Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
LANCASHIRE - BOOTLE 1881 PART 1
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN LANCASHIRE 1881 BOOTLE - PART 1



Ships at Lancashire - 1881

Bootle

Vessel:	"Oak"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Alexander VERNON	M	33 	M	Kirkendale, Scotland	Mate
James VERNON	        M	55 	M	Wigton Shire, Scotland	AB
James KENNEDY	        M	38 	M	Wigton Shire, Scotland	AB

Vessel:	"Crystal"
	
Thomas GREGORY	        U	34 	M	Runcorn, Cheshire, Eng	Mate

Vessel:	"Chrysolite"
	
Gideon BOYD	        W	69 	M	                        Shipkeeper Dock

Vessel:	"Magallanos"
	
Anto Istanislo ECHAVARRIA M	26 	M	Spain	        Seaman Greaser
Vicente TARRIO      	U	23 	M	Spain	        Seaman Greaser
Vicente MARTINEZ	M	44 	M	Spain	        Fireman
Tridoro Son GARCIA	M	31 	M	Spain	        Fireman
Andres FERNANDEZ	U	24 	M	Spain	        Fireman
Juan LASTRA	        U	35 	M	Spain	        Fireman
Miguel GALAFAK	        M	35 	M	Spain	        Fireman
Vincente MUNIZ	        M	52 	M	Spain	        Fireman
Sabastian ESTEVER	U	32 	M	Spain	        Fireman
Ramon SILVA	        M	29 	M	Spain	        Fireman
Inan PEREZ	        M	29 	M	Spain	        Fireman
Banardo BALAGUER	M	43 	M	Spain	        Fireman
Jose Anto SEMENT	M	35 	M	Spain	        Fireman
Said ABVALLAH     	M	26 	M	 (Arabian)	Fireman
Anto SOPERANA	        U	19 	M	 (Arabian)	Trimmer
Jaime SEGRERA	        U	23 	M	 (Arabian)	Trimmer
Francisco MADAMAGA	U	17 	M	 (Arabian)	Trimmer
Jose GAGO	        M	34 	M	 (Arabian)	Trimmer
Agustin MARTINEZ	U	17 	M	 (Arabian)	Trimmer
Jose LOPEZ	        M	28 	M	 (Arabian)	Trimmer
Francisco VARELA	U	26 	M	Spain	        AB Sailor
Francisco MURIAGA	U	27 	M	Spain    	AB Sailor
Jose PAPIN	        U	24 	M	Spain     	AB Sailor
Silvestre DONABEITIA	U	34 	M	Spain       	AB Sailor
Esteban TBANIAGA	U	34 	M	Spain     	AB Sailor
Facundo BILBAO    	M	24 	M	Spain     	AB Sailor
Manuel GARAY	        M	28 	M	Spain     	AB Sailor
Valerio GARDOQUI	U	18 	M	Spain     	AB Sailor
Juan Auz OCAMICA	U	17 	M	Spain     	AB Sailor
Fernando ODIAGA 	U	28 	M	Spain     	AB Sailor
Higinio ORALDE	        U	23 	M	Spain     	AB Sailor
Tose Manl. URGUIAGA	U	17 	M	Spain   	AB Sailor
Urbauo QUINTILLA	U	22 	M	Spain    	AB Sailor
Leopoldo COSTA	        M	22 	M	Spain           AB Sailor
Jose. Ma. MAZANAGA	U	17 	M	Spain   	AB Sailor
Santos Auiza FARRO	U	28 	M	Spain     	3rd Engineer
Buenaventura CLOPE	U	23 	M	Spain     	4th Engineer
Juan ROIRIGNEZ	        U	29 	M	Spain    	Donkeyman
Juan DOSILL	        U	29 	M	Spain     	Store Keeper
Trovoro Ricardo CONTRERAS M	36 	M	Spain     	Greaser
D. Tomas LARRAGOITE	M	58 	M	Spain     	Master
Jose PEREZTEVAR   	M	55 	M	Spain    	1st Officer
Antonio VINES     	U	32 	M	Spain     	2nd Officer
Pedro BAYONA	        M	35 	M	Spain    	3rd Officer
Jose Vte. DALLIOT	M	56 	M	Spain     	Purser
Ivaguin MARTY	        U	33 	M	Spain     	Chaplain
Juan JINLLE	        U	29 	M	Spain     	Doctor
Eladiode SANTOS	        U	27 	M	Spain    	Pursers Clerk
Francisco SALA	        M	29 	M	Spain     	Asst Doctor
Pablo JULIA	        M	44 	M	Spain    	1st Boasting (Bosun ?)
Jose MINET	        M	44 	M	Spain    	2nd Boasting (Bosun ?)
Miguel VAILLO	        M	42 	M	Spain    	Carpenter
Francisco URIZA	        M	36 	M	Spain    	Watchman
Jose BARBERAN	        M	34 	M	Spain     	Ab Sailor
Pedro ANTONIO	        U	24 	M	Spain     	Ab Sailor
Sinforos MONTERO	M	25 	M	Spain     	Saloon Steward
Gregurio CABILE   	U	19 	M	Spain    	Saloon Steward
Bartoleme PARATE	U	17 	M	Spain     	Saloon Steward
Juan FELICIANIO 	U	33 	M	Spain     	Saloon Steward
Justaguio BALIMENTO	U	25 	M	Spain    	Saloon Steward
Juan REYES	        U	24 	M	Spain   	Saloon Steward
Vincente ESTELLA	M	23 	M	Spain     	Saloon Steward
Manario RIVA	        O	29 	M	Spain     	Chief Cook
Juan TRUZO	        U	40 	M	Spain     	2nd Cook
Sebastian Juan ALEINANY	M	23 	M	Spain     	3rd Cook
Raimundo GOUSDLER	M	34 	M	Spain     	1st Pantryman
Manuel MONTENEGRO	M	30 	M	Spain    	2nd Pantryman
Roane Slado SOLER	M	42 	M	Spain     	Baker
Manuel MUANDA	        U	17 	M	Spain   	1st Scullery Boy
Andres Gamorza CHAVES	U	13 	M	Spain    	2nd Scullery Boy
Miguel MUGARTEGINI	U	29 	M	Spain     	AB Sailor
Manuel BEIGA	        U	25 	M	Spain     	Trimmer
Benito SANTIAGO	        M	37 	M	Spain    	Trimmer
Antonio REYNA	        U	22 	M	Spain     	Trimmer
Jose PEREZ	        M	30 	M	Spain    	Trimmer
Francisco MENDEZ	U	20 	M	Spain    	Trimmer
Benito PEREZ	        U	21 	M	Spain   	Trimmer
Perfecto LOPER	        U	22 	M	Spain    	Trimmer
Miguel CASARRUBIA	W	48 	M	Spain    	Chief Steward
Onofre BANASCO	        U	29 	M	Spain    	2nd Steward
Manuel CAMARRO	        M	38 	M	Spain     	Saloon Steward
Jose MORENO	        M	36 	M	Spain     	Saloon Steward
Jarme SALVO	        M	23 	M	Spain     	Saloon Steward
Antonio CAMPS	        M	43 	M	Spain     	Saloon Steward
Dannan HERNANDEZ	M	32 	M	Spain    	Saloon Steward
Francisco SUNROY	M	31 	M	Spain    	Saloon Steward

