Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
CARDIFF 1881 PART 6
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT AT CARDIFF, GLAMORGAN 1881

PART 6.



	
Ships at Cardiff 1881 - Part 6

Vessel:	"J. R. Hinde"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace

William NOAL	        M	51 	M	Looe, Cornwall, England 	Master
Samuel HUTCHISON	M	41 	M	Glasgow, Scotland        	Chief Mate
William WRIGHT	        M	47 	M	Wrentham, Suffolk, England	2nd Mate
John KIRBY	        M	55 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Steward
John DUN	        M	39 	M	Sunderland, Durham, England	AB Seaman
John KIRBY	        M	23 	M	Sunderland, Durham, England	AB Seaman
Richard NAGS	        M	56 	M	Sunderland, Durham, England	AB Seaman
Thomas WOOD	        M	64 	M	Canterbury, Kent, England	AB Seaman
Fredrick THOMPSON	M	28 	M	Sunderland, Durham, England	AB Seaman
William KIRBY	        U	16 	M	Sunderland, Durham, England	Ordanary Seaman
Walter GARSIDE	        M	35 	M	Leeds, York, England        	Chief Engineer
John HARWOOD	        M	34 	M	Bolton, Lancashire, England	Second Engineer
John WILSON	        M	41 	M	Solvatsborg (BS), Sweden	Fireman
Francis Overman GARBUTT	M	22 	M	South Shields, Durham, England	Fireman
Thomas WRIGHT	        U	21 	M	South Shields, Durham, England	Fireman
James NOBES	        M	39 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Fireman

Vessel:	"Chile"
	
James LAIRD	        M	60 	M	Scotland                       	Master
Barbara LAIRD	        M	56 	F	Scotland                      	Masters Wife
Hubert WILLIAMS	        U	25 	M	Islington, Middlesex, England	2nd Mate
James ROBERTSON	        M	23 	M	Scotland                        Carpenter
Joseph SIRCENE	        M	27 	M	Genoa (For), Italy          	Steward
O. R. MATTSON	        M	44 	M	(For), Finland                	Sailmaker
Richard MURPHY	        U	39 	M	Bath, Somerset, England 	Able Seaman
Henry RALPH	        U	38 	M	Berwick On Tweed          	Able Seaman
R. WILLIAMS	        U	34 	M	Deal, Kent, England       	Able Seaman
G. PALMER	        U	21 	M	Chelsea, London, Middlesex	Ordinary Seaman
J. ANDERSON	        U	20 	M	 (For), Sweden          	Ordinary Seaman
W. MORRIS	        U	45 	M	Scotland                	Able Seaman

Vessel:	"Harwarden Castle"
	
William MATHEWS	        M	46 	M	Liverpool, Lancashire, England	Master
James Wighton ANDERSON	M	36 	M	Scotland                      	Mate
William George HELSBY	U	23 	M	Cemaes, Anglesey, Wales 	2nd Mate
John CULLEN	        M	23 	M	Bristol                       	Steward
William NELSON	        M	37 	M	Lynn, Norfolk, England       	Ship Keeper
Catherine MATHEWS	M	41 	F	Liverpool, Lancashire, England	Masters Wife
Cornelia ANDERSON	M	32 	F	Scotland                	Mates Wife
James Alexander ANDERSON	 2 m	M	Scotland                       	Mates Child

Vessel:	"Mirella"
	
Joseph SAUNDERS	        M	66 	M	Bristol                       	Watchman
Eleanor SAUNDERS	M	64 	F	Bristol                 	Watchmans Wife

Vessel:	"Catherine"
	
Edward JAMES	        M	51 	M	Wexford Co Fethard, Ireland	Master
John HUTCHISON	        M	32 	M	Waterford Co Check Point, Ire.	Mate
Alick MC CALESTHER	U	20 	M	Belfast, Ireland             	AB Seaman
Thomas MOLLAY	        U	19 	M	Wexford Co Fethard, Ireland	O Seaman
Patrick FRAMPTON	U	17 	M	Waterford, Ireland            	Boy

Vessel:	"W. R. Rickett"
	
W. S. GIBSON	        M	30 	M	Dublin Dublin, Ireland         	First Mate
David WALTERS	        U	29 	M	Southwood, Wales             	2nd Mate
C. L. MEAD	        M	37 	M	London, Middlesex, England	Steward
John MOONEY	        M	41 	M	Dublin Dublin                   Cook
John EKSTROM	        U	27 	M	Gothland (For), Sweden	        AB Seaman
James ELDRIDGE	        U	32 	M	Portland Main (For), USA	AB Seaman
Joseph WATSON	        M	36 	M	Sth Shields, Durham, England	First Engineer
William WATSON	        M	24 	M	Sth Shields, Durham, England	2nd Engineer
William EVANS	        U	25 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	3rd Engineer
Joseph BARTON	        U	32 	M	Liverpool, Lancashire, England	AB Seaman
Antonio MARTIN	        U	28 	M	Trieste (For), Austria         	AB Seaman
Ernest ANTHONIS	        U	28 	M	Trieste (For), Austria       	AB Seaman
Antonis SYINCE	        U	25 	M	Fiume (For), Austria        	AB Seaman
Nicholas DANIS	        U	33 	M	Brindisi (For), Italy       	Fireman
James MAYRE	        U	26 	M	Dublin                     	Fireman
Nicholas MOGAS	        U	27 	M	Jarra (For), Austria         	Fireman

