Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
DORSET 1881 - PART 2
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN DORSET 1881 - PART 2.



Vessel:	"Chance"
	 
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
George MATTSON       	M	24 	M	Budleigh Salterton, Devon, England	Chief Qtr Master
George ADAMS	        U	24 	M	Chatham, Kent, England               	Ab Sea Gunner
James DRYER	        U	24 	M	Exeter, Devon, England          	Able Seaman
William SULLIVAN	U	23 	M	London, London, Middlesex, England	Able Seaman
Ernest LYTTON	        U	19 	M	Budleigh Salterton, Devon, England	Ordinary Seaman
Thos. MAYES	        U	18 	M	Peterborough, Northampton, England	Ordinary Seaman
Thos. LEATHED	        U	19 	M	Inverness, Inverness, Scotland  	Ordinary Seaman
Nicholas S. CARTER	M	44 	M	Salcombe, Devon, England            	Senior Mate Commanding
William Mathew BARRETT	M	25 	M	Osmington Mills, Dorset, England	Leading Seaman
Joseph BASSETT       	M	22 	M	Sheerness, Kent, England         	Able Seaman
Benjamin LEWIS	        U	24 	M	Poole, Dorset, England                 	Able Seaman
Frederick MARTIN	U	21 	M	Southampton, Hampshire, England 	Able Seaman
George STOWERI	        U	19 	M	Dundee, Forfar, Scotland        	Ordinary Seaman

Vessel:	"Seamew"
	
Wm.B. (Mr) ROCK      	M	39 	M	Bristol, Somerset, England	Engineer
Wm. SMITH	        M	37 	M	Riedloey, Kent, England 	Second Mate
S. PINNEY	        M	29 	M	Weymouth, Dorset, England	Chief Quarter Master
H. CRIDFORD	        M	34 	M	Plymouth, Devon, England	Leading Stoker
Hy.Ed. BURTON	        M	28 	M	Paddington, Middlesex, England	Leading Seaman
Hiram CATFORD	        M	32 	M	Stonehouse, Devon, England	Able Seaman
St. TALBOT	        U	24 	M	Burselton, Hampshire, England	Able Seaman
Wm. BAKER	        U	30 	M	Plymouth, Devon, England	Able Seaman
Robt. JAMES	        U	39 	M	Southampton, Hampshire, England	Able Seaman
Wm. PALMER	        U	21 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Ordinary Seaman
Ed. ANDREWS	        U	20 	M	London City Road, Middlesex	Ordinary Seaman
Jno. STRICKLAND   	U	20 	M	Ireland                 	Ordinary Seaman
S. HYNES	        U	19 	M	Scotland                	Signalman
Wm. BOTTOMS	        U	20 	M	Hampsted, Middlesex, England	Ordinary Seaman
Wm. JENKINS	        U	24 	M	Scilly Islands                  Shipwright
Ed. BISHOP	        M	30 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Stoker
Geo. STANDEN	        M	30 	M	Ealborrow, Sussex, England	Stoker
Henry SPRAGG	        U	23 	M	Sheerness, Kent, England	Ordinary Seaman
Charles SEWELL	        U	19 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Domestic
John (Mr) DAWSON	M	50 	M	Ireland                     	Chief Officer
William SHERLOCK	M	36 	M	Pator, Pembroke, Wales        	Senior Mate
William ECKERSLEY	M	34 	M	Greenwich, Kent, England	Chief Engine Room Art
William ZELLEY	        U	34 	M	Weymouth, Dorset, England	Quarter Master
Alfred HOBBS	        U	24 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Ships Second Asst
Robert FRY	        M	25 	M	Simonsbury, Dorset, England	Leading Seaman
William PATTEN	        M	23 	M	Bridport, Dorset, England	Able Seaman
Alfred JOY	        U	28 	M	Leeds, York, England         	Able Seaman
Thomas MARSHALL  	W	25 	M	Stoke, Devon, England        	Able Seaman
William NUNN	        U	21 	M	Weymouth, Dorset, England	Able Seaman
George HILL	        U	20 	M	Newbury, Berkshire, England	Ordinary Seaman
George GILLINGHAM	U	19 	M	Weymouth, Dorset, England	Domestic
Charles NEWMAN	        M	27 	M	Ringwood, Hampshire, England	Stoker
Joseph TOLLYFIELD	U	  	M	                        	Ordinary Seaman
Michael TEBBITT	        U	  	M	                        	Ordinary Seaman
Michael DUGGAN	        U	  	M	                        	Able Seaman
Henry Geo. MILLER	U	  	M	                            	Able Seaman

