Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
CARDIFF 1881 PART 7
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT AT CARDIFF, GLAMORGAN 1881

PART 7.



Ships at Cardiff 1881 - part 7

Vessel:	"Unity"
	 
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Thomas ALEXANDER	U	14 	M	Aberthaw, Glamorgan, Wales	Pilots Boy

Vessel:	"John Bull"
	
Thomas WILKINS	        U	14 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Boy

Vessel:	"Ranger"
	
Mark ALLEN	        M	36 	M	Shipperdene, Gloucester         Captain
James KENNY	        M	42 	M	Galway, Ireland         	Engineer
John POPE	        U	38 	M	Bristol, Gloucester, England	Mate
Charles POWELL	        U	28 	M	Sharpness, Gloucester, England	Fireman
Henry BIGNELL	        U	19 	M	Patchway, Gloucester, England	Boy

Vessel:	"Brothers"
	
John HALL	        M	45 	M	Solva, Pembroke, Wales   	Pilot
George WILLIAMS 	U	39 	M	Newport, Pembroke, Wales	Master
John Alfred HALL	U	16 	M	Newport, Monmouth, England	Apprentice

Vessel:	"Crescent"
	
Patrick CASEY	        M	32 	M	Down Co Newry, Ireland  	Master
Francis CASEY	        U	20 	M	Down Co Newry, Ireland  	Mate
James SCOTT	        M	26 	M	Down Co Dundrum, Ireland	AB Seaman
Thomas CASEY	        U	18 	M	Down Co Newry, Ireland  	O Seaman
Haugh MC GIVERN	        U	17 	M	Down Co Dewry, Ireland  	Boy

Vessel:	"SS Rochefort"
	
John Couch TYACKE	U	25 	M	Padstowe, Cornwall, England	1st Mate
John Tinney KEAT	W	44 	M	Delabole, Cornwall, England	2nd Mate
Evan JONES	        M	48 	M	Aberyon, Cardigan, Wales	AB Seaman
George ANDRES      	U	27 	M	Lisbon (For), Portugal  	AB Seaman
Stephen BROWN	        M	29 	M	Heligoland              	AB Seaman
Edwin PRITCHARD 	M	40 	M	Chepstow, Monmouth, England	AB Seaman
James MENNIER	        M	61 	M	Wadebridge, Cornwall, England	Boatswain

Vessel:	"Harriet Ann"
	
John WEBBER	        M	48 	M	Minehead Parish, Somerset	Master
Walter WEBBER	        U	16 	M	Minehead Parish, Somerset	Mate
Joseph WEBBER	        U	14 	M	Minehead Parish, Somerset       AB Seaman

Vessel:	"Neptune"
	
John PETHERAM	        M	36 	M	Gatcombe, Aure, Glouc.          Master
Richard TRAYHEN 	M	36 	M	Beachley, Tidenham, Glouc.      Mate
William PETHERAM	U	17 	M	Aure, Gloucester 	        AB Seaman

Vessel:	"Rapid"
	
John WILSON	        U	32 	M	Workington, Cumberland  	Master
John PHILLIPSON 	M	43 	M	Workington, Cumberland    	Mate
Thomas WILSON	        M	51 	M	Workington, Cumberland  	Seaman
John JOHNSTON	        U	39 	M	Workington, Cumberland  	Seaman

Vessel:	"SS James Barrass"
	
Joshua ELLIS	        M	41 	M	North Shields, Northumbs.       Master
Francis Mary ELLIS	M	32 	F	Southsea Portsmouth, Hamps      Wife Of Master
Ethel Francis ELLIS	 	10 	F	North Shields             	Daughter Of Master
Maude Olive ELLIS	 	6 	F	North Shields                   Daughter Of Master
Letitia Daisy Bolton ELLIS	4 	F	North Shields             	Daughter Of Master
Josephine Beatrice ELLIS	8 m	F	North Shields             	Daughter Of Master
William CRAM	        M	41 	M	North Shields, Northumbs.       1st Mate
Charles L. GRESLEY	M	42 	M	Jersey, Channel Islands 	2nd Mate
John HULL	        M	35 	M	North Shields, Northumbs	Carpenter
Carl JAHLIEN	        M	37 	M	Stavanger (For), Norway 	Boatswain
James GLASS	        U	22 	M	Stockton, Durham, England	Steward
Elizabeth Louisa LEKAR	U	12 	F	Cardiff, Glamorgan, Wales	Serv
William Thin CAMPBELL	U	28 	M	Sunderland, Durham, England	1st Engineer
Albert HUBBARD     	U	23 	M	Sunderland, Durham, England	2nd Engineer
John GRAHAM	        M	31 	M	North Shields, Northumbs.       Fireman