Vessel:	"Maiden Oak"
	
Jess FREEBURY	        M	26 	M	Epney, Gloucester, England      Master
William HORSE	        U	26 	M	Weston Super Mare, Somerset	AB Seaman
Henry COLES	        M	27 	M	Frampton On Severn, Gloucester	AB Seaman

Vessel:	"Sarah"
	
George BROCHER	        M	48 	M	Framelode, Gloucester, England	Master
John WOODS	        M	37 	M	Bridgwater, Somerset, England	AB Seaman
John PARKS	        M	33 	M	Bridgwater, Somerset, England	AB Seaman

Vessel:	"George"
	
John PEARCE	        M	38 	M	Truro, Cornwall, England	Master
John BLAKE	        U	27 	M	Bristol                       	AB Seaman
Henry RING	        M	40 	M	Weston, Somerset, England	AB Seaman

Vessel:	"Eliza"
	
John HARWOOD	        W	49 	M	Bridgwater, Somerset, England	Master
Henry SMITH	        M	32 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Mate
Fred HARWOOD	        M	21 	M	Bridgwater, Somerset, England	Seaman

Vessel:	"SS Cruizer"
	
Richard JONES	        U	35 	M	Liverpool, Lancashire, England	Master
James W. FOSTER	        U	25 	M	Liverpool, Lancashire, England	Mate
John HENNISY	        U	25 	M	Liverpool, Lancashire, England	Seaman AB
Hugh PRITCHARD	        W	46 	M	Almwch, Cardigan, Wales 	Seaman AB
John HAYES	        U	18 	M	Tranmere, Cheshire, England	Seaman AB
R. H. NEWTON	        U	16 	M	Liverpool, Lancashire, England	Boy O Seaman
George EVANS	        U	17 	M	Liverpool, Lancashire, England	Boy O Seaman
Thomas ROBERTS	        M	56 	M	Liverpool, Lancashire, England	Engineer
George BROWN	        M	27 	M	Wallisey, Lancashire, England	2nd Engineer
William OWENS	        M	31 	M	Chester, Cheshire, England	Fireman
Joseph CARTLEDGE	M	28 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman
Thomas BATHERS	        U	19 	M	Rock Ferry, Cheshire, England	Fireman
John MOFFITT	        U	19 	M	Tranmere, Cheshire, England	Fireman
John HALLEN	        U	21 	M	Whitehaven, Cumberland, England	Fireman

Vessel:	"SS City Of Durham"
	
George GYLES	        M	32 	M	England St Ives, Cornwall	Master Mariner
John CAMERON	        M	43 	M	Newcastle, Northumberland	Chief Mate
George Montague HARRINGTON U	23 	M	Hayle, Cornwall, England	Second Mate
William NICKOLS	        U	20 	M	Workington, Cumberland, England	Steward
Stephen CHURCHER	M	44 	M	Southampton, Hampshire, England	AB Seaman
John GYLES	        M	26 	M	St Ives, Cornwall, England	AB Seaman
John REES	        M	40 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	AB Seaman
Thomas ALLEN	        M	26 	M	Bridgewater, Somerset, England	AB Seaman
Levi EVERTON	        M	32 	M	Newfoundland St Johns    	AB Seaman
John NICKOLS	        M	36 	M	Workington, Cumberland, England	AB Seaman
Henry PHILLIPS	        M	41 	M	Merthyr, Glamorgan, Wales	First Engr
John ROWE	        M	33 	M	Merthyr, Glamorgan, Wales	Second Engr
Edward Percy STEVENES	U	23 	M	London, Middlesex, England	Third Engr
William JAMES	        M	44 	M	Fishguard, Cardigan, Wales	Fireman
John NOWILL	        M	34 	M	Milford, Pembroke, Wales	Fireman
William LOVETT	        M	33 	M	Dowlas, Glamorgan, Wales	Fireman
Richard THOMAS	        M	40 	M	Reading (Berks), Middlesex	Fireman
James ((William)) YARD	U	16 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Boy
Thomas OATES	        U	23 	M	Egremont, Cumberland, England	2nd Engr Passenger

Vessel:	"SS Marquis"
	
James CHURCHILL	        M	37 	M	Newport                         Master
Joseph MORGAN	        U	26 	M	Bristol Bedminster           	Mate
Thomas EVERETT	        W	31 	M	Gloster, Gloucester, England	AB Seaman
John WYATT	        M	49 	M	Bristol Bedminster            	Engineer
Charles MORGAN	        U	17 	M	Brockweir, Gloucester, England	Boy

Vessel:	"Maid Of The Mill"
	
Charles PHILLIPS	U	21 	M	Arlingham, Gloucester, England	AB Seaman
Thomas ELDRIDGE	        M	59 	M	Arlingham, Gloucester, England	AB Seaman

Vessel:	"SS Finsbury"
	
