Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
CORNWALL 1881 PART 10
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN CORNWALL 1881 - PART 10



1881 Mariners, Penzance [Madron ], Cornwall

Vessel "BOSTON "

FARGUSON Henry Albert    m    40    Chelsea, London                    Fireman
PORTLOCK William         m    35    Gloucester, Glous                  Fireman
GIFFARD Charles James    u    17    St. Helliers, Jersey               Engineer's Steward
BRISTOWE William Augustus Clarke
                         m    33    Poole, Dor                         Master
DUFF James               m    37    Blairgowrie, Perth, Scot           1st Mate
FERGUSON John            m    55    Peterhead, Aberdeen, Scot          2nd Mate
MISSTUTA Francisco       m    39    Naples, Italy [Nat BS ]            Steward
JAMES Daniel             u    29    Aberayron, Card                    Carpenter
McMILLAN William         m    41    Antrim, Belfast                    Boatswain
MELIAN Otto              m    30    Tonsberg, Norway [BS ]             AB
GETHING Henry            u    36    Swansea, Glam                      AB
BOLDO Joseph Polondo     u    25    Naples, Italy  [BS ]               AB
OLOFSON Martin  Julius   m    34    Gottenborg, Udderwall, Swed [BS ]  AB
ANDERSON Mangus          u    39    Halland Falkenborg, Swed  [BS ]    AB
STEWART George           u    27    North Shields, Northumb            Chief Engineer
DAVIES Thomas John       m    23    Cardiff, Glam                      2nd Engineer
PARKER Joseph            m    27    Brancaster, Norf                   Donkeyman
BURCHAM Thomas George    u    31    Kings Lynn, Norf                   Fireman

Vessel "LIZZIE "

RICHARDS B.              m    40    Appledore, Dev                     Master
TOBEY Alfred             m    35    Truro, Corn                        Mate
CHATTER Thomas           u    43    ForternBridge, Ayr, Scot           AB
HOOLINGS John            m    36    Merther, Corn                      AB

Vessel "MADRID "

GARSON Matthew           m    41    Stromness, Orkney                  Master
GARSON  Isabella         m    37    N. Shields, Northumb               Master's wife
GILBERTSON John          m    38    N. Shields, Northumb               Mate
WALKER John              u    25    Northampton, Northamp              2nd Mate
GARRIOCK John            m    35    Stromness, Orkney                  Carpenter
STEDMAN Charles          m    39    Lerwick, Shetland                  Steward
BENCKE Gustave           u    25    Hamburg, Ger                       Ass Steward
FOXWELL George W.        m    29    Bristol, Glouc                     Cook
BESER Edward M           u    27    Denmark                            AB
ERICKSEN Henrick         m    35    Finland                            AB
CHRISTEANSEN Louis       m    29    Norway                             AB
OLSEN Olave              u    27    Norway                             AB
GOMASEN Albert           u    29    Finland                            AB
FARGHER William          m    42    Douglas, IOM                       AB
SWENSEN Nathanial C      u    40    Sweden                             AB
PIE John                 u    33    Norway [BS ]                       AB
HEMLO David              m    44    Aberdeen, Scot                     Chief Engineer
JONES Richard            m    32    Anglesey, Wls                      2nd Engineer
GRIEVES George           m    30    S, Shields, Dur                    3rd Engineer
MATTFIELD Heinrich       u    34    Hanover, Ger                       Donkeyman
WATSON William           u    25    Hull, Yks                          Fireman
HESLOP John              u    20    N. Shields, Northumb               Fireman
NILLSEN Louis            m    34    Norway                             Fireman
MILLER Robert            u    24    Hull, Yks                          Fireman
FLEMING James            u    24    Queenstown, Ire                    AB

Vessel "DANTE "

MOLLARD James            m    37    Portreath, Corn                    Master
HULY Richard             m    30    Hull, Yks                          Chief Officer
SCANES Richard           m    23    London                             2nd officer
RYAN George              u    21    London                             3rd Officer
SCANES Henry             m    43    London                             Carpenter
LEGALLA Nicholas         m    39    Tegra, Greece                      Steward
MATTHIAS William         u    19    Milford, Wls                       Ass. Steward
LINGURCHED Thomas        u    15    London                             Cook
SPINNER Albert           u    18    Deal                               Bosun
DAVIS Joseph             u    32    Highbridge, Som                    AB
HANSON Johan             u    27    Fredrickstadt, Nor                 AB
RUPERATO Spiero          u    50    Sparta, Greece                     AB
TEACHNER John            u    32    Pillau, Ger                        AB
VAN DER WEGEN C.         u    22    Antwerp, Belg                      AB
PETERSEN Swan            u    27    Helsingborg, Swed                  AB
SWENDENSEN Svend F       u    27    Tonsberg, Nor                      AB
SANDFORD Henry           u    27    Providence, USA                    AB
PAROMONES Paul           u    45    Odessa, Russia                     AB
PETERSEN John            u    32    Wyborg, Fin                        AB
JAPARELLA Jacob          u    42    Hulaborg, Fin                      AB
HAYMAN Thomas            m    47    Acton, Lincs                       Engineer
DUTTON Albert            m    25    Brentwood, Norf                    2nd Engineer
LYONS Michael            u    32    Dublin                             3rd Engineer
PETERS Joseph            m    30    Stadskill, Ger                     Donkeyman
PAGANO Enigil            m    46    Genoa, Italy                       Fireman
FREEDE                   u    27    Roaroat, Belg                      Fireman
SJOBERGE A.              u    20    Helsingborg, Swe                   Fireman
OUNEY                    u    35    Furnaro, Belg                      Fireman
KOINIG                   u    24    Asan, Ger                          Fireman
LARSEN Henry             u    20    Ronaby, Ger                        Fireman

