Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
ESSEX - PART 3
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN ESSEX 1881 - PART 3



Ships in Port 1881 - Essex - Part 3

East Ham, Essex
                       Marr	Age	Sex	Birthplace 
Vessel:	"Indus"
	
Hoosin ... HOOSEMAN	M	27 	M	Jaygur, East Indies               	Lascar (Sm)
Ebusa HOOSUMBIA 	M	36 	M	Mangalore, East Indies            	Lascar (Sm)
Philip VEIGAS	        U	39 	M	Goa (For), East Indies            	Topas
Silvestia SILVA  	U	29 	M	Goa (For), East Indies            	Topas
Ho Sien RASOOL	        U	15 	M	Suist, East Indies                      Ships Boy
Esa AKOOB	        U	16 	M	Suist                            	Ships Boy
Syed MOHOMED	        U	14 	M	Suist                            	Ships Boy
Skadam Akul MOHOMED	M	27 	M	Bombay, East Indies              	Fireman Serang
Jaymooden IMUNBIYA	M	33 	M	Harnie, East Indies                	Pani Waller
Abdool CLIWIN	        M	50 	M	Calcutta                          	Pani Waller
Adam ... ARNEE	        U	34 	M	Bombay, East Indies              	Tondel (Ft)
S.Cassim GAGEE	        U	27 	M	Punjub                           	Tondel (Ft)
Abdoolman ... MOONSEY	M	29 	M	Calcutta                         	Engineer St Keeper (Smn)
Sangoor MUBROOK 	U	30 	M	Zanzibar (For)                   	Fireman
Rajally MACKIRTEN	U	34 	M	Punjub                            	Fireman
Mahomed Sulla ... ALLEY	U	23 	M	Gangew                           	Fireman
Saffer ALLEY	        M	46 	M	Syllet                             	Fireman
Almis NESSEB	        M	35 	M	Muscat (For), Arabia               	Fireman
Abdoola MUBROOK 	M	31 	M	Zanzibar (For), East Indies       	Fireman
Hoosien ... MEA 	U	25 	M	Bombay                           	Fireman
Baju VAZEER	        M	39 	M	Surat, East Indies                	Lascar Serong (Smg)
Rasool RALIEN	        M	34 	M	Surat, East Indies               	Lascar Tindel
Anson ROOSORT	        U	29 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Husson ... HUSSAN	U	34 	M	Surat, East Indies                	Lascar
Valieg NUSSA	        M	36 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Miha HUSSEIN	        U	26 	M	Surat, East Indies                	Lascar
Mahomed HASSON	        M	40 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Mamdoo CURRIM	        M	30 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Adam ABBA	        U	30 	M	Surat, East Indies              	Lascar
Skoob ABBA	        M	34 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Hoosin PURBOY	        M	30 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Ahmed MUHOMED	        U	24 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Purboy HOOSIEN	        U	27 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Goolasman HOOSEMAN	M	34 	M	Surat, East Indies                	Lascar
Sajat MAHIJAN	        U	24 	M	Surat, East Indies              	Lascar
Huson ... PEWA	        M	32 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Gosman ADAM	        M	35 	M	Bombay, East Indies              	Lascar
Ismal HOOSIEN	        U	29 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Said ASSAIN	        U	37 	M	Bombay, East Indies              	Lascar
Hajie VALLEY	        M	39 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Husson NANOO	        U	32 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Vally HUSIEN	        U	23 	M	Surat, East Indies              	Lascar
Mahomed LALL	        M	35 	M	Surat, East Indies              	Lascar
Moorad RASSOOL    	U	32 	M	Surat, East Indies                      Lascar
Plirsoolan HURA 	U	23 	M	Surat, East Indies              	Lascar
Ram RAYMOT	        U	27 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Peerboy RAYMOT	        U	29 	M	Surat, East Indies              	Lascar
Cavia PURA	        U	25 	M	Goga, East Indies                	Lascar
Ajim EBRIAM	        U	30 	M	Surat, East Indies              	Lascar