John SCORGIE	        M	35 	M	Aberdeen, Scotland	        Master Mariner
Phoebe Annie SCORGIE	M	32 	F	St Georges, London, Middlesex	Masters Wife
William PASS	        U	32 	M	Blyth, Northumberland, England	Mate
A. G. BOOTH	        U	32 	M	Gulong (BS), Australia  	2nd Mate
Edward COOK	        M	34 	M	North Shields, Northumberland	Carpenter
Bernard TONNISEN	M	38 	M	 (For), Norway           	Boatswain
George CRICKERS	        U	35 	M	Newcastle On Tyne, Northumbs.	1st Engineer
William RAYNOR	        U	18 	M	Colchester, Essex         	Engineer Steward
James WALKER	        U	31 	M	Newcastle On Tyne, Northumbs.	3rd Engineer

Vessel:	"William"
	
Gabriel HOBBS	        M	43 	M	Frampton On Severn, Gloucester	Master
Thos. STAPLETON	        M	38 	M	Frampton On Severn, Gloucester	Mate
Walter BAWDRIP	        U	20 	M	Bridgwater, Somerset, England	AB
Henrietta HOBBS	        M	42 	F	Gloster, Gloucester, England	Masters Wife

Vessel:	"Oliver"
	
Maurice CAMM	        M	30 	M	Framolde, Gloucester, England	Master
Edward PAGE	        U	20 	M	Lydney, Gloucester, England	Mate
Edward TITTON	        U	21 	M	Framolde, Gloucester, England	AB Seaman

Vessel:	"Hannah"
	
Charles LAWRENCE	W	63 	M	Saul, Gloucester, England       Master
Francis SILVEY	        M	40 	M	Bristol                      	Mate
Henry HALL	        M	30 	M	B'water, Somerset, England	AB Seaman

Vessel:	"John"
	
Walter JONES	        M	30 	M	Gloster, Gloucester, England	Master
Thomas PONNEY	        M	50 	M	Bristol, Gloucester, England	AB Seaman
John PONNEY	        U	23 	M	Bristol, Gloucester, England	AB Seaman

Vessel:	"Bristol Packet"
	
William DUDDRIDGE	M	58 	M	Bridgwater, Somerset, England	Master
Ernest DUDDRIDGE	U	21 	M	Bridgwater, Somerset, England	AB Seaman
Gorge CROCKER	        U	55 	M	Bridgwater, Somerset, England	AB Seaman

Vessel:	"Vivid"
	
Richard BUCKINGHAM	M	41 	M	Ilfracombe, Devon, England	AB Seaman

Vessel:	"Ada"
	
William ARMSTEAD	M	42 	M	Liverpool, Lancashire, England	Master
Thomas HOLLINGSWORTH	M	27 	M	Dundalk, Ireland            	Mate
Joseph CHRISTIAN	U	21 	M	Caple (For), Sweden          	AB Seaman
William ANSELL	        U	20 	M	Caple (For), Sweden          	AB Seaman
John DAVIES	        U	16 	M	Pembroke, Pembroke, Wales	Cook

Vessel:	"Colleen"
	
Edward MOYE	        U	48 	M	Kinsale, Ireland             	Master
George MOYE	        U	50 	M	Kinsale, Ireland                Mate
William OLIVER	        U	36 	M	Pitsburg State Main, America	AB Seaman
Charles Frederick WINTER  U	30 	M	Stockholm (For), Sweden         AB Seaman

Vessel:	"Hettie"
	
David KING	        M	42 	M	Chester, Cheshire, England      Able Seaman

Vessel:	"Tubal Cain"
	
George FISHER	        U	21 	M	Pill Nr Bristol, Somerset       Mate

Vessel:	"Sarah & Jane"
	
William JAMES	        U	17 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Seaman

Vessel:	"SS Earl Of Windsor"
	
Robert BROWNING	        U	15 	M	Watchet, Somerset, England	Boy

Vessel:	"SS Star"
	
Duncan TROTT	        U	17 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Boy

Vessel:	"Susan Gibbs"
	
William NEWTON	        U	16 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Boy

Vessel:	"City Of Gloster"
	
George BENDING	        U	17 	F	Cardiff, Glamorgan, Wales	Boy

Vessel:	"Tweed"
	
William BEER	        U	15 	M	Appledore, Devon, England	O Seaman

Vessel:	"Bulldog"
	
Thomas TAYLOR	        U	14 	M	Bristol, Somerset, England	Boy

Vessel:	"Perseverance"
	
George GUY	        M	35 	M	Frampton, Gloucester, England	Able Seaman
John BINDING	        U	17 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Able Seaman

Vessel:	"Sendre"
	
William T. RICHARDS	U	34 	M	St Ives, Cornwall, England	Master
William GEORGE	        W	39 	M	St Ives, Cornwall, England	Mate
John SEMMENS	        U	22 	M	St Ives, Cornwall, England	AB Seaman
William NINNES	        U	18 	M	St Ives, Cornwall, England	O Seaman

Vessel:	"Eddystone"
	
John RYAN	        U	17 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Boy

Vessel: "Ellen Venn"
	
Amos HUNT	        M	49 	M	Frampton, Gloucester, England	Master
Samuel GRIFFIN	        U	24 	M	Longney, Gloucester, England	AB Seaman
John RODES	        U	19 	M	Gloster, Gloucester, England	Ord Seaman


Vessel:	"Mission Ship Thisbe"
	
