Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
CORNWALL 1881 PART 9
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN CORNWALL 1881 - PART 9.



1881 Mariners, Penzance [Madron ], Cornwall

Vessel "MAZEPPA"

WOODMAN Henry S        m    28    Broadstairs, Kent       Master
WATERFIELD John        m    23    Plymouth, Dev.          F'man
MITCHELL William       u    22    Plymouth, Dev           F'man
PHILLIPS Joseph        u    15    Plymouth, Dev           Boy

Vessel "LILY OF THE VALLEY"

CHOWN Joseph           m    35    Plymouth, Dev           Master F'Man
SHELDON John           m    32    Plymouth, Dev           Mate F'Man
SHELDON George         m    30    Plymouth, Dev           AB F'Man
DANN Thomas            u    18    Plymouth, Dev           AB F'man

Vessel "CHANTICLEER"

JOHNS Richard          m    33    Plymouth, Dev            Master F'Man
CORRY Thomas           m    28    Plymouth nr Dock, Dev    Mate
TAPPER Edward          m    43    Ringsent                 F'Man
O'DONNELL Charles      u    18    Plymouth, Dev            Boy

Vessel "ELECTRIC"

PHILLIPS James         m    35    Plymouth, Dev            Master
CORRY John             m    31    Plymouth, Dev            Mate
ROWE Henry             m    26    Plymouth, Dev            AB
PHILLIPS William       u    18    Plymouth, Dev            Cook --son of master

Vessel " NEVA "

MAY Peter Lawson       m    61    Plymouth, Dev            F'man Master
PROWSE William         m    40    Plymouth, Dev            F'man Mate
ROBINSON William       m    29    Plymouth, Dev            F'man
NORLING Carl Anton     m    32    Swedn .  Dev             F'man
GLIN John              u    13    Plymouth, Dev            Boy

"MARY ALICE"

COLES George           m    40    Northlew, Dev            Master
SYMONS John            m    45    Lezant, Corn             Mate
NICHOLS George Coid    m    50    Plymouth, Dev            AB
HARRIS Francis         u    15    Plymouth, Dev            Boy

"FIRE FLY"

KNOX Robert            m    30    Plymouth, Dev            Master F'man
KENT William           m    46    Plymouth, Dev            F'man
COLLINGS Francis       m    22    Plymouth, Dev            F'man
BRIGGS William         u    18    Plymouth. Dev            F'man

" SUN FLOWER"

ROWSE William          m    66    Brixham, Dev             F'man
ROWSE William          m    36    Brixham, Dev             F'man
TUCKER William         m    42    Brixham, Dev             F'man
HAMLEN R               u    21    Brixham, Dev             F'man
ROWSE William          u    15    Brixham, Dev             F'man

1881 Mariners, Penzance [Madron ], Cornwall

Vessel "BRIDGET "

HUMPHREYS Humphrey     u    23    Borth, Caernarvon        Master
WILLIAMS David         m    29    Aberstock, Caernarvon    Mate
THOMAS Richard         u    16    Aberdovey, Caernarvon    OS
PARRY Robeart          u    17    Carnarvon, Caernarvon    Boy

Vessel  " BEN AND MARIA"

FOSTER William         m    26    Plymouth, Dev            Master
ROWE Thomas            m    58    Falmouth, Dev            Mate
BOND John              u    25    Abbotskerswell, Dev      Seaman
NICKLES Samuel         u    18    Plymouth. Dev            Cook

Vessel "CONQUEROR"

FINCH William Henry    m    34    Plymouth, Dev            Master F'man
ELLIS Thomas           m    31    Plymouth, Dev            Mate
FOXWORTHY Eli George   u    22    Plymouth, Dev            seaman
RUDD Charles           u    21    Plymouth. Dev            Seaman

Vessel "BEE ORCHIS"

PITMAN George          m    39    Brixham, Dev             Master F'Man
SAULSBURY James        m    48    Brixham, Dev             Mate F'man
BRAY Thomas            u    20    Brixham, Dev             OS
DART William George    u    14    Brixham, Dev             Boy

Vessel "FRANCIS HENRY"

JONES Owen             m    45    Portmadoc, Caernarvon    Master
JONEs Owen             u    30    Marfa Nevin, Caernar     Mate
WILLIAMS Thomas        m    35    Marfa Nevin, Caernar     AB
JONES William          u    17    Portmadoc, Caernar       OS
JONES Richard          u    16    Portmadoc, Caernar       Cook

Vessel "SARAH & MARY"

