Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

A Budapest Klub a táncházról


"A Budapest Klub felhívja a figyelmet, hogy a fenti részletekben megfogalmazott gondolkodásmód és szellemiség terjesztése társadalmunk minél szélesebb rétegeiben hozzájárulhat egy olyan átfogó mozgalom kialakulásához, mely arra ösztönözheti az embereket és a kultúrákat, hogy a humánus, fenntartható fejlődés útjára lépjenek, tiszteletben tartva az egyéni és kulturális különbségeket, ám egymással megosztva mindazokat az értékeket és célokat, melyek a legmélyebb kötelékekből származnak és összekapcsolják az emberiség nagy családjának minden tagját.

Háttérinformáció a magyar néptánc kutatóiról és népszerüsítőiről

Timár, Halmos és Sebő azért hozták létre a táncház mozgalmat, mert szerintük a színpadon előadott tánc nem az egyetlen lehetősége a magyar néptánc újjáélesztésének és megőrzésének. Legalább annyira fontos megőrizni a táncokat a mindennapi életben, és azt a modern fiatalok önkifejezésének, szórakozásának eszközévé tenni.

A táncházakban népzenekarok szolgáltatják a zenét, és mindenki csatlakozhat a tánchoz; akkor és annyi ideig táncolhat, ameddig kedve tartja. Mivel senki sem születik autentikus néptánc tudással, Timár, Halmos és Sebő kifejlesztettek egy olyan módszert, mellyel mindenki megtanítható. Az est első részében a kezdőket tanítják, míg a tapasztalt táncosok táncolnak. Ezután kezdődik az "igazi" közös tánc.
Az első táncházat 1972. május 6-án nyitották meg Budapesten a Kulturális Intézet támogatásával. A mozgalom rögtön visszhangra talált és egyre népszerűbbé vált a fiatalok körében. Ma több, mint száz népzenekar szórakoztatja a fiatalok tízezreit Magyarországon. Ez annál is inkább figyelemre méltó, mivel a 15 és 25 év közötti fiatalok száma 1,5 millió. A hivatásos néptánc-csoportokkal együtt a mozgalomnak 100.000 aktív résztvevője van. A táncházak tevékenységét nemzeti és nemzetközi néptánc-fesztiválok egészítik ki. E népszerű fesztiválokon a néptáncot énekkel, hangszeres zenével, népviseleti kiállításokkal, népművészeti és amatőr festészeti bemutatókkal kombinálják.
A táncház mozgalom decentralizált. Budapesten kívül a tizenkilenc megye mindegyikében 5-30 néptánc-csoport működik. A táncházak nemcsak kizárólag a fővárosban vagy bármely más régióban működnek, és ott sem csak magyar néptáncokat tanítanak. Sok helyütt tanulják meg és táncolják az ír, skót, kelta és balkáni táncokat is. Különösen népszerűek a délszláv és a görög táncok, de távolabbi országok, mint például India táncai iránt is van érdeklődés. A táncházak ma már ugyancsak megtalálhatók a Magyarországgal szomszédos országokban, de Angliában, Németországban, Franciaországban, Hollandiában, Belgiumban, Finnországban, Kanadában, az USA-ban, Latin-Amerikában, Ausztráliában, Hong Kongban, Taiwanon és Japánban is.
A Budapest Klub meggyőződése, hogy a néptánc mozgalom indokoltan tart számot nemzetközi elismerésre. A népművészet és a népi kultúra élő megtapasztalása ugyanis elősegíti a kölcsönös barátság kialakulását és egymás megértését nemcsak a Magyarország különböző régióiban élő emberek és a Balkán, valamint Közép-Európa egymástól eltérő kultúrái között, de bárhol, ahol az emberek együtt táncolhatják a saját és a másik nemzet táncait."

A Budapest Klub
VISSZA

Email: csizmazia@montana.hu