Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
ANGLESEY 1881 PART 2
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS AT ANGLESEY 1881 - PART 2.



Ships at Anglesey - 1881 - Part 2

Ships at Holyhead - Part 2

Vessel:	"Falcon"
	
John O'NEIL	        U	26 	M	Ireland                     	Carpenter (Passenger)
John DUNN	        U	27 	M	Hindley, Lancashire, England	Private Soldier (Passenger)
Catherin KEANE	        M	26 	F	Ireland                    	None (Passenger)
Margaret HOGAN	        M	29 	F	St Helens, Lancashire, England	None (Passenger)
John CADDEN	        M	40 	M	Ireland                         Labourer (Passenger)
Michael PARK	        M	34 	M	Ireland                    	Mason (Passenger)
Edmund MINNICK	        M	25 	M	Manchester, Lancashire, England	Soldier (Sergeant) (Passenger)
John GRAHAM	        U	28 	M	Middleton, Lancashire, England	Soldier (Sergeant) (Passenger)
Kate DRISCOLL	        U	32 	F	Ireland                    	Domestic Servant (Passenger)
Arther R. BOATE	        M	39 	M	Ireland                     	Master
William GAGGIN	        M	33 	M	Ireland                    	1st Mate
John HEFFEMAN	        M	54 	M	Ireland                    	2nd Mate
Edward BLAKE	        M	32 	M	Ireland                    	Carpenter
Edwd. WHITE	        M	33 	M	Ireland                      	Seaman A B
James CRONIN	        M	31 	M	Ireland                    	Seaman A B
Joseph GEARON	        M	35 	M	Ireland                   	Seaman A B
James MC CARTHY  	M	36 	M	Ireland                    	Seaman A B
Daniel REGAN    	M	34 	M	Ireland                   	Seaman A B
Thomas CAREY       	M	35 	M	Ireland                   	Seaman A B
Danil COLLINS       	U	18 	M	Ireland                     	Boy
Timothy CALLAGHAN       U	38 	M	Ireland                   	Chief Engineer
David CANAVAN       	U	24 	M	Ireland           	        2nd Engineer
John KIDNEY        	M	39 	M	Ireland       	                Fireman
James MOYLAN        	M	25 	M	Ireland                    	Fireman
John SHEA          	M	34 	M	Ireland                    	Fireman
William TRAYNOR   	U	24 	M	Ireland                    	Fireman
Thomas POWER       	U	25 	M	Ireland                    	Fireman
John TRAYNOR	        U	17 	M	Ireland                    	Fireman
William BENNETT   	M	30 	M	Ireland                    	Fireman
Anthony MOLLOY      	U	25 	M	Ireland                     	Cook
Catherine CURRAN        W	33 	F	Bristol                    	Stewardess
Jeremiah MC AULLIFFE    U	28 	M	Ireland                    	Labourer (Passenger)
William YATES      	M	28 	M	Leicester, England         	Private Soldier (Passenger)
William CASEY      	U	22 	M	Scotland                     	Private Soldier (Passenger)
Albert BIDDOES     	U	21 	M	Oswestry, Shropshire        	Private Soldier (Passenger)
Joseph TATE        	U	17 	M	Ireland                    	Labourer (Passenger)
Robert ABRAHAM     	U	17 	M	Ireland                    	Labourer (Passenger)
Peter MORROW       	M	50 	M	Ireland                     	Collier (Coal Lab) (Passenger)
Fredrick GREENHAUGH     U	23 	M	Tyndsley, Lancashire        	Private Soldier (Passenger)
Joshua WHITLEY OR WHITBY M	60 	M	Gatley, York, England	        Woolcomber (Passenger)
Thomas RYAN         	U	40 	M	Liverpool, Lancashire   	Labourer (Passenger)
Thomas WEGGERFIELD	U	26 	M	Tingsey, Oxford 	        Private Soldier (Passenger)
Joseph STOUT        	U	26 	M	Birmingham                	Private Soldier (Passenger)
Patrick WALSH       	M	24 	M	Ireland                    	Labourer (Passenger)

