Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
                                                GERİ

Hikaye,Japonya'da geçiyor.Yıl 2029 ve bilgisayarlar çok gelişmiş. Hatta ve hatta cebimize girecek kadar küçük bilgisayarlar bile bütün dünya çapında bilgilere ulaşabilecek kadar gelişmiş.Tabii bu bilgisayarlaşmanın sonucunda getirdiği suçlar da daha karmaşık ve çözülmesi zor hale gelmiş. Değişik programlar herkese Dünyadaki her şeye, her türlü bilgiye daha  kolay erişme gücü vermiş. Çoğu insan bu micro-teknolojiyle cyborg'a dönüşmüşler. Böylece yeni bir ırk yaratılmış:  ‘superhumans’yani süper insan ırkı ortaya çıkmış.

Major Motoko Kusanagi sitting on a rooftop listening to the conversation inside... Genç kaptan  Motoko Kusanagi, bir cybernetic operative(cyborg) ve gizli servis birimi  Shell Squad'ın lideri. Shell Squad aslında devlet tarafından kuruluyor. Kurulma sebebi ise bu süper insanlara karşı tek kişiyle kazanılamayacak olan  suçlulara karşı kuruluyor. Mokoto, bir çatıda oturmuş konsantre oluyor. Onu kamuflaj eden özel giysileriyle içeride ne olup bittiğini anlamak için boynundaki kabloları binanınkilere bağlıyor.

Hack aletleriyle ve özellikleriyle , Motoko bir diplomat ve bir programcıyla yapılan konuşmayı dinleyebiliyor ve izleyebiliyor. Birdenbire odaya tamamen  donanmış askerler giriyor. Sıkı bir savaş sonrası diplomatı kontrol altına alıyorlar; ama diplomat haklarını dokunulmazlığını anlatmaya çalışıyor(AH.. AH... diplomat olmak varmış...Adamlar trafik cezası bile yemiyorlar!!)Devlet en azından programcıyı durdurmak istiyor, ne de olsa şüpheli listesinin başında olduğunu söylüyorlar; ama hiç şansları olmadan adamı serbest bırakmak zorunda kalıyorlar. Tam adamı bırakırken cam kırılıyor ve iki el silah sesi geliyor. Diplomatın kafası havaya uçuyor (adam hak etti ama....)Panikte olan askerler pencereden dışarı ateş ediyorlar. Ne görsünler! Mokoto ışıklı kente doğru düşmekte, düşerken Mokoto kamuflaj giysisiyle gözlerden tamamen yok oluyor. Section 6 troops have just stormed in...

Motoko ve diğer Shell squad üyelerine dünya çapında (internasyonel) bir suçlunun Japonyada olduğu bildiriliyor. Bu tek ve  mistik  süper hacker yasadışı datalara girmek, stok marketlerini ele geçirmek, terör yapmak, cybermetik yasalara karşı gelmek gibi suçlar yüzünden aranmaktadır.  Amerikan olduğuna inanılsa bile onun hakkında bilinen çok az bir şey var. Bu suçlunun kod adını ise ‘Puppet Master’ koyuyorlar; çünkü bilgi ve data almak için insanların beynini ı ele geçiriyor.

Puppet Master ilk görünüşünü Dış İşleri Bakanlığı'nın kırmızı telefon hattına sızmasısıyla yaptı. Bu olay  Dış İşleri Bakanıyla Gabel Cumhurbaşkanı arasındaki gizli bir görüşme öncesinde meydana geldi.Albay Malez, eski askeri devletin lideri, siyasal nedenler yüzünden ülkesini terk  etmiş, Japon Bakanlığından  sığınma ve koruma istemiştir. Bakanlık iki taraf arasında bir seçim yapmak zorunda: Colonel Malez'i kabul etsin mi yoksa Gabel hükümetinine onu teslim mi etsin?Görünüşe göre Puppet Master bu görüşmeyi durdurmak istedi. Section 6 troops shooting at the windows...

Motoko ve Shell Squad manage sistem'e bir virüs yükleyince Puppet Master'ın nerede olduğuu tespit ettiler.Uzun bir dövüş sonrası Squad, görüşmeyi engellemeye çalışan bu kişiyi yakaladılar; ama bu kişi aslında Puppet Master'ın kullandığı bir kukladan başka bir şey değildi.

 Puppet Master sonuçta görüşmeyi durduramadı ve Megatech Body Company'i kendisine yeni bir hedef olarak seçti. Bu, devete  artificial insan parçaları satan bir şirketti. Puppet Master kolaylıkla Devletin en gizli Network projesine girip,şirketi kontrol altına alıp kendi çıkarına yarayacak insan parçalarını üretti. Shell Squad en sonunda Puppet Master'ı  çok çabuk ve kolay yakalanıyor. Sanki Puppet Master yakalanmak istiyor -ama neden? Motoko wearing thermo-optic camouflage

Araştırma sırasında Shell Squad,bu super hacker'ın kontrolden çıkmadan önce aslında Dışişleri bakanlığı tarafından kullanılan bir bilgisayar virüsü olduğunu öğreniyorlar. Bu bilginin dışarıya sızmaması için Dışişleri Bakanlığı Puppet Master'ı geri alabilmek için Shell Squad'a saldırıyor.  Puppet Master  yakalandığı zaman bizim ve Shell Squad'ın kafasını karıştıracak bir kaç söz söylüyor:
 ‘… Cod adım Proje 2501.Ben bir canlıyım, bağımsız olarak düşünüyorum. Bir bilgi denizinde yaratıldım.’...

Böylece Sektör 6 ile Shell Squad'ın ipleri kopuyor ve ölüm kalım savaşı başlıyor.Bu arada Puppet Master da  bilinmeyen bir şeyin peşinde…

İlginç konusuyla ve görüntü efektleriyle 1997'de yeni bir çağ açan Ghost in the Shell'i izlemediyseniz, gerçek bir anime hayranı değilsinizdir. En çok tartışılan va anime klasiklerinden olan Ghost in the Shell, bilim kurgu ve macera öğeleriyle sizi ekranın başından ayırmayacak.