Vessel:	"Josefa"
	
Diedrick HORSTMANN	M	38 	M	Oldenberg, Germany	Captain
Carl MIILLER	        U	32 	M	Bremen, Germany 	1st Mate
Walter THORMANN	        U	32 	M	Danzig, Germany 	2nd Mate
Paul LAABS	        U	27 	M	Colberg, Germany	Carpenter
Hinrich FINKE	        M	37 	M	Vegesach, Germany	Cook
Johann SCHNIEDERS	M	50 	M	Hanover, Germany	Sailmaker
Diedrich SCHMIDT	U	18 	M	Hanover, Germany	Steward
Mathilde HORSTMANN	M	27 	F	Bremarhaven, Germany	Capt Wife
Hinrich HORSTMANN	 	5 	M	Bremarhaven, Germany	Capt Son

Vessel:	"Morriss"
	
Thomas GRACIE	        M	54 	M	Ulverston, Lancashire, Eng	Master
John SCOLLEN	        U	19 	M	Belfast Entrim, Ireland 	Ordinary Seaman
Robert JONES	        U	18 	M	Manchester, Lancashire, England	Cook
Catherin GRACIE 	M	37 	F	Ayrshire Ar Rasson, Scotland	Masters Wife

Vessel:	"Lord Gough"
	
John WATKINS	        U	28 	M	Brynncross, Caernarvon, Wales	4th Mate

Vessel:	"Charlie Baker"
	
Amos D. HILTON    	M	32 	M	Nova Scotia Yarmouth     	Master
William SAUNDERS	M	23 	M	Wells, Somerset, England	Steward
John THOMPSON	        U	18 	M	Nova Scotia Yarmouth    	O Seaman
Henry BROWN	        U	16 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
Josephine HILTON	M	27 	F	Nova Scotia Yarmouth      	Masters Wife
Elenor SAUNDERS 	M	20 	F	Sutton On Trent, Nottingham	Stewards Wife

Vessel:	"Esther Roy"
	
Thomas ROY	        M	42 	M	Nova Scotia	Master Mariner
Jane ROY	        M	36 	F	Nova Scotia	Wife
Annie ROY	          	7 	F	Nova Scotia	Daur
James Hunter O'BRIEN	U	29 	M	Nova Scotia	Chief Officer
Samuel BRADLEY          U	24 	M	Nova Scotia	2nd Officer
Ass ADOY	        M	36 	M	Hong Kong	Cook
Folly OLSEN	        M	28 	M	Norway  	Carpenter
Emil JACKSON	        U	19 	M	Norway  	A B Seaman

