Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
CARDIFF 1881 PART 2
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT AT CARDIFF, GLAMORGAN 1881

PART 2.




Ship                    Mar    Age     Sex      Born                            Occupation

Vessel:	"Edeline"
	
Joseph SHORT	        U	38 	M	Cheltenham, Gloucester         AB & Watchman

Vessel:	"Ada"
	
Chs. William PETHRAM	M	23 	M	Gatcombe, Gloucester           Master
William HERD	        W	60 	M	Bridgwater, Somerset           Mate
William CRIDGE	        U	19 	M	Bridgwater, Somerset

Vessel:	"John Milton"
	
Henry PORTER	        U	17 	M	Dublin, Ireland                 Apprentice

Vessel:	"John Milton"
	
F. GEMMELL	        U	44 	M	Paisley, Australia (?)	        Cook & Steward
Christopher JOYNT	U	22 	M	Ballina, Ireland                Apprentice
Henry O NEILL	        U	17 	M	Paisley, Australia (?)          Apprentice

Vessel:	"Marie Constance"
	
Thomas VEALE	        M	47 	M	Waterford Dungarvan             Master
Bridget VEALE	        M	29 	F	Cork Clonakilty         	Masters Wife
Thomas JENSEN	        M	46 	M	 (For), Norway          	Mate
Thomas KEELY	        U	25 	M	Wexford Wexford         	AB
John YOUNG	        U	16 	M	Cork Clonakilty         	Boy

Vessel:	"Friends"
	
Edwin SILVEY	        M	28 	M	Morton Valance, Gloucester	Master
Charles CARWARDINE	W	58 	M	Littleworth, Gloucester 	Mate

Vessel:	"Shepherd"
	
James ROWLEY	        M	35 	M	Leekhampton, Gloucester 	Mate
Charles SMITH	        U	17 	M	Berkley, Gloucester     	OS

Vessel:	"Gleaner"
	
George GARRISH	        M	25 	M	Pill Bristol, Somerset, England	Master
George HALBERT	        M	29 	M	Lydney, Gloucester, England	Engineer
John GARRISH	        U	20 	M	Pill Bristol, Somerset, England	Mate
John LIMBRICK	        U	24 	M	Lydney, Gloucester, England	Fireman

Vessel:	"Sarah"
	
George WITHERS	        M	36 	M	Gloster, Gloucester, England	Masters
Sarah WITHERS	        M	38 	F	Gloster, Gloucester, England	Masters Wife
Thomas WITHERS	        U	5 	M	Gloster, Gloucester, England	Boy
William PRICE	        M	62 	M	Stonehouse, Gloucester, England	Mate
William LOVERIDGE	M	38 	M	Gloster, Gloucester, England	Seaman

Vessel:	"S S Leo"
	
William REED	        O	13 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Boy On Deck

Vessel:	"Rifleman"
	
William Henry SMITH	O 	13 	M	Barkley, Gloucester, England	Boy

Vessel:	"Ruth"
	
William STOODLY	        U	17 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Pilots Apprentice

Vessel:	"Fanny S"
	
Joseph SANDERS	        W	30 	M	Barnstaple, Devon, England	AB
Albert SANDERS	        U	17 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	OS

Vessel:	" "
	
Edward JEFFERS	        U	21 	M	Mauritius
Robert INLINS	        U	28 	M	Cape Verde Is
Henry ROBINSON	        U	22 	M	Baltimore Ma, United States
John BROWN	        U	21 	M	St Lucia, West Indies
Roberd RIBBINS	        U	22 	M	Charleston Sc, United States
Richard SIDDON	        U	20 	M	Greenock, Scotland
Spencer THOMAS	        U	22 	M	Massachusetts, United States
Peter DAVERIL	        U	23 	M	Massachusetts, United States
Geo. CAMPBELL	        U	21 	M	Nassau N P
Geo. FREEMAN	        U	22 	M	California, United States
R. Paulie MALIE	        U	39 	M	Mauritius
Fredk. MC LONG	        U	28 	M	Jamaica

Vessel:	"Lady Mary"
	
James DOMICAN	       W	39 	M	Bristol, Somerset, England	Mate
John SIMPSON	       M	60 	M	Argyle Glasgow           	Engineer
Pierce JOHN	       M	42 	M	Pembroke, Pembroke, Wales	Seaman
Alfred WITHERS	       M	26 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Seaman
John MARTIN	       M	40 	M	Burnham, Somerset, England	Fireman

Vessel:	"Earl Of Beaconsfield"
	
John JAMES	       U	16 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	OS

Vessel:	"Emma Louise"
	