Vessel:	"Skylark"
	
Richard LINDUP       	M	32 	M	Barton, Lincoln, England	Chief Quarter Master
Edward PHILLIPS   	M	27 	M	Stepney, London, Middlesex	A B
Charles H. COLEMAN	M	22 	M	Ipswich, Suffolk, England	A B
Henry BURNS	        U	29 	M	Yeovil, Somerset, England	A B
James BURNS	        U	23 	M	Southsea, Hampshire, England	A B
William THOMSON	        U	23 	M	Glasgow, Scotland            	A B
George RICHARDS    	M	51 	M	Flushing, Cornwall, England	Chief Officer Commanding
James George TREWEEK	U	29 	M	Alderney, Channel Islands	Quarter Master
Henry HOBBS	        M	29 	M	Bridport, Dorset, England	Leading Seaman
George W. WINTER	M	25 	M	Weymouth, Dorset, England	Able Seaman
Richard WALES	        U	21 	M	Gorran Haven, Cornwall, England	Able Seaman
Tim STURGESS	        U	21 	M	Southampton, Hampshire, England	Ordinary Seaman
Albert POOLEY	        U	23 	M	London, Middlesex, Eng        	Ordinary Seaman
Joseph JENKINS	        U	19 	M	London, Middlesex, Eng       	Ordinary Seaman
William SPILLER   	U	17 	M	Seasalter Cliff, Kent, England	Domestic

Vessel:	"Lucinde"
	
K. KRAKAUSCHKER	        M	59 	M	Leilean, Russia             	Master
E. STOLZ	        U	30 	M	Leilean, Russia              	Mate
F. KAKSALOA	        U	32 	M	Archangel, Russia          	Carpenter
Ch. UHSE	        U	34 	M	Riga, Russia                  	Able Seaman
Joh. ADOLFENSEN   	U	30 	M	Louisa, Finland             	Able Seaman
Erich SEDELANA     	U	24 	M	Wibourg, Finland             	Able Seaman
Carl DOLL	        U	20 	M	Riga                     	Able Seaman
B. CHRISTISEN	        U	20 	M	Swenbourg                	Able Seaman
P. EUNEN	        U	40 	M	Riga                    	Able Seaman
Joh. SPILWENCK	        M	35 	M	Riga                         	Cook

Vessel:	"Julie"
	
  KELLERMANN	        M	30 	M	Germany                 	Master
Lantzuis BENINGA	U	28 	M	Germany                      	Mate
  VANSELON	        U	30 	M	Germany                    	Seaman
  MICHELSON	        U	20 	M	Germany                    	Seaman
  THU	                U	20 	M	Germany                    	Cook
  ANDRESEN        	U	16 	M	Germany                     	Boy

Vessel:	"Citecelestee" of France
	
A. PARNE        	M	34 	M	France                  	Captain
  SARGENET	          	17 	M	France                      	Novice
  CUHLACOMEY	        M	32 	M	France                      	Matelot
  CAFFOURNID	        M	38 	M	France                  	Matelot
  BARRON	        U	16 	M	France                    	Moussel
  FRANCOIS	          	16 	M	France                  	Novice
Marie Jebeb SARGENET	M	28 	F	France                    	Femme Du Cap

Vessel:	"St Paul"
	
  SALUDO        	M	34 	M	France                  	Captaine
  DIFFON	        U	30 	M	France                  	Second
Resido LATIVIER   	U	20 	M	France                     	Matelot
Jean BRIRIYENN	        U	26 	M	France                        	Matelot
  ANGLETERRE	        U	17 	M	France                    	Novice
  LORIC            	U	14 	M	France                     	Mouri

Vessel:	"Imperator"
	