EDWARDS Griffith       m    61    Barmouth, Merioneth      Master
EDWARDS Lewis          m    43    Barmouth, Merioneth      Mate
JONES Samuel           u    18    Tydweliog, Caernarvon    OS

Vessel "CHARLOTTE ANN"

HARE Stephen           m    40    Appledore, Dev           Master
COUSINS W.D.           m    38    Appledore, Dev           Mate
COLE Charles           m    31    Appledore, Dev           AB

Vessel "ZEBRA"

WILLIAMS Evan          m    50    Nevin, Caernarvon        Master
WILLIAMS William       u    21    Nevin, Caernarvon        Mate
DAVIES Elis            m    33    Nevin, Caernarvon        AB
JONES Hugh             u    21    Nevin, Caernarvon        AB
HOWELS William         u    16    Port Dinorwic, Caernarvon Boy

Vessel "THOMAS FISHER"

WRIGHT William         m    30    Banks North Meols, Lancs  Master
BOND John              m    26    Banks North Meols, Lancs  Mate
WAKEHAM John           m    21    Gampton, Dev              AB
McNULTY James          m    20    Belfast, Ire              AB
DUNN James             u    22    Charleston, Corn          AB
PARR Robert William    u    16    Blackpool, Lancs          Apprentice

Vesssel "SEINE "

SHORT Edwin Grant      m    32    Waterford                 Master
LINE John Bullard      m    49    London                    Mate
HOOPER Thomas          m    34    Fowey, Corn               AB
CHUSTIE Andrew         m    34    Dysart, Scot              AB
VOWLES Charles         m    32    Bristol, Glouc            AB
GREGORY Samuel         u    20    Bristol, Glouc            Steward
RUSH John              m    47    Bristol, Glouc            Chief Engineer
GANET William          m    30    Bristol, Glouc            2nd Engineer
WILLIAMS Robert        m    34    Liverpool, Lancs          Fireman
SCOTT Alfred           m    32    Bristol, Glouc            Fireman

Vessel "EMMA GRACE"

BAXTER Henry           m    40    Kingsley, Ches            Master
LUCAS Phillip          m    40    Mumbles, Wls              Mate
MORGAN George          m    26    Milford, Pemb             AB
ELKIN Joseph           u    20    Morecombe, Lancs          AB
GARDINER John          u    18    Morecombe, Lancs          Boy Cook


Vessel " ROYAL ADELAIDE"

STODDEN George         u    30    Portscatho, Corn          Master
LAMPSHIRE James        m    37    Gerrans, Corn             Mate
SCOTT Charles          m    38    St. Ives, Corn            AB
HAYES Thomas           u    26    Blackpool, Lancs          AB

Vessel "MISS HUNT"

JONES John             m    32    Llandwan, Anglesey        Master
JONES Richard          u    26    Llanbeblig, Caern         Mate
BARRY William          u    36    Llanfair Pwllgwyngyll, Anglesey    AB
JONES John William     u    18    Llanbeblig, Caern         OR
JONES John Thomas      u    16    Llanbeblig, Caern         OR

Vessel "MAY QUEEN'

FINIMORE Henry         m    55    Plymouth, Dev             Master
JINKINS John           m    42    Alderney, Guernsey        Mate
WILLIAMS Samuel        u    35    Plymouth, Dev             OS

Vessel "MARY BARRETT'

CURTIS Henry           m    52    Polperro, Corn            Master
LAMERTON William       m    33    Polperro, Corn            Mate
CURTIS William         u    22    Polperro, Corn            AB
HEMBLEY Joseph         m    27    Looe, Corn                Cook
TAMBLING Thomas        m    30    Duloe, Corn               AB

Vessel "LADY STUART "

MORSE Thomas           m    34    St. Davids, Pemb          Master
JOHNS William          m    27    St. Davids, Pemb          Mate
COOPPER Thomas         u    23    Belfast, Ire              AB
MARTIN David           u    13    St. Davids, Pemb          Boy

Vessel "JOSEPH"

WILLIAMS John          m    41    Llanelly, Carm            Master
EVANS John             m    56    Llanelly, Carm            Mate
NELSON Louis           m    30    St. Peter, Jersey         AB
ROBERTS David          m    26    Llanelly, Carm            AB
EVANS Daniel           u    27    Llanelly, Carm            AB
WOODS Frederick        u    15    Deptford, Kent            Apprentice
RYAN John              u    16    Glasgow, Scot.            Apprentice

Vessel "GIDGEON"

WILLCOCKS Joseph       u    27    Plymouth, Dev             Master
CHING William          m    33    Plymouth, Dev             Mate
WILLCOCKS John         u    25    Plymouth, Dev             AB
WILLCOCKS Charles      u    19    Plymouth, Dev             OS

