
Alfred PACKER	        M	25 	M	Whitstable, Kent, England	Seaman
James GOODYEAR	        U	21 	M	Harwich, Essex                 	Seaman

Vessel:	"Ladybird"
	
Henry TUNBRIDGE 	M	37 	M	Steeple, Essex, England 	Master
William TUNBRIDGE	U	16 	M	Sunderland, Durham, England	Mate
Fredrick NUNN	        U	17 	M	Bradwell, Essex, England	O Seaman
John CONNOL	        U	17 	M	Pritelwell, Essex, England	O Seaman

Vessel:	"Eliezer"
	
Joseph Arnold HARGRAVE	M	54 	M	Brotherton, York, England	Master
Arnold Jabez HARGRAVE	U	23 	M	Thornhill Lees, York, England	Mate
John LEWIS	        U	22 	M	Jersey, Channel Islands  	Boatswain
Henry CONDON	        U	22 	M	Penzance, Cornwall, England	A B Seaman
Edward COOKSON	        U	17 	M	Barnsley, York, England 	Boy

Vessel:	"Bottle Imp"
	
Wm. JOHNSON	        M	57 	M	Fishelak, York, England 	Master
Sarah JOHNSON	        M	62 	F	Ruston ?, Norfolk, England	Mises
Wm. HARGRAVE	        U	46 	M	Halden, York, England     	Mate

Vessel:	"Ranger"
	
William SMITH     	M	37 	M	Dovercourt, Essex, England	Master
George MILLS      	M	38 	M	Harwich, Essex, England 	Mate
Alfred LEE	        M	26 	M	Ipswich, Suffolk, England	A B Seaman
Joseph SMITH	        M	22 	M	Walton, Suffolk, England	A B Seaman
William SMITH	        U	20 	M	Wrabness, Essex, England	Apprentice
Thomas LINDSELL	        U	20 	M	Colchester, Essex, England	Apprentice
Charles VINCENT 	U	14 	M	Harwich, Essex, England 	Boy
Peter GUYMER	        U	19 	M	Oakley, Essex, England        	Boy

Vessel:	"Sweedon"
	
James John SNOWDON	M	45 	M	Durham, Durham, England 	Master
John Grham. MC DANIC	M	40 	M	Stockton, Durham, England	Chief Mate
William PITTS	        M	50 	M	Rochester, Kent, England	2nd Mate
John BLAND	        M	42 	M	Sunderland, Durham, England	Boatswain
William ELDERS          M	41 	M	Whitby, York, England         	Cook & Steward
Joseph ORCHARD    	U	36 	M	St Albans, Hertford, England	A B
John BROWN	        U	46 	M	Helegoland (British Subject)	A B
John Peter ANDERSON	M	39 	M	Gothenburg (F), Sweden        	A B
August ERICKSEN	        M	22 	M	Gothland (F), Sweden         	A B
John BEAMSON	        M	45 	M	So Hetton, Durham, England	Chief Engineer
Alfred PEASE	        M	26 	M	Griston, Norfolk, England	Assistant Engineer
Thomas WILSON	        M	26 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Robert BEAMSON	        M	28 	M	East Hetton, Durham, England	Fireman
Charles WATSON	        M	35 	M	Mundsley, Norfolk, England	Fireman
Andrew LAYCOCK	        M	29 	M	Sheffield, York, England	Fireman
Harry WISE	        U	17 	M	W Hartlepool, Durham, England	Eng Steward

Vessel:	"William"
	
Edmund SMITH	        M	37 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master
William RICHARDSON	U	24 	M	Woodbridge, Suffolk, England	Mate
Frederick SMITH 	U	18 	M	Snape, Suffolk, England 	O Seaman
James GROVES	        U	17 	M	Langham, Essex, England 	Apprentice

Vessel:	"Mary Offer"
	
James Offer WHITMORE	U	25 	M	Ipswich, Suffolk, England	Master
Thomas POLLARD	        U	40 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
Frederick STRANGE	U	16 	M	Ipswich, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Hawthorn"
	
George BRITTON     	M	37 	M	Harwich, Essex, England 	Master
William PARSONS 	M	27 	M	Harwich, Essex, England 	Mate
Henry GILBERT	        M	23 	M	Oakley, Essex, England        	A B Seaman
Walter INNINGS	        U	21 	M	Ramsey, Essex, England     	A B Seaman
William STANNARD	U	21 	M	Dovercourt, Essex, England	Apprentice
James WHYATT            U	19 	M	Wix, Essex, England         	Apprentice
Walter POOL	        U	20 	M	Dovercourt, Essex, England	Apprentice
James CALLIGAN	        U	19 	M	Languard Fort, Suffolk, England	Apprentice
William COX	        U	19 	M	Saffron Walden               	Apprentice
Joseph MOORE	        U	18 	M	                            	Apprentice

Vessel:	"Emmanuel"
	