G.A. SWANSTROM        	M	31 	M	Reval, Russia           	Master
H.E. ERIKSSON	        U	31 	M	Finland                    	Madi
Ran.Joh. OSTERMAN	U	27 	M	Finland                   	Smadi
Otto STENSTRON      	U	30 	M	Finland                       	Capenter
Erik.M. EKLUND      	U	28 	M	Finland                    	Capenter
D.N. JARVINEN	        U	24 	M	Finland                   	Seman
J. ALTONEN	        U	25 	M	Finland                     	Seman
J.G. ERIKSSON	        U	22 	M	Finland                    	Seman
A.W. HAGELBERG       	U	24 	M	Finland                    	Seman
W.S. LOFSTROM	        U	23 	M	Finland                    	Steward

Vessel:	"Saltram"
	
Samuel BISHOP	        M	46 	M	Bridport, Dorset, England	Master
Richard GALE	        M	34 	M	Bothempton, Dorset, England	Mate
Joseph BAMFORD	        M	39 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
William WELCH	        M	55 	M	Burton Badstock, Dorset, Eng	A B Seaman
Richard TILTMAN  	U	22 	M	Exmouth, Devon, England 	A B Seaman
William HOAR	        U	19 	M	Bridport, Dorset, England	Boy Cook

Vessel:	"H D Pochin"
	
Wm. JACKSON         	M	36 	M	Robin Hood Bay, York, England	Master
John SENGELOW	        M	42 	M	Copenhagen, Denmark        	1st Mate
John GREENSHIELDS	M	50 	M	London, Middlesex, England	2nd Mate
Joseph LIDDLE	        M	36 	M	Thornley, Durham, England	Boatswain
Wm.L. NUNN	        M	29 	M	South Shields, Durham, England	Steward
Gunnard WIDMARK   	U	24 	M	Sweden                        	A B
John BAXTER	        U	22 	M	Dundee, Scotland           	Cook
Samuel STUART	        M	23 	M	Bristol, Gloucester, England	A B
Robert DAWSON	        M	30 	M	Middlesbro, York, England	A B
David AITKINS	        U	30 	M	Shetland, Scotland         	A B
August OLSEN	        U	38 	M	Drammen, Sweden             	A B
James MURRAY	        M	32 	M	New Shields                 	Chief Engineer
Joseph LEMING	        M	32 	M	Hartlepool, Durham, England	2nd Engineer
Frederick FRANCES	U	21 	M	Stockton, York, England 	3rd Engineer
Thomas ROBSON	        U	25 	M	Sunderland, Durham, England	Donkeyman
Robert ROBINSON	        M	24 	M	Middlesbro, York, England	Fireman
James CHIDLEY	        U	22 	M	London, Middlesex, England	Fireman
George BELL	        U	26 	M	West Hartlepool, Durham, Eng	Fireman
Wm. WILSON	        M	22 	M	Newcastle                      	Fireman

Vessel:	"Stella"
	
James CLARK        	M	29 	M	Fareham, Hampshire, England	Master
George GRIGG	        M	25 	M	Fareham, Hampshire, England	Mate
Henery SHEPHARD   	U	14 	M	Fareham, Hampshire, England	O Seaman

Vessel:	"Pride Of Devon"
	
John PINKHAM        	M	33 	M	Exeter, Devon, England        	Master
William Robinson RIDLEY	U	23 	M	Plymouth, Devon, England	Chief Mate
William DAVEY	        U	28 	M	Exmouth, Devon, England	        Boatswain
Thelesphore BEGIN	U	22 	M	Point Levi Quebec	        Cook And Steward
Charles FEGELSTROM	U	21 	M	Stockholm                  	A B Seaman
John NELSON	        U	21 	M	Christiansand                   A B Seaman
Gustov HENER	        U	18 	M	Germany                 	O S Seaman
William MACFADDEN	U	22 	M	Liverpool                 	A B Seaman
John WEST	        U	20 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Edward WILSON	        U	27 	M	Falmouth, Cornwall, England	A B Seaman
Edward Henery BARRETT	U	19 	M	Plymouth, Devon, England	Apprentice
Harry BARNES	        U	17 	M	Plymouth, Devon, England	Apprentice
Elizabeth PINKHAM	M	29 	F	Kingsbridge, Devon, England	Masters Wife

