Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
BRISTOL 1881 PART 2
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT AT BRISTOL, GLOUCESTERSHIRE 1881

PART 2.




Ships at Bristol 1881 - Part 2

Vessel:	"Two Friends"
	 
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Robert BENNETT	        M	40 	M	Faversham, Kent, England	Master
John KERRY	        M	27 	M	Leigh, Essex, England    	Mate
James FOLLEY    	M	37 	M	Channel Isl Jersey       	A B Seaman
George LE CHASSEUR	M	22 	M	Channel Isl Jersey      	A B Seaman
Peter KEARLEY	        U	22 	M	Channel Isl Jersey       	O Seaman
George WABB	        U	19 	M	Channel Isl Jersey       	O Seaman

Vessel:	"Lionel George"
	
Joseph HARRIS     	M	60 	M	Corsham, Wiltshire, England	Watchman &c

Vessel:	"Ellen"
	
Thomas BAILEY     	M	40 	M	Frampton on Severn, Gloucester	Mariner
Henry BAILEY    	M	35 	M	Frampton on Severn, Gloucester	Mariner

Vessel:	"Eclipse"
	
Arnold COOK	        M	42 	M	Framilode, Gloucester, England	Captines No Crew

Vessel:	"Jane Bacon"
	
Thomas ROWLES    	M	45 	M	Pill, Somerset, England 	Master
William COX     	M	31 	M	Pill, Somerset, England 	Mate
George THOMAS    	U	25 	M	Pill, Somerset, England 	Boatswain
Charles TROWNSELL	M	46 	M	Gloster, Gloucester, England	Chief Engineer
Joshua WOODWORTH	M	36 	M	Bristol, Gloucester, England	Ast Engineer
James THOMAS    	M	39 	M	Bristol, Gloucester, England	Quarter Master
Joseph THOMAS     	M	55 	M	Pill, Somerset, England 	A B Seaman
James GAPPER     	M	45 	M	Pill, Somerset, England         A B Seaman
George CRADDY     	U	25 	M	Pill, Somerset, England 	A B Seaman
Thomas SMITH     	M	27 	M	Pill, Somerset, England 	A B Seaman
William BUCK     	M	30 	M	Pill, Somerset, England 	A B Seaman
Edward TERRY    	M	61 	M	Chichester, Sussex, England	A B Winchman
William CLARK	        M	31 	M	Boston (Nat BS), United States	Steward
Daniel GREEN     	M	40 	M	Bristol, Gloucester, England	Donkeyman
George GOWER     	M	41 	M	Bristol, Gloucester, England	Coal Trimmer

Vessel:	"Constantine"
	
John LEWIS        	M	41 	M	Bristol St Nicholas      	Watchman
Mary Ann LEWIS     	 	10 	F	Bristol St James          	Scholar
Clara LEWIS	          	7 	F	Bristol St James          	Scholar

Vessel:	"Welsh Prince SS"
	
William HOWE      	W	62 	M	St Marys Church, Glamorgan, Wal Master Mariner
William Robert Joseph Frederick HOWE	
                        M	29 	M	Newport, Monmouth, England      Mate
George BESSELL    	M	63 	M	Bitten, Gloucester, England	Engineer
Charles ROSSITER	M	33 	M	Frome, Somerset, England	Fireman
Earnest KNIGHT     	U	30 	M	St Pill St Georges, Somerset	Able Seaman
Michael SULLIVAN	W	30 	M	Cork Co. Castle Town, Ireland	Able Seaman
George NORVAL     	M	29 	M	Newport, Monmouth, England	Able Seaman
Frances HOWELL    	U	15 	M	Bristol                    	Boy

Vessel:	"Queen"
	
Thomas SHEPPERD  	M	25 	M	Melksham, Wiltshire, England	Captain
Maria SHEPPERD    	M	24 	F	Chippenham, Wiltshire, England	House Wife
Rhoda SHEPPERD     	 	3 	F	Chippenham, Wiltshire, England	Daughter

Vessel:	"Alert"
	
James COX        	U	48 	M	Pill, Somerset, England  	A B Seaman
James BRITTON      	U	18 	M	New Passage, Gloucester 	Fireman

Vessel:	"Argo"
	