Vessel "BARRINGTON"

TUPLIN Thomas Fisher   m    42    Bideford, Dev             Master
DAVIES James           m    39    Dinas, Pemb               Mate
DAVIES William         m    36    Cardigan, Card            Boatswain
FISHER Charles         m    62    Preston, Northumb.        Cook & Steward
JONES John             m    36    Newquay, Card             AB
ROWLANDS James         m    34    St. Dogmells. Pemb        AB
DAVIES William         m    36    Cardigan, Card            AB
HESLER Daniel          u    30    Heligoland BS             AB
BRYANT George          m    45    Bristol. Som              Engineer
DAVIES Frederick George  m  24    Gloucester, Glous         Engineer
MILLER Francis Richard   m  26    Brixham, Dev              Donkeyman
THOMAS David           u    27    Neath, Glam               Fireman
HINDER Charles         m    32    Birmingham                Fireman

Vessel "SATYR "

MATTHEWS James John    m    48    Newquay, Corn             Master
STOREY John            m    43    Newcastle on Tyne         Mate
SPARKS Henry James     m    37    Truro, Corn               AB
ARTHUR Sidney          u    23    St. Columb, Corn          OS
CARNE Mark             u    18    St. Columb, Corn          Cook

Vessel "J.H.BARROW"

CREWDSON James         m    44    Ulverstone, Lancs         Master
KITCHIN William        m    44    Ulverstone, Lancs         Mate
JOHNSON Richard        u    44    Ulverstone, Lancs         Seaman
IRELAND John           u    19    Ulverstone, Lancs         Apprentice
BURNS Willam Scotchen  u    17    Ulverstone, Lancs         Apprentice
ASHTON Albert Edward   u    18    Cardiff, Glam             Apprentice

Vessel "ENGLISH GIRL "

WILSON William         m    45    Hambleton, Lancs          Master
WILLIAMS Joseph        u    25    Bagilt, Flint             Mate
WILLIAMS Thomas        u    40    Runcorn, Ches.            AB
BURGESS George         u    21    Newport, Mon              AB
FISHER Robert          u    36    Fleetwood, Lancs          AB

"EMMALINE'

THOMAS John            m    48    Llanelly, Carmarth        Master
THOMAS Thomas          m    38    Llanelly, Carmarth        Mate
JONES William          m    37    Carmarthen, Carmarth      AB
CAFFENA Raphel         m    35    Naples, Italy             AB
LAWRENCE Samuel        m    22    L'Pool, Lancs             AB
DAWSON Edward          u    16    Southampton, Hamps        Cook

Vessel "PITHO "

VAUGHAN John           m    28    Newport, Pemb             Master
EDWARDS Henry          m    41    Llanelly, Carmar          Boatswain
OLSEN Otto             u    27    Hanover, Ger              AB
WACKAY Donald          u    22    Wick, Scot                AB
VAUGHAN Samuel         u    24    Milforde, Staff.          Cook
DAYSDAB George         u    27    Greensmouth, Scot         AB

Vessel "LUTETIA"

ABLEETT Edward         m    49    Harwick, Essex            Master
POTTER William         m    47    Sunderland, Dur.          Mate
PRESS John             m    40    Yarmouth, Norf            2nd Mate
TALBOT Thomas B        m    51    Weymouth, Dev             Steward
NELSON John            u    31    Copenhagen, Denmark       Boatswain
ABLEET Joseph          m    28    Yarmouth, Norf            AB
MANN George            m    32    Wells, Norf.              AB
PARNABY William        w    37    Sunderland, Dur           AB
CLARK George           m    41    Sunderland, Dur           AB
YESSY Thomas           m    34    Yarmouth, Norf            AB
LAWS William           m    44    Newcastle                 Chief Engineer
OLIVER James           u    25    Sunderland, Dur           2nd Engineer
RICHES Henry           m    36    Yarmouth, Dur             Fireman
THOMPSON George        m    37    So. Shields, Dur          Fireman
THOMPSON Andrew        m    32    So. Shields, Dur          Fireman
CARR Edward            m    33    So. Shields, Dur          Coal Trimmer

Vessel "ROSELAND "

ALLEN John George      m    36    Mevagissey, Corn          Master
GOLLY John             u    25    Mevagissey, Corn          Mate
JAGO Edward            u    22    Mevagissey, Corn          Seaman
BEYNANSEN Johanes      u    24    Sweden                    Seaman
GATE William Henry     u    26    Portsmouth, Hamps         Seaman

Vessel "PROSPEROUS "