Goolam RAYMIB	        U	22 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Rahm PEERBOY	        U	27 	M	Surat, East Indies               	Lascar
Hooson ... PEERBOY	U	18 	M	Surat, East Indies           	        Lascar
Baboo ALLEY	        U	21 	M	Tellichary, East Indies         	Lascar
Cassom ABAJEE	        U	15 	M	Surat, East Indies              	Lascar
Mohamed ... AZIM	U	22 	M	Surat, East Indies              	Lascar
Marem MENDEZ	        U	32 	M	Goa (For), East Indies           	Topas
Domino FALCA	        U	35 	M	Goa (For), East Indies           	Topas (Ft)
Domingo ALMEDA	        U	18 	M	Goa (For), East Indies          	Saloon Boy
Jose St Anna FUNANGER	U	18 	M	Goa (For), East Indies            	Saloon Boy
Mullick RHIM	        U	26 	M	Surat, East Indies                	Lascar
Mulbrook NISSEB	        M	30 	M	Zanzibar (For), East Indies     	Fireman
Iohoy SULTAN	        U	27 	M	Zanzibar (For), East Indies     	Fireman
Feroz Alley NASSEB	U	30 	M	Zanzibar (For), East Indies     	Fireman
Feroz ALLEY	        M	45 	M	Zanzibar (For), East Indies       	Coal Trimmers
Nessib MABROOK    	M	39 	M	Zanzibar (For), East Indies     	Coal Trimmers
Golad MABROOK	        U	26 	M	Zanzibar (For), East Indies     	Coal Trimmers
Mubrook MOORZORK	U	26 	M	Bahrein, East Indies	                Coal Trimmers
Moossa SADOOLLA 	U	28 	M	Catch, East Indies                	Coal Trimmers
Noobu MORBROOK    	U	34 	M	Zanzibar (For), East Indies       	Coal Trimmers
John AMON	        M	32 	M	Kurrache, East Indies            	Coal Trimmers
Zard MUBROOK	        M	32 	M	Zanzibar (For), East Indies     	Coal Trimmers
Raymod AMBER	        U	14 	M	Zanzibar (For), East Indies        	Engr Boy
Abdoola SALOODEEN	U	13 	M	                                  	Engr Boy
Antonia FIRNANDEZ	U	37 	M	Goa (For), East Indies           	Engr Servant
H.Homa VIGAS	        M	37 	M	Goa (For), East Indies           	Pantryman
Selvander DE SUZA	M	34 	M	Goa (For), East Indies           	2nd Cook
Bereduh MASCURENHAS	M	37 	M	Goa (For), East Indies            	Curry Cook
Joze C. REBULO	        U	27 	M	Goa (For), East Indies           	Scullion (Cook)
Francis RATT	        U	25 	M	Goa (For), East Indies          	Scullion (Cook)
Jose VAZ	        U	30 	M	Goa (For), East Indies           	Knifeman
Pascal LOZEZ	        U	30 	M	Goa (For), East Indies            	Iceman
Jose B. RIJA	        U	27 	M	Goa (For), East Indies           	Bakers Mate
Joaprim C. QUELHA	U	26 	M	Goa (For), East Indies           	Butchers Mate
Kher MAHOMED	        M	33 	M	Aden, East Indies                	Fireman
Oosman MOOSAREL	        U	23 	M	Bankote, East Indies               	Fireman
Amber JOOMAN	        U	33 	M	Zanzibar (For), East Indies       	Fireman
Oobay FARRIEN	        U	32 	M	Zanzibar (For), East Indies       	Fireman
Yousef OOSMAN	        U	20 	M	Bombay, East Indies             	Fireman
Mohiden ABDOOLA  	U	20 	M	Bombay, East Indies                     Fireman
Hoosen ... ABDOOLA	U	19 	M	Bombay, East Indies             	Fireman
Mabrook SADD	        M	35 	M	Surat, East Indies                	Fireman
Abdool CADER	        U	24 	M	Bombay, East Indies             	Fireman
Fawan SUNGOOR	        M	32 	M	Muscat (For), Arabia             	Coal Trimmer Suang
Abdoola HUSSIEN 	U	23 	M	Zanzibar (For), Arabia           	Coal Trimmer Suang
Khamis MABROOK    	U	27 	M	Muscat (For), Arabia              	Coal Trimmer Suang
Asman MABROOK	        U	33 	M	Zanzibar (For), Arabia            	Coal Trimmer Suang
Mirsa ISMAL	        U	29 	M	Mozambique (For), Arabia          	Coal Trimmer Suang
Firnan MURZOOK	        U	27 	M	Singa (For), Arabia              	Coal Trimmer Suang
J. M. HIGGINSON 	U	21 	M	Kildare, Ireland                 	Super 5th Officer
C. WELLS	        U	26 	M	London, England                         5th Officer
Francis PADDICK 	M	35 	M	Southampton                     	A B
S. MACE                 U	29 	M	Weymouth                         	4th Engineer
A. SEARD	        U	28 	M	Liverpool                         	Steward