Vessel:	"Bedfordshire"
	
William Gauntlett SAUNDERS M	31 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Master
William BENNETT  	M	45 	M	Padstow, Cornwall, England	Ships Carpenter
Allen RENTON	        U	18 	M	Abbeywood, Kent, England	Apprentice
Leonard WILDE	        U	18 	M	Hayes, Middlesex, England	Apprentice
Ellen Eliza SAUNDERS	M	28 	F	Portsmouth, Hampshire, England	Masters Wife

Vessel:	"Ada Maria"
	
Thomas JONES	        M	39 	M	Saul, Gloucester, England	Master
Thomas GOODMAN	        U	24 	M	Highbridge, Somerset, England	Mate
George GAMBLE	        U	28 	M	Weston Super Mare, Somerset	AB Seaman
William JONES	          	13 	M	Saul, Gloucester, England	Boy

Vessel:	"Diligentia"
	
William KAIN	        M	36 	M	Antrim Co Island Magee, Ireland	Master
Jenny KAIN	        M	32 	F	Antrim Co Island Magee, Ireland	Captains Wife
James FERGUSON      	U	37 	M	Antrim Co Island Magee, Ireland	Mate
Paul GRANT	        M	52 	M	Antrim Co Island Magee, Ireland	Cook & Steward
Robert KAIN	        U	19 	M	Antrim Co Island Magee, Ireland	AB Seaman
William MCLERNON	U	16 	M	Antrim Co Island Magee, Ireland	O Seaman

Vessel:	"Granite City"
	
Evan JONES	        M	61 	M	Aberduron, Caernarvon, Wales	Officer In Charge
Mary Anne JONES  	M	35 	F	London City Of, Middlesex	Masters Wife
Love JONES	         	5 	M	Poplar, London, Middlesex	Child Of The Above
Maude Jane LEWIS	U	16 	F	Poplar, London, Middlesex	Visitor
Thomas EVANS	        M	52 	M	Aberporth, Cardigan, Wales      Ship Keeper

Vessel:	"Emily"
	
Thomas INGRAM	        M	57 	M	Hayle, Cornwall, England	Master
Richard MALCHYE 	M	43 	M	Cork Houghal, Ireland    	Mate
David DAVIES	        M	45 	M	St Dogmaels, Pembroke, Wales	AB Seaman
Henry INGRAM	        U	15 	M	Ireland                         O Seaman

Vessel:	"John"
	
Hugh SHARP	        M	33 	M	Oldbury, Gloucester, England	Master
Thomas HEANZAL	        U	19 	M	Pill, Somerset, England 	Seaman
Thomas KNIGHT	        U	28 	M	Bristol, Somerset, England	Seaman

Vessel:	"Union"
	
Benjamin WATHEN  	M	63 	M	Minsterworth, Gloucester	Master
Benjamin WATHEN 	M	28 	M	Westbury, Gloucester, England	Seaman

Vessel:	"Annie M."
	
Edward HOLMES	        M	35 	M	Newport                    	Pilot Master
William ALEXANDER	M	25 	M	Aberthaw                   	Seaman
John Rundall LA...	U	18 	M	Fowey, Cornwall, England	Apprentice (Pilot)

Vessel:	"Queen Of Sheba"
	
David PHILLIPS	        U	14 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales        Boy

Vessel:	"Economist"
	  
Samuel BROWN	        M	34 	M	Antrim Co Glynn, Ireland	 Master
Archibald THOMPSON	M	34 	M	Antrim Co Glynn, Ireland	 Mate
James MCBRIDE	        U	19 	M	Donegal County Rothmullen, Ire.  AB
Hennary BURNS	        U	20 	M	Antrim County Magheramoine, Ire. Cook & Seaman
Peter BURCH	          	14 	M	Wicklow, Ireland         	 Passenger