Vessel:	"Gensing"
	
William Rich. BERRY	M	51 	M	Seaton, Devon, England      	Master
Frederick PHILLIPPS	M	40 	M	Hewent, Gloucester, England	Mate
Daniel CULLINGHAM	U	27 	M	Pinnrill, Suffolk, England	A B Seaman
Francis ARDIRENE	M	55 	M	Nantes British Subject, France	A B Seaman
Louis PARLETT	        U	17 	M	Westborne, Hampshire, England	Apprentice
William CHALLEN	        U	20 	M	Shoreham, Sussex, England	Apprentice

Vessel:	"Guiding Star"
	
Robert NEWTON       	M	43 	M	Runcorn, Cheshire, England	Master Mariner
Thomas BARR        	U	30 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Eingineer
Robert JACKSON     	U	30 	M	London, Middlesex, England	2d Eingineer
Henry SMITH       	M	31 	M	Liverpool, Lancashire, England	Mate
Albert JONES     	U	35 	M	Liverpool, Lancashire, England	Seaman A B
Joseph SHARPS     	U	24 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Seaman A B
John CONNOR         	U	44 	M	Seacombe, Cheshire, England	Fireman
Joseph WESTHEAD   	U	25 	M	Seacombe, Cheshire, England	Fireman
Winfrid GRIFFITHS	U	23 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Seaman
John ASKEW          	U	20 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Fireman
William DENNIS      	U	20 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Fireman
George HALL        	U	13 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Boy

Vessel:	"Spirit Of The Dawn"
	
James WARDS          	U	31 	M	St Mgts Hope, Orkney, Scotland	Master
Harry KENNEDY      	U	24 	M	Ashton, Lancashire, England	1st Mate
V.M. NOYAN        	M	44 	M	Guernsey, Channel Islands	2nd Mate
C. CUTCLICE       	M	31 	M	Dunkerque, France          	A B Seaman
Peter HANSEN        	U	30 	M	Ostend, Belgium            	B Swain
Lewis JOSEPH      	M	37 	M	Dunkerque, France        	A B Seaman
Carl SMITH	        M	29 	M	Dunkerque, France           	A B Seaman
Jonha KINDT         	M	39 	M	Dunkerque, France          	A B Seaman
Joseph DEGCHI       	M	25 	M	Casica, Italy             	A B Seaman
Lewis DEVLLENOE   	M	26 	M	Havere, France            	A B Seaman
Cesare BEDIONIER OR BEDIONUE M	21 	M	Leghorn, Austria           	A B Seaman
Wm. FRANCES         	M	21 	M	Newcastle, Northumberland	A B Seaman Acting Cook
V. FITZGERALD       	U	18 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Wm. FLETCHER       	U	18 	M	Harrington, Cumberland, England	Apprentice
John ELLISON       	U	17 	M	Liverpool, Lancashire, England	Apprentice

Vessel:	"Warrior"
	
James William FELLOWES	M	30 	M	Newhaven, Sussex, England	Master
Thomas MC PARLIN	U	29 	M	Lancaster, Lancashire, England	Mate
Jacob L. ROBERTS	M	44 	M	Mostyn, Flint, Wales        	1st Engineer
Robert William HAILL	U	30 	M	Tranmere, Cheshire, England	2nd Engineer
James Robert FUGE	M	35 	M	Liverpool, Lancashire, England	Sailor (A B)
Hugh DAVIS           	M	44 	M	Portinllean, Caernarvon, Wales	Sailor (A B)
John HALL          	M	46 	M	Chorley, Lancashire, England	Fireman
John SPILLITS       	U	28 	M	Tranmere, Cheshire, England	Fireman

Vessel:	"Glenburn"
	