Henry S.N. OLDERSHAW	M	37 	M	London, Middlesex, England	Master
William H. MARTIN	M	39 	M	Woolwich, Kent, England 	Mate
Walter PALLANT	        M	28 	M	Ipswich, Suffolk, England	Boatswain
Henry J. OLSEN	        M	34 	M	Copenhagen (F), Denmark 	Cook & A Seaman
John MC HUGH	        M	33 	M	Liverpool, Lancashire, England	A Seaman
Patrick GRIFFIN 	U	28 	M	Tipperary Templemore         	A Seaman
Antonio MORRIS    	M	40 	M	Triest (F), Austria        	A Seaman
David MOWAT	        M	38 	M	Aberdeenshire, Scotland 	Engineer
Thomas RIPLEY	        U	22 	M	Middlesbro, York, England	Engineer
Edward GILGAN	        M	36 	M	Soreen Cty Sligo, Ireland	Fireman
Alexander GREEN 	W	48 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	Fireman
Thomas TWEADY	        M	63 	M	Houghton Le Spring, Durham, Eng	Fireman

Vessel:	"Claud Hamilton"
	
Harry CLEMENTS    	M	28 	M	Harwich, Essex, England 	Able Seaman
William CAGE	        M	28 	M	Ipswich, Suffolk, England	Stoker
Walter RICHER	        U	26 	M	Brantham, Suffolk, England	Stoker
John HAMMOND	        U	28 	M	Brantham, Suffolk, England	Stoker

Vessel:	"Zealous"
	
G. BROWN	        W	72 	M	Hoseley, Suffolk, England	Watchman

Vessel:	"Tyno"
	
Daniel HARLING    	M	50 	M	Thorpe, Suffolk, England	Fisherman Master
Edward THORPE	        M	29 	M	Alderburgh, Suffolk, England	Fisherman
Charles RABETT	        M	28 	M	Alderburgh, Suffolk, England	Fisherman
William FISHER	        M	26 	M	Alderburgh, Suffolk, England	Fisherman
John THORPE	        U	23 	M	Alderburgh, Suffolk, England	Fisherman
Albert RALPH	        U	21 	M	Thorpe, Suffolk, England	Fisherman
Arthur WELTON	        U	16 	M	Leiston, Suffolk, England	Fisherman
Fred. WARD	        U	17 	M	Leiston, Suffolk, England	Fisherman
Walter WARD	        U	15 	M	Leiston, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"Increase"
	
Benjamin PONDER 	M	60 	M	Salcott, Essex, England   	Mate
Joseph WADE	        M	46 	M	East Donyland, Essex, England	Able Seaman
Henry SADLER	        M	49 	M	Harwich, Essex, England 	Able Seaman
James WILLIAMS    	M	36 	M	Colchester, Essex, England	Able Seaman
Robert CHURCH    	U	40 	M	Harwich, Essex, England 	Able Seaman Cook

Vessel:	"Clacton"
	
George TOSH      	M	47 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Master
Matthew PETTIGREW	U	19 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	O S

Vessel:	"Resolute"
	
John ABBOTT       	M	38 	M	Beverley, York, England 	Master
William ROBINSON	W	35 	M	Whitstable, Kent, England	Mate
John PINNER	        U	19 	M	Harwich, Essex, England 	O Seaman
Charles FLETCHER	U	17 	M	Ipswich, Suffolk, England	O Seaman

Vessel:	"Victor"
	
Henry HARLING     	M	40 	M	Thorpe, Suffolk, England	Fisherman
Edward NORTON    	M	40 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Fisherman
Edward FISHER    	M	41 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Fisherman
Alfred FISHER    	M	27 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Fisherman
James THORPE    	M	26 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Fisherman
George Hy. WARD 	U	19 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Fisherman
Horace COOK	        U	19 	M	Hazelwood, Suffolk, England	Fisherman
Walter LAST	        U	16 	M	Little Glenham, Suffolk, Eng	Fisherman
James WESTNIP	        U	15 	M	Thorpe, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"Jane Gray"
	
Thomas ABBOTT      	M	36 	M	Beverley, York, England 	Master
Joseph TEMPLE     	W	54 	M	Barnton, Lincoln, England	Mate
Alfred FAIREY     	U	19 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
John GULLONE	        U	19 	M	N Berwick, Scotland     	O Seaman
Jane ABBOTT	        M	35 	F	Kings Lynn, Norfolk, England	Masters Wife
John ABBOTT	           	 9 	M	Beverley, York, England 	Masters Child
Caroline ABBOTT	 	         5 	F	Beverley, York, England 	Masters Child
Jane ABBOTT	 	         2 	F	Beverley, York, England
	Occ:	Masters Child

Vessel:	"Thorley"
	
John ARNOLD       	M	39 	M	Brighton, Sussex              	Master
Roert LEWIS	        M	44 	M	Stockton, Co Durham            	Mate
Jonathan HARRISON	U	54 	M	Cramer                       	Seaman
Thomas DOWNES     	U	20 	M	West End, London, Middlesex	Seaman
John FERIN	        U	23 	M	Peonpit, West Indies        	Ord Seaman
John MOORE	        U	16 	M	West Hartlepool             	Prentis
John ALLEN	        U	18 	M	Hackley, London, Middlesex	Prentis
Joseph HALES	        U	19 	M	East End, London, Middlesex	Prentis

