Sauces.'n.Toppings
Ketchup==Unit: 1 L
Heinz-1 L

Price:: $2.97
1 L: $2.97

Heinz-750 mL

Price:: $2.97
0.750 L: $2.97
1 L: $3.95

Equality-1 L

Price:: $1.57
1 L: $1.57


The best buy is Equality-1 L because it has the lowest unit price and you only have to pay for the unit amount(1 L) and nothing more for one bottle.

1 bottle for $1.57 == $1.57 for 1 L

Mayonnaise==Unit: 1 L
HellmannĄ¯s-1 L

Price:: $4.25
1 L: $4.25

HellmannĄ¯s-750 mL

Price:: $3.97
0.750 L: $3.97
1 L: $3.95

Master Choice-950 mL

Price:: $2.87
0.950 L: $2.87
1 L: $3.02

Miracle Whip-500 mL

Price:: $5.18
0.5 L:$5.18
1 L: $10.36

Our Compliments-475 mL

Price:: $1.99
0.475 mL: $1.99
1 L: $4.18

Miracle Whip-1 L

Price:: $3.77
1 L: $3.77


The best buy is Miracle Whip-1 L because it has the lowest price to get the unit amount(1 L). It may not have the lowest unit price, like the Master Choice, but for Master Choice to get the unit amount, you would need to by 2 jars, causing the price to be larger than Miracle Whip. Miracle Whip has the lowest price when you need to get the unit amount or more so it is the best buy.

1 jar for $3.77 == $3.77 for 1 L

Peanut Butter==Unit: 1 kg
Skippy-1 kg

Price:: $3.87
1 kg: $3.87

Equality-500 g

Price:: $1.67
0.5 kg: $1.67
1 kg: $3.34

Kraft-500 g

Price:: $2.97
0.5 kg: $2.97
1 kg: $5.94

Master Choice-500 g

Price:: $1.99
0.5 kg:$1.99
1 kg: $3.98

Smart Choice-500 g

Price:: $1.69
0.5 kg: $1.69
1 kg: $3.38

Skippy-750 g

Price:: $2.97
0.75 kg: $2.97
1 kg: $3.96

Smart Choice-2 kg

Price:: $4.78
2 kg: $4.78
1 kg: $2.39


The best buy is Equality- .5 L because it has the lowest unit price and by buying 2 jars, you can get the exact unit amount, paying $1.67 for each jar. Although Smart Choice-2 kg has the lowest unit price, you will need to get the whole 2 kg of peanut butter if you want to get the unit amount since you can't just by a part of a bucket/jar, which causes its price to be higher than Equality.

2 jars for $1.67 == $3.43 for 1 kg

Ranch Dressing==Unit: 1 L
Equality-950 mL

Price:: $2.47
0.95 L: $2.47
1 L: $2.59

Equality-475 mL

Price:: $1.57
0.475 L: $1.57
1 L: $3.29

Kraft-475 mL

Price:: $2.47
0.475 L: $2.47
1 L: $5.18


The best buy is Equality-0.475 L because it has the lowest price for the unit amount. Even if Equality-950 mL has the lowest unit price, because you can't take only a part of an item, you must buy two Equality-950 mL bottles to get 1 L. Doing that causes the price to go higher than if you get 3 of Equality-0.475 L.

3 bottles for $1.57 == $4.71 for 1 L