John JENNE	       M	37 	M	St Martin, Jersey, Channel Is	Master
John ANY	       M	28 	M	St Martin, Jersey, Channel Is	Mate
Alfred ENNIS	       U	25 	M	St Thomas, Jersey, Channel Is	AB
Charles REED	       U	20 	M	Tasmania Abertonn        	AB
Alfred HIGGINS	       U	16 	M	Briton, Sussex, England  	Cook

Vessel:	"S S Earl Of Jersey"
	
John BALLS	       M	40 	M	Neath, Glamorgan, Wales   	Master Mariner But Acting As 2nd Mate
Laurence RAFFAELO      M	37 	M	Malta                   	AB
Hugh BADCOCK	       M	42 	M	Penzance, Cornwall, England	Lamps & A B Seaman
Thomas MALET	       M	32 	M	Jersey, Channel Islands         AB
Thomas WILLIAMS	       M	40 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	AB

	
Vessel:	"Allen"
	
Nicholas HANDS	       U	35 	M	Ireland                    	Master
James THORNTON	       M	60 	M	Ireland                   	Mate
Matthew KELLY	       U	30 	M	Ireland                 	AB
Joseph HALAGGAN        U	26 	M	Ireland                  	OS

Vessel:	"Mary Balfour"
	
John ARNOLD	       U	34 	M	Dublin Co Hurries, Ireland	Master
James TEGAN	       U	35 	M	Dublin Co Hurries, Ireland	Mate
Joseph BERRY	       U	22 	M	Dublin Co Hurries, Ireland	AB
Patrick HERBERT	       U	16 	M	Dublin Co Hurries, Ireland	Cook

Vessel:	"Gertrude"
	
George WYATT	       M	45 	M	Plymstock, Devon, England	Master
Hugh CURTIS	       U	25 	M	Lansallos, Cornwall, England	Mate
Margaret WYATT	       M	35 	F	Plymstock, Devon, England	Masters Wife
Thomas HALTEN	       U	36 	M	Plymstock, Devon, England	Boatswain
George TAYLOR	       U	27 	M	Plymstock, Devon, England	AB
Robert TAYLOR	       U	21 	M	Plymstock, Devon, England	Cook & Steward

Vessel:	"Challenge"
	
William DINGLE	       U	37 	M	Par, Cornwall, England   	Master
Patrick LACY	       U	30 	M	Liverpool, Lancashire, England	AB
Fredrick MERS	       U	20 	M	Keal (For), Germany      	Cook & Seaman

Vessel:	"Caroline"
	
George W. CRANE	       M	40 	M	Bridgwater, Somerset, England	Master
John ANSELY	       M	22 	M	Bridgwater, Somerset, England	Mate
William JARVIS	       U	19 	M	Bridgwater, Somerset, England	OS
Eliza ANSELY	       M	19 	F	Bridgwater, Somerset, England	Mates Wife

Vessel:	"Atalanta"
	
Geo. CAUSEY	       M	38 	M	Appledore, Devon, England	Master
William Henry COWEN    U	21 	M	Douglas, Isle of Man, England	Mate
Wm John HAZELGROVE     U	20 	M	Cowes, Isle of Wight, Hampshire	AB

Vessel:	"Lady Havelock"
	
Evan JENKINS	       M	39 	M	Borth, Cardigan, Wales   	Master
John WILLIAMS	       M	42 	M	Borth, Cardigan, Wales   	Mate
David THOMAS	       M	38 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	Second Mate
John ADAMS	       M	40 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Steward
John JENKINS	       M	34 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	Lamp Trimmer
David THOMAS	       U	36 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	AB
David REES	       M	26 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	AB
Edward ROWLANDS        U	38 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	AB
William HARE	       M	47 	M	Sunderland, Durham, England	Engineer
William SPANKS	       M	29 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	Engineer
George BELSHORE        M	32 	M	Winsor, Hampshire, England	Fireman
David DAVIES	       M	31 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	Fireman
William MILKEAN	       M	30 	M	Cork County Carne, Ireland	Fireman
Sarah HARE	       M	46 	F	Sunderland, Durham, England     Engineers Wife

Vessel:	"Alethea"
	
John L. BAXTER	       M	34 	M	Robin Hoods Bay, York, England	Master
Gifford TAIT	       M	44 	M	Scotland                 	2nd Mate
R. MORRIS	       U	27 	M	Canterbury, Kent, England	Steward
C. HANSON	       U	28 	M	 (For), Sweden          	Carpenter
George GREEN	       U	26 	M	Scotland                  	Boatswain
Frank ROBSON	       M	35 	M	 (Nat Brit Subjt), France	Cook
Joseph DE PRASSO       M	31 	M	 (For), Sicily, Italy    	AB
George ORD	       U	24 	M	E Hartlepool, Durham, England	2nd Engineer
Geo. W. WRIGHT	       U	21 	M	S Shields, Durham, England	3rd Engineer
Robt. YOUNG	       U	20 	M	Coleorton Nr Ashby, Leicester	Fireman
Henry PARTRIDGE	       U	21 	M	Aldershot, Hampshire, England	Engineers Steward
Andre GABETTI	       U	33 	M	 (For), Italy           	Fireman
Stephen LANGTWIST      U	31 	M	 (For), Finland         	Fireman
Damarish (Mrs) BAXTER  M	33 	F	Robin Hoods Bay, York, England	Masters Wife