Vessel:	"Birmingham"
	
James CHARD	        W	68 	M	Bristol, Gloucester, England	A B Seaman

Vessel:	"Persia"
	
Samuel GOODWIN	          	39 	M	Plymouth, Devon, England	Mate
Thomas DEVONPORT	 	30 	M	Manchester, Lancashire, England	Ship Keeper
William INGLES	          	30 	M	Bannff, Scotland                Ship Carpenter
John DENSON	 	        40 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
James GREGORY	 	        21 	M	B S, Austria              	A B Seaman

Vessel:	"Erl King"
	
James SHAW	        M	56 	M	Southwark, Surrey, England:	Ship Keeper
Simon FRASER    	U	47 	M	Inverness, Scotland       	Donkeyman

Vessel:	"Advice"
	
John BARKE	        M	68 	M	Plymouth, Devon, England	Ship Keeper

Vessel:	"Rose"
	
Thomas ATHERTON 	M	40 	M	Winsford, Cheshire, England	B Master
Adam WILSON	        U	20 	M	Birkenhead, Cheshire, England	B Mate

Vessel:	"Brest"
	
Thomas ETHERINGTON	U	40 	M	Tanworth., Warwick, England     Master

Vessel:	"Bangor"
	
Joseph SHAW	        U	19 	M	Runcorn, Cheshire, England	Mate Waterman

Vessel:	"Phoenix"
	
Peter JONES	        M	44 	M	Bangor, Caernarvon, Wales	Captain
Elizabeth JONES 	M	36 	F	Carnavon, Caernarvon, Wales	Wife

Vessel:	"Sarah"
	
John WILLIAMSON 	M	47 	M	Northwich, Cheshire, England	Flatman Bargue
Ann WILLIAMSON	        M	43 	F	St Helens, Lancashire, England	Wife
John WILLIAMSON	         	11 	M	Liverpool, Lancashire, England	Son Scholar
Elizabeth WILLIAMSON	 	6 	F	Birkenhead, Cheshire, England	Dau Scholar
Joseph WILLIAMSON	 	1 	M	Liverpool, Lancashire, England	Son Scholar

Vessel:	"Col Bournes"
	
Thomas BARKER	        W	60 	M	Runcorn, Cheshire, England	Master
Charles PRICE     	M	34 	M	Cannabis Quay, Flint, Wales	Mate

Vessel:	"Mayfly"
	
Joseph HOUGH      	M	29 	M	Sankey, Lancashire, England	Mate
Sarah HOUGH       	M	23 	F	Warrington, Lancashire, England	Wife
Herbert HOUGH      	U	8 m	M	Warrington, Lancashire, England	Son

Vessel:	"Charles"
	
Abraham HOUGHTON	M	60 	M	Frodsham, Cheshire, England	Master
Margaret HOUGHTON	M	55 	F	Sankey Bridge, Lancashire, Eng	Wife
Enoch HOUGHTON     	U	17 	M	Garston, Lancashire, England	Son Mate

Vessel:	"Leila"
	
John MARSHALL     	W	42 	M	Northwich, Cheshire, England	Master
John MARSHALL     	U	18 	M	Northwich, Cheshire, England	Mate
Samuel MARSHALL 	U	15 	M	Widnes, Lancashire, England	Boy

Vessel:	"Lively"
	
Henry GILL        	U	20 	M	Runcorn, Cheshire, England	Captain

Vessel:	"Diligence"
	
William Henry BOYCE	M	37 	M	Southampton, Hampshire, England	Barge Flatman Master
Matilda BOYCE    	M	35 	F	Liverpool, Lancashire, England	Wife
William BOYCE            	12 	M	Liverpool, Lancashire, England	Son
Annie Ellen BOYCE	 	6 	F	Liverpool, Lancashire, England	Daur
Henry Edwin BOYCE	 	2 	M	Liverpool, Lancashire, England	Son

Vessel:	"Fredric"
	
Thomas PIERCE      	M	47 	M	Flint, Flint, Wales	        Master
Thomas CONWAY      	M	54 	M	Flint, Flint, Wales	        Mate
Francis PIERCE     	U	15 	M	Flint, Flint, Wales	        Boy

Vessel:	"Forest"
	
Sandy LINTON      	W	44 	M	Liverpool, Lancashire, England	Mate

Vessel:	"Robert"
	
Thomas BODEN	        M	27 	M	Northwich, Cheshire, England	Master
William MATTHEW 	U	21 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Mate

Vessel:	"Refuge"
	
Thomas HOUGH	        M	22 	M	Sankey, Lancashire, England	Mate

Vessel:	"William Arthur"
	
James HUNT	          	13 	M	Widnes, Lancashire, England	Boy

Vessel:	"Leader"
	
Samuel ABRAM      	W	56 	M	Frodsham, Cheshire, England	Master

Vessel:	"Fanny Crossfield"
	
Thomas MAYOR      	U	22 	M	Morecombe, Lancashire, England	Mate
Charles FLEETWOOD	U	46 	M	Preston, Lancashire, England	Able Seaman