Alexander STEWART	U	21 	M	Dundee, Scotland          	Steward
August HANSEN       	U	29 	M	Sweden                   	A B Seaman
Alex.H. SMITH      	U	16 	M	Southampton, Hampshire          Boy
J.S. WILKENSON     	M	24 	M	Preston                   	A B Seaman
Alex. BRUCE      	U	19 	M	Aberdeen, Scotland       	O S Seaman
Wm. FAIRLEY	        U	21 	M	Dundee, Scotland          	O S Seaman
James SCOTT      	M	58 	M	Dundee, Scotland          	Cook
William DUNCAN     	M	60 	M	Dundee, Scotland           	Pilot
George T. HARTNELL	U	14 	M	St Martins, Guernsey     	Passenger
William HARTNELL	M	45 	M	Taunton, Somerset         	Master
John BROWN      	M	30 	M	Dundee, Scotland          	1 Mate
David MURRY	        U	21 	M	Dundee, Scotland          	2 Mate
Robert LOWNIE ?    	M	37 	M	Broughty Ferry, Scotland	A B Seaman
John RICHIE      	U	22 	M	Dundee, Scotland        	A B Seaman
George CRICHTON   	M	22 	M	Dundee, Scotland          	A B Seaman
William MILLS      	M	34 	M	Montrose, Scotland        	A B Seaman
David DAILLY      	M	38 	M	Dundee, Scotland          	A B Seaman
Wm. DAKERS      	M	37 	M	Dundee, Scotland         	A B Seaman
Robert NICOLL     	M	33 	M	Dundee, Scotland        	A B Seaman
James JOHNSON      	M	40 	M	Dundee, Scotland          	A B Seaman
George SMITH      	M	50 	M	Aberdeen, Scotland        	A B Seaman
James BROWN      	M	43 	M	Mauritius                	A B Seaman
John JOHNSON      	M	41 	M	Dundee, Scotland	        A B Seaman
Henry BYFORD      	U	46 	M	Ipswich, Essex            	Sailmaker

Vessel:	"Lady Clare"
	
John PETERSON   	U	26 	M	Stockholm, Sweden        	Fireman
John JOHNSON    	M	29 	M	Sundswall, Sweden         	Fireman
Hecter KARSTEN   	U	24 	M	Malmo, Sweden           	Fireman
John NORDBERG   	U	31 	M	Gotland, Sweden           	Fireman
John MC CULLUM   	M	48 	M	Argyll, Scotland          	Master Mariner Passenger
John H. PEARSON  	M	31 	M	Robin Hoods Bay, York     	Master
John W. CLARK    	U	22 	M	West Hartlepool, Durham 	Chief Mate
William STORM   	U	24 	M	Robin Hoods Bay, York     	2nd Mate
Robert WILLIAMSON	M	25 	M	Stockton, York            	Chief Engineer
Robert HARVEY   	U	44 	M	Ardrossan, Scotland       	2nd Engineer
Hugh WESTOE     	U	33 	M	Wisma, Sweden              	3rd Engineer
William JONES    	M	30 	M	Aberystwith, Wales        	Boatswain
George MURIEL   	U	27 	M	Notingly, York           	A B Seaman
Antonio VALLETA 	U	23 	M	Venice, Italy           	A B Seaman
Richard MORRIS  	U	34 	M	Aberystwith, Wales        	A B Seaman
Nicolas RERATZALE	U	32 	M	Patmas, Greece            	A B Seaman
Antonio ARAITO  	U	27 	M	Savona, Italy             	A B Seaman
Robert JACKSON  	U	26 	M	Whitby, York, England      	Steward
William EDGINTON	M	27 	M	London, Middlesex, England	Cook
George MATSON   	U	44 	M	Helsingborg, Sweden        	Donkeyman

Vessel:	"Earl Spencer"
	