Vessel:	"Daisy"
	
George GUY	       U	20 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Mate
William BROWNING       U	19 	M	Watchet, Somerset, England	Fireman

Vessel:	"Prince Frederic William"
	
Richard Leaves COBOURNE	M	65 	M	Penrith, Cumberland, England	Shipkeeper
Margaret COBOURNE	M	65 	F	Liverpool, Lancashire, England  Shipkeepers Wife

Vessel:	"Marie Louise"
	
Thomas YOUNG	        U	31 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Master
John BROWN	        M	30 	M	Laugharne, Carmarthen, Wales	Mate

Vessel:	"Creole"
	
John Heath SLADEN	M	31 	M	Salcombe, Devon, England	Master
Fdck Charles HARRIES    M	30 	M	Plymton, Devon, England  	Mate
Thomas Edward HUTCHINGS	U	44 	M	Salcombe, Devon, England	Boatswain
Samuel EVANS	        U	24 	M	Salcombe, Devon, England	AB
Richard MOORE	        U	19 	M	Salcombe, Devon, England	Apprentice
George RESA	        U	35 	M	 (For), France           	AB
George MAY	        M	34 	M	Salcombe, Devon, England	Rigger
Mary Helene SLADEN	M	31 	F	Salcombe, Devon, England	Masters Wife
Richard Heath SLADEN	 	6 	M	Salcombe, Devon, England	Masters Child
James Evans SLADEN	 	2 	M	Salcombe, Devon, England	Masters Child
Jemima Adams HARRIES	M	29 	F	Salcombe, Devon, England	Mates Wife
Florence Ethel Anne HARRIES	1 	F	Salcombe, Devon, England	Mates Child

Vessel:	"Rachael Anne"
	
James RABLEN	        M	52 	M	Tywardreath, Cornwall, England	Master
Richard SANGUINE	M	50 	M	Bodmin, Cornwall, England	Mate
John ANDREWS	        M	30 	M	Liverpool, Lancashire, England	AB

Vessel:	"S S Rosa"
	
William WILLIAMS	M	33 	M	Abo (For), Finland      	AB
Thomas NINNONDALE	M	34 	M	Scarbro, York, England  	AB
Victor A. THUGO	        U	27 	M	Bloes (For), France     	Steward
David MC CARTHY	        M	33 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Boilersmith
John THOMAS	        M	29 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Boilersmith
William PAHNIER	        M	29 	M	Swindon, Wiltshire, England	Boilersmith
William ROSSER	        U	25 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Boilersmith
Thomas ROBINSON	        M	50 	M	Richmond, York, England 	Master
John ELLIS	        M	32 	M	Diss, Norfolk, England  	First Mate
Sarah ROBINSON	        M	50 	F	Osmotherly, York, England	Masters Wife
Agnes ELLIS	        M	27 	F	Dundee, Forfar, Scotland	Mates Wife
Henry WILSON	        M	34 	M	Wells, Norfolk, England 	Second Mate
John RACKLEY	        M	38 	M	Middleton, Durham, England	First Engineer
Tinrand MUDD	        M	31 	M	Darlington, Durham, England	Second Engineer
James DUNCAN	        U	28 	M	Dundee, Forfar, Scotland	AB
Frederick WALLACE	M	39 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Boatswain
Christina RACKLEY	M	28 	F	Belfast, Ireland        	Engineers Wife
Clara RACKLEY	        O	8 	F	West Hartlepool, Durham 	Engineers Child
Robert R. ELLIS	        O	1 	M	West Hartlepool, Durham 	First Mates Child
Henry IRRVINE	        W	38 	M	London, Middlesex       	AB
Peter PETERSEN	        U	23 	M	Flensburg Holstein (For), Germy AB
Thomas PEARSE	        M	42 	M	Hilcott, Wiltshire, England	Donkeyman

Vessel:	"S S Earl Of Rosebery"
	