JAMES Edwin            m    38    Lewes, Suss               Master
STEVENS George         m    31    Newhaven, Suss            Mate
BELTON George          m    31    newhaven, Suss            AB
HEAD George            u    21    Newhaven, Suss            AB
HARTFORD George        u    20    Darlington, Dur           OS
Le CLERCQ Albert       u    19    Jersey                    OS
HENTY Matthew          u    17    Newhaven, Suss            OS

Vessel "TAGUS "

BURK George            m    34    Southwick, Suss           Master
PARSONS Walter         u    21    Shoreham, Suss            Mate
SMITH Oliver H         u    19    Southwick, Suss           AB
CLAYTON J. C.          u    20    Southwick, Suss           OS
LILJESTROM K.          u    19    Finland                   OS
LUCAS Joh              u    21    Virginia, USA             AB
PAULSON G.C.           u    19    Stockho;m, Sweden         Apprentice
PAUL Edward            u    17    Brighton, Suss            Apprentice

Vessel "LENA "

ELLIOTT Walter         m    35    Brixham, Dev              Master
SMITH Thomas           u    38    Louth Drogheda            Mate
BRANNIGAN Laurence     m    26    Louth Drogheda            AB
WRIGHT George          m    47    Chester, Ches             AB
HARKNESS William       u    20    Galashiels, Scot          OS
FANSHAW William        u    22    Sheffield, Yks            Cook & Steward
PRETTYJOHNS George Croker Pridham
                       u    18    Dartmouth, Dev            Apprentice

Vessel "ALSTER "

NANCE Thomas           m    38    Cardiff                   Master
BAILEY Edwin           u    34    Faireham, Hamps           Mate
GEORGE William         m    35    Fishguard, Wls            2nd Mate
NOTT George            m    39    Topsham,                  Steward
PIROUET John           m    26    Jersey                    AB
GRIFFIS William        w    49    Fishguard, Pemb           AB
JAMES John             u    27    Fishguard, Pemb           AB
HARRIS Thomas          m    33    Fishguard, Pemb           AB
ENGIBRTON Edward       u    24    Norway                    AB
SWIFT Henery           u    24    Bradford, Yks             Fireman
CLANCEY James          m    44    Limerick, Ire             Fireman
VELLA Frank            m    31    Malta                     Fireman
DAVIES David           u    27    Swansea, Wls              2nd Engineer
CHUBB William          m    28    Drimpton                  Chief Engineer
RICHY James            m    29    Dundalk, Ire              Fireman

Vessel "MISPAH "

BAGLEY B.W.            m    34    Shoreham, Essex           Master
BAGLEY Jane            m    27    Shoreham, Essex           Wife
BAGLEY Jane Ann May    u     4    Plymouth, Dev             Dau
BAGLEY William George  u     2    Shoreham, Essex           son
BAGLEY Joseph Mispah   u    4mths At sea                    son
SHARP John             m    44    Shoreham, Essex           1st Officer
WEYDMANN F.            m    52    Stettin, Germany          2nd Officer
HANSEN W.              u    28    Hamburg, Germany          Seaman
LAVCOVIEZ G.           u    25    Austria                   Seaman
WELSANDE John          u    39    Norway                    Seaman
FREDRICKSEN R.         u    20    Denmark                   Seaman
MURI Simeon            u    22    Finland                   Seaman
SAMUDER H.             u    27    Norway                    Seaman
LEWIS William Henry    u    19    Newport, Mon              Apprentice
MORGAN William George  u    16    Cardiff                   Apprentice
EDMONSTONE Andrew      u    16    Leith                     Apprentice
SARSFIELD William Charles 
                       u    17    Durham                    Apprentice

Vessel "PORTUGALETE"

CANTALL Albert George  m    39    St. Martins, Jersey       Master
GOWAN Christopher      m    27    Dublin                    Chief Officer
DUHEAUME Leonard       u    21    Jersey                    2nd Officer
GUCOTT George          m    32    Tavistock, Dev            Steward
MONTGOMERY Charles     w    27    Jersey                    AB
MORGAN John            m    26    Cardiff                   AB
GEORGE David           m    30    Cardigan                  AB
JAMES David            w    43    Cardigan                  AB
GARNER Frank           u    37    Concord, New Hamp US      AB
EDWARDS William Waller m    33    Llantarnam, Mon           Chief Engineer
FORREST John           m    32    Glasgow                   Ast Engineer
DAVIS John             m          Bath, Som                 Donkeyman
SIMPSON Peter          m          Edinburgh                 Fireman
WILSON Charles         m    27    Greenwich, Kent


Return to Introductory Page