Vessel:	"Ocean"
	
Henry HALIFAX     	M	36 	M	Aukley, York, England           	Master
Henry SNOWDEN	        U	33 	M	Reedness, York, England           	Mate
Thomas GOODHAND 	U	19 	M	Goole, York, England                    O Seaman

Vessel:	"Gitana"
	
John MCKEE	        W	68 	M	Somer Hill Or Summer Hill, Ireland	Ships Keeper (Hds)

Vessel:	"Kingon"
	
William HANAN	        M	41 	M	Bremen (For), Germany            	Ships Keeper
Frederick BRENNEL	U	18 	M	Southwark, Surrey, England        	Apprentice
Thomas CLEARY	        U	19 	M	Liverpool, Lancashire, England    	Steward

Vessel:	"Baroda"
	
George GRIMSTON 	M	63 	M	London, Middlesex, England        	Ship Keeper

Vessel:	"Ceylon"
	
Edwin John ALLDRIDGE	M	34 	M	Southampton                      	Boatswain
Hannah ALLDRIDGE	M	30 	F	Yarmouth, Norfolk, England      	Boatswain Wife
Albert DREW	        M	38 	M	Weymouth                          	Mariner
Paci SILVIO	        M	37 	M	Ancona Naturalised Subject, Italy	Winchman
Adolphus EARLY    	M	53 	M	Southampton                      	Mariner

Vessel:	"Delhi"
	
Edward WILSON     	M	54 	M	S Shields, Durham, England       	Ships Keeper

Vessel:	"Pera"
	
Henry JOHNSON      	M	27 	M	Copenhagen Nat Br, Denmark        	Night Watchman
	
Vessel:	"Hoboken"
	
John CHURCH	        M	31 	M	Barking, Essex, England         	A B Seaman
Caroline CHURCH 	M	26 	F	Brixham, Devon, England         	A B Seaman Wife
Caroline CHURCH  	 	9 	F	Ramsgate, Kent, England          	Daug
John CHURCH	        	7 	M	Ramsgate, Kent, England           	Son
George CHURCH	 	        4 	M	Ramsgate, Kent, England          	Son
Charlotte CHURCH	 	7 m	F	Ramsgate, Kent, England           	Daug

Vessel:	"Nancy"
	
Samuel FRANK       	M	34 	M	Knottingley, York, England       	Master
William COLVENSON	U	24 	M	Knottingley, York, England        	Mate
James SHILLING    	W	44 	M	Gillingham, Kent, England       	Cook
Hannah FRANK	        M	29 	F	Knottingley, York, England       	Masters Wife
Samuel FRANK	           	11 m	M	Knottingley, York, England       	Masters Child

Vessel:	"Minnie"
	
Henry CLEMENTS     	M	28 	M	Barns Isleworth, Middlesex, England	Master Of Barge
William OSGOOD	        U	25 	M	Blackwall, Middlesex, England     	Mate

Vessel:	"Sceine"
	