Vessel:	"Adara"
	
Edward HOOK     	M	26 	M	Brighton, Sussex, England	Master
John CLARKE	        U	26 	M	Shoreham, Sussex, England	1st Mate
George HURDLE	        U	25 	M	Poole, Dorset, England     	2nd Mate
John THOMAS	        U	32 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Chief Eng
James BOWMAN	        M	42 	M	Manchester, Lancashire, Eng     2nd Eng
John SHAW	        M	26 	M	Brighton, Sussex, England	3rd Eng
Samuel BUTLER	        M	42 	M	Shoreham, Sussex, England	Steward
Henry FRANCISBEL	M	37 	M	Nottingham, Nottingham, Eng	Carpenter
Charles SHERLOCK	U	23 	M	Southwick, Sussex, England	Cook
George PEAKE	        U	32 	M	Hayle, Cornwall, England	A B
James GREENWALL         U	23 	M	Sunderland, Durham, England	A B
Frank LINK	        U	25 	M	Sunderland, Durham, England	A B
William BOLT	        U	26 	M	Sunderland, Durham, England	A B
Joseph SCAMLINE	        M	37 	M	British Subject, Malta       	A B
William COOK	        M	33 	M	Waterford Co Waterford        	Donkey Man
James HARPER       	U	27 	M	West Hartlepool, Durham, Eng	Fireman
Lewis PAICE	        U	20 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Fireman
Charles READ	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Fireman
John SULLIVAN	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Walter OCKENDEN 	U	15 	M	Southwick, Sussex, England	Apprentice
Albert PRICE	        U	17 	M	Plymouth, Devon, England	Apprentice
William GREEN	        U	15 	M	London, Middlesex, England	Engineers Steward

Vessel:	"Alpha"
	
Robert EASTER    	M	57 	M	Aldbro, Suffolk, England	Master
Julien SMITH	        M	46 	M	Aldbro, Suffolk, England	Mate
John SMITH	        M	39 	M	Aldbro, Suffolk, England	A B Seaman
Herbert FISHER	        M	37 	M	Aldbro, Suffolk, England	A B Seaman
Walter FISHER	        M	38 	M	Aldbro, Suffolk, England	A B Seaman
Joseph REEDER	          	19 	M	Aldbro, Suffolk, England	O Seaman
William PARKER	 	        18 	M	Aldbro, Suffolk, England	O Seaman
John PALLANT	 	        16 	M	Aldbro, Suffolk, England	O Seaman
James MANN	 	        16 	M	Snape, Suffolk, England 	O Seaman

Vessel:	"Diamond"
	
James HARSTEAD     	M	26 	M	Knotingley, York, England	Master
Richard COOKSON	        U	26 	M	Knotingley, York, England	Mate
Samuel COLLINS	        U	14 	M	Woodbridge, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Elizabeth"
	
George SAYNER    	M	29 	M	Knottingley, York, England	Master
Thomas CRICKMORE	U	21 	M	Mudford Bridge, Suffolk, Eng	Mate
George BOATWRIGHT	U	22 	M	Lowestoft, Suffolk, England	A B
Mark HARGRAVE	        U	15 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Day Star"
	
Thomas BENSTED    	M	34 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
John CATCHPOLE	        M	48 	M	Chelmdiston, Suffolk, England	A B
Henery ALDRIS	        U	18 	M	Stratford, Essex, England	O S

Vessel:	"Problem"
	
Henry TURNER    	M	48 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
George LINES	        M	39 	M	Sutton, Suffolk, England	A B
Philip SPALL	        M	31 	M	Hartley, Suffolk, England	A B
William GARDINER	M	28 	M	Ipswich, Suffolk, England	A B

Vessel:	"Visitor"
	
Walter Samuel COLTHORPE	M	42 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
George STRAND	        M	40 	M	Ipswich, Suffolk, England	Able Seaman
Henry GULLEN	        U	20 	M	Walton, Suffolk, England	Able Seaman
William BOWN	        U	18 	M	Ipswich, Suffolk, England	Ordinary Seaman
Charles James FARTHING	U	17 	M	Ipswich, Suffolk, England	Ordinary Seaman

Vessel:	"Aquiline"
	
Harry COOK	        M	42 	M	East Donyland, Essex, England	Captain
James WATSON	        M	48 	M	East Donyland, Essex, England	Mate
James BLACKWALL	        M	44 	M	East Donyland, Essex, England	Able Seaman
George COOK	        M	40 	M	East Donyland, Essex, England	Able Seaman
Henry WARREN	        M	21 	M	East Donyland, Essex, England	Able Seaman
Mark MOULTON	        U	29 	M	East Donyland, Essex, England	Able Seaman

Vessel:	"Emily Lloyd"
	
Joseph SPOONER     	M	41 	M	Burnham, Essex, England 	Master
Henery SPOONER      	M	29 	M	Burnham, Essex, England 	Mate
George TAYLOR	        U	18 	M	Burnham, Essex, England 	A B
James BUNN	        U	17 	M	Burnham, Essex, England 	O S
Henery ALDIRS	        U	17 	M	Southminster, Essex, England	Cook