Vessel:	"George Canning"
	
Benjamin FUZZARD	W	48 	M	Portland, Dorset, England	Master

Vessel:	"Mildred"
	
John VICARY        	M	35 	M	Port Isaac, Cornwall, England	Master
W.F. MICHELL	        U	20 	M	Plymouth, Devon, England  	Mate
John CUNNINGHAM   	U	20 	M	Greencastle Co Down, Ireland	A B Seaman
Nicholas TRAINOR	U	19 	M	Kilkeel Co Down, Ireland	A B Seaman
Augustus CHERRETT	U	18 	M	Poole, Dorset, England  	O Seaman

Vessel:	"Three Brothers"
	
John William STONE	M	44 	M	Bexhill, Sussex, England	Master
Thomas Charles LANGPORT	U	21 	M	Upnor, Kent, England       	Mate
William Frederick COGGER U	20 	M	Upnor, Kent, England       	A B Seaman
Thomas Morton DOUGHTON	U	15 	M	Chatham, Kent, England    	Cook

Vessel:	"Brisk"
	
Thomas MASTERS       	M	61 	M	Swanage, Dorset, England	Master
Frederick MASTERS	M	30 	M	Swanage, Dorset, England	Mate
Edwin MASTERS	        U	19 	M	Southampton, Hampshire, Eng	A B Seaman

Vessel:	"Invicta"
	
Edward ADAMS	        W	67 	M	Whitstable, Kent, England	Master
William SPARKS    	M	72 	M	Harwich, Essex, England 	Mate
Peter TINSON	        U	41 	M	Calmar, London, Middlesex, Eng	Cook
Tobak OLANSEN	        M	40 	M	Skangen, Norway          	A B
Henry MARK	        U	21 	M	Rye, Sussex, England      	A B
James BATES	        U	21 	M	Hasler, Kent, England      	A B
Frederick KEMP	        U	18 	M	Whitstable, Kent, England	O S

Vessel:	"Glimpse"
	
Levi LOCKYER        	M	50 	M	Branscombe, Devon, England	Master
William HUNT	        U	22 	M	Cockwood, Devon, England	Mate
Charles JACKSON	        M	29 	M	Newhaven, Kent, England 	A B
Richard GILPIN          M	32 	M	Teignmouth, Devon, England	A B
Charles MARTIN        	U	19 	M	Exeter, Devon, England     	Apprentice
Michel BUTTERBY   	U	19 	M	Dublin, Ireland            	O S
Charles LOCKYER   	U	14 	M	Teignmouth, Devon, England	Boy

Vessel:	"Pride Of The Sea"
	
Edward COLEMAN       	M	47 	M	Walmer, Kent, England       	Master
John MOSS	        M	47 	M	Walmer, Kent, England      	Coasting Pilot
William MOSS	        M	41 	M	Walmer, Kent, England     	Coasting Pilot
David TILLY	        M	32 	M	Deal, Kent, England       	Coasting Pilot
John JORDAN	        M	43 	M	Walmer, Kent, England       	Coasting Pilot
Henry WILCOX	        M	26 	M	Walmer, Kent, England   	Coasting Pilot

Vessel:	"John Wesley"
	
Job WILLIAMS       	M	40 	M	Beerferris, Devon, England	Master
William TRIM	        M	54 	M	Weymouth, Dorset, England	Mate
James LUCAS	        M	30 	M	Plymouth, Devon, England	A B
Henery BATES	        U	20 	M	Plymouth, Devon, England	Ordinary & Cook

Vessel:	"Satellite"
	