Vessel:	"John William"
	
John ROBERTS            M	53 	M	Conway, Caernarvon, Wales	Master
Joseph WHITEHEAD	M	33 	M	Melbourne B S, Australia	Mate
	Occ:	Mate Flatman

Vessel:	"E.E.Fisher"
	
Frank GARDINER     	U	19 	M	Liverpool, Lancashire, England	Ordinary Seaman
William BERTRAM 	U	16 	M	Hope, Flint, Wales         	Boy

Vessel:	"Africa"
	
Walter MILLS	        M	27 	M	Northwich, Cheshire, England	Master
Emma MILLS	        M	25 	F	Northwich, Cheshire, England	Wife
Sarah Hannah MILLS	 	1 	F	Northwich, Cheshire, England	Daur

Vessel:	"Frederick"
	
Stephen PLATT     	M	42 	M	Northwich, Cheshire, England 	Master
George PLATT	        U	16 	M	Northwich, Cheshire, England	Seaman

Vessel:	"Odessa"
	
John FOSTER      	M	33 	M	Northwich, Cheshire, England	Master
Joseph VERNON     	M	22 	M	Northwich, Cheshire, England	Seaman

Vessel:	"Nanny Wignall"
	
Joseph JONES      	M	53 	M	Rhydlan, Flint, Wales     	Master
James VERNON	        U	23 	M	Creetown, Scotland        	Mate

Vessel:	"Tiasa"
	
William JONES     	M	44 	M	St Dagmels, Caernarvon, Wales	Master Seaman
David JONES	         	21 	M	Bangor, Caernarvon, Wales	Plumber
Evan Thomas JONES	 	4 	M	Bangor, Caernarvon, Wales
Emma Jane JONES	        	6 	F	Bangor, Caernarvon, Wales
Jane E. JONES       	M	43 	F	Bangor, Caernarvon, Wales	Wife

Vessel:	"Petrel"
	
John VERDIN       	M	22 	M	Barnton, Cheshire, England	Mate

Vessel:	"Magdala"
	
Nicholas BREEN     	W	39 	M	Down Co Portaferry, Ireland	Master
Hugh STEEL	        M	61 	M	Whiteham, Cumberland, England	Mate
Hugh KIRKPATRICK	U	29 	M	Antrim Co Laine, Ireland	Cook & Seaman
Edward FEANBROUGKEY	M	25 	M	Mimel, Prussia          	A B Seaman
Hugh MONAN	        M	66 	M	Down Co Portaferry, Ireland	Owner Seaman
William LYNN	        U	21 	M	Milford, Pembroke, Wales        A B Seaman

Vessel:	"Excelsior"
	
Julius OLSEN	        U	22 	M	Gottenburg, Sweden      	A B Seaman
Francis CHILI    	U	19 	M	Gibralter, Spain          	O Seaman

Vessel:	"Union"
	
John SMYTH      	M	37 	M	Dublin, Ireland            	Mate

Vessel:	"S.S.Ba..."
	
Thomas DUTTON	        M	41 	M	Birkenhead	                Master
Joseph HORN	        M	39 	M	Birkenhead	                Mate
James M. MURPHY 	U	21 	M	Liverpool	                2nd Mate
John BURKE	        U	25 	M	Liverpool	                Carpenter
John CAVANAGH	        M	31 	M	Liverpool	                Boatswain
William PICKSHALL	M	37 	M	Whitehaven	                Boatswain Mate
Martin HANSEN	        M	39 	M	Denmark 	                Lamp Trimmer
Jonas FRANCES	        U	34 	M	Aberdove	                Able Seaman
John WINTER	        M	32 	M	C, Jersey, Channel Islands	Able Seaman
Louis PHILLIPS	        M	27 	M	Liverpool                       Able Seaman
Thomas AUSTIN	        M	35 	M	Liverpool                	Able Seaman
Thomas BAKER	        M	33 	M	Bristol                    	Able Seaman
James WHILLEY	        M	40 	M	Bradford                 	Able Seaman
Thomas DUNCAN	        M	39 	M	St Andrews                 	1st Engineer
Charles FOREST      	U	30 	M	Liverpool                 	2nd Engineer
Richard ROWLAND 	M	30 	M	Anglesey, Wales           	3rd Engineer
Joseph DAVIES	        W	48 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Archibald THOMAS	M	54 	M	Glasgow                   	Fireman
Mathew MURPHY	        M	29 	M	Liverpool                 	Fireman
Andrew GILCHRIST	U	24 	M	Ayre                     	Fireman
James WHELAN	        M	38 	M	Kingstone                  	Fireman
William BELLAMY         M	29 	M	Liverpool                       Fireman
Murdoch MUNRO	        M	38 	M	Aberdeen                  	Fireman
Richard PRITCHARD	M	34 	M	Caernarvon, Wales          	Fireman
Thomas CHARNLEY 	M	51 	M	Lancashire, England        	1st Steward
George WILLIAMSON	U	27 	M	Crewe                    	Steward
Gilbert MC ALPINE	U	27 	M	Glasgow                   	Steward
William HAYS	        U	26 	M	Dimchur                         Cook
Robert REID	        M	40 	M	Perth                    	Passenger Mariner
Theodore A. BUNWAY	U	18 	M	Newcastle, England	        Passenger Shipping Clerk
Thomas DEACON	        M	44 	M	Liverpool                 	Liverpool Pilot
Alphonse GALLET 	U	38 	M	Niminer                   	Passenger Cooper
Michel FISHER	        U	18 	M	Koppville                 	Passenger Farm Labourer
  KETTERLE	        U	19 	M	Koppville                	Passenger Farm Labourer
  HARTMANN	        U	18 	M	                          	Passenger Farm Labourer