William ARCHDALE	M	67 	M	Dublin                   	M P Landed Proprietor (Legis)
Francis MC GINTY	U	23 	M	Dundalk                    	Corn Merchant
John WILLIAMS	        M	33 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Chief Steward
William ROBERTS 	U	16 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Cabin Boy
Ellen WILLIAMS  	W	32 	F	Holyhead, Anglesey, Wales	Stewardess
Edward GRAHAM   	M	21 	M	Fermanagh, Ireland              Groom Passenger
Patrick MURPHAPY	M	26 	M	Armagh, Ireland            	Farm Laburer Passenger
Patrick ROGERS   	M	69 	M	Down, Ireland             	Laburer Passenger
Margret ROGERS  	M	70 	F	Down, Ireland             	Laburers Wife Passenger
Daniel HUGHES   	U	40 	M	Down, Ireland              	Laborer Passenger
Daniel LAVERY   	M	30 	M	Down, Ireland             	Laborer Passenger
Danis WHEALING   	M	32 	M	Carlow, Ireland            	Railway Porter Passenger
John Bell BUTT  	U	22 	M	Glasgow, Scotland          	Passenger
James MAC NALLY  	U	17 	M	Newry, Ireland            	Cattle Drover Passenger
John JONES      	M	50 	M	Holyhead, Anglesey, Wales       Ships Cook
John GRIFFITHS  	M	50 	M	Rhoscollyn, Anglesey, Wales	Head Stoker
Henry WILLIAMS   	M	30 	M	Heneglwys, Anglesey, Wales	Engine Fire Man
Owen THOMAS     	M	30 	M	Carreglefn, Anglesey, Wales	Engine Fire Man
John WILLIAMS   	U	22 	M	Holyhead, Anglesey, Wales       Engine Fire Man
Owen WILLIAMS   	U	21 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Fire Man
Owen WILLIAMS   	M	29 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Fire Man
George WALFORD   	U	23 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Henry EVENS     	M	46 	M	Llannddyfnan, Anglesey, Wales	A B Seaman
John JONES      	M	32 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	A B Seaman
John PRITCHARD  	U	14 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Boy
Henry JONES     	M	34 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	A B Seaman
John OWEN       	U	23 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	A B Seaman
William HUGHES    	M	27 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	A B Seaman
Ebenezar EVENS    	M	29 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	A B Seaman
Michal RUSSEL     	M	24 	M	Kings County, Ireland      	Steward

Vessel:	"Admiral Moorsom"
	
John JONES	        M	40 	M	Carnarvon, Caernarvon, Wales	Leading Stoker

Vessel:	"Sunshine"
	
Joseph SMITH      	U	32 	M	Northwich, Cheshire, England	Master
John BOND         	M	42 	M	Liverpool, Lancashire, England	Engineer
Griffith HOUGHES	W	33 	M	Rhosybol, Anglesey, Wales	2 Engineer
Henry ARCHIBALD 	U	22 	M	Rochdale, Lancashire, England	Mate
James EVANS     	M	27 	M	Runcorn, Cheshire, England	Sailor A B
Murray COWELL     	U	28 	M	London, Middlesex, England	Sailor A B
William JONES    	M	39 	M	Shrewsbury, Shropshire, England	Fireman
Arthur BURNS      	U	21 	M	Egramont, Cheshire, England	Fireman
Alfred NEWTON     	U	17 	M	Tranmere ((Liskard)), Cheshire	Boy
Horace Spencer PERCIVAL	U	22 	M	Liskard, Cheshire, England	Clerk

Vessel:	"Rescue"
	
John STANFORD     	W	36 	M	London, Middlesex, England	Master
John WILLIAMS    	M	38 	M	New Ferry, Cheshire, England	Engineer
Joseph BARTLEY    	M	44 	M	Pargate, Cheshire, England	2nd Engineer
Daniel RAFTER    	U	20 	M	Liverpool, Lancashire, England	Able Seaman
George SIMMONS    	M	36 	M	Dublin                          Able Seaman
Henry KLETTE     	M	47 	M	Bremen                    	Able Seaman
William TEGZIN   	U	34 	M	Chester, Cheshire, England	Fireman
Thomas WILLIS    	W	42 	M	Liverpool, Lancashire, England  Fireman
Edwin MILLER      	U	14 	M	Egremont, Cheshire, England	Steward