Vessel:	"Comet"
	
Alexander MCCART	M	40 	M	Antrim Co Cushindale, Ireland    Master Mariner
James MC CURRY	        M	40 	M	Antrim Co Cushindale, Ireland	 Mate
William MC NEILL	U	20 	M	Antrim Co Cushindale, Ireland    Seaman

Vessel:	"Frances"
	
Thomas CROSSON	        W	39 	M	Gloster, Gloucester, England	Seaman AB

Vessel:	"Glance"
	
Edward WILSON	        U	18 	M	Liverpool, Lancashire, England	Apprentice (Pilot)

Vessel:	"Steam Tug Renown"
	
Albert PARKER	        U	22 	M	Bradford, York, England  	Ordinary Seaman

Vessel:	"Excel"
	
William SMITH	        U	13 	M	Berkley, Gloucester, England	Pilots Apprentice

Vessel:	"Madcap"
	
William JENKINS	        M	31 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Pilot
John Henry HOLMES	U	20 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Apprentice (Pilot)
Robert MORTIMER 	U	19 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	O Seaman

Vessel:	"Forerunner"
	
Josiah WINDOWS	        M	35 	M	Crews Head, Gloucester, England	Master
Benjamin WINTER 	M	29 	M	Bridgewater, Somerset, England	Mate
William LEE	        M	64 	M	Tintern Abbey, Monmouth 	Seaman AB
John FLETCHER      	M	42 	M	Newport, Monmouth, England	Seaman OR

Vessel:	" "
	
John LLEWELLYN	        U	37 	M	Merthyr, Glamorgan, Wales	Boatman
Jacob WALTERS	        U	47 	M	Mynyddyslwn, Glamorgan, Wales	Mate

Vessel:	" "
	
Michael Henry WILLIAMS	U	18 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Boatman

Vessel:	" "
	
Rees PARKER	        U	52 	M	Neath, Glamorgan, Wales 	Mate (Boatman)

Vessel:	"Crystal Spring"
	
Thomas Herbert BROOKS	U	22 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Apprentice (Pilot)

Vessel:	"SS George Moore"
	
Thomas Ashbridge MELMORE M	53 	M	Maryport, Cumberland, England	Master
George COULTHARD	M	28 	M	Langholm, Dumfries, Scotland	Mate
Joshua DAWSON	        U	24 	M	Maryport, Cumberland, England	2nd Mate
Henry ARMSTRONG 	M	24 	M	Maryport, Cumberland, England	Steward
John SMITH	        M	34 	M	Maryport, Cumberland, England	Cook
Alexander JOHNSTON	U	31 	M	Isle Ornsay Isle Of Skye, Scot.	AB Seaman & Lamp Trimmer
Francis MCGUIGAN	U	23 	M	Belfast, Ireland           	Fireman
Thomas MOWATE	        U	35 	M	Sunderland, Durham, England	AB Seaman
Lowther BROUGH	        U	28 	M	Maryport, Cumberland, England	1st Engineer
Thomas FAIRIE	        U	24 	M	White Inch, Lanark, Scotland	2nd Engineer
William ROSS	        U	22 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	3rd Engineer
Edward PALMER	        U	21 	M	Bridekirk, Cumberland, England	AB Seaman
Joseph STODDART  	U	29 	M	Whitehaven, Cumberland, England	AB Seaman
Edward MC GEREY	        U	23 	M	Maryport, Cumberland, England	AB Seaman
L. L. G. LIMBICIO	U	25 	M	Fiume (For), Austria       	AB Seaman

Vessel:	"SS George Moore"
	
Carl FRIESE	        M	28 	M	Elsinore (For), Denmark 	Fireman
James TONNER	        U	24 	M	Newcastle, Northumberland	Fireman
Jonathan DOBIE	        M	28 	M	Maryport, Cumberland, England	Trimmer
John WILLIAMS	        M	32 	M	Liverpool, Lancashire, England  Trimmer

Vessel:	"SS Clandon"
	