John Robert PHILLIPS	M	25 	M	London, Middlesex, England	Missionary To Seamen
Edith PHILLIPS	        M	27 	F	Amington, Warwick, England	Missionarys Wife
Richard Luanwith HARTLEY U	24 	M	Farnham, York, England   	Scholar
Louisa BARNES	        U	29 	F	Trowbridge, Wiltshire, England	Servant (Dom)
John REDMAN	        M	54 	M	Exmouth, Devon, England 	Ship Keeper
Emma REDMAN	        M	52 	F	Plymouth, Devon, England	Ship Keeper Wife
Henry REDMAN	        U	31 	M	Plymouth, Devon, England	Seaman (Mate)
Samuel REDMAN	        U	28 	M	Plymouth, Devon, England	Bosn Mate HM Navy
John REDMAN	        U	26 	M	Plymouth, Devon, England	Engineer Fitter
Eliza REDMAN	        U	21 	F	Plymouth, Devon, England	Tailoress
Charles REDMAN	        U	15 	M	Plymouth, Devon, England	Engineers Fitters Appentice
Selin CHURCHALL	        M	30 	F	Plymouth, Devon, England	Dressmaker

Vessel:	"John E. James"
	
John WEBB	 	        16 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	O Seaman

Vessel:	"Derby"
	
Geo. H. GOODE	        U	20 	M	Redcliff Bristol, Somerset	Master
John GOODE	        M	23 	M	Framilode, Gloucester, England  Mate
William RICHARDS	M	29 	M	Temple Bristol, Gloucester	Able Seaman
W. DANGERFIELD	        U	49 	M	Stroud, Gloucester, England     Ordin Seaman

Vessel:	"Exeter"
	
William E. GUY	        M	42 	M	Gloster, Gloucester, England	Master
William A. GUY	        U	18 	M	Bristol, Gloucester, England    Mate
Lewis D. JONES     	U	20 	M	Newport, Monmouth, England	AB Seaman
Robert D. LEWIS   	U	21 	M	Lydney, Gloucester, England	AB Seaman

Vessel:	"Waldridge"
	
John HOLLOWAY	        M	38 	M	London, Middlesex, England    	Fireman

Vessel:	"Waldridge"
	
Thomas STRONG	        M	36 	M	Sunderland, Durham, England	Master
Barker FAIRLEY	        M	54 	M	Sunderland, Durham, England	Chief Mate
James HUNTER	        M	53 	M	Shetland Lerwick        	2nd Mate
Maurice POWER	        M	60 	M	Waterford, Ireland       	Carpenter
James BOWMAN	        M	38 	M	Sunderland, Durham, England	Steward
August PETERSON	        M	28 	M	Liverpool, Lancashire, England	AB Seaman
Andrew JEFFERSON	U	28 	M	Sth Shields, Durham, England	AB Seaman
Henry SAVAGE	        M	32 	M	Seaford, Sussex, England	AB Seaman
Robert JOINT	        M	54 	M	Kilmarnock, Scotland      	AB Seaman
John DODDS	        U	21 	M	Sunderland, Durham, England	AB Seaman
John WATSON	        M	35 	M	Sunderland, Durham, England	Chief Engineer
John W. AIRD	        M	25 	M	Sunderland, Durham, England	2nd Engineer
Elijah COX	        M	30 	M	Mundsley, Norfolk, England	Fireman
Richard STOREY	        M	36 	M	Cullercoats, Northumberland	Fireman
George BARRON	        U	24 	M	Newcastle, Northumberland	Fireman

Vessel:	"Indian Empire"
	
David WATSON	        M	29 	M	Largo, Fife, Scotland    	Master
William DAVIDSON	U	35 	M	E...sie, Forfar, Scotland	Chief Officer
David THOMPSON	        M	40 	M	Dundee, Forfar, Scotland	2nd Officer
Austin JOLLIFFE	        U	22 	M	Lincoln, Lincoln, England       3rd Officer
Albert CROSKEY	        M	41 	M	Rye, Sussex, England       	Cook
William MC ALLISTER	U	26 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	Steward
Hercules FORBES	        M	32 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	Carpenter
James Rodger TAYLOR	M	28 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	Boatswain
Thomas STEEL	        M	38 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Sailmaker
John SCOTT	        U	23 	M	Montrose, Forfar, Scotland	AB Seaman
Thomas BARR	        M	28 	M	Dundee, Forfar, Scotland	AB Seaman
David MELDRUM	        U	23 	M	Tayport, Fife, Scotland  	AB Seaman
Thomas MC QUEEN	        U	26 	M	Dundee, Forfar, Scotland	AB Seaman
Gustaf JONSON	        U	28 	M	Wiesby (For), Sweden      	AB Seaman
Edward ERICKSON 	U	32 	M	Christsund (For), Norway	AB Seaman
James HUNTER	        U	21 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Blacksmith
John MC MAHON	        U	24 	M	Dundee, Forfar, Scotland	AB Seaman
John CROLLY	        U	21 	M	Dundee, Forfar, Scotland	AB Seaman
Thomas Thyne FISHER	U	21 	M	Tayport, Fife, Scotland  	AB Seaman
Stewart MC KAY	        U	22 	M	Dundee, Forfar, Scotland	AB Seaman
Olaf MARTIN	        U	26 	M	Gothenburg (For), Sweden	AB Seaman
George BANKS	        U	21 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	AB Seaman
George SUTHERLAND	U	20 	M	Dundee, Forfar, Scotland	AB Seaman
Daniel OLSEN	        U	22 	M	Olesund (For), Norway     	AB Seaman
Frank TAYLOR	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Frank RAMSAY	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
James Edward GREEY	U	16 	M	Deal, Kent, England             Apprentice
Ross CHILD	        U	18 	M	Hastings, Sussex, England	Apprentice
George Hubert LEACH	U	17 	M	Cheltenham, Gloucester, England	Apprentice
Benjamin William WREN	U	17 	M	Tottenham, Middlesex, England	Apprentice
Elizabeth Clare WATSON	M	31 	F	St Andrews, Fife, Scotland	Masters Wife
John Thompson WATSON	U	2 	M	Anstruther, Fife, Scotland	Masters Son