Thomas KINGSFORD	M	61 	M	Barkway, Hertford, England       	Ships Keeper
Mary Ann KINGSFORD	M	59 	F	Deptford, Kent, England         	Ships Keeper Wife
William KINGSFORD	U	20 	M	Deptford, Kent, England          	Painter (11/1)

Vessel:	"W Little"
	
William BALLARD 	M	54 	M	Upnor Parrish Of Flinsbury, Kent, Eng	Captain
Richard PAISN	        M	25 	M	Devonport Plymouth               	Mate

Vessel:	"Rd Young"
	
Charles BIGSBY    	M	43 	M	Wistley, Essex, England         	Fireman
William COOK	        M	40 	M	Ipswich, Suffolk, England       	Fireman
Alfred WARREN	        M	40 	M	Ipswich, Suffolk, England        	Fireman
George BOND	        M	42 	M	Ipswich, Suffolk, England        	Fireman
Joseph CARTER	        M	32 	M	Okley, Essex, England             	Fireman
Charles MEALING 	U	26 	M	Ipswich, Suffolk, England        	Fireman
Robert COOPER	        U	20 	M	Lanford, Essex, England          	Cook
John CARTER	        U	18 	M	Harwich, Essex, England           	Deck Boy
John CHILVER	        M	53 	M	Colchester, Essex, England         	Master
Daniel Orphen HOWARD	M	67 	M	Manningtree, Essex, England        	Chief Mate
Henry BACON	        M	49 	M	Harwich, Essex, England         	2nd Mate
John SMITH	        M	30 	M	Yarmouth, Norfolk, England        	Carpenter
Charles BENNETT  	M	39 	M	Harwich, Essex, England          	Able Seaman
George ELWOD	        M	34 	M	Harwich, Essex, England          	A B Seaman
Thomas GOULD	        M	36 	M	Ly Clacton, Essex, England        	A B Seaman
James ROWLEN	        M	32 	M	Ramsey, Essex, England           	A B Seaman
Thomas MYNHEER    	U	26 	M	Dymchurch, Kent, England        	A B Seaman
George HANCEY	        U	22 	M	Wissett, Suffolk, England        	A B Seaman
Thomas MANING	        M	45 	M	Great Bentley, Essex, England     	Steward
Freud CALVER	        U	22 	M	Harwich, Essex, England         	2 Steward
William ALDERTON	M	32 	M	Bentley, Suffolk, England        	Chief Engineer
Charles MARES	        U	24 	M	Wix, Essex, England             	2nd Engineer
George FISHER	        M	42 	M	Yarmouth, Norfolk, England       	Donkeyman (Fireman)

Vessel:	"Mauora"
	
