Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
ESSEX - PART 7
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN ESSEX 1881 - PART 7



Ships in Port 1881 - Essex - Part 7

Leigh, Essex

Vessel:	"Retriever"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
John BRUTY	        M	39 	M	Maldon, Essex, England	    Mate
Robert TUNBRIDGE	U	26 	M	Leigh, Essex, England	    A B Seaman
Alfred JOHNSON  	U	20 	M	Leigh, Essex, England	    O D Seaman
William WILSON	        U	16 	M	Leigh, Essex, England	    O D Seaman

Vessel:	"Adeline"
	
George WELLS       	M	42 	M	Stanford Le Hope, Essex	    Master Barge Man
William FITCH	        U	19 	M	Pitsea, Essex, England	    Mate

Vessel:	"Thomas"
	
Adam James EVES 	M	28 	M	Maldon, Essex, England	    Master
William KIRBY	        M	45 	M	Maldon, Essex, England	    Mate
William Thomas EVES	U	16 	M	Maldon, Essex, England	    A B Seaman

Vessel:	"George Canning"
	
Charles SEXTON  	U	19 	M	Tillingham, Essex, Eng	    Mate
Thomas John GOSLING	U	10 	M	Southend, Essex, Eng	    Visitor

Vessel:	"Emily"
	
George WELLS        	U	  	M	Fobbing, Essex, England	    Mariner Mate

Vessel:	"George And Alfred"
	
Walter STAINES     	U	23 	M	Langford, Essex, Eng        A B Seaman

Vessel:	"Quiver"
	
David KINGSBURY 	M	20 	M	Southend, Essex, Eng	    Master
Harry HORNER	        U	20 	M	Paglesham, Essex, Eng	    Mate

Vessel:	"United Brothers"
	
Robert INGRAM       	M	39 	M	Southend, Essex, Eng	     Master
Charles ABSALOM 	M	44 	M	Southend, Essex, Eng	     Fisherman
George CULHAM	        M	55 	M	Southend, Essex, Eng	     Fisherman

Vessel:	"Enterprise"
	
Henry BROOKS      	M	30 	M	Southend On Sea, Essex	     Master Of Fishing Smack
George BROOKS	        M	23 	M	Southend On Sea, Essex	     Mate Of Smack

Vessel:	"Sabrina"
	
Joseph PAGE     	M	37 	M	Southend, Essex, Eng	      Master
William WAKELING	M	36 	M	Southend, Essex, Eng	      Mate

Vessel:	"Jolly"
	
George NYALL        	M	35 	M	Southend, Essex, Eng	      Fisherman Master
William PORTER       	M	43 	M	Southend, Essex, Eng	      Fisherman A B Seaman Mate
William TOMAS       	U	22 	M	Southend, Essex, Eng	      Fisherman A B Seaman

Vessel:	"Gem"
	
Jonathan HARGRAVE	M	33 	M	Knottingly, York, Eng	       Master
Mary HARGRAVE	        M	31 	F	Knottingly, York, Eng	       Masters Wife
John TOOP	        M	30 	M	Poole, Dorset, Eng	       Mate
Joseph COOK	           	15 	M	Hull, York, England	       Cabin Boy
Mary HARGRAVE	         	7 	F	Knottingly, York, Eng	       Masters Daughter

Vessel:	"Capulet"
	
David MACLEAN	        M	50 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scot        Master
Robert C. TAGG  	M	57 	M	Dover, Kent, England            Cf Mate
George HART	        M	59 	M	London, Warwick, England	2nd Mate
John BURKETT	        M	52 	M	Greenwich, Kent, England	Carpenter
Robert AKERS	        U	24 	M	Skudeerness B S, Norway 	Boatswain
Robert LOUTHEN	        M	26 	M	Poplar, London, Middlesex	A B Seaman
Henry HUFF	        M	28 	M	Rotherhithe, London, Middlesex	A B Seaman
William DUNWAN	        M	20 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman
Henry WOOD	        U	16 	M	Plumstead, Kent, England	Boy
George DAVEY	        U	16 	M	Stepney, London, Middlesex	Boy
George ROGERS      	M	39 	M	Hampton (London), Middlesex	Cook & Steward
Joseph LAMBERT  	M	40 	M	Norton, York, England           Cf Engineer
Cornelius HARLEY	M	48 	M	Greenwich, Kent, England	2nd Engineer
Henry PLAMPIN	        M	36 	M	Walworth, London, Middlesex     Craneman
William WEBSTER 	M	28 	M	Deptford, Kent, England 	Fireman
Henry HENDUCTION	M	52 	M	Cardiff, Wales           	Fireman
Peter RENIER	        M	42 	M	Ostend (For), Belgium          	Belgium Pilot