Vessel:	"Invincible"
	
Robert FIDDAMAN 	M	48 	M	Brancaster, Norfolk, England	Master
Daniel BAKER	        M	53 	M	Hullbridge (Haldon), Essex	Mate

Vessel:	"Julia Wood"
	
Thomas ELY	        M	30 	M	Shotley, Suffolk, England	Captain
John SHARMAN	        M	30 	M	Chelmondiston, Suffolk, England	Mate

Vessel:	"Albert"
	
Thomas SCOTT    	W	54 	M	Holbrook, Suffolk, England	Master
Amis SMITH	        M	30 	M	Shotley, Suffolk, England	Mate

Vessel:	"Essex"
	
Charles HOWE      	M	38 	M	Tollesbury, Essex, England	Master
William Stokes JARVIS	M	28 	M	Maldon, Essex, England  	Mate
James LAZELL	        M	31 	M	Wissen, Suffolk, England	Engineer
Charles FARTHING	U	18 	M	Colchester, Essex, England	O Seaman

Vessel:	"Cyllene"
	
Jacob FANCE	        M	52 	M	Leigh, Essex, England       	Master
William LLANBY	        M	50 	M	Boston, England          	Mate
Albert JERVIS	        U	19 	M	London, Middlesex, England	O S
Harry MILLER	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Reindeer"
	
Edward ROBINSON 	M	30 	M	Battersea, Surrey, England	Master
Robert KEYS	        U	19 	M	Lambeth, Surrey, England	Mate
Edward ROBINSON	        U	12 	M	Blackfriars, Surrey, England	Cabin Boy

Vessel:	"Matin"
	
James MUDIE     	M	60 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Master
William EASSON    	U	30 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Mate
John CHRISTIE    	M	37 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Second Mate
William BRUCE	        M	33 	M	Perth, Perth, Scotland      	A B Seaman
William SWORD	        M	30 	M	Dundee, Forfar, Scotland	A B Seaman
Archabald YOUNG 	M	44 	M	Dundee, Forfar, Scotland	A B Seaman
John MATTHEW	        M	37 	M	Dundee, Forfar, Scotland	A B Seaman
Charles LEGATTE 	M	49 	M	(Naturalised Subject), Belgium	A B Seaman & Cook
William Richard Elliot SMALL	
                        U	28 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Chief Engineer
James CLARK	        U	22 	M	Carnoustie, Forfar, Scotland	Second Engineer
George COUPER	        M	33 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Fireman
David LORIMER	        M	32 	M	Dunkeld, Forfar, Scotland	Fireman
Alexander SINCLAIR	M	25 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Fireman	
George CROSS            M	46 	M	Ipswich, Suffolk, England	Master
Edward PRENTICE    	M	61 	M	Harwich, Essex, England 	1st Mate
John ABLETT	        M	24 	M	Harwich, Essex, England 	2nd Mate
Edward BUGG	        M	31 	M	Ipswich, Suffolk, England	Carpenter
Charles GOULD	        M	34 	M	Clacton, Essex, England 	Seaman
William LUCAS	        M	28 	M	Suffolk, England           	Seaman
William DURRANT	        M	29 	M	Essex, England               	Seaman
Richard SANDERS 	M	27 	M	Essex, England           	Seaman
John PRECIOUS	        U	20 	M	Essex, England              	Seaman
William BAKER	        M	35 	M	Ipswich                      	Seaman
Joseph COLE	        U	16 	M	Essex, England          	Boy
Warren ELLIS	        M	22 	M	Essex, England           	Chief Engineer
David BANKS	        M	26 	M	Suffolk, England        	2nd Engineer
Elijah CARTER	        W	47 	M	Essex, England          	Donkey Man
... ATCKINS	        M	38 	M	Ipswich                 	Fireman
James MOISLEY	        M	38 	M	Nacton, Suffolk, England	Fireman
William TURNER	        M	45 	M	Wix, Essex, England         	Fireman
James CATCHPOLE 	U	23 	M	Suffolk, England         	Fireman
Charles WARD	        U	20 	M	Kent, England              	Fireman
Fredrick WARD	        U	22 	M	Kent, England             	Fireman
Edward BALLS	        U	40 	M	Essex, England            	Fireman
James CRABTREE	        U	20 	M	Newcastle On Tyne        	Fireman
Henry BIRD	        M	40 	M	Ipswich                     	Cook
Henry ISVALL	        M	25 	M	Essex, England          	Chief Std
Richard YOUNG	        U	24 	M	Essex, England             	2nd Std
Thomas CUMMINGS 	U	22 	M	Essex, England               	F C Std
John WILDING	        U	15 	M	Essex, England             	Boy
Georgeina CLAXTON	W	56 	F	Suffolk, England        	Stewardess

Vessel:	"Albatross"
	
William PONDER    	U	60 	M	Gold Hanger, Essex, England	A B Seaman
George BRYANT	        U	38 	M	Hull, York, England      	A B Seaman

Vessel:	"Mary Ann"
	