Ralph S. WALTON	        U	26 	M	Sunderland, Durham, England	Master
Frank REYNOLDS	        U	23 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	2nd Mate
A. NEWRICK	        M	32 	M	Sunderland, Durham, England	Carpenter
John OGILVIE	        M	26 	M	Durham, Durham, England 	Steward
Geo. HAWKINS	        M	31 	M	London, Middlesex, England	Cook
John SHAMBRE	        M	34 	M	Malta                     	AB Seaman
Joseph CAPARO	        M	30 	M	Malta                      	AB
G.H. PARTELLI	        M	23 	M	Malta                      	AB
C. ROOLSON	        U	20 	M	Elsinore (For), Denmark 	AB
Jos. PARTELLI	        M	24 	M	Malta                     	AB
Francis ROYES	        U	25 	M	Dominicia                  	AB
John SNOWTON	        U	33 	M	Maryport, Cumberland, England	Engineer
David JONES	        M	52 	M	Manchester, Lancashire, England	2nd Engr
Jas. LEIGHTON	        U	29 	M	Glasgow, Scotland          	3rd Engr
E.O. CARLSON	        U	22 	M	Stockholm (For), Sweden 	Donkeyman

Vessel:	"SS Clandon"
	
Robert BRAG	        M	38 	M	Nth Shields, Northumberland     Fireman
Harry HAYES	        U	30 	M	Dublin, Ireland                 Fireman
Geo. HARBER	        M	28 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Daniel KENNEDY	        U	29 	M	Dublin, Ireland           	Fireman
John H.A. CHILD 	U	16 	M	Redhill, Surrey, England	Mess Room Steward
Parlo POALI	        M	42 	M	Malta                    	Fireman
Chas.W. CARS	        U	39 	M	London, Middlesex, England	1st Mate
H.F. HODGSON	        U	28 	M	Chesham, Kent, England     	Doctor
Thos.H. TAYLOR	        U	39 	M	North Shields, Northumberland	3rd Mate
Robert BEVAN	        U	41 	M	Pontypool                       Fireman
Michele ALBELA	        U	25 	M	Malta                      	AB
Natale RANDICK     	U	28 	M	Malta                      	AB

Vessel:	"Isabella Stuart"
	
Alex STUART	        M	40 	M	Arran, Scotland            	Master
William CAMPBELL	U	28 	M	Arran, Scotland            	Mate
Martin BUDDIN	        U	17 	M	Clare County, Ireland      	O Seaman

Vessel:	"Railway"
	
Charles BRICE	        M	35 	M	...urstaple, Somerset, England	Master
John KING	        M	24 	M	King Thorn, Somerset, England	Mate
William GABLIN	        M	22 	M	Bedminster Bristol, Somerset	AB Seaman
George CLAPP	        M	25 	M	Burnham, Somerset, England	AB

Vessel:	"Canute"
	
Samuel THORNING	        M	24 	M	Plymstock, Devon, England	Watchman

Vessel:	"Theodore"
	
Francis R. HEALE	M	25 	M	Framelode, Gloucester, England	Master
John WOODWARD	        M	29 	M	Highbridge, Somerset, England	Mate
John BUTLER	        M	32 	M	Bideford, Devon, England        AB Seaman

Vessel:	"Ravinala"
	
Thomas MARTEL	        M	49 	M	Cowes, Isle of Wight, Hampshire Master
Alexandra BROOMFIELD	U	42 	M	Eling, Hampshire, England       Mate
James BURFIELD    	U	19 	M	Little Hampton, Sussex, England	AB Seaman
John HUNBY        	U	18 	M	Eling, Hampshire, England	O Seaman

Vessel:	"Greenhithe"
	
Thomas BRYANT      	W	45 	M	Halberton, Devon, England	Master
Henry PIRAN             M	36 	M	Kiel (BS)                 	Mate
David REECE        	M	36 	M	Penboy, Carmarthen, Wales	Steward
Yives LETERIEN      	M	37 	M	Cotes De Nord (For), France	AB Seaman
Yeune Macinie LOMAS	M	31 	M	St Brieuc Cote De Nord (For)	AB Seaman
Francois MORVAN 	M	34 	M	St Brieuc Cote De Nord (For)	AB Seaman
Earnest BARRETT 	U	19 	M	Streatham, Surrey, England	Apprentice