Vessel:	"Valborg"
	
Alvyunder JOHANSEN	U	39 	M	Frederikstad, Norway            Capt
Olaf ANNINDSEN     	U	23 	M	Sarpsburg, Norway          	Mate
Fritz LEHAD	        M	27 	M	Sarpsburg, Norway         	Second Mate
Johan JOHUNSEN	        M	35 	M	Sarpsburg, Norway        	Third Mate
Hans SYUERTSEN	        M	40 	M	Frederikstad, Norway      	A Seaman
Oue HOUELSEN	        M	40 	M	Frederikstad, Norway      	A Seaman
Lara JOHANSEN	        M	30 	M	G Tborg, Sweden           	A Seaman
Herman NILSEN	        U	40 	M	Frederikstad, Norway      	A Seaman
Hans JOHANSEN	        U	18 	M	Sarpsburg, Norway         	A Seaman
Poder ANDERSEN	        U	21 	M	Calmer, Sweden            	A Seaman

Vessel:	"Lady Blessington"
	
Andirs H. HANSEN	U	30 	M	Norway                   	Master
Thos. ENGEBRETHSEN	M	42 	M	Norway                   	1st Mate
Adolf A. ANTONSEN	U	24 	M	Norway                   	2nd Mate
Andreas JOHANSEN	M	38 	M	Norway                  	Boatswain
Anders JOHANSEN 	M	36 	M	Norway                  	Sailmaker
August ABRAHAMSEN	U	24 	M	Norway                    	Carpenter
Chris JOHANNSSEN	M	26 	M	Norway                  	A Seaman
Jan CHRISTENSEN 	U	27 	M	Norway                          A Seaman
Carl Ludwig HALVORSEN	U	20 	M	Norway                  	Apprentice Boy
James JOHANEAS          U	18 	M	Norway                  	Apprentice Boy
Eilent M. AAS	        M	35 	M	Norway                  	Steward
Margsuis LILINDAE	U	22 	M	Norway                  	A Seaman

Vessel:	"Leto"
	
Lars LARSEN	        U	32 	M	Norway	                        Master
Jens BARTH	        M	40 	M	Norway	                        Mate
Gilert LUNDEGAARD	U	21 	M	Norway	                        2nd Mate
Ole OLSEN	        M	22 	M	Norway	                        Steward
Anders JORBJOINSEN	M	28 	M	Norway	                        Carpenter
Bernt KRISTOFFERSEN	U	23 	M	Norway	                        A B Seaman
Henrik KITTELSEN	U	18 	M	Norway	                        O Seaman
Hans TONNESEN	        U	23 	M	Norway	                        A B Seaman
Harald ANDREASEN	U	17 	M	Norway	                        Boy
Andreas STIAMSEN	U	15 	M	Norway	                        Boy
Carl CARLSSON	        U	25 	M	Finland	                        A B Seaman
Carl LUIDCLOM	        U	25 	M	Finland	                        A B Seaman
Johan ANDERSON	        U	22 	M	Finland	                        A B Seaman

Vessel:	"Odin"
	
Goran MOBERG	        M	49 	M	Gifle, Sweden	                Master
Gustaf RUTHBERG 	M	29 	M	Gifle, Sweden	                Mate
Fredric LAURELL 	U	34 	M	Stockholm, Sweden	        2nd Mate
Gustaf HOLMGREN 	M	60 	M	Gifle, Sweden     	        Steward
Gustaf LETTERBORG	M	36 	M	Gifle, Sweden      	        Carpenter
Gustaf AKERSTROM	M	46 	M	Gifle, Sweden      	        A B Seaman
Vikter ANDERSSON	U	45 	M	Gifle, Sweden      	        A B Seaman
Johan NILSSON	        U	31 	M	Gottland, Sweden	        A B Seaman
August ANDERSSON	U	25 	M	Gottland, Sweden	        O Seaman
Carl WESTERLUND 	U	21 	M	Gottland, Sweden	        O Seaman
Robert HEDMAN	        U	20 	M	Oregrund, Sweden	        O Seaman
Alberet GABRIELSSON	U	19 	M	Gifle, Sweden    	        O Seaman
Ludvig SODERHALL	U	20 	M	Gifle, Sweden     	        O Seaman
Gustaf LUNDSTROM	U	17 	M	Falun, Sweden     	        Boy