Ambrose LAWRENCE	U	72 	M	East Donyland, Essex, England	Master
Joseph LAWRENCE         M	60 	M	East Donyland, Essex, England	Mate

Vessel:	"Queen"
	
Edward NUNN      	M	52 	M	Woodbridge, Suffolk, England	Master
George GIBBS       	U	20 	M	Orford, Suffolk, England	Mate
Thomas BROOKS	        M	38 	M	Ipswich, Suffolk, England	A B
Joshua HOGGAR     	U	32 	M	Woodbridge, Suffolk, England    A B
Robert SHEMMING 	U	15 	M	Melton, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Sentus"
	
John MIZZEN	        M	32 	M	Hockley, Essex, England 	Master
George CANNEY	        U	22 	M	Tollesbury, Essex, England	Mate
Mary Ann MIZZEN 	M	30 	F	Rochford, Essex, England	Masters Wife

Vessel:	"Active"
	
George William MYNHEER	U	21 	M	Harwich, Essex, England 	Mate
Albert CARDER	        U	18 	M	Rowhedge, Essex, England	O S
Cornelius TAYLOR	U	17 	M	Hull, York, England         	Cook

Vessel:	"Countess Of Derby"
	
Thomas TYRRELL    	M	46 	M	Wicklow Co Arklow, Ireland	Master
Michael KEARON	        M	50 	M	Wicklow Co Arklow, Ireland	Mate
James MULDON	        U	19 	M	Dublin Co Skerries, Ireland	A B Seaman
Thomas BALDWIN	        U	22 	M	Carmarthen, Wales          	O S & Cook

Vessel:	"Forest Oak"
	
Abraham SIMPSON 	U	49 	M	Louth, Lincoln, England 	Master
Fred. KOSTER	        U	27 	M	Cologne Neustadt (F), Germany	Mate
John HIENS	        U	20 	M	Hambury Altna (F), Germany	Able Seaman
Charles HEDLAND 	U	18 	M	Millwall, London, Middlesex	Boy

Vessel:	"Little Fred"
	
John SINMAN     	M	33 	M	St Blazey, Cornwall, England	Master
Richard RICHARDS	M	31 	M	Charlestown, Cornwall, England	Mate
Joseph SRETHEWAY	M	23 	M	St Austell, Cornwall, England	Od Seaman
Thomas SINMAN	        U	15 	M	St Blazey, Cornwall, England	Boy Cook

Vessel:	"John William"
	
William JONES     	M	41 	M	Carnarvon, Wales            	Master
Hugh ROBERTS	        U	43 	M	Carnarvon, Wales         	Mate
John JONES	        M	47 	M	Carnarvon, Wales         	A B
William GRIFFITHS	U	15 	M	Carnarvon, Wales          	Boy

Vessel:	"Ann Peat"
	
Albert CHILD      	M	32 	M	St Osyth, Essex, England	Master
George SADLER    	M	36 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mate
Edgar SIMMONS	        U	35 	M	Norwich, Norfolk, England	Cook
Rudolph HAMMER    	M	43 	M	Pillan (F), Prussia        	A B
Eliees VARNES	        U	18 	M	Bodo (F), Norway         	O S
Thomas Stapleton LONGSTAFF U	20 	M	Bishop Aukland, Durham, England	Apprentice
James BROWN	        U	19 	M	Norwich, Norfolk, England	Apprentice

Vessel:	"Rita"
	
Henry WIGG       	U	33 	M	Kessingland, Suffolk, England	Master
B.G. PALMER	        M	41 	M	Southwold, Suffolk, England	Mate
Richard EDWARDS 	M	36 	M	Kessingland, Suffolk, England	Seaman
Henry HAMMARD	        M	36 	M	Southwold, Suffolk, England	Seaman
Edward ROGERS	        M	31 	M	Southwold, Suffolk, England	Seaman
Thomas ROGERS	        M	23 	M	Southwold, Suffolk, England	Seaman
B. P. (Jnr.) PALMER	U	17 	M	Southwold, Suffolk, England	Seaman
B. CROSS	        U	17 	M	Southwold, Suffolk, England	Seaman
Fredwick R. ASHMOND	U	16 	M	Southwold, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Oasis"
	
Edward Philip SHARMAN	M	58 	M	Dover, Kent, England         	Sailing Master
William BAX	        M	36 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Steward
James Bunet HOWARD	M	26 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Seaman

Vessel:	"Petrel"
	
John Reeder EASTER	M	30 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Master
Daniel NORTON	        M	36 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Mate
Charles Holden CHATTEN	M	49 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Pilot
Emmanuel SAWYER 	M	41 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Pilot
John Jonathan ELVEN	M	36 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Pilot

Vessel:	"Alpha"
	
William WATERS     	M	59 	M	Southwold, Suffolk, England	Master
George WHALTON	        M	43 	M	Southwold, Suffolk, England	Mate
George Edward SMITH	M	44 	M	Southwold, Suffolk, England	Trinity Pilot

Vessel:	"Gemini"
	
John CAUSTON      	M	43 	M	Gt Clacton, Essex, England	Captain
John SOUTHGATE	        M	55 	M	Lt Bentley, Essex, England	Mate
William CROSS	        M	38 	M	Gt Clacton, Essex, England	A B Seaman
Henry SMITH	        U	23 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman

Vessel:	"Druid"
	
William RICHARDSON	M	31 	M	Sunderland, Durham, England	Master
Joseph DOVE	        U	25 	M	Sunderland, Durham, England	1st Mate
Peter WATSON	        M	52 	M	Sunderland, Durham, England	Se Mate
Andrew ANDERSON	        M	30 	M	Bergen, Norway               	Steward
William MARSHALL	M	43 	M	Sunderland, Durham, England 	Boatswain
William SINCLAIR	U	22 	M	Sunderland, Durham, England 	Able Seaman
William THEOBALD	U	24 	M	Colchester, Essex, England	Able Seaman
Thomas HARRIS	        U	26 	M	Colchester, Essex, England	Able Seaman
Robert POWELL	        U	24 	M	Colchester, Essex, England	Able Seaman
Thomas EMERRSON 	M	29 	M	Sunderland, Durham, England	Able Seaman
John DUNN	        M	40 	M	Durham, Durham, England 	1st Engineer
Gorge SCOTT	        M	30 	M	Durham, Durham, England       	2nd Engineer
Edward CUTLER	        M	42 	M	Norfolk, England             	Donkeyman
John HOPPER	        U	21 	M	Sunderland, Durham, England 	Fireman
Ralph MIDDIS	        U	20 	M	Sunderland, Durham, England 	Fireman
William SWIFT	        M	53 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Henry SCOTT	        U	22 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Arthur NEWTON	        M	31 	M	Sunderland, Durham, England	Passenger
Livinia ATCKINSON	M	24 	F	Ipswich, Suffolk, England	Passenger

Vessel:	"Horates"
	
Isaac DIXON     	M	38 	M	St Bees, Cumberland, England	Master
Henry ELLISION	        U	38 	M	Belfast, Ireland         	A B Seaman
Thomas Edwith DAWSON	U	18 	M	Maryport, Cumberland, England	Apprentice
Thomas WATT	        U	14 	M	Cockermouth, Cumberland, Eng	Apprentice
Eugene DADDEN	        U	18 	M	Nantes Nl Bh St, France 	O Seaman
William PUXLEY	        M	66 	M	Milton, Kent, England         	Customs Officer
Eleanor DIXON    	M	34 	F	Whitehaven, Cumberland, Eng	Masters Wife
Eleanor DIXON	         	4 	F	Whitehaven, Cumberland, Eng	Masters Daughter
Isaac DIXON	 	        8 w	M	Maryport, Cumberland, England	Masters Son

Vessel:	"Constance"
	
George TURNBULL    	M	34 	M	Shirburn, Durham, England	Master
Charles Henery SHUM	M	33 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	Chief Mate
William MADDISON	U	21 	M	Seham Harbour, Durham, England	Boaswain
Edward BELLAMY    	U	22 	M	Bristol, Somerset, England	Cook & Steward
Fergus FERGUSON 	U	28 	M	Iverary, Argyll, Scotland	Able Seaman
Malcom MC LERD	        U	27 	M	Inverness South Uist            Able Seaman
Thomas SAYER	        M	41 	M	Woolwich, Kent, England 	Chief Engineer
Thomas BYHANA	        M	27 	M	London, Middlesex, England	Able Seaman
Edmond M. HURLEY	U	40 	M	Waterford, Ireland         	Assistant Engineer
George BROWN	        U	35 	M	Hamilton, Canada         	Donkeyman
John DAVIDSON	        M	33 	M	Bergen (B S), Norway            Fireman
Thomas WELSH	        U	20 	M	Milwall, London, Middlesex, Eng	Fireman

Vessel:	"Iota"
	
Henry HARDEN     	M	25 	M	St Osyth, Essex, England	Master
William RICHMOND	U	14 	M	Harwich, Essex, England  	Boy

Vessel:	"Mary Lyne"
	
Eli WHITE	        U	22 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
William BRAGG	        U	21 	M	London, Middlesex, England	O Seaman

Vessel:	"Triumph"
	
David TAYLOR     	M	61 	M	Ipswich, Suffolk, England	Master
James FROST	        M	41 	M	Norwich, Norfolk, England	Mate
Walter AUSTEN	        U	18 	M	Ipswich, Suffolk, England	Ordinary

Vessel:	"Black Boy"
	