Vessel " JOHN CLARKE"

SOLT Richard             m    46    Looe, Corn                         Master
LEAN William             m    46    Plynt, Corn                        Mate
WILLCOCKS John           u    19    Looe, Corn                         AB
SOLT Richard [Jnr ]      u    18    Looe, Corn                         AB
SOLT Henry               u    16    Looe, Corn                         OS

Vessel "CLARA "

BOUND Richard            m    42    Highbridge, Som                    Master
CREEMER George           u    24    Highbridge, Som                    Mate
BRAWITRIP W.H.           u    21    Bridgewater, Som                   AB

Vessel "STANDARD"

HARRIS John Thomas       m    44    Heath, Glam                        Master
GRAY William             u    25    Ouston, Dev                        Mate
ELDERFIELD Henry         u    31    East Cowes, IOW                    AB

Vessel "BRILLIANT"

RUNDLE William H         m    42    Lanteglous, Corn                   Master
CLIMO  William           m    44    Lanteglous, Corn                   Mate
MENEAR Nicholas          u    29    Lanteglous, Corn                   AB
KAGY Donald              u    29    Navin, Scot                        AB
HOLLOW Richard           u    19    St. Blazey, Corn                   OS
RUNDLE William           u    16    Plymouth, Dev                      Boy

Vessel "MARY "

SKENTELBERY John         m    45    Looe, Corn                         Master
MARSHALL Henery          m    43    West Looe, Corn                    Mate
HENDERSEN John           u    22    West Looe, Corn                    AB
MARSHALL Walter          u    20    West Looe, Corn                    AB
HOSKIN Edwin             m    29    West Looe, Corn                    Cook

Vessel "FANNY "

CARTWRIGHT Henry         u    25    St. Martins, Jersey                Master
DU  FRESENE Philip       u    31    St. Martins. Jersey                Mate
MOLLET Philip            m    55    St. Martins, Jersey                AB
BEAUCAMP Frederick       u    14    St. Martins, Jersey                Boy

Vessel "JOHN WIGNALL"

THORNTON Richard         m    46    Fleetwood, Lancs                   Master
THORNTON James           m    32    Fleetwood, Lancs                   Mate
STRAIN James             u    22    Donegal Remelton, Ire              AB
COWELL John              u    30    Fleetwood, Lancs                   AB
SMITH Charles            u    39    Sweden [BS ]                       AB
WEIR David               u    19    Ballamima, Antrim, Ire             OS

Vessel "RESCUE "

WANSTALL Stephen         u    40    Sandwich, Kent                     Master
CUNINUNG William         m    25    Exeter, Dev                        Mate
PHILLIPS Osmond          m    45    Saundersfoot, Pemb                 AB
HART Charles             u    32    Paghen, Suss                       AB
CURTIS Fredrich          u    25    Southampton, HAmps                 AB
PHILLIPS Alfred          u    18    Cardiff, Glam                      OS

Vessel "CITY OF BANGOR"

JONES Robert             m    41    Bangor, Caer                       Master
JONES Evan               m    27    Conway, Caer                       Mate
HUGHES Hugh              u    40    Bangor, Caer                       AB
HARREY Richard           u    27    Bangor, Caer                       AB

Vessel "MARIE ANNA"

DANIEL Thomas            m    39    Aberystwith, Card                  Master
ROULANDS Richard         m    47    Aberystwith                        Mate
HOWARD Alfred            -    26    Liverpool, Lancs                   AB
REES Benjamin            -    18    St. Davids, Pemb                   OS
WILLIAMS Hugh            -    16    Aberystwith, Card                  OS
LEWIS David              -    15    Aberystwith, Card                  Boy

Vessel "TWIN BROTHERS"

ACE John                 m    46    Oxwich, Glam                       Master
WILLIAMS David           m    37    Penrice, Glam                      Mate
FLYNN Thomas             m    38    Ireland                            AB
MAJER George             u    17    Camborne, Corn                     AB
MITCHELL John            u    17    Fowey, Corn                        OS

Vessel  "ARATUS"

EARLE William            m    61    Ashburton, Dev                     Master
NEIRASS Edwin            m    35    Torquay, Dev                       Mate
SHAPTER George           m    28    Teignmouth, Dev                    AB
BLACK Thomas             u    20    Belfast, Ire                       AB
SKOTOBERG Charles        u    23    [Nova Scotia ] Sweden              AB
WHITE John               m    30    Nova Scotia                        AB
O'Neill John             u    17    Cork, Ire                          Cook