  JANKEY	        U	21 	M	Calcutta, India                  	Topez
  DOOKHOO	        U	18 	M	Calcutta, India                  	Topez
  CADER         	U	16 	M	Calcutta, India                  	Punka Boy
  HAMED          	U	14 	M	Calcutta, India                  	Punka Boy
Eusuph ALLEE       	M	29 	M	Calcutta, India                 	Fireman Serang
  MEDEEN	        M	26 	M	Calcutta, India                 	1st Tindal
  ABDOOL	        M	34 	M	Calcutta, India                    	2nd Tindal
  OSSIMOODY	        M	29 	M	Chittagong, India                 	Donkeyman
  ISMAIL	        M	38 	M	Calcutta, India                   	Cossab
  MOBARUCK	        M	31 	M	Calcutta, India                  	Winchman
Ahmed ALLEE	        M	29 	M	Calcutta, India                  	Oilman
Alliff KHAN	        M	24 	M	Calcutta, India                  	Oilman
  BHOTOO	        M	36 	M	Calcutta, India                   	Oilman
Ouiet ALLEE	        M	24 	M	Calcutta, India                         Fireman
  ISMAIL	        M	26 	M	Calcutta, India                  	Fireman
  ABEDOOLLA	        M	29 	M	Chittagong, India                 	Fireman
Aueser ALLEE	        M	37 	M	Chittagong, India                  	Fireman
  WUZZEAR	        M	31 	M	Chittagong, India                	Fireman
  ASSOO          	M	38 	M	Calcutta, India                  	Fireman
Mahd. SYED	        M	37 	M	Calcutta, India                 	Fireman
Mogul JAU	        M	28 	M	Calcutta B S, India               	Saloon Waiter
  MOISDEEN	        M	24 	M	Calcutta B S, India              	Pantryman
Khan MAHOMED	        M	30 	M	Calcutta B S, India               	Capt Boy
  BABOO	                M	32 	M	Calcutta B S, India             	Officers Boy
  KANGALEE	        M	29 	M	Calcutta B S, India               	2nd Class Waiter
  NOWABJAN	        M	26 	M	Calcutta B S, India               	Messroom Boy
  ABDOOL	        M	24 	M	Calcutta B S, India              	Ch Engs Boy
  RAMJAN	        M	25 	M	Calcutta B S, India               	Scullion
  DOOKHOS	        M	30 	M	Calcutta B S, India              	Stock Topez
  BISSOO	        M	29 	M	Calcutta B S, India              	Topaz Seaman
  FAZOO	                M	24 	M	Calcutta B S, India               	Topaz Seaman
  BHOLLOS	        M	43 	M	Calcutta B S, India               	Baker (Cook)
  JANOO                 M	35 	M	Calcutta B S, India               	1st Cook (Cook)
Manuel GOMEZ       	M	29 	M	Calcutta B S, India               	2nd Cook (Cook)
Manuel (No 2) GOMEZ	M	23 	M	Calcutta B S, India               	3rd Cook (Cook)
  SOOBA           	M	27 	M	Calcutta B S, India              	Barbe (Ft)
Robert FINDLAY	        U	29 	M	Lanarkshire, Scotland             	Outdoor Officer Customs
  ELLIE	                M	26 	M	Calcutta B S, India                	Coal Trimmer
Abdool HAMED	        M	24 	M	Calcutta B S, India               	Coal Trimmer
  ABOO	                M	24 	M	Calcutta B S, India               	Coal Trimmer
  ABOD             	M	27 	M	Calcutta B S, India               	Coal Trimmer
  ABDOORAHMON      	M	29 	M	Chittagong B S, India             	Coal Trimmer
  PEERROO	        M	34 	M	Chittagong B S, India             	Coal Trimmer
  BABOO	                M	38 	M	Chittagong B S, India             	Coal Trimmer
  SAM	                M	31 	M	Calcutta B S, India              	Dhandary ? Cooks
  SHAHEBJAN	        M	43 	M	Calcutta B S, India               	Butler Cooks
  GHASSEY	        M	30 	M	Calcutta B S, India               	Saloon Waiter Cooks
  ROHOUMT	        M	20 	M	Calcutta B S, India               	Saloon Waiter Cooks
  CORBOUN	        U	24 	M	Calcutta B S, India               	Saloon Waiter Cooks
  ABDOOL	        M	26 	M	Calcutta B S, India               	Saloon Waiter Cooks
  AHMED	                M	25 	M	Calcutta B S, India              	Saloon Waiter Cooks
Ellie BUIX	        M	27 	M	Calcutta B S, India               	Saloon Waiter Cooks