Andrew F. WATSON	M	64 	M	Banff, Banff, Scotland       	Master
Thomas ROACH	        M	46 	M	Monkwearmouth, Durham, England	Mate
James HALL	        M	39 	M	Monkwearmouth, Durham, England	A B
Charles ROBERTS	        M	54 	M	Angmering, Sussex, England	Cook & Steward
Robert ROSE	        M	60 	M	Thorpe, Essex, England      	A B
James SOLLY	        M	37 	M	Ash, Kent, England       	A B
Wm. CARR	        M	40 	M	Hull, York, England        	A B
Wm. SALTER	        M	44 	M	Monkwearmouth, Durham, England	A B
Thomas TINDLE     	M	42 	M	Monkwearmouth, Durham, England	A B
John CLEMENT	        U	37 	M	Bishop Wearmouth, Durham, Eng	A B
George VINCENT	        W	42 	M	Newcastle On Tyne, Northumbs	Chief Engineer
Charles ALLISON 	M	44 	M	Colchester, Essex, England	2nd Engineer
John ROBINSON	        M	55 	M	Barnard Castle, Durham, England	Fireman
Joseph MOORE	        M	44 	M	Bishop Wearmouth, Durham, Eng	Fireman
Joseph BURLINSON	M	  	M	                             	Fireman
John George PICKERON	M	32 	M	Bishop Wearmouth, Durham, Eng	Seaman
Robert RAMSEY	        M	35 	M	Bishop Wearmouth, Durham, Eng	Seaman
Thomas PICKERON 	M	33 	M	Bishop Wearmouth, Durham, Eng	Seaman
Wm. PICKERON	        M	29 	M	Bishop Wearmouth, Durham, Eng	Seaman

Vessel:	"Anna Sarah"
	
Samuel SPALDING  	M	28 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
William WOOD	        M	43 	M	Ipswich, Suffolk, England	A B Seaman
John TWAITS	        M	30 	M	Ipswich, Suffolk, England	A B Seaman
James DALE	        U	21 	M	Ipswich, Suffolk, England	O Seaman
James LANE	        U	17 	M	Ipswich, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Eva"
	
William BATTY     	W	57 	M	Wakefield, York, England	Master
Robert BATTY	        M	50 	M	Hull, York, England        	Owner

Vessel:	"Lilly"
	
James TAYLOR	        M	59 	M	Knottingley, York, England	Master
Charles CAUTHORN	M	51 	M	Knottingley, York, England	Mate
George PLUMMER  	U	14 	M	St Pancras Parish, London	O Seaman

Vessel:	"John Brotherick"
	
Frances SPENDLEY	M	53 	M	Manningtree, Essex, England	Mate
John FLORY	        M	21 	M	Stutton, Suffolk, England	A B
James FLORY	        U	47 	M	Stutton, Suffolk, England	O S
Henery ROSE	        U	14 	M	Manningtree, Essex, England	O S

Vessel:	"Sovereign"
	
Thomas HOWARD    	M	56 	M	Wivenhoe, Essex, England	Master
Joseph COLBEER	        M	58 	M	Wivenhoe, Essex, England	Mate
James PODD	        U	35 	M	Ipswich, Suffolk, England	A B Seaman
James WATTS	        M	31 	M	Stutton, Suffolk, England	A B Seaman
Alfredd FLERY	        U	18 	M	Stutton, Suffolk, England	O Seaman

Vessel:	"Cognac Packett"
	
Frederick BLANKS	U	27 	M	Maldon, Essex, England      	A B

Vessel:	"Avalon"
	
Robert Alexander HENDERSON
                   	M	32 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	Master
Henry SHEDLOCK     	M	34 	M	London, Middlesex, England	1st Mate
William Samuel GAY	M	34 	M	Wells, Norfolk, England 	2nd Mate
James EGGETT	        M	24 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Carpenter
John Meads WOOLVETT	M	40 	M	Portsmouth, Hampshire, England	A B Seaman
William Hartley ABBOTT	M	39 	M	Harwich, Essex, England 	A B Seaman
Samuel JOHNSON	        M	28 	M	Kettering, Northampton, England	A B Seaman
William RUMSEY	        M	52 	M	Mistley, Essex, England 	A B Seaman
Charles CARTER	        M	36 	M	Beaumont, Essex, England	A B Seaman
William SMITH     	M	35 	M	Harwich, Essex, England 	A B Seaman
Frederick KNOCK   	 	13 	M	Harwich, Essex, England 	Deck Boy
Joseph William CORNELL	M	32 	M	Ipswich, Suffolk, England	1st Engineer
Turner William HAMMOND	M	31 	M	Ipswich, Suffolk, England	2nd Engineer
Henry PALMER	        M	52 	M	Trimley, Suffolk, England	Donkeyman
Samuel BENNETT	        M	33 	M	Dovercourt, Essex, England	Fireman
Jeremiah CARR	        M	38 	M	Henley, Suffolk, England	Fireman
William WOODWARD	U	27 	M	Edinburgh, Scotland        	Fireman
Arthur CANT	        M	35 	M	Lawford, Essex, England 	Fireman
Arthur SMITH	        U	21 	M	Ardleigh, Essex, England	Fireman
Thomas HARRISS     	M	26 	M	Harwich, Essex, England 	Fireman
William WARNER     	M	34 	M	Monksholme, Suffolk, England	Fireman
Richard YOUNGS	        M	47 	M	Harwich, Essex, England 	Cook
Edgar BONNER	        M	28 	M	Stratford, Essex, England	1st Steward
Arthur PELLS	        M	27 	M	Harwich, Essex, England 	2nd Steward
James SMITH	        M	21 	M	Manningtree, Essex, England	Fore Cabin Steward
Charles SMITH	         	15 	M	Ipswich, Suffolk, England	Pantry Boy
Emma CARRINGTON 	W	40 	F	Colchester, Essex, England	Stewardess

