Candy.'n.Sweets
Candy Pixy Stix==Unit: 1 oz
75 oz

Price:: $1.98
75 oz: $1.98
1 oz: $0.02

11.50oz

Price:: $0.99
11.5 oz: $0.99
1 oz: $0.08


The 75 oz is the cheaper one because its unit price is smaller. In order for the small package to amout to the bigger package, you would need to buy 6.5 and if you round it up, 7 small packages to make the big package. This would cost $6.93 which is way more expensive than the bigger package when bought in bulk.

75 oz for $1.98 each == $1.98 for big package of Candy Pixy Stix

Milk Chocolate Truffles==Unit: 1 oz
1.27 oz

Price:: $0.99
1.27 oz: $0.99
1 oz: $0.70

8 oz

Price:: $3.99
8 oz: $3.99
1 oz: $0.49


The 8 oz is the cheaper one because its unit price is smaller. In order for the small package to amount to the bigger package, you would need to buy 6.29 and if you round it up, 7 small packages to make the big package. This would cost $6.93 which is way more expensive than the bigger package when bought in bulk.

8 oz for $3.99 each == $3.99 for big package of Milk Chocolate Truffles

Goelitz Chocolate Malt Ball==Unit: 1 oz
6.5 oz

Price:: $3.99
6.5 oz: $3.99
1 oz: $0.61

10 oz

Price:: $5.99
10 oz: $5.99
1 oz: $0.59


The 10 oz is the cheaper package because its unit price is smaller. In order for the small package to amount to the bigger package, you would need to buy 1.5 and if you round it up, 2 small packages to make the big package. This would cost $7.98 which is more expensive than the bigger package when bought in bulk by about two dollars.

10 oz for $5.99 each == $5.99 for big package of Goelitz Chocolate Malt Ball

Gamesa Strawberry Fruitbars Cookies==Unit: 1 oz
11.2 oz

Price:: $5.29
11.2 oz: $5.29
1 oz: $0.47

4 oz

Price:: $3.95
4 oz: $3.95
1 oz: $0.98


The 11.2 oz is the better deal because its unit price is smaller. In order for the small package to amount to the bigger package, you would need to buy 2.8 and if you round it up, 3 small packages to make the big package. This would cost $11.85 which is more expensive than the bigger package when bought in bulk by about six dollars.

11.2 oz for $5.29 each == $5.29 for big package of Gamesa Strawberry Fruitbars Cookies