Vessel:	"Phoenix"
	
George SPEED         	M	49 	M	Bermondsey S E, London, Middx	Master
John FIFE	        U	34 	M	Bermondsey S E, London, Middx	Chief Mate
George MUTTON	        M	52 	M	Broadstairs, Kent, England	Second Mate
Walter MITCHELL 	U	35 	M	Hammersmith, Middlesex, England	Steward
Damaso CORPUS	        U	27 	M	Mannilla, East Indies           A B Seaman
James YOUNG	        M	40 	M	Poole, Dorset, England      	A B Seaman
Charles WHARTON  	M	30 	M	St Pancras, London, Middx	Carpenter
Robert BRADY	        M	46 	M	Limehouse E, London, Middx	Chief Engineer
Thomas BONNER	        M	48 	M	St George In The East, London	Second Engineer
William BRANCH	        M	39 	M	Wapping E, London, Middlesex	Fireman
Daniel ALLEN	        M	43 	M	Wapping E, London, Middlesex	Fireman

Vessel:	"Wm. And Lucy"
	
William KERRIDGE	M	52 	M	Colchester, Essex, England	Master
John WOODWARD	        W	54 	M	Wivenhoe, Essex, England	Mate
George CARDY	        U	17 	M	Colchester, Essex, England	O Seaman

Vessel:	"Flirt"
	
James POUT              M	51 	M	Whitstable, Kent, England	Master
Charles REYNOLDS	U	24 	M	Maidstone, Kent, England	Mate
Charles TAYLOR         	U	21 	M	Sandwich, Kent, England 	A B
John THOMPSON	        U	20 	M	Folkestone, Kent, England	A B
Charles WEBB	        U	18 	M	Folkestone, Kent, England	O C
Frederick WARD	        U	18 	M	Folkestone, Kent, England	O C
John WHEELER	        U	18 	M	Brenchley, Kent, England	Apprentice

Vessel:	"Diamond"
	
Frederick GRAY       	M	36 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Master
Henry HOWARD	        M	42 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Mate
Henry WILSON	        U	14 	M	Rotherhithe, Surrey, England	Boy

Vessel:	"Elizabeth Davy"
	
William DAVY	        M	60 	M	Craven, York, England      	Master Mariner
James TAYLOR	        U	20 	M	Wainfleet, Lincoln, England	Mate
James DAVIS	        U	16 	M	Abergwn, Cardigan, Wales	O Seaman

Vessel:	"Popsy"
	
William PLEASANCE	M	57 	M	Colchester, Essex, England	Master
Henry BRUSHWOOD    	M	26 	M	Woolwich, Kent, England 	Mate
Thomas GOOD	        U	23 	M	Great Oakley, Essex, England	A B Seaman
Edward GRISON	        M	35 	M	Boston, Lincoln, England	A B Seaman
John WILKINSON	        M	43 	M	Hull, York, England        	A B Seaman
Alfred GREEN	        U	20 	M	Hull, York, England        	O Seaman

Paglesham, Essex

Watch Vessel
	
Nathaniel FREEMAN	U	43 	M	Burnham, Essex, England 	Watchman Of Oyster Layings Fisherman

South Shoebury, Essex

Vessel:	"Thames"
	
John PYBUS	        M	41 	M	Stockton, Durham, England       Master
John OVERMENT      	M	45 	M	Cromer, Norfolk, England	Mate
Joseph PYBUS	        M	39 	M	Stockton, Durham, England	Sec Mate
Geo. BROWN	        M	35 	M	Stockton, Durham, England	Cook
John HARLAND	        M	44 	M	Stockton, Durham, England	A B
George GODLEY	        U	32 	M	Deptford, Hertford, England	A B Seaman
Robert LING	        M	31 	M	Lythbury, Suffolk, England	A B Seaman
Robt. BROWN	        M	42 	M	Oklesborn Hall, Durham, Eng	Engineer
Chas. ASH	        M	36 	M	Shiffield, York, England	Sec Engineer
Alfred DUNSTAN	        M	28 	M	Wellenhall, Stafford, England	Fireman
Alfred DUGLAS	        M	28 	M	York, York, England      	Fireman
Antony ANDAS	        M	28 	M	Newcastle, Northumberland, Eng  Fireman
John SERGENT	        M	41 	M	Stockton, Durham, England	A B Seaman

Vessel:	"Matilda"
	