Vessel:	"S. Tug Success"
	
John SPINKS	        M	49 	M	Norrige, York, England   	Mate Of Tug Boat

Vessel:	"Cyrene"
	
John MOODY	        U	19 	M	Sunderland, Durham, England	Fireman
John GUERIN	        M	29 	M	St Johns Newfoundland      	Seaman AB
Chas. MC CARTHY   	U	30 	M	Aberdeen, Scotland         	Cook
John KINGSBURY	        U	25 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman
John PRICE	        M	27 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	3rd Engineer
John MOODY	 	        19 	M	Sunderland, Durham, England	Fireman
James Alfred HERTGEN	U	18 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Boy
William HOLMES	        M	37 	M	Liverpool, Lancashire, England	Master
James WILSON	        U	30 	M	                          	Mate
Samuel Smith DUNBAR	U	29 	M	Liverpool, Lancashire, England	2nd Mate
Joseph CASPER	        M	40 	M	 (BS), France                   Steward
Charles MC CARTHY	 	  	M	                          	Cook
John MC PHEE	        M	26 	M	Paisley, Scotland         	Boatswain
Edward LUFBERG     	U	29 	M	Helsingford (For), Finland	AB Seaman
Charles FELD	        U	26 	M	 (For), Germany           	AB Seaman
Paul KRAFT	        U	22 	M	 (For), Germany           	AB Seaman
John MC NIEL	        U	23 	M	Penarth, Glamorgan, Wales	Fireman
William PAYNE	        U	32 	M	London, Middlesex, England	Fireman
William TOPLEY	        U	25 	M	Maryport, Westmorland, England	1st Engineer
Noel Henry RICHARDS	U	23 	M	Llangollen, Denbigh, Wales	2nd Engineer
Michael BURKE	        U	34 	M	Dublin, Ireland           	Fireman
Robert DODDINGTON	U	23 	M	Greenwich, Kent, England	Fireman

Vessel:	"Abbey"
	
David JONES	        M	46 	M	Borth, Cardigan, Wales    	Master

Vessel:	"Brothers"
	
Daniel GOWER	        M	26 	M	Longney, Gloucester, England	Master
Clara GOWER	        M	27 	F	Epney Nr Stonehouse, Gloucester	(Masters Wife) No Occ
Minnie Violetta GOWER	 	3 	F	Epney Nr Stonehouse, Gloucester	Masters Dau
John HOOKINGS	        M	27 	M	Taunton, Somerset, England	Mate
Orlando SILVEY	        U	16 	M	Epney Nr Stonehouse, Gloucester	Able Seaman
Henry SANFORD	        U	18 	M	Cambridge, Gloucester, England	O Seaman

Vessel:	"SS Amazonas"
	
John DICKINSON	        M	43 	M	Louth, Lincoln, England 	Master
Henry WRIGHT	        U	33 	M	Boston, Lincoln, England	Mate
Thomas PATTERSON	U	32 	M	Liverpool, Lancashire, England	2nd Mate
William BARKES	        M	36 	M	Sunderland, Durham, England	Carpenter
Henry WALKER	        U	34 	M	Southampton Bishop Stoke	Steward
William HENDERSON	M	36 	M	So Shields, Durham, England	2nd Engineer
Alexander ROGERS	M	35 	M	Plymouth, Devon, England	Cook
John SHEA	        U	22 	M	Liverpool, Lancashire, England	AB
John MCFARLAND	        M	46 	M	Antrim Belfast, Ireland  	AB
Edward WADDEL	        U	28 	M	Halifax Nova Scotia        	Fireman
Joseph HICKEY	        M	36 	M	Dublin Dublin, Ireland  	Fireman
Edward PEARSON     	M	30 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman
George (Alfred) HERRINGS U	34 	M	Rotterdam (BS), The Netherlands	Fireman
Alexander MCMILLION	U	32 	M	Biggar, Lanark, Scotland	AB
John CHADWICK	        M	41 	M	Athens (BS), Greece       	AB

Vessel:	"SS Munroe"
	