Henry J. PENNISON	M	30 	M	St Heliers, Jersey, Channel Is	Master
William HARDING    	M	42 	M	Kingsbridge, Devon, England	Mate
Thomas BOYSEN	        M	44 	M	Denmark                  	A B Seaman
Frank BRUYERVAL    	U	24 	M	St Peters, Jersey, Channel Is	A B Seaman
Henry GOUDGE	        U	27 	M	St Martins, Jersey, Channel Is	A B Seaman
Joseph COLLANDER	U	31 	M	Glasgow, Scotland         	A B Seaman
Thomas DOWNER      	M	35 	M	St Martins, Jersey, Channel Is	A B Seaman
Richard HARRISS  	W	59 	M	St Heliers, Jersey, Channel Is	Cook & Steward
Edward LOUGAL	        U	17 	M	St Heliers, Jersey, Channel Is	O Seaman

Vessel:	"Adeline"
	
S.V. BRET	        M	34 	M	Elsfleth, Germany            	Master
R. SURICHS	        U	36 	M	Padenburg, Germany         	Mate
S. KEOY	                U	28 	M	Padenburg, Germany         	Second Mate
G.S. SWART	        M	47 	M	Emslen, Germany            	Carpenter
S. SCHMOL	        W	23 	M	Jalo, Germany           	Sailmaker
A. FLEUERMANN	        U	20 	M	Permirsiel, Germany         	Sailor
J. RELLING	        U	24 	M	Duvenstedl, Germany           	Sailor
S. BROWN	        U	29 	M	Jersey, Channel Islands 	Sailor
T. PATUSCH	        U	23 	M	Tatel                   	Boy
E. KIEL	                U	18 	M	Bruheim                 	Boy

Vessel:	"Irene"
	
Henry GRUNNILL      	M	38 	M	Skegness, Lincoln, England	Captin
Charles GRUNNILL	U	25 	M	Skegness, Lincoln, England	Mate
Thomas RELF	        U	22 	M	Chatham, Kent, England    	A B Seaman
James CHEYNE	        U	20 	M	Shetland, Scotland         	O R Seaman
Henry GRUNNILL	        U	15 	M	Skegness, Lincoln, England	Cabin Boy

Vessel:	"Mary Attison"
	
Walter WARNER       	M	40 	M	Tollerbury, Essex, England	Master
John BAINES	        U	40 	M	Blakney, Norfolk, England	Mate
Fred WARNER	        U	60 	M	Tollerbury, Essex, England	Cook

Vessel:	"Eleanor"
	
John ADAMS          	M	42 	M	Calstock, Cornwall, England	Master
Richard WILLCOCKS	M	41 	M	Looe, Cornwall, England 	Mate

Vessel:	"Dodo"
	
Frederick WOOLSY	U	42 	M	Somerstown Prince Edward Island	Seaman
Robert MOODY	        M	52 	M	Edinburgh, Scotland        	Crack Trimmer
Margaret MOODY	        M	55 	F	Edinburgh, Scotland         	Wife
Andrew MOODY	        U	15 	M	Edinburgh, Scotland        	Son
James MOODY	        U	15 	M	Edinburgh, Scotland        	Son
May MOODY	        U	10 	F	Edinburgh, Scotland     	Daughter
Margaret MOODY	        U	> 3	F	Cork City                     	Daughter
Cornelius REGAN	        U	19 	M	Kilmeady Co Limerick        	Labourer
James WALSH	        U	16 	M	Little Island Co Cork        	Boy
Thomas CASHMAN     	M	46 	M	Blackrock Co Cork        	Fireman
Michael HAYES	        M	36 	M	Blackrock Co Cork        	Fireman
Timothy HEGARTY   	M	26 	M	Blackrock Co Cork        	Fireman
Michael MURPHY	        M	42 	M	Blackrock Co Cork        	Fireman
Charles MARTIN	        M	26 	M	Erith, Kent, England      	Fireman
Denis RIDNEY	        M	46 	M	Blackrock Co Cork       	Trimmer
Timothy MURPHY	        U	18 	M	Blackrock Co Cork        	Trimmer
Jeremiah LEAHY	        M	35 	M	Blackrock Co Cork       	Fireman
James LEAHY	        U	17 	M	Blackrock Co Cork        	Steward
Ellen HERBISON	        W	40 	F	Cork City                   	Stewardess
Frank MURPHY	        U	25 	M	Devous Co Cork           	Labourer
Elizabeth LAVEY   	M	30 	F	Ballybunion Co Kerry        	School Mistress
Catherin LEAVEY    	U	6 	F	Ballybunion Co Kerry            Scholar
Timothy HANLON	        U	22 	M	Dromagh Co Cork                 Labourer
William LEAHY	        U	20 	M	Michelstown Co Cork          	Labourer
John HENNESY	        U	22 	M	Barryhoyle Co Limerick       	Labourer
Arthur MC GRATH  	U	22 	M	Cork City                    	Printer
May HENNESY	        U	20 	F	Ballyhoyle Co Limerick       	Servant
Mathew SHEEDY	        U	29 	M	Charlesville Co Cork      	Clerk
William O'TOOLE  	M	45 	M	Wicklow Co Wicklow        	Master
William BURKE	        M	45 	M	Haulbrolin Co Cork         	1st Mate
George CLARKE	        M	53 	M	Belfast Antrim          	2nd Mate
Robert MERCER	        M	31 	M	Clonmel Co Tipperary       	1st Engineer
William FOLEY	        M	30 	M	Cork City                   	2nd Engineer
John BARY	        M	56 	M	Cork City               	Carpenter
Louis DUFFE	        M	29 	M	Cork City                  	Cook
William ARNOLD          M	40 	M	Appledore, Devon, England	Quarter Master
Joseph MULLINS	        U	25 	M	Town Co Wicklow         	Quarter Master
William TYNER	        M	52 	M	Cork City                 	Seaman
Edward FITZGERALD	M	50 	M	Crophaven Co Cork          	Seaman
Francis DRISCOLL	M	33 	M	Cork City                 	Seaman
Jeffrey GRANT	        U	32 	M	Cork City                    	Seaman
Maurice RICHMOND	M	27 	M	Cork City                    	Seaman
Mathew HOYAN	        M	34 	M	Dimgarven Co Waterford        	Seaman