Charles MILLER	        M	34 	M	Lyme Regis, Dorset, England	Master
William RICHARDS	M	28 	M	Pembrey, Carmarthen, Wales	1st Mate
Lewis EVANS	        M	30 	M	New Quay, Cardigan, Wales	2nd Mate
John DAVIS	        M	35 	M	Hafford West, Pembroke, Wales	Steward
William JONES	        M	30 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	AB
Hezekiah JONES	        W	33 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	AB
John WILLIAMS	        M	40 	M	Llanelly, Carmarthen, Wales	AB
David JONES	        M	51 	M	Ferryside, Carmarthen, Wales	AB
Lewis DAVIS	        U	26 	M	New Quay, Cardigan, Wales	AB
David WILLIAMS	        U	26 	M	Abeyron, Cardigan, Wales	AB
Augustus MARQUAND	U	25 	M	St Petersport, Guernsey,Ch Is	Chief Engineer
David MCCREDIE	        U	23 	M	Seswalt Wigton          	2nd Engineer
James EDWARDS	        U	22 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Fireman
Charles HOMEHANE	U	27 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Fireman
John NEILSON	        U	27 	M	Stavengar (For), Norway         Fireman
James BAKER	        M	35 	M	Cutcombe, Somerset, England	Donkeyman

Vessel:	"Ida"
	
Joseph KEARON	        M	39 	M	Arklow, Ireland         	Master
Edward KEARON	        M	29 	M	Wicklow Co Arklow, Ireland	Mate
John KELLY	        M	35 	M	Dublin Co Skeris                ?
John DYAL	        U	22 	M	Arklow, Ireland         	OS

Vessel:	"Her Majesty"
	 
James BUCK	        U	16 	M	Pill, Somerset, England 	Boy

Vessel:	"London"
	
Francis DINAN	        M	44 	M	Grouville, Jersey, Channel Is	Captain
Francis DINAN	        U	21 	M	Grouville, Jersey, Channel Is	Mate
Charles PERCHARD	U	21 	M	Grouville, Jersey, Channel Is	AB
Sidney DINAN	        U	14 	M	Grouville, Jersey, Channel Is	Cook
Rosey DINAN	        M	42 	F	Grouville, Jersey, Channel Is	Captains Wife
Beatrice DINAN	        U	8 	F	Grouville, Jersey, Channel Is	Captains Child

Vessel:	"Silver Eagle"
	
Henry BROWN	        M	46 	M	Weymouth, Dorset, England	Master
Robert SMITH	        M	47 	M	Guernsey, Channel Islands	Mate
John WOOLLAND	        U	20 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Thomas CAMBEN	        U	18 	M	Guernsey, Channel Islands	Os Seaman
Walter BROSETTE	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Antagonist"
	
Henry WINTER	        M	48 	M	St Peter, Guernsey, Channel Is	Master
David MARKS	        M	42 	M	Devonport, Devon, England       Mate
James PREVOST	        M	37 	M	Catel, Guernsey, Channel Is	Boatswain
Hugh THIMBLE	        U	20 	M	Belfast, Ireland        	Cook & Steward
Philip HELLYER	        U	39 	M	Jersey, Channel Islands 	AB
William MACCORMICK	U	27 	M	Alderney, Guernsey, Channel Is	AB
Edward RYAN	        U	25 	M	Plymouth, Devon, England	AB
William JONES	        U	24 	M	Guernsey, Channel Islands	AB 
Charles PETERS	        U	24 	M	Oldenburg (BS), Germany         AB
Theodore OGIER	        U	16 	M	St Sampsons, Guernsey, Ch Is	Boy
Peter LE MONNIER	U	16 	M	St Sampsons, Guernsey, Ch Is	Boy

Vessel:	"Rambler"
	
Edward LE GRESLEY	M	40 	M	Jersey, Channel Islands  	Master
Charles Edwin WHEELER	U	25 	M	Jersey, Channel Islands 	Mate
Phillip GURMEY	        U	21 	M	Jersey, Channel Islands 	AB
George NOEL	        U	21 	M	Jersey, Channel Islands 	AB
John NOEL	        U	19 	M	Jersey, Channel Islands	        OS
Edward LE GRESLEY	U	16 	M	Jersey, Channel Islands 	Boy

Vessel:	"Mary Elizabeth"
	
Philip Jeune MOLLET	U	27 	M	St Heliers, Jersey, Channel Is	Master
John Thomas AHIER	U	27 	M	St Martins, Jersey, Channel Is	Mate
Thomas CALCOM	        U	14 	M	St Heliers, Jersey, Channel Is	Cook

Vessel:	"Jeffery"
	
Frederick James COOPER	M	31 	M	Jersey, Channel Islands 	Master
Joseph PEARCE	        M	31 	M	Milor, Cornwall, England	Mate
Joseph RABBELDEL	M	29 	M	 (For), France          	AB
Robert MC GILVEY	U	20 	M	Scotland	                OS
Charles TRESSEDER	U	21 	M	Penzance, Cornwall, England	OS

Vessel:	"Regalia"
	