John HERD	        M	43 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland	Master
Joseph ROPER	        M	40 	M	Whitehaven, Cumberland, England	1st Mate
Thomas Gill HALLIBURTON	W	46 	M	Brampton, Cumberland, England	2nd Mate
William B. CORNELL	M	36 	M	Boston (For), United States	Steward & Cook
Henry ULRICH	        M	32 	M	Memel (For), Prussia     	AB Seaman
Griffith DAVIS	        M	45 	M	Cardigan, Wales           	AB Seaman
Matthew MCLONE	        M	34 	M	Whitehaven, Cumberland, England	AB Seaman
Joaquim HOURADO	        M	44 	M	Algarve (For), Portugal 	AB Seaman
Antonio Domingos TORRADO M	34 	M	Algarve (For), Portugal		AB Seaman
Thomas CHURCHWARD	M	32 	M	Buckfastleigh, Devon, England	1st Engineer
George N. GRAHAM	W	41 	M	Paisley, Scotland          	2nd Engineer
George LOVELL	        M	28 	M	Somerset, England        	3rd Engineer
Charles LENNOX	        M	27 	M	Dublin, Ireland           	Fireman
John WILLIAMS	        M	45 	M	Abergele (Denbigh), Wales	Fireman
Thomas EVANS	        U	30 	M	Cardigan, Wales            	AB Seaman
Guilieta VIEGAS 	M	29 	M	Algarve (For), Portugal 	Fireman
Susan CHURCHWARD	M	23 	F	Ashburton, Devon, England	Passenger Engineers Wife
Thomas CHURCHWARD	 	1 	M	Buckfastleigh, Devon, England	Passenger Engineers Child
Isaac GREATREX	        M	31 	M	Lavernock, Glamorgan, Wales	Pilot
William WILLETT	        U	50 	M	Liverpool, Lancashire, England	AB Seaman Passenger
Robert WILLIAMSON	M	40 	M	Glasgow, Scotland          	Fireman Passenger

Vessel:	"Albatros"
	
Henry YOUNG	        M	29 	M	Tingmouth, Devon, England	AB
Henry BELL	        M	40 	M	Bridgwater, Somerset, England	AB

Vessel:	" "
	
William MORGAN	        U	75 	M	Monmouth, England          	Boatman

Vessel:	" "
	
Thomas WATTS	        U	49 	M	Newport, Monmouth, England	Boatman
William REES	        U	50 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Boatman

Vessel:	" "
	
William CLEUSE	        U	19 	M	Wolverhampton, Stafford         Boatman

Vessel:	" "
	
Thomas WILLIAMS	        U	35 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Boatman

Vessel:	" "
	
Daniel DAVIES	        M	56 	M	Eglwyselian, Glamorgan, Wales	Boatman

Vessel:	"Sidney Claude"
	
Hammond PARKER	        M	48 	M	Wells, Norfolk, England 	Master
John RACE	        U	48 	M	Wells, Norfolk, England 	Mate
Abraham SMITHBONE	U	54 	M	Wells, Norfolk, England 	Seaman AB
Charles I. CORNICK	U	16 	M	Bridport, Dorset, England	Boy

Vessel:	" "
	
Richard MITCHELL	M	30 	M	Cardiff, Wales            	Master
William JAMES	 	        16 	M	Cardiff, Wales            	Boatman

Vessel:	"Louisa"
	
Joseph REES	        M	42 	M	Aberayron, Cardigan, Wales	Master
Griffith WILLIAMS	M	44 	M	Aberayron, Cardigan, Wales	Mate
John JONES	        M	43 	M	Aberayron, Cardigan, Wales	Carpenter
Mattio ANTONE	        U	22 	M	St Vincent Cape De Verd's	Cook & Steward
Elizabeth REES       	M	33 	F	Aberayron, Cardigan, Wales	Masters Wife
Eliza WILLIAMS      	M	41 	F	Aberayron, Cardigan, Wales	Mates Wife
David Joseph REES	 	7 m	M	Aberayron, Cardigan, Wales	Masters Son

Vessel:	"Mermaid"
	
Richard Wm. LORD	M	56 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Mate
Elizabeth Ann LORD	M	55 	F	Rotherhithe, London, Middlesex	Mates Wife

Vessel:	"SS Scindia"
	
Walter PUTIG	        U	22 	M	Westminster, London, Middlesex	Steward
Charles MAY	        U	32 	M	 (BS), Germany             	AB

Vessel:	"Florence Louise"
	
Joseph HUGHES	        M	43 	M	Connahs Quay, Flint, Wales      Master
James JAMES	        M	53 	M	Cardigan County, Cardigan	Mate
John HOLMSTROM	        M	32 	M	Nykrleby (For), Finland 	AB
Henry NERKREWS	        U	21 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	OS
Joseph HUGHES	 	        14 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Cabin Boy

Vessel:	"Mary Ann"
	
Lewis ALDRIDGE	        M	27 	M	Frampton On Severn, Gloucester	Master Mariner
John BENNETT	        M	25 	M	Arlingham AB, Gloucester	Able Sailor
William WARNER	        U	20 	M	Weston Super Mare, Somerset     Ord Sailor

Vessel:	"Crummock Water"
	
William WHITE	        M	59 	M	Whitehaven, Cumberland	        Master
John DICKINSON	        U	20 	M	Egermont, Cumberland	        Mate
William JARDINE	        U	17 	M	Frisington, Cumberland, England Apprentice
Charles MACKOWSKY	U	27 	M	Dantes (Naturalized BS),Germany Steward
Sols PERSON	        M	40 	M	Gottingburgh (For), Sweden	Carpenter
George HAYES	        U	40 	M	Bridport, Dorset, England	Seaman AB

Vessel:	"Caroline"
	
Henry SMITH	        M	53 	M	Arlingham, Gloucester, England	Master
William DOBBINS 	M	57 	M	Arlingham, Gloucester, England  Mate
Ely AYLAM	        U	18 	M	Arlingham, Gloucester, England	Seaman (OS)