Vessel:	"Persian"
	
John DAVEY	        M	27 	M	Looe, Cornwall, England 	Master
John HARDEY	        M	56 	M	Thurlestone, Devon, England	Mate
John BEARDES	        U	24 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
Andrew CULLICOTT	U	21 	M	Teignmouth, Devon, England	Seaman
Theodor VOHT	        U	17 	M	Altona Hamburg               	O Seaman
Otto SAWITZKY	        U	20 	M	Altona Hamburg              	Seaman
Francis PAGE	        U	18 	M	Plymouth, Devon, England	Boy

Vessel:	"Alliance"
	
William RUSSELL    	M	35 	M	Poole, Dorset, England     	Master
William REEKS	        U	45 	M	Weymouth, Dorset, England	Mate

Vessel:	"Promise"
	
Thomas Downing SPENCE	M	46 	M	Knottingly, York, England	Master
James BUCK	        M	37 	M	Sheyton, Norfolk, England	Mate
George William ARNOLD	U	20 	M	Knottingly, York, England	Cook & Seaman

Vessel:	"Jessie Annandale"
	
Abraham HARVEY        	M	51 	M	Wivenhoe, Essex, England	Master Mariner
John SMITH	        M	42 	M	Wivenhoe, Essex, England	Mate
Joseph PELLEY	        U	31 	M	Tingringhoe, Essex, England	A B Seaman
Abraham HARVEY	        U	16 	M	Wivenhoe, Essex, England	Ord Seaman
William HARVEY	        U	14 	M	Wivenhoe, Essex, England	Boy

Vessel:	"Zeus SS"
	
Philip PINES       	M	34 	M	Liverpool, Lancashire, England	Master
Richard LING	        M	31 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Mate
Thomas BROADWAY	        W	48 	M	St Helena                    	2nd Mate
Henry MILLER	        M	28 	M	Portland State Of Main        	Carpenter
James GARNHAM	        M	34 	M	Cowes, Isle of Wight, Hamps	Steward
George EVANS	        M	26 	M	Corfu, Ionian Islands, Greece	Cook
Wm. STOREY	        W	47 	M	North Shields, Northumberland	Boatswain
Michael JEFFRYS	        U	22 	M	Dublin, Ireland             	A B
Sualer SARIOSA	        U	21 	M	Tyra Arachipeligo            	A B
William DICKENSON	U	40 	M	London, Middlesex, England	A B
Nores JOHANNESEN	U	29 	M	Norway                        	A B
Takob HANSEN	        U	24 	M	Norway                       	A B
John BURLTON	        M	38 	M	Walker, Northumberland, England	Engineer
Hubert MALLET	        M	33 	M	Calais, France               	Engineer
J.B. CREW	        U	24 	M	Saltash, Cornwall, England	Engineer
James DAVIDSON	        M	28 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	Fireman
Thomas PERRY	        U	21 	M	Nth Shields, Northumberland	Fireman
John FONDER	        U	33 	M	Bergen, Germany          	Fireman
Antonio RADMAN	        U	30 	M	Friesten, Austria               Fireman