George THOMAS      	M	44 	M	St Georges, Somerset, England	Master
Samuel THOMAS     	M	36 	M	St Georges, Somerset, England   Chief Officer
William BAKER     	M	44 	M	St Georges, Somerset, England	2nd Officer
Thomas JENKINS    	M	43 	M	Milford, Pembroke, Wales	Carpenter
Edward CRADDY	        M	42 	M	Bristol, Gloucester, England    Seaman
Thomas CLUTTERBUCK	M	30 	M	Gloucester, Gloucester, England	Seaman
Edward RUSSELL    	M	35 	M	St Georges, Somerset, England	Seaman
James SAMSHIRE    	M	58 	M	Bristol, Gloucester, England	Seaman
Joseph TIPPETT    	M	28 	M	St Georges, Somerset, England	Seaman
Frank THOMAS     	M	24 	M	St Georges, Somerset, England	Seaman
William BAKER    	U	20 	M	St Georges, Somerset, England	Seaman
Samuel DYER       	U	56 	M	St Georges, Somerset, England	Seaman
Albert PETHERAIN	M	32 	M	Gloucester, Gloucester, England	Chief Engineer
Thomas CHURCH	        M	36 	M	Chepstow, Monmouth, England	2nd Engineer
Frederick HARRIS	M	45 	M	Bishop Stoke, Hampshire 	Stoker
William HODGE     	M	35 	M	Bristol, Gloucester, England	Stoker
John COE	        M	45 	M	Hampshire, England         	Stoker
Frank EVANS	        U	18 	M	St Andrews Bristol         	Passenger
George LEWES	        M	44 	M	Bristol, Gloucester, England	Stoker
George PAINE	        M	48 	M	St Georges, Somerset, England	Stoker
Wm. GOUGH	        M	36 	M	Gloucester, Gloucester, England	Stoker
Thomas BEVAN	        M	63 	M	Peter, Pembroke, Wales  	Stoker
William PAINE	        U	17 	M	St Georges, Somerset, England	Boy
George BAILEY	        M	32 	M	St Georges, Somerset, England	Cook
George PARKER	        M	24 	M	Bristol, Gloucester, England	Steward
Kate MAGUIRE	        U	25 	F	Cork Co Cork              	Stewardess

Vessel:	"Isca"
	
Arthur BACHMAN     	U	20 	M	Bedminster Bristol, Somerset	Engineer

Vessel:	"Gateshead"
	
John Joseph PROUD	M	38 	M	Gateshead, Durham, England	Master
Thomas ABBOTT	        U	30 	M	Lambeth, Surrey, England	Boatswain
Frank Malvern HENDERSON	U	18 	M	Wolverhampton, Stafford 	Apprentice
John PENNEY      	M	70 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Watchman
Mary PROUD	        M	39 	F	Durham, Durham, England 	Masters Wife
Ethel Dorothy PROUD	 	1 	F	Gateshead, Durham, England	Masters Daughter

Vessel:	"Emily Annie"
	
Geo. BRITTAN       	M	32 	M	Melksham, Wiltshire, England	Master
Chas. HOTHAM	        U	14 	M	Bath, Somerset, England 	Boy

Vessel:	"Thor"
	
William HALLING 	M	57 	M	Tirley, Gloucester, England	Master
Ruffus HALLING     	U	20 	M	Tirley, Gloucester, England	A B Seaman
John Henry NELMES	U	24 	M	Westbury on Severn, Gloucester	A B Seaman
John HALLINGS      	U	14 	M	Tirley, Gloucester, England     Boy

Vessel:	"Pierson"
	
John HOTTON        	M	32 	M	Jersey British            	Mate
Jacob HAIRS	        U	16 	M	Bristol British, Somerset       Cook

Vessel:	"Mary"
	
George DEAN	        M	38 	M	Newfoundland Carbonear  	Master
Mark JAMES	        M	34 	M	Newfoundland Carbonear  	Mate
Stephen MADDOCK  	U	31 	M	Newfoundland Carbonear  	A B Seaman
Micha HEDGES     	U	26 	M	Newfoundland Carbonear   	A B Seaman
Mathew DEAN       	U	22 	M	Newfoundland Carbonear  	A B Seaman
James SQUIBB      	U	21 	M	Newfoundland Carbonear   	Cook
Thomas WINSOR     	U	27 	M	Newfoundland Carbonear   	A B Seaman
John COLE         	U	24 	M	Newfoundland Carbonear   	A B Seaman

Vessel:	"Brothers"
	
John CAMM         	M	35 	M	Lydney, Gloucester, England	Mariner
Charles PARKER     	M	37 	M	Bath In, America          	Mariner
Mathew DANCEY     	M	34 	M	Aylburton, Gloucester, England  Mariner
David GOODE       	U	18 	M	Lydney, Gloucester, England	Mariner
John BROCHER      	M	48 	M	Framilode, Gloucester, England	Mariner

Vessel:	"Gorilla"
	
Johannes OLBERGTSEN	M	24 	M	Tonsberg (For), Norway  	Mate

Vessel:	"Biford SS"
	