Vessel:	"Planet"
	
Saml. JONES       	M	44 	M	Hoylake, Cheshire, England	Master
John ECCLES	        M	34 	M	Liverpool                  	Mate
Robert ECCLES     	U	24 	M	Hoylake, Cheshire, England	A B Seaman
William JONES    	U	16 	M	Hoylake, Cheshire, England	A B Seaman
Joseph FISH       	U	12 	M	Hoylake, Cheshire, England	Boy

Vessel:	"Brilliant Star"
	
Isack WALTON      	M	34 	M	Seacombe, Cheshire, England	Master
John REDHEAD      	M	53 	M	Hebburn Quay, Durham, England	Engineer
Robert REDHEAD    	M	39 	M	Middlesbrough, York, England	Mate
John FISHWICK     	U	19 	M	Egremont, Cheshire, England	A B Seaman
George REDHEAD    	M	29 	M	Alderney, Guernsey, Channel Is	Fireman
Thomas REDHEAD    	U	24 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Fireman
John Stuard TAYLOR	M	27 	M	Liverpool Wavertree        	A B Seaman
Larence DAILY     	M	25 	M	Bandon, Ireland         	Fireman
Isack BUNDRED      	U	18 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Cook

Vessel:	"Arabian"
	
Thos. MELLING     	M	32 	M	Lynn, Norfolk, England    	Master Mariner
David HARRIES     	U	25 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	Mate
Gustev PYLER      	U	21 	M	Hanover                  	Ordinary Seaman

Vessel:	"Telegraph"
	
William James Brdwen JONES U	26 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	2nd Officer
Hugh Williams JONES  	U	38 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Chief Engineer
Hugh JONES          	U	26 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	2nd Engineer
Andrew ABBOTT      	M	37 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Carpenter
John LEWIS         	M	31 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Leading Stoker
Hugh JONES        	M	28 	M	Llandegfan, Anglesey, Wales	Seaman
William ROWLANDS	M	64 	M	Conway, Caernarvon, Wales	Quarter Master
John DAVIES        	M	55 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Quarter Master
William OWEN      	M	35 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Seaman
Richard HUGHES    	W	34 	M	Llandegfan, Anglesey, Wales	Seaman
John OWEN         	U	30 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Fireman
William MAHAR     	U	21 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Cook
Daniel William GREGSON	U	35 	M	Kings County, Ireland     	Seaman

Vessel:	"Duchess Of Sutherland"
	
William PRITCHARD	U	31 	M	Dublin                    	Chief Engineer
James LEARMOUTH 	M	50 	M	Killglass Sligo            	Quarter Master
Edward JONES      	M	46 	M	Abergale, Dunbarton, Scotland	Head Stoker

Vessel:	"Shamrock"
	
William Pitcairn SWINDEN  U	42 	M	Wavertree, Lancashire, England	2nd Mate
John HUGHES          	M	25 	M	Rhoscolyn, Anglesey, Wales	3rd Engineer
Owen GRIFFITHS    	M	28 	M	Beaumaris, Anglesey, Wales	A B Seaman
Evan EVANS	        M	62 	M	Llanllechid, Caernarvon, Wales	Fireman
William Fox LLOYD	U	20 	M	Liverpool, Lancashire, England	Steward

Vessel:	"Rose"
	
James Nicholas HURT	M	31 	M	Hopton, Derby, England     	Second Mate 
Owen ROBERTS       	M	29 	M	Holyhead, Anglesey, Wales       Second Engineer
Henry MOINS       	U	19 	M	Dublin, Ireland                 Cook
Richard JONES     	U	17 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Third Steward
Joseph ROBERTS    	U	24 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Seaman
John OWENS        	M	44 	M	Llangefni, Anglesey, Wales	Seaman
Owen WILLIAMS     	M	35 	M	Llanfechally, Anglesey, Wales	Fireman
Richard OWEN       	U	20 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Fireman