Vessel:	"President"
	
Johan LIE         	M	54 	M	Norway	                        Master Mariner
Michael FREDRIKSEN	M	40 	M	Norway	                        Mate
Christian THOMASSEN	U	27 	M	Norway	                        Mate
Harald JENSEN     	U	21 	M	Norway	                        Mate
Oscar OLSEN	        M	34 	M	Norway	                        Steward
Abraham ANDREASEN	M	38 	M	Norway	                        Carpenter
Peter ABRAHAMSEN	M	31 	M	Norway	                        Sail Maker
Peder RASMUSSEN 	M	22 	M	Norway	                        A B Seaman
Ole PEDERSEN	        U	25 	M	Norway	                        A B Seaman
Anders NIELSEN	        U	20 	M	Norway	                        O Seaman
Martin MADSEN	        U	19 	M	Norway	                        O Seaman
Harald LIE	        U	16 	M	Norway	                        O Seaman

Vessel:	"Meta"
	
Capt. H. VANSELOW	M	33 	M	Prussia	                        Master
A. VANSELOW	        U	46 	M	Prussia	                        Mate
F. FINGER	        M	48 	M	Prussia	                        Boatswain
T. KONNIG	        M	48 	M	Prussia	                        Carpenter
B. RUMER	        U	22 	M	Prussia	                        Stourd
P. PETER	        U	48 	M	Denmark	                        A B Seaman
F. JOHNSONS	        M	26 	M	Prussia	                        A B Seaman
F. STARK	        U	20 	M	Prussia                 	A B Seaman
L. LARSEN	        U	19 	M	Norway	                        O Seaman
R. PERAEDER	        U	18 	M	Prussia                  	O Seaman
B. LINK          	U	17 	M	Prussia                         Boy
A. BOLD	                U	16 	M	Prussia	                        Boy
F. FILLINGTON	        U	21 	M	Liverpool, Lancashire, England	Boy

Vessel:	"Ludwig"
	
Emil SEIGAR	        M	36 	M	Stettin, Germany        	Master
Carl ACKERMANN    	M	59 	M	Stettin, Germany        	Mate
Jarub OSLO	        M	56 	M	Ziegenort, Germany      	Carpenter
Fredrick BEIRE	        M	45 	M	Jansevin, Germany         	Stuart
Milhelm TESCH	        M	38 	M	Jansevin, Germany         	A B Seaman
Milhelm LABS	        U	41 	M	Wollin, Germany         	A B Seaman
Carl MUGGENBURG 	U	23 	M	Neu Stettin, Germany      	A B Seaman
Julius OBERLANDER	U	24 	M	Hamburg, Germany                O Seaman

Vessel:	"Guldregen"
	
Paul Georg VOIGT	W	44 	M	Krogero, Norway           	Master
Laurik BLEGEN	        M	34 	M	Tousberg, Norway          	Chief Mate
Petter Ulrich HOLM	U	23 	M	Skien, Norway             	Second Mate
John GUNNLOTSEN 	M	31 	M	Krogero, Norway         	Carpenter
Carl OLSON	        U	29 	M	Gothenburg, Sweden        	Sailmaker
Knud THORSEN	        M	29 	M	Guildbransd ..., Norway 	Kook & Steward

Vessel:	"Africa"
	
David MURRAY	        M	37 	M	Nova Scotia D C            	Master
Robert K. BROOKS	U	33 	M	New Brunswick D C          	Mate
Mary Alice MURRAY	M	29 	F	Nova Scotia D C            	Mast Wife
John Tucker MURRAY	 	3 	M	Rio Janiro B S, Brazil     	Mast Son

Vessel:	"Proteus"
	
Elias PARSONS           M	59 	M	South Shields, Durham, England	Master
Joseph PYLE	        W	51 	M	North Shields, Northumberland   Shipkeeper
Matthew FOWLE	        U	18 	M	North Shields, Northumberland	Apprentice
Edward E. BURDIS	M	45 	M	North Shields, Northumberland	Chief Officer
Jane BURDIS	 	        47 	F	North Shields, Northumberland	Chief Officer Wife

Vessel:	"Atlas"
	
George Albert CHADDOCK	U	26 	M	Liverpool, Lancashire, England	4th Officer
James MILLER	        U	31 	M	Dundee, Scotland          	2nd Engineer
William KNIGHT    	M	56 	M	Jersey, Channel Islands 	Master At Arms
Robert WILLIAMS	        M	56 	M	Llanllyfin, Wales        	Watchman
Joseph ANDREWS	        U	20 	M	Liverpool, Lancashire, England	Steward

Vessel:	"Blackwall"
	
William ROUGHSEDGE	M	72 	M	Liverpool, Lancashire, England	Ship Keeper

Vessel:	"Alfred"
	