Vessel "PRINCESS ROYAL "

WILLIAMS William         m    43    Criccieth, Caern                    Master
EVANS William            m    37    Aberdaron, Caern                    Mate
WILLIAMS David           u    28    Aberystwith, Card                   AB
HUGHES Henry             u    17    Llanbadar, Card                     OS
GRIFFITH Robert          u    14    Talsarnau, Merion                   Cook

Vessel "IMPERIAL "

RATCLIFFE John           m    36    Connah's Quay, Flint                Captain
BROWN Joseph             u    24    Connah's Quay, Flint                Mate
NORMAN John W            m    22    Newcross, London                    AB
BENNETT Bengaman         u    20    Connah's Quay, Flint                AB
DAVIES John              --   15    Mold, Flint                         Boy

Vessel "CATHERINE ALICE"

OWENS Owen               m    60    Nevin, Caern                        Master
PEARCE William           m    26    Llanfair, Anglesey                  Mate
BOWEN Edmunds            w    39    Pembroke, Wls                       Seaman
EVANS Hugh               u    22    Caernarvon                          Seaman
OWENS John G             u    16    Nevin, Caern                        Cook

Vessel "KATIE "

BUTLER Thomas            m    47    Plymouth, Dev                       Master
McKENZIE William         m    27    Glasgow, Scot                       Mate
MOFFATT Robert           u    23    Drumore, Scot                       AB
LENNAN Thomas            u    18    Dumfries, Scot                      OS
McCLUNG John             u    17    Ballantra, Scot                     Boy
BUTLER Fanny             m    28    Horsham, Suss                       Master's wife
BUTLER Thomas            u     2    Gosport, Hamps                      Master's child

Vessel "WRT "

WELLINGTON Thomas        m          St. Feock, Corn                     Master
HARRIS George            m          St. Feock, Corn                     Mate
GREENWOOD Thomas         u          Truro, Corn                         AB

Vessel "MARY SEYMOUR"

STREETER Henry           m          Whitstable,Kent                     Mate
STREETER Elizabeth       m          Plymouth, Dev                       Wife

Vessel "MARGARET WEST"

BENNETT Edwin A.A,       m    24    Colan, Corn                         Master
STEPHENS W.F.            m    26    Devoran, Corn                       Mate
CURTIS Thomas            m    37    Polperro, Corn                      AB
PAPE Thomas              u    18    Silloth, Cumber                     OS

Vessel "CAMELIA"

LE MASURIER Thomas       u    37    Gruvill, Jersey                     Master
PROPER Peter             m    50    Grouville, Jersey                   Mate
PARKER George            u    20    St. Heliers, Jerset                 AB
BAKER William            u    25    St. Heliers. Jersey                 AB
BARCHARD Winter          u    20    St Martyain, Jersey                 AB
WHITE George             u    14    St. Martins, jersey                 Steward

Vessel "Mary"

WATTY William H.         u    27    Bannow, Wex                         Chief & Master in Command
THOMPSON David J         m    23    Castleownsend, Cork                 Leading Seaman
WEBB William Jno.        u    23    Falmouth, Corn                      AB
WALSH William            u    21    Plymouth, Dev                       AB
LUXTON John              u    24    Torquay, Dev                        AB
COLLETT George           u    18    Walsall, Staff                      OS

Vessel "IMPERIAL"

RATCLIFFE John           m    36    Connah's Quay, Flint                Captain
BROWN Joseph             u    24    Connah's Quay, Flint                Mate
NORMAN John W            m    22    Newcross, London                    AB
BENNETT Bengaman         u    20    Connah's Quay, Flint                AB
DAVIES John             --    15    Mold, Flint                         Boy

Vessel "CATHERINE ALICE"

OWENS Owen               m    60    Nevin, Caern                        Master
PEARCE William           m    26    Llanfair, Anglesey                  Mate
BOWEN Edmunds            w    39    Pembroke, Wls                       Seaman
EVANS Hugh               u    22    Caernarvon                          Seaman
OWENS John G             u    16    Nevin, Caern                        Cook

Vessel "KATIE "

BUTLER Thomas            m    47    Plymouth, Dev                       Master
McKENZIE William         m    27    Glasgow, Scot                       Mate
MOFFATT Robert           u    23    Drumore, Scot                       AB
LENNAN Thomas            u    18    Dumfries, Scot                      OS
McCLUNG John             u    17    Ballantra, Scot                     Boy
BUTLER Fanny             m    28    Horsham, Suss                       Master's wife
BUTLER Thomas            u     2    Gosport, Hamps                      Master's Child

Vessel "WRT "

WELLINGTON Thomas        m          St. Feock, Corn                     Master
HARRIS George            m          St. Feock, Corn                     Mate
GREENWOOD Thomas         u          Truro, Corn                         AB
Return to Introductory Page