Vessel:	"Ventnor SS"
	
William GARDENER	M	45 	M	Sunderland, Durham, England	Master
Hubert FINCH	        U	27 	M	Barnstaple, Devon, England	Mate
Jonathan WINTER    	M	49 	M	Littlehampton, Sussex, England	2nd Mate
Edward BAXTER	        M	49 	M	Gloucester, England       	Steward
John JENOR	        M	34 	M	Milford, Wales           	A B
Charles GIBBON	        M	29 	M	Southampton                 	A B
Henry JENIN	        M	52 	M	Southampton             	A B
James BAKER	        M	46 	M	Lisse, Hampshire, England	A B
Thomas GRANT	        M	30 	M	Southampton                 	A B
Lewis NICHOLAS	        M	36 	M	St Malo British Subject, France	A B
William REED	        M	29 	M	York, England            	Chief Engineer
Almonde WHITE	        U	49 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Second Engineer
Henry HALL	        M	39 	M	Leicester, England           	Fireman
James MATHEWS	        M	45 	M	Fleet, Hampshire, England	Fireman
George CARPENTER	M	44 	M	Southampton, Hampshire, England	Fireman
Charles HAWKESWORTH	M	42 	M	Southampton, Hampshire, England	Fireman
Margaret GARDENER	M	35 	F	Sunderland                      Master's wife
William GARDENER	U	8 	M	Cardiff                         Master's son

Vessel:	"SS Esk"
	
William RAYMENT         U	29 	M	Whitby, York, England         	Master
Charles WILLIS	        U	23 	M	Whitby, York, England        	Mate
David DAVIS	        M	32 	M	Aberporth, Wales         	Boatswain
Malcolm FRASER	        M	34 	M	Inverness, Scotland       	Steward
Griffiths THOMAS	M	34 	M	Aberporth, Wales        	A B
Joseph NORIS	        M	36 	M	South Shields             	A B
Richard HANCOCK   	M	38 	M	Milford                    	A B
Gardiner WISE	        M	56 	M	South Shields                 	A B
Robert BROWN	        M	30 	M	London, Middlesex, England	A B
William VIEROW	        M	38 	M	Hamburg                 	A B
Charles BROCKETT	M	29 	M	Whitby                   	Chief Engineer
Henry ROBINSON	        M	46 	M	Long Preston                	Second Engineer
Andrew  	        M	35 	M	South Shields               	Donkeyman
George ADEY	        U	15 	M	South Shields              	Fireman
Joseph COIRE	        U	22 	M	South Shields               	Fireman

Vessel:	"Secret"
	
Charles LE SUEUR	M	45 	M	Jersey                     	Master
William SMITH	        U	38 	M	Scotland                	Mate
Alfred LE RAY	        U	16 	M	Jersey                       	Boy

Vessel:	"S/S Thetis"
	