Thomas LEE        	M	34 	M	Ditton On Thames, Surrey, Eng	Master
Samuel WADE	        U	27 	M	Essex, England                 	Mate
J. T. KINGDON	        U	21 	M	London, Middlesex, England	Bosen
Thomas CHAMBERLAIN	U	22 	M	London, Middlesex, England	Cook & Steward
Arthur JONES	        U	24 	M	Gosport, Hampshire, England	A B
Willm. VENMAN	        U	20 	M	London, Middlesex, England	O S
William MCKEWIN	        U	21 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
George BURCHILL   	U	15 	M	London, Middlesex, England	Apprentice

Vessel:	"Patriarch"
	
James BRAMSTON        	M	61 	M	London, Middlesex, England	Trinity Pilot
John COBBY	        M	72 	M	Chichester, Sussex, England	Coaching Pilot
John FINDLAY	        M	29 	M	Dumbarton, Scotland        	Passenger
Edith Eliza. FINDLAY	M	21 	F	Lewis, Sussex, England       	Passenger
F. W. FINDLAY	        O	1 	M	London, Middlesex, England	Passenger
Amy DEWEY	        U	16 	F	London, Middlesex, England	Passenger Servant (Dom)
W. J. NEWSONE	        U	25 	F	Kilkenny Johnstone ...     	Passenger
Alex WRIGHT	        W	47 	M	Chatham, Kent, England       	A B Seaman
Charles WHITELY	        U	23 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
John MOBERG	        U	28 	M	Calcona, Sweden            	A B Seaman
Frederick MOBERG	U	31 	M	Calcona, Sweden           	A B Seaman
A. GRANDSHAW	        U	23 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
William ROSS	        U	45 	M	Glasgow, Scotland       	A B Seaman
George PETERS	        U	32 	M	Trieste, Austria          	A B Seaman
Thomas LEWIS	        U	42 	M	Swansea, Wales          	A B Seaman
James FRY	        U	28 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Carl BONARTZ	        U	34 	M	Hamburg                      	A B Seaman
James S. LAING	        U	17 	M	Aberdeen, Scotland      	O Seaman
William J. SMALLWOOD	U	15 	M	Bow, Middlesex, England 	Assistant Steward
Walter DEATH	        U	15 	M	Bow, Middlesex, England 	Boy
George GURLEY	        U	45 	M	Trieste, Austria          	A B Seaman
W. A. AULD	        U	18 	M	Aberdeen, Scotland         	Apprentice
James MARR	        U	18 	M	Aberdeen, Scotland         	Apprentice
Alexander WALKER	U	18 	M	Aberdeen, Scotland          	Apprentice
Andrew MCLAUCHLAN	U	18 	M	Aberdeen, Scotland         	Apprentice
John MURDOCK	        U	18 	M	Aberdeen, Scotland        	Apprentice
John MITCHELL	        U	16 	M	Aberdeen, Scotland      	Apprentice
Henry PLATER	        M	33 	M	London, Middlesex, England	Master
J. W. JEFFERY	        U	27 	M	Devonport, Devon, England	First Mate
Wm. BRUCE	        M	34 	M	Inverness, Scotland             Second Mate
Robert WILLIAMSON	M	51 	M	Aberdeen, Scotland        	Carpenter
F. MURPHY	        M	54 	M	London, Middlesex, England	Boatswain
John NAPIER	        U	30 	M	Montrose, Scotland        	Sailmaker
John COWIE	        M	30 	M	Peterhead, Scotland         	Steward
John LYON	        M	55 	M	London, Middlesex, England	Cook
Bennett PAUL	        U	54 	M	Yarmouth, Norfolk, England	A B Seaman
George JACKSON	        U	36 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
John WARD	        U	34 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Maurice COADY	        U	34 	M	Newfoundland St Johns         	A B Seaman
Thomas PENDERGAST	U	42 	M	Nova Scotia Halifax         	A B Seaman
Chas. STOCK	        U	24 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Alex. WESTERHOLM	U	37 	M	Otel (BS), Finland        	A B Seaman

Vessel:	"Emberson"
	
Edward MORGAN        	M	42 	M	Bradwell, Essex, England	Master
John MORGAN	        U	18 	M	Maldon, Essex, England       	Mate

Vessel:	"Ben Nevis"
	