Vessel:	"Carmenta"
	
Fredk. FLICK	        M	32 	M	...ess, Kent, England      	Master
Henry BARDEN	        M	34 	M	Rye, Kent, England        	Mate
John CRUMP	        M	47 	M	Margate, Kent, England     	Seaman (AB)
Thomas CARR	        U	22 	M	Cumberland, Kent, England	Seaman (AB)
Edward FAIRBRASS	U	18 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seamen (Ordinary Seaman)
William MANUEL	        U	17 	M	White Hall, Kent, England	Apprentice
Alfred DANIELS	        U	17 	M	Street End, Kent, England       Apprentice

Vessel:	"Vulture"
	
Thos. PEARN	        M	32 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Master
Edward DOODY	        U	22 	M	Ireland                  	Steward
Saml. BROWN	        U	38 	M	Hull, York, England        	AB
Chas. JACOBS	        M	56 	M	Deptford, Kent, England 	AB
David CRAWLEY	        U	28 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman
Jno. WILTSHIRE     	U	18 	M	Birmingham, Warwick, England	Engineer Steward

Vessel:	"Bankside"
	
Edward GERARD	        M	37 	M	Konigsberg (BS), Prussia	Master
James BANBURY	        M	37 	M	Bideford ...tor            	Mate
Wilhelm EMKE	        U	37 	M	Stetine (For), Prussia     	Boatswain & Carpenter

Vessel:	"Ruby"
	
David JONES	        W	64 	M	Newquay, Cardigan, Wales	Master
William DAVIES	        M	29 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	Mate
W.R. WILLIAMS	        U	20 	M	Newquay, Cardigan, Wales	AB Seaman
Levi EVANS	        U	19 	M	Solva, Pembroke, Wales  	Ordinary Seaman

Vessel:	"Minnie"
	
Michael DONOGHUE	M	38 	M	Cork Co, Ireland	        Master
John NEALE	        M	48 	M	Waterford Co, Ireland    	Mate
Michael MADDEN	        U	20 	M	Co Cork, Ireland          	AB Seaman
John DALTON	        M	42 	M	Cork Co, Ireland         	AB
James PUNCH	        U	17 	M	Cork C0, Ireland          	Boy

Vessel:	"Ally"
	
Alfred TUPPER	        M	50 	M	Littlehampton, Sussex, England	Master
Alfred GOBLE	        M	30 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Mate
James MALIN	        M	33 	M	Cling, Hampshire, England	Cook
Henry MURRY	        W	43 	M	Lymington, Hampshire, England	A Seaman
Fredrick HEMPSON	U	18 	M	Lynn, Norfolk, England     	A Seaman
Thomas MASON	        U	34 	M	Hertford, England         	AB Seaman
Henry HANES	        U	19 	M	Redbridge, Hampshire, England	A Seaman

Vessel:	"Village Belle"
	
Joseph LANDY	        M	56 	M	Skerries Co Dublin, Ireland     Master
Richard LANDY	        U	21 	M	Skerries Co Dublin, Ireland	AB Seaman
Patrick LANDY	        U	16 	M	Skerries Co Dublin, Ireland	Ordinary Seaman

Vessel:	"Atlas"
	
William WILKINSON	M	38 	M	Bridgewater, Somerset, England	Master
Thomas DYER	        U	31 	M	Bristol, Somerset, England	Mate
Oliver DYER	        U	21 	M	Bristol, Somerset, England	AB Seaman
James HODGE	        U	18 	M	Highbridge, Somerset, England	O Seaman
Edward CLARK	          	18 	M	Bengal (BS), East Indies	O Seaman

Vessel:	"Jane Thompson"
	    
John P. SAMPSON	        M	54 	M	Penzance, Cornwall, England	Master
John K. SAMPSON	        M	32 	M	Waterford, Ireland  	        Mate
James A. WRIGHT  	M	50 	M	London, Middlesex, England	AB Seaman
William URIN	        M	25 	M	Falmouth, Cornwall, England	AB Seaman
William HARRIS	        U	16 	M	Penzance, Cornwall, England	Ordinary Seaman

Vessel:	"SS Eagle"
	
Richard NOAL	        M	44 	M	Looe, Cornwall, England         Master
Nicholas TATE	        U	25 	M	Newcastle, Northumberland	Mate
James ALLEN	        M	36 	M	Sunderland, Durham, England	2nd Mate
Charles J. YORSTON	U	25 	M	Stromness, Orkney, Scotland	Carpenter
Fred DREYER	        M	29 	M	Hamburg (For), Germany  	Cook
Emil LINDSTROM	        U	35 	M	Abo (For), Finland        	AB Seaman
John CACLIA	        U	36 	M	Island Of Gozo            	AB Seaman
Gustave Edward BEUTLER	M	48 	M	Stettin (For), Prussia    	AB Seaman
Paulo RASTO	        U	23 	M	Bilbao (For), Spain       	AB Seaman
Robert BUCHANAN	        M	23 	M	Glasgow, Scotland         	AB Seaman
Nazo RITSO	        U	18 	M	Malta                    	Ordinary Seaman
James JONES	        U	31 	M	Antwerp (BS), Belgium     	Chief Engineer
William ROBSON	        M	47 	M	London, Middlesex, England	2nd Engineer
Richard VANCE	        U	22 	M	London, Middlesex, England	3rd Engineer
John SHOPPERD	        U	22 	M	Glasgow, Scotland         	Fireman
Mahomet IBRAHIM 	U	33 	M	Constantinople (For), Turkey	Fireman
James MCKENNA	        U	23 	M	Glasgow, Scotland         	Fireman