Emau BUIX	        M	24 	M	Calcutta B S, India               	Saloon Waiter Cooks
Jall KHAN	        M	26 	M	Calcutta B S, India                	Saloon Waiter Cooks
Golanp KHAN	        M	26 	M	Calcutta B S, India              	Saloon Waiter Cooks
  MEHIR            	M	27 	M	Calcutta B S, India             	Saloon Waiter Cooks
  GOFOOR	        M	25 	M	Calcutta B S, India              	Saloon Waiter Cooks
Suinmod ALLEE	        M	36 	M	Calcutta B S, India             	Fireman
Icemid ALLEE	        M	27 	M	Calcutta B S, India             	Fireman
Mohab ALLEE	        M	29 	M	Calcutta B S, India              	Fireman
Ouer ALLEE	        M	24 	M	Calcutta B S, India               	Fireman
Ashruff ALLEE     	M	33 	M	Calcutta B S, India               	Fireman
Allee BUX	        M	24 	M	Calcutta B S, India              	Fireman
  CHAUD	                M	26 	M	Calcutta B S, India                	Fireman
  MOKIM                 M	39 	M	Calcutta B S, India              	Fireman
Hyder ALLEE        	M	31 	M	Calcutta B S, India              	Fireman
  BACHOS	        M	30 	M	Calcutta B S, India              	Coal Trimmer
  FYZOOLLA	        M	38 	M	Calcutta B S, India              	Coal Trimmer
  SAIFOO	        M	34 	M	Calcutta B S, India              	Coal Trimmer
  ABDOORAHMON	        M	26 	M	Calcutta B S, India              	Coal Trimmer
Mahomed AZIM	        M	24 	M	Calcutta B S, India              	Coal Trimmer
Abbass ALLEE	        M	25 	M	Calcutta B S, India                	Coal Trimmer
  WUZZEER	        M	41 	M	Calcutta B S, India              	Lascar
  JELALL	        M	34 	M	Calcutta B S, India              	Lascar
  ABDOOL	        M	26 	M	Calcutta B S, India              	Lascar
  AMJAD	                M	26 	M	Calcutta B S, India              	Lascar
Nazeer (1) ALLEE	U	32 	M	Calcutta B S, India	                Lascar 
Nazeer (2) ALLEE	U	34 	M	Calcutta B S, India             	Lascar
Nazeer (3) ALLEE	M	27 	M	Calcutta B S, India             	Lascar
Sader BUX	        M	27 	M	Calcutta B S, India               	Lascar
  CORBONN	        M	24 	M	Calcutta B S, India              	Lascar
Suffer ALLEE	        M	27 	M	Calcutta B S, India              	Lascar
  SAIMOODY	        M	25 	M	Calcutta B S, India               	Lascar
Asunit ALLEE	        M	29 	M	Calcutta B S, India                     Lascar
Hossen BUX	        M	30 	M	Calcutta B S, India             	Lascar
  TINCOWRY	        M	26 	M	Calcutta B S, India              	Lascar
Ameer ALLEE	        U	18 	M	Calcutta B S, India              	Lascar
  SAIDOO	        M	33 	M	Calcutta B S, India              	Lascar
  NOIMOODY	        U	16 	M	Calcutta B S, India              	Lascar
Chumou KHAN	        M	47 	M	Calcutta B S, India                	Sepoy
Cader BUX	        M	39 	M	Calcutta B S, India                	Sepoy
  MATHOO	        M	42 	M	Calcutta B S, India               	Bhandary
David James JENKINS	U	24 	M	London, Middlesex, England      	3rd Officer
Robert Leesdale SIMONS	U	25 	M	London, Middlesex, England        	Clerk (Of Ship)
James NISBET	        U	24 	M	Glasgow, Scotland                 	3rd Engineer
George GOUDARD    	M	31 	M	Manilla OCA (Naturalized BS)      	Gunner
Francis GALLANTS	M	48 	M	Manilla OCA (Naturalized BS)            Su....ies
John DE CRUZ	        M	34 	M	Manilla OCA (Naturalized BS)       	Su....ies
Billio MACEDES	        M	29 	M	Manilla OCA (Naturalized BS)     	Su....ies
Sav CASTALIO	        M	26 	M	Manilla OCA (Naturalized BS)      	Su....ies
Ameer ALLEE	        M	47 	M	Calcutta (British Subject), India	Serang
  CALLOO	        M	39 	M	Calcutta (British Subject), India	1st Tindal
  FAKOO	                M	31 	M	Calcutta (British Subject), India	2nd Tindal
Hossen BUX	        M	45 	M	Calcutta (British Subject), India	Cassab
Golain ALLEE       	M	23 	M	Calcutta (British Subject), India	Lascar
  SOBONN	        M	29 	M	Calcutta (British Subject), India	Lascar
Mowla BUX	        M	24 	M	Calcutta (British Subject), India	Lascar