John JACOBS         	M	38 	M	Gravesend, Kent, England	Master
Lionl WEST	        U	30 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Alfred EDWARDS	        U	35 	M	Gravesend, Kent, England	2nd Mate
William CALDER	        U	19 	M	Greenwich, Kent, England	3rd Mate
William Henry JACOBS	U	14 	M	Bromly, Middlesex, England	Cook
Robert HART	        M	38 	M	Milton, Kent, England         	Engineer
Thomas HENTE	        U	21 	M	Milton, Kent, England         	Fireman
William WHEELER	        U	24 	M	Gravesend, Kent, England	Fireman
Robert HOWELL	        M	53 	M	Snape, Suffolk, England         Fireman

Vessel:	"SS Emerald"
	
Andrew SCOTT       	M	45 	M	Shadwell, London, Middlesex	Master Mariner
William S. HUTTON	M	43 	M	Sunderland, Durham, England	Chief Officer
William PORTEOUS	U	29 	M	Sunderland, Durham, England	Second Officer
Andrew GILBERTSON	M	45 	M	Sunderland, Durham, England	AB Seaman & Carpenter
Thomas GOLDRING    	W	47 	M	Poole, Dorset, England        	AB Seaman & Bos
John HALLIDAY	        M	41 	M	Sunderland, Durham, England	Cook Steward
William LEWIS	        M	38 	M	Hartlepool, Durham, England	AB Seaman
James MANSON	        M	37 	M	Brassa Island Shetland    	AB Seaman
Charles GRENDEL  	M	28 	M	Helgoland (British)           	AB Seaman
George JOHNSON	        M	40 	M	Larwick Shetland              	AB Seaman
David TAYLERSON 	M	47 	M	Hart, Durham, England          	Engineer
Seth S. WALLER	        M	40 	M	Sunderland, Durham, England	2nd Engineer
William CLEVELAND	M	29 	M	South Shields, Durham, England  Fireman
William OWEN	        M	24 	M	South Shields, Durham, England	Fireman
William REED	        U	24 	M	South Shields, Durham, England	Fireman
David NICHOLSON 	U	22 	M	Swansea, Wales                  AB Seaman Passenger

Vessel:	"Harriett Howard"
	
Israel James HOWARD	M	31 	M	Great Wakering, Essex, England	Master
Henry MAY	        U	27 	M	Eastwood, Essex, England	Mate

Vessel:	"Annie"
	
Joseph James MEAD	M	43 	M	Pitsea, Essex, England     	Master
William BYGRAVE    	U	20 	M	
	Occ:	Mate

Vessel:	"Maplin"
	
Christopher Edmund WITTON  M	25 	M	Shoebury, Essex, England	Master
Samuel KING     	U	15 	M	Hullbridge, Essex, England	Mate

Vessel:	"Avon"
	
Charles BLOUSE        	M	31 	M	Little Wakering, Essex, England	Master
Isiah HUMM	        U	20 	M	Faversham, Kent, England	Mate

Vessel:	"Elizabeth & Mary"
	
Samuel KEEBLE        	M	34 	M	Hockley Parish, Essex, England	Master (Live At Maldon)
Arthur RAYMONT        	U	18 	M	Southminster, Essex, England	Mate (Live At London)

Vessel:	"Faith"
	
John Jacob CARDNELL	M	43 	M	Steeple, Essex, England     	Master
William TURNER	        U	24 	M	Steeple, Essex, England  	Mate
Thomas STEAVENS	        U	21 	M	Steeple, Essex, England 	Ordinary Seaman

Vessel:	"John & Caroline"
	
William SUTTON        	U	29 	M	Gt Wakering, Essex, England	Master
Henry BENSON	        U	18 	M	Prittlewell, Essex, England	Mate
William JENNINGS	U	17 	M	Latchingdon, Essex, England	Cook

Vessel:	"Kent & Sussex"
	
William ALLEN        	U	24 	M	Manningtree, Essex, England	Master
John TERRY	        U	30 	M	London, Middlesex, England	Mate

Vessel:	"Clyde"
	
George HEIGHO      	M	26 	M	Littlestambridge, Essex, Eng	Master
Tom THOMAS	        U	25 	M	Foulness, Essex, England	Mate

Vessel:	"Three Sisters"
	
Hezekiah STANES   	M	47 	M	Hockley, Essex, England 	Master
Hezekiah Parker STANES	U	23 	M	Maldon, Essex, England  	Mate
Thomas STANES	        U	16 	M	Maldon, Essex, England  	Boy

Vessel:	Barge "Hope"
	
Joshua FRANCIS        	M	28 	M	Colchester (St Bothles Parish), Essex	Master
Albert ADAMS	        U	18 	M	Colchester (St Leonards Parish), Essex	Mate

Vessel:	"Roache"
	