Gideon BLANCE	        M	36 	M	Scotland                  	A B Seaman

Vessel:	"Vancouver"
	
George MOONEY	        M	28 	M	Ireland                    	Watchman

Vessel:	"Prima Donna"
	
Peter ROBINSON     	U	19 	M	Winsford, Cheshire, England	Mate

Vessel:	"Milo"
	
John MILBURN      	M	23 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman Flat Man

Vessel:	"Mary"
	
James BOYER	        M	61 	M	Barnton, Cheshire, England	Master - Handicap: Deaf
Edward WILLIAMS 	U	19 	M	Barnton, Cheshire, England	Mate
Martha BOYER	        M	60 	F	Barnton, Cheshire, England	Wife

Vessel:	"Clarence"
	
Richard EDWARDS	        M	62 	M	Runcorn, Cheshire, England	Master

Vessel:	"Kate"
	
Thomas HILL      	M	60 	M	Chester, Cheshire, England	Captain

Vessel:	"Albert"
	
Robert WILLIAMSON	M	44 	M	Northwich, Cheshire, England    Master

Vessel:	"Thorn"
	
John DAVIS	        U	20 	M	Widnes, Lancashire, England	Mate

Vessel:	"No 1"
	
James CLARKE	        M	31 	M	London, Middlesex, England	Fireman Dock...
Andrew THOMPSON 	M	38 	M	Shetland Lerwick, Scotland	Mate
John HARRISON	        M	50 	M	Shetland Lerwick, Scotland	A B Seaman

Vessel:	"Ferrier"
	
James QUAYLE       	W	56 	M	Whitehaven, Cumberland, England	Captain
John MC DOUGALL 	M	52 	M	Dolbatta, Scotland        	A B Seaman

Vessel:	"Sarah"
	
Joseph GRIFFITHS	U	20 	M	Northwich, Cheshire, England	Mate Waterman

Vessel:	"Richard"
	
John DENTON	        M	57 	M	Northwich, Cheshire, England	Master B.
Harry HULSE	        M	25 	M	Runcorn, Cheshire, England	Mate B.

Vessel:	"Eleanor"
	
Peter WALKER	        M	35 	M	Tipton, Stafford, England	Master
Henry WALKLEY	        M	22 	M	Tewkesburry, Gloucester, Eng	Mate
Adelaide WALKLEY	M	22 	F	Manchester Hulme, Lancashire	Mate Wife
James COUTES	        U	3 	M	Manchester Castlefield, Lancs	Passenger

Vessel:	"The Percy"
	
William RANDLE	        M	54 	M	Hinckley, Leicester, England	Master
William THOMAS	        M	37 	M	Newport, Shropshire, England	Mate
Charles THOMAS	        U	11 	M	H Nosall, Stafford, England	Passenger

Vessel:	"Admiral"
	
John TOUKIES	        U	21 	M	Manchester, Lancashire, England	Mate Flatman

Vessel:	"Samuel"
	
Thomas TAYLOR      	M	26 	M	St Helens, Lancashire, England	Master
Richard HALWOOD 	U	16 	M	Liverpool, Lancashire, England	Mate Flatman

Vessel:	"Spitfire"
	
Thomas MURRAY     	M	33 	M	Liverpool, Lancashire, England	Mariner Flatman

Vessel:	"Olympus"
	