Claus Curt VON BELOW	U	33 	M	Goteberg (For), Sweden  	Captain
Hynlinor Walfrir SOOTH	U	31 	M	Toftadahl (For), Sweden 	Mate
Axel Ludvig BERG	U	40 	M	Goteborg (For), Sweden  	2nd Mate
Samuel Eric LEYLANDER	M	46 	M	Herberga (For), Sweden  	Engineer
Johan Frederick Niaugnns LUYLENSTYERNA
                   	U	34 	M	Gunarp (For), Sweden      	2nd Engineer
Johan Arnhold Gottfrid ALPUHLEN
                   	U	26 	M	Stockholm (For), Sweden 	Steward
Otto Theodor HASSEL	M	35 	M	Goteborg (For), Sweden    	Boatswain
August CARLSSON 	M	38 	M	Nodingen (For), Sweden    	Carpenter
Olle Petter JOHANSSON	M	32 	M	Stala (For), Sweden       	A B Seaman
Andreas AMUNDSEN	M	34 	M	Rohre (For), Norway       	A B Seaman
Anton ANDERSSEN   	M	36 	M	Thune (For), Norway     	A B Seaman
Just Christian JOHANSSEN  M	31 	M	Sarpsborg (For), Norway 	Cook
Victor Wilhelm SODERLING  M	40 	M	St Aunal (For), Sweden    	A B Seaman
Elias JOHANSSON 	M	39 	M	Algostorp (For), Sweden 	A B Seaman
Karl HENRIKSSON 	U	23 	M	Mockleby ( For), Sweden 	A B Seaman
Anders WESTERLIND	M	32 	M	Hjertrum (For), Sweden  	A B Seaman
Karl Gusta OBERG	U	22 	M	Walla (For), Sweden     	O Seaman
Axel ANDERSSON    	U	26 	M	Goteborg (For), Sweden  	Fireman
Johan Alfred ANDERSSON	U	28 	M	Harestad (For), Sweden  	Fireman
Lars NORDQUIST    	M	29 	M	Fastorp (For), Sweden   	Fireman
Johan Henrik PETTERSON	U	28 	M	Hvarf (For), Sweden     	Fireman
Oskar Alfred SVENSSON	U	22 	M	Tunhems (For), Sweden   	Coal Trimmer
August HOLMSTROM	U	24 	M	Golanda (For), Sweden   	Coal Trimmer
Johan August CARLSON	M	29 	M	Tyesberga (For), Sweden 	A B Seaman
Frans Gustaf WALLIN	U	20 	M	Nordsunda (For), Sweden 	Eldare

Vessel:	"Ezio"
	
Giuseppe (Capt) PREMUDA	M	40 	M	Lussin Piccolo, Austria 	Captn or Master
Vincenzo GIURGIEVICH	U	31 	M	Perzagno, Austria         	Mate First
Antonio SUCICH    	M	51 	M	Velasca, Austria         	Mate Second
Antonio LOVRINCICH	M	39 	M	Premuda, Austria        	Mate Third
Silvestro MATESICH	U	26 	M	Sansigo, Austria        	Carpenter
Luigi UCCELLINI 	U	35 	M	Mezzo=Ragusa, Austria   	Sailor
Antonio GIACOVINICH	M	33 	M	Tka=Volasca, Austria      	Sailor
Michele MAZZARA	        U	29 	M	Mravignizza Ragusa, Austria	Sailor
Simeone KARSTEGL	U	22 	M	Cuciste=Curzela, Austria	Sailor
Domenico GIADROSSICH	U	22 	M	Premuda, Austria                Sailor
Tommaso BUJACICH	U	18 	M	Premuda, Austria          	Sailor
Giovanni IVANCICH	U	23 	M	Selve, Austria            	Sailor
Pietro CIUTUL    	U	18 	M	Frazione Monte Veglia, Austria	Steward
Domco Andrea CAMALICH	U	15 	M	Lussin Piccolo, Austria 	Cabin Boy

Vessel:	"Chiaretta"
	
Natale SCARPA     	U	46 	M	Venezia, Italy             	Master
Gius. Giav. BORGONI	M	26 	M	Venezia, Italy            	Mate
Stefano VIANELLO	M	36 	M	Porto Secca, Italy       	A B Seaman
Giuseppe BASADONNA	M	52 	M	Venezia Burano, Italy    	Cook
Albano BONLIBERALE	M	54 	M	Venezia, Italy            	A B Seaman
Giuseppe DI VANNI	M	50 	M	Livorno, Italy          	A B Seaman
Jacopo PALOMBO    	M	42 	M	Livorno, Italy          	A B Seaman
Egisto SUGGI     	U	24 	M	Livorno, Italy            	O Seaman
Simone FONTANA    	U	18 	M	Livorno, Italy           	Boy
Francesca TASSI 	U	20 	M	Livorno, Italy            	Boy

Vessel:	"Teresina"
	