Vessel:	"Queen Esther"
	
William SHURMAN	        W	66 	M	Longford, Gloucester, England	Master Marriner
William CRITCHLEY	M	24 	M	Kingstanley, Gloucester 	Marriner AB
William SHELTON	        M	32 	M	Stonehouse, Gloucester, England	Marriner AB

Vessel:	"Electric"
	
John Henry NICHOLAS	M	46 	M	Watchet, Somerset, England	Master
William Henry CRIDLAND	M	37 	M	Watchet, Somerset, England      Mate
William FLEA	        U	19 	M	Watchet, Somerset, England	AB Seaman
Charles CUMPER	        M	37 	M	Beachley, Gloucester, England	Lydney Pilot

Vessel:	"Longney Lass"
	
Henry EVANS	        M	56 	M	Frampton On Severn        	Master
John HILL	        M	50 	M	Frampton On Severn        	AB Seaman
Thomas BENCE	        M	50 	M	Bristol                  	AB Seaman

Vessel:	"Gertrude"
	
William HAYWARD	        M	64 	M	Eastington, Gloucester, England	Master
John PAGE	        M	34 	M	Morton Valance, Gloucester	Mate
Edward ALDRIDGE	        M	27 	M	Morton Valance, Gloucester	AB Seaman
Albert HAYWARD	        U	15 	M	Morton Valance, Gloucester	Boy

Vessel:	"Taff"
	
John WINDSOR	        M	36 	M	Bristol, Gloucester, England	Master
William BUNTER	        M	41 	M	Bristol, Gloucester, England	Engineer
Lorenzo TIDMAN	        M	29 	M	Bristol, Gloucester, England	Mate
William HAYWARD 	M	22 	M	Epney, Gloucester, England	AB Seaman
Alfred PHILIP	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Boy

Vessel:	"Mary"
	
Henry JACKSON	        M	56 	M	Frampton, Gloucester, England	Master
Louis JACKSON	        M	30 	M	Frampton, Gloucester, England	Seaman
Solamen LECK	        M	43 	M	Droitwich, Worcester, England	Seaman AB
Walter GODWIN	        U	18 	M	Beasley, Gloucester, England	Seaman AB

Vessel:	"SS Princess Alexandria"
	
William SHEDDEN 	U	17 	M	Kilwinning                	Trimmer
Arthur SMITH	        U	21 	M	Lerwick Shetland         	Winchman
Walter ETHERIDGE	M	31 	M	Sussex, England          	Steward
Charles MILLER	        U	17 	M	London, England           	Cook
Andrew WALLS	        U	22 	M	Hollm Parish, Orkney, Scotland	Bank Teller (Passenger)
Edward WISNOM	        M	23 	M	Carrick Fergus Co Antrim, Ire.	Mariner (Passenger)
Thomas HUNTER	        M	47 	M	Antrim Co Larn, Ireland 	Mariner (Passenger)
David HUGHES	        U	15 	M	Arron, Bute, Scotland     	No Occupation (Passenger)
Thomas DUFF	        U	16 	M	Sunderland, England       	No Occupation (Passenger)
Charles DALE	        U	56 	M	Hereford, City Of, England	Marioner (Passenger)
Lnniellyl FERGUSON	U	10 	M	Belfast, Ireland          	Going To School (Passenger Sch)
James ARNEL	        M	41 	M	Bristol, Somerset, England      Master
Carles DAVID	        M	34 	M	Bristol, Somerset, England	Mate   
William HALL	        M	25 	M	Bristol, Somerset, England	2nd Mate
James Henry HALL	M	31 	M	Bristol, Somerset, England	AB Seaman
William WRIGHT	        M	45 	M	Bristol, Somerset, England	AB Seaman
Francis HUGHES	        M	38 	M	Bristol, Somerset, England	AB Seaman
Lawrance GARRICK	M	36 	M	Shetland, Scotland         	AB Seaman
Angus MCGUGAN	        M	45 	M	Inverary, Argyll, Scotland	AB Seaman
Charles COLE	        U	18 	M	Bristol, Somerset, England	O Seaman
Sampson John HEWETT	U	19 	M	Bristol, Somerset, England	O Seaman
Archd. MCKENZIE 	W	49 	M	Campbeltown, Argyll, Scotland	1st Engineer
William BAILLIE	        M	28 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	2nd Engineer
William WILSON	        M	28 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Fireman
John PAUL	        M	37 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Fireman
Daniel FERGUSON	        M	34 	M	Sligo, Ireland            	Fireman

Vessel:	"Dunrobin"
	
John GUNNING	        U	15 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Boy

Vessel:	"Emma Grace"
	
William MORGAN	        U	17 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Apprentice Pilot

Vessel:	"Admiral"
	
Edward STOWE	        U	16 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales       Boy On Board

Vessel:	"Glance"
	
David DUGGAN	        U	18 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Pilots Apprentice




Return to Introductory Page