George FRENCH       	M	30 	M	Rawreth, Essex, England 	Master
Samuel DANIELS       	U	27 	M	Hockley, Essex, England 	Mate

Vessel:	"George Pearson"
	
John MONK	        M	24 	M	Great Wakering, Essex, England	Master
William KEYES           U	22 	M	Prittlewell, Essex, England	Mate

Vessel:	"Othello"
	
James MONK      	U	23 	M	Great Wakering Parish, Essex, Eng	Master
Alfred MONK	        U	17 	M	Great Wakering Parish, Essex, Eng	Mate

Vessel:	"Honest Miller"
	
Henry Hooper BRAZIER	W	60 	M	Rotherhithe, Surrey, England	Master

Great Wakering, Essex

Vessel:	"Hearts Of Oak"
	
Henry HARVEY       	U	21 	M	Leigh, Essex, England        	Mate

Vessel:	"Royal William"
	
Thomas H. FRENCH	U	32 	M	Battlesbridge, Essex, England	Master
Edward C. PAINE  	U	18 	M	Battlesbridge, Essex, England	Mate
Frederick W. CRYER	U	14 	M	Brighton, Sussex, England	Passenger

Vessel:	"Old England"
	
Benjamin BOGGIS   	U	23 	M	Great Clacton, Essex, England	Mate

Vessel:	"Greyhound"
	
William VERYARD   	M	33 	M	Portsea, Hampshire, England     Commissioned Boatman
Harriet Lucy VERYARD	M	26 	F	Portsea, Hampshire, England	Wife Of The Commissioned Boatman
William VERYARD	 	         4 	M	Walmer, Kent, England       	Child Of The Commissioned Boatman
Edith VERYARD	 	         3 	F	Walmer, Kent, England        	Child Of The Commissioned Boatman
Harry VERYARD	 	         11 m	M	Walmer, Kent, England        	Child Of The Commissioned Boatman
Joseph HOOPER	        M	32 	M	London, Middlesex, England	Boatman
Elizabeth HOOPER	M	21 	F	Bermondsey, Surrey, England	Wife Of The Boatman
John PEACH	        W	27 	M	Sutton Bulpham?, Dorset, Eng	Boatman
Elizabeth BUCKHAM	M	40 	F	Milford, Pembroke, Wales	Chief Boatmans Wife
Annie BUCKHAM	 	        16 	F	Milford, Pembroke, Wales	Daughter Of The Chief Boatman

Vessel:	"The Lady"
	
John GUNDY         	W	61 	M	Shoeburyness, Essex, England	Master
George GUNDY	        U	30 	M	Southend, Essex, England	Mate

Foulness, Essex

Vessel:	"Mundon"
	
Simeon KEEBLE        	M	45 	M	Hockley, Essex, England 	Master
Simeon STAINS	        U	17 	M	Maldon, Essex, England     	Mate

Vessel:	"Flower Of Kent"
	
George William WENNELL	M	31 	M	Corringham, Essex, England	Master

Vessel:	"Iris"
	
James COLE	        M	38 	M	Burnham, Essex, England         Mate

Vessel:	"Thistle"
	
George HALLS      	M	38 	M	Burnham, Essex, England 	Master

Vessel:	"Rose"
	
John FLICK       	M	45 	M	Burnham, Essex, England         Master Oyster Dredging

Vessel:	"Roach"
	
William COLE       	M	64 	M	Wivenhoe, Essex, England	Mate

Vessel:	"Hawk"
	
Isaac PUMFREY      	U	24 	M	Steeple, Essex, England 	Master
Antony SHOONER	        U	22 	M	Latchindon, Essex, England	Mate

Vessel:	"Jesse"
	
James PAGE         	M	39 	M	Bradwell, Essex, England	Master
William BANKS	        U	20 	M	Walsea, Essex, England     	Mate
James PAGE	          	11 	M	Burnham, Essex, England 	Cook
John PAGE	 	         8 	M	Burnham, Essex, England 	Passenger

Vessel:	"Dove Watch Vessel"
	
Edward STURT	        M	42 	M	London, Surrey, England 	Chief Boatman In Charge Of Vessel

Vessel:	"Grebe"
	
James MINETT       	M	32 	M	Burnham, Essex, England 	Mate (Fisherman)

Vessel:	"Shamrock"
	
John HARVEY        	M	26 	M	Burnham, Essex, England 	Mate (Fisherman)

Vessel:	"Spitfire"
	
Thomas ALDIS        	M	37 	M	Burnham, Essex, England 	Master (Fisherman)