Mark HANSFORD	        M	36 	M	Jersey, Channel Islands 	Master
James KAY	        U	23 	M	Jersey, Channel Islands 	Mate
William GOODE	        U	22 	M	Jersey, Channel Islands 	AB
Frederick C. FIELDING	U	17 	M	Jersey, Channel Islands 	OS
George LUCAS	        U	16 	M	Jersey, Channel Islands 	Boy

Vessel:	" "
	
Daniel FOLEY	        U	18 	M	Cardiff (St John), Glamorgan	Boatman

Vessel:	" "
	
Thomas LLEWELYN	        U	18 	M	Pontypridd, Glamorgan, Wales	Boatman
John LLEWELYN	        U	14 	M	Pontypridd, Glamorgan, Wales    Boatman
William LLEWELYN	U	12 	M	Pontypridd, Glamorgan, Wales    School

Vessel:	"Cape Wrath"
	
John Charles MARTIN	M	38 	M	Brigham, Devon, England 	Master
Alexander LOWRIE	M	37 	M	Kirkaldy, Fife, Scotland	Chief Mate
William ALLAN	        U	25 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	2nd Mate
John RILEY	        M	28 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Steward
Archibald LINDSEY	M	38 	M	Jura, Argyll, Scotland   	Carpenter
David BELL	        M	26 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Sailmaker
Alexander BALLANTYNE	U	17 	M	Airth, Stirling, Scotland	Apprentice
Richard ROBINSON	U	22 	M	Greenock, Renfrew, Scotland     Cook
Frances Mary MARTIN	M	38 	F	Brigham, Devon, England 	Masters Wife

Vessel:	"Prudence"
	
James COOK	        M	44 	M	Familode, Gloucester, England	Master
John BIRT	        U	24 	M	Epirly, Gloucester, England	Mate
Thomas COLLIER	        M	32 	M	Familode, Gloucester, England	AB

Vessel:	"Forest Queen"
	
John WILLIAMS	        U	23 	M	Newport, Pembroke, Wales	Second Mate
Joseph PURDY	        U	60 	M	St Johns New Brunswick   	AB

Vessel:	"Thankful"
	
William WATSON	        M	38 	M	Robin Hood Bay, York, England	Master
John WALKER	        M	31 	M	Whitby, York, England    	Mate
Arthur EDNAY	        U	23 	M	London, Middlesex, England	AB
James AGGETY	        U	19 	M	Dumbarton, Dunbarton, Scotland	Apprentice
Samewell VAHINS	        U	17 	M	Brighton, Sussex, England	Apprentice
John Fredrick SHANT	U	19 	M	No Shields, Northumberland	Apprentice
George Willisan WILKSAN	U	19 	M	Newcastle, Durham, England	Apprentice
Joseph Smith NICHALSAN	U	17 	M	So Shields, Durham, England	Apprentice

Vessel:	"Mary Of Frazerburgh"
	
Alexaander STEPHEN	M	31 	M	Fraserburgh, Aberdeen, Scotland Master
William SCHISHOLM	M	55 	M	Lewis Island Stornoway          Mate
Hector MC DONALD	U	28 	M	Loch Inver, Sunderland, Durham	AB
Anus MCKAY	        U	24 	M	Milness, Sunderland, Durham	OS

Vessel:	"Mary Elizabeth"
	
William GARRETT	        M	30 	M	Connaghs Quay, Flint, Wales	Master
Benjamin JONES	        M	51 	M	Aberporth, Cardigan, Wales      Mate
John Owen WILLIAMS	U	21 	M	Holywell, Flint, Wales   	AB
Evan THOMAS	        U	17 	M	Aberporth, Cardigan, Wales	OS

Vessel:	"Scotia"
	
William SLOCOMBE	 	15 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Boy

Vessel:	"G C Michels" Roath Basin Dry Dock, Cardiff
	
John Owen FRADD	        W	66 	M	Padstow, Cornwall, England	Watchman

Vessel:	"Sussex"
	
Charles COLE	        U	25 	M	Scarborough, York, England	1st Mate
Samual ROWE	        U	23 	M	City Of London, Middlesex	2nd Mate
Edward WHITE	        U	21 	M	Beuley, Worcester, England	3rd Mate
Andrew MEYERS	        U	28 	M	 (For), Russia          	Steward
John FLACK	        U	33 	M	Ireland                 	Cook
Rupert LOGG	        M	60 	M	Bideford, Devon, England	Carpenter
John BROWN	        U	24 	M	Liverpool                	Boatswain
Earl JEPSON	        U	20 	M	 (For), Denmark         	AB Seaman
Alle MONHIT	        M	45 	M	 (For), China            	AB Seaman
Louis MULLER	        U	19 	M	 (For), Germany         	O S
John MASTANEY	        U	16 	M	 (For), Germany         	O S
James TREGLOHAN	        U	65 	M	Penzance, Cornwall, England	Ship Keeper