James MONTGOMERIE	M	34 	M	Scotland                   	Storekeeper
Archibald BROWN 	U	24 	M	Liverpool, Lancashire, England	Waiter
George RICHARDS 	U	20 	M	Liverpool, Lancashire, England	Waiter
Robert MUTER	        M	56 	M	Scotland                   	Purser
Alfred Nearson YOUNG	U	26 	M	Ireland                    	Surgeon
Ann LEATHER	        U	40 	F	Liverpool, Lancashire, England	Stewardess
Michael LOUREY    	M	33 	M	Ireland                   	Steward Waiter
Joseph Henry VALENTINE	U	22 	M	Southampton, Hampshire, England	Waiter
Thomas BAMFORD    	M	27 	M	Liverpool, Lancashire, England	Waiter
John OFVERBERG          M	41 	M	Sweden                    	Waiter
Charles GAHAN	        M	23 	M	Manchester, Lancashire, England Waiter
William WILLS	        U	20 	M	Southwater, Sussex, England     Waiter
Joseph MINDITH	        U	21 	M	Liverpool, Lancashire, England	Waiter
Frederick PHILLIPS	U	20 	M	Liverpool, Lancashire, England	Waiter
Laurence MATTHEWS	M	27 	M	Ireland                    	Cook
Joseph TURTLE	        U	18 	M	Liverpool, Lancashire, England	2nd Cook
James WALKER	        U	27 	M	Scotland                   	Baker
Hugh MAGILTON           M	29 	M	Ireland                   	Baker Assistant
James DWYER	        M	21 	M	Liverpool, Lancashire, England	Butcher
Charles GRIFFITH	M	27 	M	Liverpool, Lancashire, England	Ship Passenger Cook
Hugh QUTHWAITE	        U	19 	M	Leeds, York, England            Assistant Cook
James MC FARLANE	U	35 	M	Glasgow, Scotland        	3rd Engineer
James CARRUTHERS	M	27 	M	Dumfries, Scotland        	4th Engineer
Benjamin DYKE	        M	50 	M	Devizes, Somerset, England	Fireman
Thomas OLIVER	        M	47 	M	Scotland                   	Fireman
Archibald MC KILLOP	M	56 	M	Scotland                   	Fireman
James BALL	        M	43 	M	Ireland                         Fireman
Thomas CUMMING    	M	26 	M	Ireland                     	Fireman
Thomas WELSH	        W	27 	M	Ireland                  	Fireman
Robert LUTHWAITE	M	44 	M	Penrith, Westmorland, England	Fireman
David MC BLAIN	        M	24 	M	Scotland                 	Fireman
James MC CRAY	        M	48 	M	Ireland                   	Fireman
John CROOK	        M	30 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman
Robert KERR	        M	31 	M	Scotland                  	Fireman
John EDIN	        M	34 	M	Plymouth, Devon, England	Fireman
Malcolm OLIVER	        U	19 	M	Scotland                  	Trimmer
George JACKSON	        U	21 	M	Liverpool, Lancashire, England	Trimmer
William JONES	        M	25 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Trimmer
John NOLAN	        M	43 	M	Ireland                   	Steward
Thomas DUNCAN	        M	28 	M	Scotland                  	Waiter
Mark PEIRCE	        W	41 	M	Southampton, Hampshire, England	Waiter
Henry WALKER	        M	42 	M	Hurworth On Tees, Durham, Eng	Master
Edward Thornton FENWICK	M	41 	M	London, Middlesex, England	1st Officer
Charles MC WHINNIE	M	49 	M	Scotland                  	2nd Officer
Charles Walter PALMER	U	35 	M	Nuneaton, Warwick, England	3rd Officer
James KENRY	        M	41 	M	Ireland                   	4th Officer
James MC FARLANE	M	42 	M	Scotland                  	Carpenter
Joseph TURNER      	M	38 	M	Scotland                  	Boatswain
John CUNNINGHAM 	M	37 	M	Liverpool, Lancashire, England	Boatswain Mate
John GERRARD	        M	54 	M	Frodsham, Cheshire, England	Master At Arms
John EVANS	        M	61 	M	Aber..., Cardigan, Wales	Master At Arms
Samuel COUSINS     	M	54 	M	Tynemouth, Devon, England	A B Seaman
John EDWARDS	        M	29 	M	Aml..., Anglesey, Wales 	A B Seaman
John WILSON	        U	41 	M	Ireland                  	A B Seaman
John DOCTOR	        M	51 	M	Scotland                  	A B Seaman
James ADDISON	        M	36 	M	Scotland                  	A B Seaman
William CALLEN	        M	36 	M	Sheerness, Kent, England        A B Seaman
William EDMONDSON	M	34 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
William SULLIVAN	M	25 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
Andrew MC CONOCHIE	U	29 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
William OWENS	        M	30 	M	Scotland                  	A B Seaman
John BARBOUR	        W	59 	M	Chatham, England          	A B Seaman
Rudolph PETERSON	M	25 	M	Copenhagen                 	A B Seaman
Joseph WOODWARD  	M	46 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
James HENDRY	        U	40 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
Rodger DOUGLAS	        U	27 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
John KEELY	        M	28 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
William WOOLSTRIUM	W	56 	M	North Tamworth, Norfolk, Eng	A B Seaman
Thomas GRAHAM	        U	36 	M	Scotland                 	A B Seaman
Peter SMITH	        M	40 	M	Whitehaven, Cumberland, England	A B Seaman
John HETHERINGTON	M	50 	M	Whitehaven, Cumberland, England	A B Seaman
Edward MATSON	        U	25 	M	Finland                   	A B Seaman
William HARDY	        M	32 	M	Jersey, Channel Islands 	A B Seaman
Charles WARD	        M	60 	M	Isle of Man, England            A B Seaman
John HUGGIE	        W	50 	M	Glasgow, Scotland          	Chief Engineer
Peter MC INTYRE	        M	42 	M	Glasgow, Scotland         	2nd Engineer

Vessel:	"Marseilles"
	
John AKEW	        M	48 	M	Middlesborough, York, England	Engineer
George AKEW     	M	44 	M	Middlesborough, York, England	A B Marriner

Vessel:	"SS Great Conquest"
	
James LANGLEY     	M	27 	M	Rock Ferry, Cheshire, England	Mate Seaman
Henry BELLIS	        M	47 	M	Saltney, Flint, Wales    	2nd Engineer
John ASTBURY	        U	17 	M	Delemer, Cheshire, England	Coal Trimmer
William Benjamin GODFREY  U	18 	M	Egromont, Cheshire, England	Ordinary Seaman
Return to Introductory Page