Vessel:	"May Fly"
	
James WARREN	        M	42 	M	South Minstor, Essex, England	Master (Fisherman)

Althorne, Essex

Watch Vessel
	
James COLE        	M	31 	M	Southminster, Essex, England	M S Mariner

Creeksea, Essex

Vessel:	"Isis"
	
James RICE        	M	36 	M	Burnham, Essex, England  	Master Fisherman Oyster

Vessel:	"Rappeth"
	
Will GOLDSMITH       	M	39 	M	Althorne Nr Maldon, Essex, Eng	Ms Mariner In Watch Boat

Steeple, Essex

Vessel:	"Morter Vessel"
	
Edward LUCKHURST	M	48 	M	Faversham, Kent, England	Chief Boatman In Charge
Rebecca LUCKHURST	M	46 	F	Faversham, Kent, England	Chief Boatman Wife
Elizabeth LUCKHURST	U	23 	F	Faversham, Kent, England	Daughter
William LUCKHURST	 	13 	M	Skingle End, Kent, England	Son Scholar
Alfred LUCKHURST	 	11 	M	Kingsdown, Kent, England	Son Scholar
Emma LUCKHURST	 	        8 	F	Kingsdown, Kent, England	Daur Scholar
Harriet LUCKHURST	 	6 	F	Shoeburyness, Essex, England	Daur Scholar
Arthur F. LUCKHURST	 	3 	M	Shoeburyness, Essex, England	Son Scholar

Vessel:	"Morter Vessel"
	
William WINDER       	M	36 	M	Dover, Kent, England       	Commission Boatman (RN)
Annee WINDER	        M	27 	F	Ramsgate, Kent, England 	Wife
Maudie WINDER	 	         2 	F	Stansgate, Essex, England	Daur Scholar
Bertie WINDER	 	         1 	M	Maldon, Essex, England      	Son

Vessel:	"Morter Vessel"
	
William EDMONDS     	M	28 	M	Brighton, Sussex, England	Boatman (RN)
Jane EDMONDS	        M	19 	F	Steeple, Essex, England 	Boatman Wife

Vessel:	"Morter Vessel"
	
Richard BENNETT  	U	31 	M	Canterbury, Kent, England	Boatman (RN)

Vessel:	"Morter Vessel"
	
John COMER         	M	31 	M	Southmalton, Devon, England	Boatman (RN)
Mary COMER	        M	29 	F	Barnstaple, Devon, England	Boatman Wife
John COMER	          	6 	M	Devonport, Devon, England	Son Scholar
Robert COMER	         	3 	M	Stansgate, Essex, England	Son Scholar
Ellen COMER	        	2 	F	Stansgate, Essex, England       Daur Scholar
Mary COMER	 	        7 m	F	Stansgate, Essex, England	Daur

Burnham, Essex

Vessel:	"Emily"
	
Stephen APPLETON	M	28 	M	Tollesbury, Essex, England	Fisherman Master
Robert James John WILKINSON 
                        M	22 	M	Tollesbury, Essex, England	Mate

Vessel:	"Gleaner"
	
W. LEARETT        	M	28 	M	Tollesbury, Essex, England      Fisherman
C. LEARETT	        U	20 	M	Tollesbury, Essex, England	Fisherman

Vessel:	"Triumph"
	
W. M. PETTICAN	        M	31 	M	Layermarney, Essex, England	Fisherman
G. A. RICE	        M	27 	M	Tollesbury, Essex, England	Fisherman

Vessel:	"Keeble"
	
Ebenezer KEEBLE   	U	18 	M	Hockley, Essex, England 	Mate/Bargeman

Vessel:	"Alice"
	
Ch. WOMBWELL         	M	52 	M	Chrisen, Essex, England 	Fisherman/Master
George FROST	        U	17 	M	Tollesbury, Essex, England	Fisherman/Mate

Vessel:	"Mary"
	
J. BARBROOK        	M	55 	M	Burnham, Essex, England 	Fisherman
S. BARBROOK	        U	19 	M	Tollesbury, Essex, England	Fisherman

Vessel:	"Tiara"
	
George MYALL       	M	38 	M	Bradwell, Essex, England	Fisherman
Charles J. WOMBWELL	M	21 	M	Northampton, England        	Fisherman

Vessel:	"Sarah"
	
James APPLETON       	M	45 	M	Tollesbury, Essex, England	Master/Fisherman
George POTTER	        U	20 	M	Tollesbury, Essex, England	Mate/Fisherman

Vessel:	"Volant"
	