Vessel:	"S S Olaveaga"
	
Peter SMITH	        U	26 	M	Mevagissey, Cornwall, England   Chief Mate
James MORGAN	        M	35 	M	Fisguard, Cardigan, Wales	Second Mate
Henry CARE	        U	30 	M	Mevagissey, Cornwall, England	Steward
John FRANK	        M	47 	M	(BS), Corfu Island, Greece      AB
Owen ROGERS	        U	27 	M	Belfast, Ireland                AB
Thomas Dunn CARE	M	26 	M	Mevagissey, Cornwall, England   AB
John FORD	        U	26 	M	Newport, Pembroke, Wales	AB
J. D. DOUGLAS	        U	27 	M	Sunderland, Durham, England	Assistant Engineer
Henry PARR	        M	29 	M	Bideford, Devon, England	Fireman
Charles PARSONS	        M	33 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Fireman
Thomas BIRD	        M	31 	M	Torrington, Devon, England	Fireman
Joseph EVANS	        U	17 	M	Port Talbot, Glamorgan, Wales	Fireman

Vessel:	"Altonower"
	
James MURRAY	        M	33 	M	Turriff, Aberdeen, Scotland	Ship Master
George NICK	        M	41 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Ship Surveyor
James DAVIDSON	        M	32 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Ship Steward
Margaret DAVIDSON	M	32 	F	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Stewards Wif
David THIRO	        W	46 	M	Drumlithie, Kincardine, Scot.   Ships Carpenter
John STUMROL	        U	23 	M	Viena (For), Austria            AB
James DUTHIR	        M	36 	M	Aberdeen, Scotland       	Ships Cook
Adrew GIMENDSON	        U	26 	M	Stavanger (For), Norway  	AB
John BALDERSON	        U	34 	M	Hull, York, England      	Boatswain
Benhard JOHNSON	        U	29 	M	Igorn (For), Sweden      	AB Seaman
William JESSIMAN	U	27 	M	Aberdeen, Scotland       	3rd Engineer
William LOBBINS	        U	18 	M	Newport, Monmouth, England	2nd Steward

Vessel:	"No 2"
	
John FORD	        M	62 	M	Honiton Cliff, Devon, England	Watchman

Vessel:	"Electric"
	
Thomas MITCHELL	        M	43 	M	Port Isaac, Cornwall, England	Master
Richard MITCHELL	M	26 	M	Port Isaac, Cornwall, England	Chief Mate
Charles CAWTH	        U	22 	M	Port Isaac, Cornwall, England	AB 
William BILING	        U	21 	M	Port Isaac, Cornwall, England	OS

Vessel:	"Clymping"
	
George GREVITT	        M	52 	M	Angmering, Sussex, England	Master
Louisa Jane GREVITT	M	42 	F	Littlehampton, Sussex, England  Master Wife Visitor
Isaac RANSOM	        M	30 	M	Angmering, Sussex, England	Mate
James LINDRUCK	        U	35 	M	Port William N B          	Cook
James HOPKINSON	        U	35 	M	London City, Middlesex, England	AB
Fredrick ELLIS	        M	45 	M	Guernsey, Channel Islands	AB
George GREVITT	        U	18 	M	Littlehampton, Sussex, England	Apprentice
Stephen DARK	        U	16 	M	Littlehampton, Sussex, England	Apprentice
Gordon SWANN	        U	14 	M	Littlehampton, Sussex, England	Apprentice
Alfred J. GREVITT	U	20 	M	Littlehampton, Sussex, England	Visitor (No Occ) On Bord
Percy GREVITT	 	         4 	M	Littlehampton, Sussex, England	Visitor On Bord

Vessel:	"SS Cyenus"
	
Ebenezer James PENNEY	M	40 	M	Wivenhoe, Essex, England	Master
Alxr. BARCLEY	        U	25 	M	Fraserbro, Aberdeen, Scotland	Engineer
Elizabeth S. A. PENNEY	M	41 	F	Mistley, Essex, England    	Masters Wife
Chls. Basil PENNEY	 	11 	M	Wivenhoe, Essex, England	Masters Son
Walter Gordon PENNEY	 	7 m	M	Wivenhoe, Essex, England	Masters Son
  
Vessel:	"Farnley Hall"
	