James SMITH        	M	29 	M	North Shields, Northumberland	Fireman
George SHIRWELL	        M	32 	M	North Shields, Northumberland	Fireman
Henry Deeker GAGE	M	56 	M	Norfolk, England         	Master
Alxander BAINES    	M	55 	M	Orkney, Scotland                Mate
Thomas CUMMINGS     	M	57 	M	North Sheilds, Northumberland	Second Mate
James HOWARD	        M	25 	M	North Sheilds, Northampton, Eng	Cook And Steward
James PURVES	        M	54 	M	North Sheilds, Northumberland	A B Seaman
Wm. SPENCE	        M	30 	M	Norfolk, England             	A B Seaman
John RAMSAY	        M	31 	M	South Shields, Northumberland	A B Seaman
William PEACOCK	        M	33 	M	North Shields, Northumberland	A B Seaman
James BARTRAM	        M	35 	M	North Shields, Northumberland	A B Seaman
Joseph BLYTHE	        M	28 	M	Newcastle On Tyne, Northumbs	A B Seaman
Thomas MATTHEWS    	M	41 	M	Newcastle On Tyne, Northumbs	Chief Engineer
John PEARSON	        M	28 	M	North Shields, Northumberland	Second Engineer
Isaac PARKINSON	        M	18 	M	North Shields, Northumberland	Engineers Steward
John OLIVER	        M	26 	M	North Shields, Northumberland	Fireman
Joseph PARKER	        M	27 	M	North Shields, Northumberland	Fireman

Vessel:	"Fawn"
	
Arthur LANGLEY       	M	48 	M	Littlehampton, Sussex, England	Master
William LADD	        M	44 	M	Ash, Kent, England        	Mate
Frederick GIFFORD	M	26 	M	Ickham, Kent, England        	A B Seaman
Henry MILLMAN	        U	21 	M	Dartmouth, Devon, England	A B Seaman
Edmund TUCKER	        M	25 	M	Cornworthy, Devon, England	O Seaman
Joseph JARMAN	        U	22 	M	Compton, Devon, England 	O Seaman
Peter PARSON	        U	23 	M	Tester, Denmark             	O Seaman
Samual William BANKS	U	14 	M	Brixham, Devon, England 	Boy

Vessel:	"Rosa Alba"
	
J.W. EASTWOOD       	M	34 	M	Knottingly, York, England	Master
Wm. HORROCKS	        M	31 	M	Knottingly, York, England	Mate
J.W. WATSON	        U	25 	M	Goole, York, England        	A B Seaman
G. HOLLIDAY	        U	24 	M	Black Loft, York, England	O Seaman

Vessel:	"Shambles Light Vessel"
	
Henry MASKELL       	M	60 	M	St Lawrence Isle Of Thanet	Master
William JONES           M	43 	M	Romford, Essex, England 	Lamplighter
Richard COMBEN	        M	43 	M	Weymouth, Dorset, England	Lamplighter
William DAY	        M	38 	M	Potesham, Dorset, England	Signal Driver
George TRACEY	        M	37 	M	Tolesbaury, Essex, England	Signal Driver
Richard Finimore PILLAR	M	28 	M	Berwick On Tweed, Scotland	Seaman
William STRAND       	M	31 	M	Weymouth, Dorset, England	Seaman

Lyme Regis, Dorset

Vessel:	"Sylphide"
	
Edward MARSHALL      	M	49 	M	Boston, Lincoln, England	Master Mariner
Kate GUNER OR GUIVER	U	26 	F	Malden, Essex, England     	Spinster Passenger
Isack Isaac FROST	U	22 	M	St Antonoys Newcastle         	Master Of Vessel
George SEWEL	        U	17 	M	Mumford, Norfolk, England	Cook

Vessel:	"Starling"
	
Henry ELLISON     	M	25 	M	Hull, York, England          	Master Mariner
John TOMLINSON	        U	26 	M	Knottingley, York, England	Mate
Asboney DAY	        U	20 	M	Knottingley, York, England	A B
Alfred BROOKER	        U	23 	M	New Haven, Sussex, England	A B
John LAMING	        U	19 	M	London, Middlesex, England	A B   O S

Vessel:	"Spring"
	
Rovatis SELEAN       	M	60 	M	St Peters Port, Guernsey, Ch Is	Mate Of The Vessel

Vessel:	"Flying Fish"
	
Henry DUCKELNORTH	U	20 	M	Adilaide, South Australia	Ordinary Seaman

Vessel:	"Isabella"
	
George HUDD	        M	48 	M	Lacock, Wiltshire, England	Mate
John HUDD	        U	16 	M	Longtey, Gloucester, England	Ordinary Seaman

	
	
	
Return to Introductory Page