Vessel:	"Alexandra"
	
Eustace Frederic GROVE	M	33 	M	Bedford, Bedford, England	Mate
John OWEN	        U	32 	M	Holyhead, Anglesey, Wales       Chief Engineer
John EVANS        	M	48 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Carpenter
William WILLIAMS	M	31 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Able Seaman
John HUGHES       	M	29 	M	Llanbrynmair, Montgomery	Fireman

Vessel:	"Countess Of Erne"
	
Owen LEWIS        	M	55 	M	Anglesey, Wales           	Head Stoker

Vessel:	"Isabella"
	
Jno. ROWLANDS     	U	25 	M	Llaneilian, Anglesey, Wales	2nd Mate
David JONES	        U	27 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	2nd Engineer
Owen PRICE         	M	25 	M	Manchester               	Seaman
Robert BRANNON	        U	21 	M	Down Co Gorwood           	Fireman
Jno. JONES         	U	0 	M	Bangor, Caernarvon, Wales	Steward

Vessel:	"Duke Of Sutherland"
	
Ernest WHITE        	U	30 	M	Tyrone Co Omagh           	Mate
Hugh OWEN         	U	25 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Engineer
William HUGHES          M	31 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	A B Seaman
Robert ROBERTS      	M	32 	M	Caernarvon, Wales         	A B Seaman
John ROBERTS      	M	52 	M	Abergella, Denbigh, Wales	Fireman

Vessel:	"Leinster"
	
James LAWLESS     	M	32 	M	Wicklow Co Wicklow        	Fireman
Michael SUTTON    	U	27 	M	Dublin Co Golden Ball     	Fireman
Ann EDWARDS       	W	68 	F	Dublin Co Dublin          	Stewardess
Alexander THOMPSON	U	22 	M	Liverpool, Lancashire, England	3rd Steward
Henry FIELD       	U	16 	M	Birkenhead, Lancashire, England	Cabin Boy
Edward COLLINS    	M	36 	M	Dublin Co Dublin          	Fireman
James PENSTON     	M	44 	M	Dublin Co Kingstown        	Chif Officer
Henry WILLIAMS    	U	24 	M	Kingstown Co Dublin        	Third Officer
John BRADLEY     	M	33 	M	Liverpool, Lancashire, England	Third Engineer
James BYRNE       	M	40 	M	Wicklow Co Newbridge      	Quarter Master
Michael LAUGHLIN	M	27 	M	Wicklow Co Arklow        	A B Seaman
John BURKET	        U	32 	M	Wexford Co Cahorepoint     	A B Seaman
Thomas MEAD      	M	35 	M	Dublin Co Kingstown       	A B Seaman
Mathew SHEA       	M	35 	M	Dublin Co Dublin           	A B Seaman
Owen GRIFFITHS     	U	16 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	O Seaman
William WILLIAMS	U	18 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	O Seaman
John HUGHES       	U	18 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	O Seaman
Thomas WHELAN    	M	48 	M	Carlow Co Carlow          	Fireman
Patrick CAREY     	M	49 	M	Wicklow Co Mount Pleasant	Fireman
Patrick MEGAN     	M	27 	M	Dublin Co Dalkey          	Fireman

Vessel:	"Secretary"
	
Andrew BUTLER      	M	30 	M	Liverpool, Lancashire, England	Master
John BROWN	        M	32 	M	North Shields, Northumberland	Mate
William MURPHY        	M	29 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Chief Engineer
Edward FLASHMAN 	M	21 	M	Plymouth, Devon, England	Second Engineer
Mathew HOWE       	U	19 	M	Halifax, York, England    	Fireman