Horatio HOLBECH	       U	34 	M	Southampton, Hampshire, England	Master
Richd. BELL	       M	39 	M	Sandsend Whitby, York, England	Mate
Robt. WARRICK	       W	54 	M	Sleights, York, England  	2nd Mate
Thos. E. TASKER        U	23 	M	Selby, York, England    	Cook & Stewd.
John W. SMITH	       U	19 	M	Hartlepool, Durham, England	Engineers Stewd.
Fredrick HITZ	       M	46 	M	 (For), Germany                	Boatswain
Charles WALLEN	       M	30 	M	Hartlepool, Durham, England	AB 
Duncan YELL	       U	30 	M	Lerwick, Shetland, Scotland	AB
John THOMPSON	       U	26 	M	 (BS), Germany	                AB 
William YOUNG	       U	39 	M	Folkstone, Kent, England        AB
Charles MEYERS	       U	28 	M	Wells, Norfolk, England  	AB
Cain WALSH	       M	39 	M	Leeds, York, England    	Chief Engineer
Wm. MOFFAT	       M	30 	M	Hartlepool, Durham, England	2nd Engineer
George APPS	       M	31 	M	Woodisham, Kent, England	3rd Engineer
Robt. SCHULER	       M	25 	M	 (For), Germany                 Donkeyman
John CLOSE	       M	23 	M	Hartlepool, Durham, England	Fireman
George RANDALL	       M	52 	M	Plymouth, Devon, England        Fireman
Robt. OGILVIE	       U	32 	M	Hartlepool, Durham, England	Fireman
Wm. J. PHELPS	       U	32 	M	Sandersfoot, Pembroke, Wales    Fireman

Vessel:	"Spearman"
	
William John HALEY     U	27 	M	Hellin, Northumberland   	Master Mariner
John JOHNSTON	       U	34 	M	Laverton ? (BS)         	Fireman
Edmund WARBUTTON       M	40 	M	Bristol, Gloucester, England	Cook
Guido Deo GUID	       U	15 	M	Vadd (For), Italy       	Boy

Vessel:	"Little Annie"
	
Richard Harding ENGLAND	U	17 	M	Bristol, Somerset, England	Apprentice (Pilot)

Vessel:	"S S Whitehall"
	
Chas. SHEATH	       U	29 	M	Wicklow, Ireland        	Master
Thos. THOMPSON	       U	28 	M	Whitby, York, England   	1st Mate
William MILLS	       U	25 	M	Whitby, York, England    	2nd Mate
David WILLIAMS	       M	33 	M	Abera, Cardigan, Wales   	Boatswain
William JAMES	       M	27 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	AB 
Chas. PETERSON	       U	22 	M	Burnt Island, Scotland  	Fireman
Fred. CUNNINGHAM       U	22 	M	Leith, Scotland         	3rd Engineer
John YOUNG	       M	40 	M	Yarmouth, Norfolk, England	AB
Josua BROWN	       M	42 	M	York City, York, England        1st Engineer
Fred BOULTWOOD	       U	29 	F	London, Middlesex, England      ?
Robt. CUMMING	       U	23 	M	Greenock, Scotland       	2nd Engineer

Vessel:	"Tranmere"
	
Thomas B. PRICHARD     M	24 	M	Carnarvon, Caernarvon, Wales	Chief Mate
Cathrine B. PRICHARD   M	23 	F	Port Dinorwic, Caernarvon       Mates Wife
John ROBERTS	       U	21 	M	Llandwrog, Caernarvon, Wales	2nd Mate
Richard PIERCE	       U	21 	M	Port Dinorwic, Caernarvon 	Carpenter
William OAKLY	       U	36 	M	Brill, Oxford, England   	Cook & Steward
William WILLIAMS       U	31 	M	Llancristiolus, Anglesey	AB
John JONES	       U	20 	M	Carnarvon, Caernarvon, Wales	AB

Vessel:	"No 1 Dredger"
	
James DANTRY	       M	45 	M	Bristol, Gloucester, England	Watchman
Richard WILLIAMS       M	41 	M	Liverpool, Lancashire, England	AB

Vessel:	"No 2 Steam Hopper Barge"
	
William FRANCIES       W	48 	M	Ayr, Ayr, Scotland      	Master Mariner
William HOOPER	       M	45 	M	Bristol, Gloucester, England	AB

Vessel:	"No 1 Steam Hopper Barge"
	
John C. BRADLEY	       M	62 	M	Plymouth, Devon, England	AB

Vessel:	"Good Intent"
	
William SMART	       M	44 	M	Bridgwater, Somerset, England	Master
Frederick SMART	       U	20 	M	Bridgwater, Somerset, England	Mate
James SMART	       U	17 	M	Bridgwater, Somerset, England	Seamen

Vessel:	"Burlington"
	
Joseph POWER	       M	35 	M	Hartlepool, Durham, England	Donkeyman
Evan JONES	       M	34 	M	Cardigan, Wales                 AB
J. DIOERURRIS	       U	32 	M	Cefalonia (For), Greece         AB
George PAILITTO        U	27 	M	Cefalonia (For), Greece         AB
George R. WELCH	       M	48 	M	So Shields, Durham, England	Engineer