Vessel:	"Dovercourt"
	
Henry HARMAN    	U	31 	M	Margate, Kent, England     	Mate
William TORRINGTON	U	21 	M	Ipswich, Suffolk, England	Ordy Seaman
Arthur TODD	        U	20 	M	Ipswich, Suffolk, England	Lad

Vessel:	"Lady Elizabeth"
	
John PEEL	        M	59 	M	Selby, York, England        	Master
Jesse PEEL	        U	20 	M	Selby, York, England      	Mate
James LAYTON	        U	16 	M	Peckham, London, Middlesex, Eng	Boy
Julius HANSEN	        U	21 	M	 (F), Denmark               	A Seaman

Vessel:	"Margaret"
	
William GOODWIN  	M	30 	M	Wivenhoe, Essex, England	Master
Joseph STONHOLD	        M	40 	M	Colchester, Essex, England	Mate
William MILLS	        U	20 	M	Wivenhoe, Essex, England	A B Seaman
Jonathan COOK	        U	17 	M	Poplar, Essex, England  	O Seaman

Vessel:	"Stour"
	
Charles GOODCHILD	M	46 	M	Ipswich, Suffolk, England	A B Seaman

Vessel:	"Hannah"
	
William ELLIS     	M	55 	M	Langley, Norfolk, England	Master
Daniel ELLIS	        U	33 	M	Langley, Norfolk, England	Mate
Samuel Joseph LEAPER	U	18 	M	London, Middlesex, England	O Seaman

Vessel:	"Adelaide"
	
Francis LAWRENCE	M	58 	M	Elstree, Hampshire, England	Master
John ROBINSON           M	32 	M	Greenwich, Kent, England	Chief Officer
James CHILVER	        W	23 	M	Colchester, Essex, England	2nd Officer
William OXENHAM 	M	36 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Chief Engineer
William MC BURNEY	M	37 	M	Devonport, Devon, England	2nd Engineer
Daniel HOGG	        M	37 	M	Maningtree, Essex, England	Carpenter
James WARD	        M	34 	M	Harleston, Suffolk, England	Donkeyman
Frederick GOSTLING	M	25 	M	Framlingham, Suffolk, England	Seaman
Robert BARNES	 	        28 	M	Great Oakley, Essex, England	Seaman
Joseph REDWOOD     	M	26 	M	Harwich, Essex, England 	Seaman
John LONG	        U	28 	M	Bury St Edmonds, Suffolk, Eng	Seaman
Frederick COPPIN	M	24 	M	Harwich, Essex, England 	Seaman
John HORNE	        M	32 	M	Shelly, Essex, England        	Seaman
Samuel CHILVER	        U	19 	M	Colchester, Essex, England	Seaman
James CALVER	        M	33 	M	Harwich, Essex, England 	Seaman
Samuel WRIGHT	        M	40 	M	Stowmarket, Suffolk, England	Fireman
Thomas FALL	        M	33 	M	Brannstone, Northampton, Eng	Fireman
James ABBOTT	        M	28 	M	Mistley, Essex, England 	Fireman
Moses ABBOTT	        U	23 	M	East Bergholt, Suffolk, Eng	Fireman
Thomas GOULD	        U	25 	M	Mistley, Essex, England 	Fireman
Thomas OSBORN	        M	44 	M	Mistley, Essex, England 	Fireman
James CHATTEN	        M	24 	M	Ipswich, Suffolk, England	Fireman
James SADLER	        M	40 	M	Ipswich, Suffolk, England	Fireman
William GILDER	        M	30 	M	Stutton, Suffolk, England	Fireman
John CROW	        M	35 	M	Ipswich, Suffolk, England	Cook
August DE WIL	        M	42 	M	Antwerp, Belgium        	Chief Steward
Walter BATTELY     	M	27 	M	Ipswich, Suffolk, England	2nd Steward
George PUXLEY	        M	27 	M	Harwich, Essex, England 	Fore Cabin Steward
George INWARD	        U	21 	M	Dovercourt, Essex, England	Assistant Steward
Richard CAVILL	        U	17 	M	Harwich, Essex, England 	Assistant Steward
Henry BROOM	        U	15 	M	Southwold, Suffolk, England	Assistant Steward
William COCKLE	        U	15 	M	Carthegena (B S), Spain 	Deck Boy
George ANDREWS	        U	14 	M	Harwich, Essex, England 	Deck Boy
Prudence COCKLE 	W	41 	F	Kingsdown, Kent, England	Stewardess

Vessel:	"Doris"
	
W.James CANHAM     	M	53 	M	Alringham, Suffolk, England	Trinity Pilot
W.John GIBBS	        M	56 	M	Orford, Suffolk, England	Trinity Pilot
W.F.C. PRYCE	        M	49 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Trinity Pilot
William DALE	        M	40 	M	Wrentham, Suffolk, England	Master Mariner
Alfred MEADOWS	        M	26 	M	Southwold, Suffolk, England	Mate
William A. HERBERT	U	17 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook & Steward
Return to Introductory Page