Joseph HEARD	        M	49 	M	Tollesbury, Essex, England	Fisherman
Abraham ABBOTT      	M	32 	M	Tollesbury, Essex, England	Fisherman

Vessel:	"Shield"
	
Anthony FLICK      	M	45 	M	Burnham, Essex, England 	Master Dock Dredgers
Isaac COURTMAN     	M	56 	M	Holbeach, Lincoln, England	A. Seaman Dock Dredgers

Vessel:	"Success"
	
Elisha WISEMAN        	M	58 	M	Paglesham, Essex, England	Fisherman Watching Oyster Grounds

Vessel:	"Margaret"
	
Lewis J. HEARD       	U	22 	M	Tollesbury, Essex, England	Fishman
Uriah HEARD	        U	18 	M	Tollesbury, Essex, England	Fishman

Vessel:	"North Kent"
	
Alfred HOWARD      	M	27 	M	Great Wakering, Essex, England	Master Mer. Service
Edward Allen BRAZIER	U	21 	M	Mundon Near Maldon, Essex, Eng	Mate

Vessel:	"Alert"
	
Joseph (Snr) TRACEY	M	55 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master Fishers
Joseph (Jun) TRACEY	U	24 	M	Burnham, Essex, England 	Mate

Vessel:	"Louisa"
	
G. WRIGHT          	M	61 	M	Foulness, Essex, England	Master Bargeman
Fredrick CRIPS      	U	22 	M	Foulness, Essex, England	Mate Bargeman
David HADCOCK	        U	20 	M	Foulness, Essex, England	Barge Assistant

Vessel:	"Violet"
	
John FRENCH       	M	63 	M	Rawreth, Essex, England 	Master M. Serv
Arther FRENCH     	U	22 	M	Rawreth, Essex, England 	Mate M. Serv
Charles MILTON          U	18 	M	Downham, Essex, England 	O. Seaman M. Serv

Vessel:	"James"
	
James BURT         	U	21 	M	Padstow, Cornwall, England	Mate (M.S.)

Vessel:	"Silver Cloud"
	
Stephen MEDDLE        	M	34 	M	Leigh, Essex, England        	Master M.S.
Henry MEDDLE	        M	27 	M	Leigh, Essex, England      	Mate M.S.

Vessel:	"William & Lucy"
	
Thomas B. STAINS	M	57 	M	Hullbridge, Essex, England	Master
Arthur STAINS	        U	22 	M	Maldon, Essex, England    	Mate
Joseph J. COUSINS	U	18 	M	Clemsford, Essex, England	Boy

Vessel:	"James & Harriet"
	
Benjamin HANDLEY	U	24 	M	Maldon, Essex, England       	Master M.S.
William STAINS	        U	22 	M	Maldon, Essex, England      	Mate M.S.
Henry STAINS	        U	14 	M	Maldon, Essex, England     	Boy M.S.

Vessel:	"Kangaroo"
	
Thomas BANCROFT   	U	29 	M	Manchester, Lancashire, Eng	Boatman
Eliza Ann BANCROFT	O	12 	M	Manchester, Lancashire, Eng     Scholar
William LOCK	        M	36 	M	Guernsey, Channel Islands	Boatman
Maria LOCK	        M	39 	F	London, Middlesex, England	Boatmans Wife
Henry JEANS	        M	44 	M	Dorchester, Dorset, England	Chief Officer
Sarah JEANS	        M	37 	F	Portsmouth, Hampshire, England  Chief Officers Wife
William JENKINS  	M	39 	M	Kilkee Clare, Ireland      	Chief Boatman
Maria JENKINS	        M	29 	F	Portsmouth, Hampshire, England	Chief Boatmans Wife
Florence JENKINS	O	8 	F	Gravesend, Kent, England        Child Scholar
William JENKINS   	O	3 	M	Bishopstone, Kent, England	Child Scholar
Charles JENKINS   	O	1 	M	Portsmouth, Hampshire, England  Child
Robert WALL        	M	33 	M	Cladda Clare, Ireland        	Comml Boatman
Jane WALL	        M	34 	F	Devonport, Devon, England	Comml Boatmans Wife
Alfred WALL	        O	5 	M	New Holland, Lincoln, England	Child Scholar
Anny WALL	        O	3 	F	Heligoland, At Sea         	Child
Harriett WALL       	O	2 	F	Heligoland, At Sea           	Child
Edward RUSSELL       	M	37 	M	Bristol, Somerset, England	Comml Boatman
Ann RUSSELL	        M	27 	F	Portsmouth, Hampshire, England	Comml Boatmans Wife
Daniel Henry HAGGARTY	U	27 	M	Devonport, Devon, England	Kealman