Vessel:	"S S Ernest"
	
Frank FOREMAN	       U	24 	M	N Shields, Northumberland	Stoker
James KNIGHT	       M	28 	M	London, Middlesex, England	Stoker
Dixon H. WILLIAMS      O	15 	M	Sunderland, Durham, England	Captains Son
Richard WILLIAMS       W	61 	M	Sunderland, Durham, England	Master
James BURN	       M	29 	M	Sunderland, Durham, Englandcc:	Mate
James SHERIFF	       M	41 	M	S Shields, Durham, England	Second Mate
R. William BALLENTINE  M	52 	M	Sunderland, Durham, England	Carpenter
George A. GILES	       W	50 	M	Lynn, Norfolk, England          Steward
John ADDISON	       M	50 	M	Storkley, York, England  	AB
Duncan WILLIAMS	       U	25 	M	Sunderland, Durham, England	AB
John SIDDLE	       M	44 	M	Hunstanton, Norfolk, England	AB
Joseph EDWARDS	       M	38 	M	Jersey, Channel Islands  	AB
David OWENS	       M	48 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	AB
John MORGAN	       M	31 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	AB
William DICK	       M	35 	M	Sunderland, Durham, England	Chief Engineer
Charley BURN	       U	25 	M	Sunderland, Durham, England	Second Engineer
David JONES	       U	36 	M	London, Middlesex, England	Stoker
Robert HOWARD	       M	42 	M	S Shields, Durham, England	Stoker

Vessel:	"Florist"
	
John JONES	       M	38 	M	Aberayron, Cardigan, Wales  	Master
Walter Joseph WILSON   W	52 	M	Newquay, Cardigan, Wales	Mate
Jenkin EVANS	       M	42 	M	Aberayron, Cardigan, Wales	Boatswain
William HELE	       U	32 	M	Exeter, Devon, England   	AB
Thomas JONES	       U	20 	M	Aberayron, Cardigan, Wales	AB

Vessel:	"Flora"
	
Hubert FIELD	       M	29 	M	Priding, Gloucester, England	Master
Enock LEIGHTON	       U	29 	M	Fretherne, Gloucester, England	Mate
Joseph COTTLE	       W	32 	M	Framillden ?, Gloucester	AB

Vessel:	"Undine"
	
John WRIGHT	       U	21 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Apprentice
Daniel MCCONNELL       U	17 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Apprentice

Vessel:	"Elizabeth Anne"
	
Edward John Smith PERKINS M	31 	M	Porlock, Somerset, England	Master
Tom WEBBER	       U	27 	M	Porlock, Somerset, England	Mate
Richard RIDDLER        U	24 	M	Porlock, Somerset, England	AB

Vessel:	"S S Wm. Banks"
	
Richard CONEBEAR       M	49 	M	Ilfracombe, Devon, England	Second Mate
James MARSH	       M	41 	M	St Helier, Jersey, Channel Is	Carpenter

Vessel:	"La Belle Marie"
	
John HORN	       U	20 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Fireman

Vessel:	"Pelan"
	
Frederick WRIGHT       U	14 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Cabin Boy

Vessel:	"Lady Margaret"
	
Alfred WILLIAMS   	 	12 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Boy

Vessel:	"S S Dart"
	
Charles WHEATSTONE     M	57 	M	Fownhope, Hereford, England	Master
Charles WHEATSTONE     M	27 	M	Fownhope, Hereford, England	Mate
Frances CLUTTERBUCK    M	25 	M	Whitminster, Gloucester  	Engineer & Stoker
John JARVIS	       M	34 	M	Bridgwater, Somerset, England   AB
Henry SAGE	       U	16 	M	Bristol                  	Boy
John WHITNELL	       M	23 	M	Bristol	                        AB           

Vessel:	"Eliza"
	
John BROWNING	       M        35 	M	Arlington, Gloucester, England	Master
William SMITH	       M	54 	M	Bristol, Gloucester, England	AB
John HARRIS	       U	19 	M	Watchet, Somerset, England	AB
Edwin BRAY	       U	17 	M	Watchet, Somerset, England	Hobbler

Vessel:	"Royal Saxon"
	
Jeremiah RYAN	       U	19 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Fireman
John JORDON	       U	18 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales       Trimmer
Frank HUMPHRIES        U	17 	M	Vell, Somerset, England  	Boy

Vessel:	"Star Of Gwent"
	
John ALEXANDER	       U	20 	M	Aberthaw, Glamorgan, Wales	Apprentice (Pilot)

Vessel:	"M & E"
	
Hubert Giovanni SMITH  U	18 	M	Swanmore, Isle of Wight, Hants.	Apprentice (Pilot)


Return to Introductory Page