Other.Things
Baby Food==Unit: 1 L
Heinz-213 mL

Price:: $0.83
0.213 L: $0.83
1 L: $3.89

Heinz-128 mL

Price:: $0.57
0.128 L: $0.57
1 L: $4.63

Pablum-213 mL

Price:: $0.69
0.213 L: $0.69
1 L: $3.23

Pablum-128 mL

Price:: $0.47
0.128 L: $0.47
1 L: $3.67

Pablum-215 mL

Price:: $0.77
0.215 L: $0.77
1 L: $3.58

Heinz-100 mL

Price:: $0.97
0.1 L: $0.97
1 L: $9.70


The Pablum-213 mL is the best deal because it has the lowest unit price and even though when you buy it you have to buy a little more to get the unit amount, the price is still the cheapest.

5 jars for $0.69 each == $3.45 for 1 L

Dog Food==Unit: 2 L
Dog Chow-2 kg

Price:: $3.97
2 kg: $3.97

Dog Chow-18 kg

Price:: $19.88
18 kg: $19.88
2 kg: $2.20

Equality-2 kg

Price:: $1.97
2 kg- $1.97

Equality-16 kg

Price:: $10.97
16 kg: $10.97
2 kg: $1.82


Equality-2 kg was the best buy because It had the lowest unit price and its amount is the same as the unit amount so therefore you will not have to worry about getting two and doubling the price.

1 bag for $1.97 each == $1.97 for 2 kg

Toilet Paper==Unit: 1 Roll
Majesta-12 rolls

Price:: $6.99
12 rolls: $6.99
1 roll: $0.58

Equality-8 rolls

Price:: $2.55
8 rolls: $2.55
1 roll: $0.31

Charmin-16 rolls

Price:: $5.27
16 rolls- $5.27
1 roll: $0.32

White Swan-8 rolls

Price:: $2.79
8 rolls: $2.79
1 roll: $0.47


Equality-8 rolls are the best deal because they have the cheapest unit price. They are still cheaper when compared to the Charmin-16 rolls because when you times the price of the Equality rolls by two, the number will still be less.

8 rolls for $2.55 each == $5.10 for 16 rolls