Vessel:	"Sea Brothers"
	
Jacob OLLEY	        M	48 	M	Messing, Essex, England   	Master Mariner
Harry OLLEY	        U	14 	M	Wivenhoe, Essex, England	Mariner
Charles OLLEY	        U	17 	M	Wivenhoe, Essex, England	Block Spar Maker
John HAZELL	        U	20 	M	Wivenhoe, Essex, England	Mariner
Walter BREWER	        U	19 	M	Southminster, Essex, England	Mariner

Vessel:	"Industry"
	
Chs. PALMER        	W	42 	M	North Fambridge, Essex, Eng     Master M.Ser.
William PALMER       	O	15 	M	Maldon, Essex, England          Son Ordinary Seaman M. Ser.

Vessel:	"Ernest & Ada"
	
William HOARE        	M	50 	M	Foulness Island, Essex, England	Master M.S.
Charles CRIX	        U	21 	M	Foulness Island, Essex, England	Mate M.S.
William Arthur HOARE	U	16 	M	Foulness Island, Essex, England	O Seaman M.S.

Vessel:	"George"
	
Frederick LAW         	M	41 	M	Hockley, Essex, England 	Master
James HARVEY	        U	20 	M	Burnham, Essex, England  	Mate

Bradwell, Essex

Vessel:	"Vessel"
	
James PITT         	M	49 	M	Wivenhoe, Essex, England        Master
Henry TURNER	        M	25 	M	Wivenhoe, Essex, England	Mate
Edgar HALLS	        U	21 	M	Wivenhoe, Essex, England	A P Seaman
James RIVERS	        U	18 	M	Wivenhoe, Essex, England	A P Seaman
Albert TURNER	        U	16 	M	Wivenhoe, Essex, England	Boy
Eleanor PITT	        M	49 	F	Wivenhoe, Essex, England	Captains Wife
Arthur PITT	        U	14 	M	Wivenhoe, Essex, England	Captains Son
Francis HIENS	        U	41 	M	Bradwell, Essex, England	Mate
James HIENS	        U	17 	M	Bradwell, Essex, England	Seaman
George WOODS	        M	32 	M	Southend, Essex, England	Captain
George POOLE	        M	35 	M	Eastwood, Essex, England	Mate
William GRIGGS	        U	26 	M	Bradwell, Essex, England	Mate

Heybridge, Essex

Vessel:	"Ann Elizabeth"
	
Robert SURRY	        U	27 	M	Maldon, Essex, England       	Master
Ephraim FORD      	U	30 	M	Burnham, Essex, England 	Mate

Vessel:	"Robert Adamson"
	
John HEARD         	U	26 	M	Tollesbury, Essex, England	Ordinary Seaman
Henry SMITH	        U	22 	M	Tollesbury, Essex, England	Ordinary Seaman

Vessel:	"Fanny"
	
William TRAMP        	W	54 	M	Plymouth, Devon, England	Chief Mate

Vessel:	"Energy"
	
James PHILLIPPS      	M	56 	M	Bradwell, Essex, England	Master
George PHILLIPPS	U	19 	M	Bradwell, Essex, England	Mate

Maldon St.Peter, Essex

Vessel:	"Brothers"
	
Henry MORPHEY       	W	66 	M	Colchester, Essex, England	Master Fisherman

Vessel:	"Emily"
	
William HEDGECOCK	U	25 	M	London, Middlesex, England	Mate
William STRINGER	U	21 	M	Maldon, Essex, England   	A/B Seaman
Frederick CLARK	        U	19 	M	Heybridge, Essex, England	Ordinary Seaman

Vessel:	"Polka"
	
Henry WORDLE	        U	18 	M	Bristol, Gloucester, England	Ordinary Seaman

Vessels At Landermere, Essex 

4622 Robert & Thomas
	
Thomas HASTER       	M	41 	M	Stutton, Suffolk, England	Captain
Robert HASTER	        U	17 	M	Stutton, Suffolk, England	Mate
Arthur HASTER	        U	14 	M	Chelmondiston, Suffolk, England	Boy

Elizabeth & Sophia
	
James HASTER      	M	45 	M	Stutton, Suffolk, England	Master
John HASTER	        U	14 	M	Chelmondiston, Suffolk, Eng	Mate

Thomas & Arthur
	
Richard SOMEN     	U	22 	M	Strood, Kent, England       	Mate

	
	
Return to Introductory Page