Vessel:	"Attila"
	
Andrew GARRICK       	M	40 	M	Merister, Shetland, Scotland      	Master Mariner
Robert THOMPSON 	M	40 	M	Elvister, Shetland, Scotland      	Chief Mate
Robert F. REAH	        U	24 	M	South Shields                    	2nd Mate
William SCARFIELD	M	48 	M	South Shields                   	Carpenter
James MIDDLEMAST	M	53 	M	South Shields                   	Cook & Steward
Lawrence ROBERTSON	U	29 	M	Skelo, Shetland, Scotland        	Boatswain
C.E. OSTERGREN	        U	36 	M	Stockholm, Sweden                	AB Seaman
Magnus MANSON	        W	44 	M	Walls, Shetland, Scotland        	AB Seaman
Gustof MAGNUSSON	U	21 	M	Gothenburg (For), Sweden        	AB Seaman
John LINBERG	        U	22 	M	Jonkiuping (For), Sweden           	AB Seaman
John JOHNSON	        U	31 	M	Brestav (For), Finland              	AB Seaman
Martin ANDERSON 	U	22 	M	Gothenburg (For), Sweden          	AB Seaman
Antonio MICHE	        U	21 	M	Trieste (For), Austria           	AB Seaman
Matz KUNTHEN	        U	26 	M	Viborge (For), Finland            	AB Seaman
Joseph MILLON	        U	20 	M	Drogheda, Ireland                	AB Seaman
Thomas RIGG	        U	15 	M	South Shields                   	O S Seaman
Jacob HENDRUKSON	U	44 	M	Helsingpass (For), Finland        	AB Seaman
Gustaf CARLSAN          U	22 	M	Uwea (For), Sweden              	AB Seaman
John CROSSWELL	        U	18 	M	London, Surrey, England         	OS Seaman
Thomas SMITH	        U	19 	M	South Shields                    	Apprentice

Vessel:	"Gavston"
	
Charles JOHNSON  	M	50 	M	Stepney                         	Ship Keeper

Vessel:	"Halley"
	
James Allport GUARD	M	49 	M	Devon, England                  	Master Mariner
Anthony CADFAINS	U	24 	M	Kilkinny (Kil..Low)              	First Officer
Charles CAVE	        M	29 	M	Cork (Cork)                     	2nd Officer
John DALRYMPLE	        M	36 	M	Dumfries, Scotland                	3rd Officer
Alfred ALCOT	        U	31 	M	Liverpool                        	4th Officer
George SLOVAK	        U	29 	M	Elgin, Elgin, Scotland            	Carpenter
Antonio MORRAY      	U	30 	M	Lisbon (For)                    	Lamp Trimmer
William CARROLL 	M	28 	M	Liverpool                       	Seaman
Frank PETERSON	        M	20 	M	(Oschamn) (Bsb), Sweden         	Seaman
John JOHNSON	        M	45 	M	(Sundswall) (Bsb), Norway         	Seaman
George BROWN	        M	49 	M	(Gothenburg) (Bsb), Sweden         	Seaman
John ALMEDES	        U	26 	M	Cape De Verde (Port) (For)      	Seaman
John CULLERTON	        M	40 	M	Wexford                         	Seaman
Edward LEDGER	        U	28 	M	Chelsea                          	Seaman
David WILKINSON	        U	29 	M	Liverpool                         	Seaman
John GROGAN	        M	50 	M	Liverpool                        	Seaman
Henry WILLIAMS     	U	29 	M	Anglesey, Wales                  	Seaman
John RANGDALES	        M	30 	M	Liverpool                        	First Engineer
David NICHOLSON  	M	30 	M	London, Middlesex, England        	Second Engineer
William HUTCHINSON	M	23 	M	Constantinople (BS)              	Third Engineer
James BAINWELL     	M	39 	M	Liverpool                        	Fireman
Archibald MCKENWICK	M	46 	M	Belfast                           	Fireman
Peter MCNULTY	        M	43 	M	Londonderry                      	Fireman
John ADAMS	        M	35 	M	Belfast	                                Fireman
Hugh BRUCE	        M	45 	M	Glasgow                            	Fireman
Thomas MCGNOTTY 	M	34 	M	Liverpool                         	Fireman
Samuel RIGBY	        M	29 	M	Liverpool                         	Fireman
James HYNSEY	        M	33 	M	Liverpool                       	Chief Steward
Richard STEEL	        U	23 	M	Liverpool                         	Second Steward
Richard ROBERTS	        U	21 	M	Liverpool                        	Third Steward
Peter WATERS	        M	32 	M	Liverpool                       	First Cook
Joshua ROBERTS	        U	21 	M	Liverpool                        	Second Cook
William RABINGEN	U	27 	M	Berlin, Germany                   	Third Cook
Robert BURGESS	        M	32 	M	Tipperary Fethand                 	Surgeon