Vessel:	"Briton"
	
James GAW          	M	32 	M	Down Co Portaferry, Ireland	Master
David GAW	        M	45 	M	Down Co Portaferry, Ireland	Mate
John MCGINNIS      	M	32 	M	Down Co Portaferry, Ireland	Able Seaman
John MCGRATTAN     	M	26 	M	Down Co Portaferry, Ireland	Cook

Vessel:	"Ark"
	
George TRUNKS	        M	34 	M	Bridgewater, Somerset, England	Master
Joseph TRUNKS	        M	26 	M	Bridgewater, Somerset, England	Mate
James THORN	        M	30 	M	Bridgewater, Somerset, England	Able Seaman

Vessel:	"Spark"
	
William MAINE	        M	67 	M	Bath, Somerset, England 	Master
Richard SMITH	        M	67 	M	Bridgwater, Somerset, England	Mate
Alfred LUCKES	        U	13 	M	Bridgwater, Somerset, England	Ordinary Seaman

Vessel:	"Bentinck"
	
Robert ARMSTRONG	U	26 	M	Ireland                    	Fireman
George HADLOW	        M	42 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Peter MC GREGOR  	U	29 	M	Scotland                  	Fireman
Edward KEHOE	        U	23 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman
George GIBBONS	        U	17 	M	Winton, Lancashire, England     Boy
William GALLOWAY	U	29 	M	Scotland                   	AB
Harris WILSON	        M	32 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Master
Thomas QUINN	        U	36 	M	Ireland                  	1st Officer
George ORME	        U	22 	M	Tranmere, Cheshire, England	2nd Officer
Frank WILLIAMS	        U	28 	M	Scotland                  	Carpenter
Robert ANDERSON 	M	35 	M	Ireland                   	Steward
John PRICHARD     	M	38 	M	Worcester, Worcester, England	Cook
Joseph JOHNSON     	M	28 	M	Newcastle, Northumberland	AB Seaman
Alexander GREEN 	M	44 	M	Ireland                    	AB Seaman
James DEAKE     	M	37 	M	Liverpool, Lancashire, England	AB Seaman
William DIXON	        U	37 	M	Liverpool, Lancashire, England	AB Seaman
George BROWN       	U	37 	M	Liverpool, Lancashire, England	AB Seaman
Edward PARKINGTON	M	29 	M	Eccles, York, England      	1st Engineer
James LOSH         	M	49 	M	Rainhill, Lancashire, England	2nd Engineer
Robert GRAY        	U	35 	M	Holyhead, Wales            	3rd Engineer
David MORAN	        M	39 	M	New York (For), United States	Fireman

Vessel:	"Ben Nevis"
	
Edward NORMAN         	M	39 	M	Dedham, Essex, England    	Chief Mate
Stephenson CHISHOLM	M	29 	M	North Shields, Northumberland	Chief Engineer
James GOLD	        U	23 	M	Gateshead, Durham, England	2nd Engineer
Thos. John PARRY	U	32 	M	Newport                   	2nd Mate
John George THOBURN	U	22 	M	North Shields, Northumberland	3rd Engineer
Alfred Owen RAWLINGS	U	30 	M	Newport                         Boatn... Lamps
John CLOONEY         	U	30 	M	Waterford, Ireland         	Fireman
Henry MARLEY       	U	25 	M	Newport                   	Fireman
Thomas JONES       	U	20 	M	Newport                   	Fireman
Joseph WELLBURN  	U	34 	M	Gainsbro, Lincoln, England	Donkeyman
William LAURENCE	M	36 	M	Guernsey, Channel Islands	Cook
Henry WAUGH       	U	29 	M	Chepstow, Monmouth, England	Steward

Vessel:	"Camellia"
	
Jonathan GOODE      	M	53 	M	Stonehouse, Gloucester, England  Master Mariner
George BAKER       	U	32 	M	Stonehouse, Gloucester, England  Mate
Walter BROWN       	U	17 	M	Awre, Gloucester, England        O Seaman

	
Return to Introductory Page