Vessel:	"Mudlark"
	
Richard THOMAS    	W	50 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Mariner

Vessel:	"Jenny Lind"
	
Griffith EVANS    	M	41 	M	Barmouth, Merioneth, Wales	Master
Charles HACKER    	U	27 	M	Lubec, Prussia           	A B Seaman
C.Johan OLSEN	        U	21 	M	Norway                   	A B Seaman
Peter THOMAS      	U	20 	M	Talsarnau, Merioneth, Wales	A B Seaman
Owen ROBERTS      	U	15 	M	Tremadoc, Caernarvon, Wales	Boy
Sarah EVANS       	M	36 	F	Barmouth, Merioneth, Wales      Masters Wife
Elizabeth EVANS 	U	4 m	F	Port Madoc, Caernarvon, Wales	Masters Child

Vessel:	"Tyrol"
	
John Hughes FARRELL	M	35 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Master
Owen ROBINSON     	M	35 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Sailor A B
Robert ROWLANDS 	M	63 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Sailor A B
John ROBERTS       	U	18 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	O Seaman
Griffith William FARRELL U	11 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Boy

Vessel:	"Catharina"
	
William PARRY      	M	53 	M	Nevin, Wales              	Master
Ellis ROBERTS     	M	26 	M	Nevin, Wales              	Boswen
James BOND         	U	19 	M	Conway, Wales            	O Seaman

Vessel:	"S Ann Elizabeth"
	
John MARROW       	U	22 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Master
Joseph BAIRD        	U	22 	M	Flint, Flint, Wales       	Mate
Richard HUTTON    	U	20 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	A B Seaman
John JONES         	U	14 	M	Mostyn, Flint, Wales       	Cook

Vessel:	"Ann Warren"
	
Evan EVANS         	M	51 	M	Newquay, Cardigan, Wales	Master
David PARRY        	M	35 	M	Newquay, Cardigan, Wales	Mate
Evan Phillip EVANS	U	18 	M	Newquay, Cardigan, Wales	Apprentice
Arthur INCH       	U	16 	M	Londonderry, Ireland    	O Seaman

Vessel:	"Annie"
	
William TYRRELL 	M	58 	M	Wicklow Co Arklow         	Master
George TYRRELL     	U	23 	M	Arklow Co Wicklow         	Mate
Gareth SHERWOOD 	M	32 	M	Wicklow Co Arklow          	A B Seaman
George SHERWOOD 	U	23 	M	Wicklow Co Arklow         	O Seaman
William TYRRELL 	U	14 	M	Wicklow Co Arklow          	Boy

Vessel:	"Robert & Elizabeth"
	
Thomas PARRY     	M	30 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Master
John PARRY         	U	23 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Mate
James BENNETT      	U	18 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	A B Seaman

Vessel:	"Julia"
	
Peter AVERY        	M	27 	M	Foney, Cornwall, England	Master
Joseph SHEA       	M	26 	M	Foney, Cornwall, England	Mate
Thomas HAMBLY      	U	23 	M	Gerrens, Cornwall, England	Able Seaman
Thomas EDGLEY     	U	23 	M	Greennich, Kent, England	Able Seaman
Edward Charles JALIFF	U	15 	M	Tywerdreath, Cornwall, England	Cook

Vessel:	"Glen Ravil Miner"
	
Richard GRIFFITHS	M	40 	M	Bangor Parish              	Seaman Mate
Thomas DAVIS      	U	28 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Seaman A B
Mary GRIFFITHS     	M	38 	F	Amlwch, Anglesey, Wales 	Passenger (Mates Wife)

Vessel:	"William & Margaret"
	
John CRANLEY      	M	40 	M	Ireland                    	Master
Henry WITT        	U	21 	M	Ireland                    	Mate
John CARTHY      	M	22 	M	New Jersey                	A B Seaman
Patrick KELLY     	U	24 	M	Ireland                   	O Seaman



Return to Introductory Page