Vessel:	"The Queen"
	
John Wrightman MORGAN	U	34 	M	Liverpool, Lancashire, England   	4th Officer (In Charge)
Henry BRADLEY	        M	50 	M	Penistone, York, England          	Engineers Storekeeper (Stwd)
James BOWDEN	        M	53 	M	Dublin, Ireland                   	AB Seaman (Ship Keeper)
George HUBBLES	        M	42 	M	St Marylebone, Middlesex, England	Steward (Salon Nightwatchman)
James FRAZER	        M	35 	M	Ayreshire, Scotland               	Donkeyman
Matthew KEELEY	        M	45 	M	Wexford Co, Ireland               	Fireman

Vessel:	"Scotia"
	
James GIBBONS     	M	52 	M	Falmouth, Cornwall, England       	Boatswain
Samuel MARKS	        U	16 	M	Bermondsey, London, Middlesex, England	Ordy Seaman

Vessel:	"City Of London"
	
Alexander LUNDSROOS	M	62 	M	Nyland Rus Naturalized Subject, Finland	Shipkeeper

Vessel:	"Fearless"
	
George CROCKER     	M	47 	M	Buckland Newton, Dorset, England	Master Mariner
Richard OCKINGS 	M	38 	M	Liskeard, Cornwall, England       	Mate Mariner
John MARSH	        M	38 	M	Bourne, Lincoln, England        	AB Mariner
George ALLEN	        M	32 	M	Guernsey, Channel Islands        	AB Cook Mariner
John LE CHAIBE	        U	21 	M	Guernsey, Channel Islands          	O S Mariner
Frederick MARTEL	U	22 	M	Guernsey, Channel Islands               O S Mariner
Adolphis ROBILLARD	U	21 	M	Guernsey, Channel Islands          	O S Mariner
Walter SANDS	        U	24 	M	Brighton, Sussex, England        	O S Mariner
William LEEDOM	        U	19 	M	London, Middlesex, England       	O S Mariner

Vessel:	"Commercial"
	
Alfred CHIVIS    	U	24 	M	London, Middlesex, England         	Mariner
John F. YOUNG    	M	28 	M	Brighton, Sussex, England        	A B Seaman Engineer
Walter EVEREST   	U	14 	M	London, Middlesex, England        	Boy
Henry SCARF	        U	20 	M	Colchester, Essex, England        	AB Seaman Mariner

Vessel:	"Resolven"
	
John JAMES	        M	39 	M	Newquay, Cardigan, Wales        	Master
James MATHIAS	        M	41 	M	Kilgerran, Pembroke, Wales        	Mate
David DAVIES	        U	22 	M	Newquay, Cardigan, Wales         	AB Seaman
Frederick ALLEN	        U	17 	M	Bristol, Somerset, England        	Apprentice
Ann JAMES	        M	31 	F	Newquay, Cardigan, Wales          	Masters Wife

Vessel:	"Lodon"
	
John Gibson DOUGLAS	M	40 	M	Lanark, Scotland                  	Master
Margaret Jane DOUGLAS	M	30 	F	Liverpool, Lancashire, England     	Wife
James Lambert Ka... DOUGLAS	 3 	M	Liverpool, Lancashire, England     	Son
Theodon HOOK	        U	19 	M	 (E 1), Burma                     	Seaman

Return to Introductory Page