Andrea LUBRANO     	M	32 	M	Procida (For), Italy    	Master
Francesco ESPONENTE	M	34 	M	Napoli (For), Italy     	First Mate
Salvatore ROMEO 	U	24 	M	Napoli (For), Italy     	Secd Mate
Natale SCOTTO DI MARCO	M	53 	M	Procida (For), Italy     	A B Seaman
Antonio LUBRANO 	U	43 	M	Procida (For), Italy     	A B Seaman
Eugenio FILIPPINA	U	33 	M	Procida (For), Italy     	A B Seaman
Carlo BARBATO    	M	33 	M	Ischia (For), Italy     	A B Seaman
Antonio BARBIERO	U	20 	M	Procida (For), Italy     	A B Seaman
Domenico ROMEO	        U	16 	M	Procida (For), Italy     	Boy
Luigi NUOLLO	        M	39 	M	Capri (For), Italy      	A B Seaman
Domenico SCOTTO 	U	29 	M	Piano (For), Italy       	O Seaman
Liberate ESPOSITO	U	29 	M	Piano (For), Italy       	O Seaman

Vessel:	"Eleanor"
	
Gustav Adolph GRUNDT	M	36 	M	 (For), Norway           	Master
Hans Urban HOLMBOE	U	28 	M	 (For), Norway             	Mate
John CADWALLADER	M	54 	M	Whitchurch, Somerset, England	Ships Keeper (Harb Dock)

Vessel:	"Sainte Eugene"
	
J. MALIEO	        M	65 	M	Auray (For), France        	Master
F. ROULAU	        M	40 	M	Pornic (For), France    	Boswain
F. CHARLOT	        M	43 	M	Vaunes (For), France      	A B
Pierre FRISEPOULET	U	22 	M	Lorient (For), France   	A B
  LERAGDEC	        M	23 	M	Trenternou (For), France        A B
  ROULLET	        U	27 	M	Trenternou (For), France	A B
P. RAVAL	        U	17 	M	Nantes (For), France    	Cook

Vessel:	"Monitor"
	
Gimes ST. JALMER	U	30 	M	Pleubcon (For), France  	Master
Yrul BARAH	        U	29 	M	Pleubcon (For), France  	Boswain
Pierre PAVAL	        M	32 	M	Pleubcon (For), France   	A B
Pierre LESOMISIH	U	15 	M	Pleubcon (For), France   	Cook

Vessel:	"Thorgny"
	
Robert ANDERSSON	U	34 	M	Goteborg (For), Sweden  	Master
Axel ANDERSSON	        U	36 	M	Goteborg (For), Sweden   	Mate
Carl OLSSON	        M	40 	M	Stromstrand (For), Sweden	Secd Mate
Benjamin OLSSON	        M	36 	M	Onsala (For), Sweden, Goteborg  A B
Anders ANDERSSON	M	46 	M	Goteborg (For), Sweden	Cob...  A B
Eelis ANDERSSON 	U	22 	M	Goteborg (For), Sweden  	Carpenter O S
Johan PETTERSON 	U	21 	M	Goteborg (For), Sweden  	O S
Christian WICKLUND	U	21 	M	 (For), Russia           	O S
Carl BENGTSSON    	M	36 	M	Goteborg (For), Sweden  	Steward

Vessel:	"Jean Baptiste Say"
	
Edouard DE FLORIS	M	41 	M	Ile En La Reunion, France	        Capitaine Au Lang-Cours
Ernest ROCHET	        M	51 	M	Saine Beuf (Seine Inferieure), France	Capitaine Au Lang-Cours
Felix PIOU	        M	29 	M	Saine Beuf (Seine Inferieure), France	Mecanicien
Jean JOLY	        M	30 	M	Saine Beuf (Seine Inferieure), France	Mecanicien
Henry GAUTIER	        M	33 	M	Noirmoutler (Vendee), France       	Maitre Equipage
Joseph SIGOGNE    	M	40 	M	Nantes (Loire Inferieure), France	Cuitisver
Armand LAROLLAND	M	25 	M	Nantes (Loire Inferieure), France	Chauffeur
Alcide PICOT	        U	37 	M	Clissan (Loire Inferieure), France	Chauffeur
Jules BRACHET	        M	34 	M	Nantes (Loire Inferieure), France	Chauffeur
Marc LUCAS	        M	47 	M	Sarrau (Morbihan), France       	Matelot
Marc LOREC	        M	37 	M	Belle Ile (Morbihan), France    	Matelot
Alexis AUDIC	        M	40 	M	Belle Ile (Morbihan), France    	Matelot
Etienne CRIHAN	        M	48 	M	Nantes (Loire Inferieure), France	Matelot
Francois SILO	        U	11 	M	Larm Baden (Morbihan), France           Mousse

	
Return to Introductory Page