Dairy.Products
Margarine==Unit: 1 kg
I Can't Believe it's not Butter-454 g

Price:: $2.07
0.454 kg: $2.07
1 kg: $4.55

Olivina-454 g

Price:: $2.17
0.454 kg:$2.17
1 kg: $4.55

Imperial-907 g

Price:: $3.27
0.907 kg: $3.27
1 kg: $3.60

Equality-454 g

Price:: $0.95
0.454 kg: $0.95
1 kg: $2.09

Laetantia-907 g

Price:: $2.47
0.907 kg: $2.47
1 kg: $2.72

Becel-454 g

Price:: $2.47
0.454 kg: $2.47
1 kg: $5.44

Chefmaster-1.18 kg

Price:: $2.97
1.18 kg: $2.97
1 kg: $1.64

Smart Choice-3 kg

Price:: $4.97
3 kg: $4.97
1 kg: $1.65

The best buy is Equality-454g for $0.95 because although you have to buy 3 packs/containers of margarine and get a bit more than the unit amount(1 kg) and the unit price, you still pay less than the Chefmaster margarine, which is the next cheapest price. Although the Chefmaster margarine has a lower unit price, you still need to buy one whole container, not just a part of it. Buying that one whole container is more expensive than buying three smaller containers of Equality margarine to get 1 kg.

3 containers for $0.95 each == $2.85 for 1.36 kg.

2% Milk==Unit: 2 L
Parmalat-2 L

Price:: $3.27
2 L: $3.27

Parmalat-1 L

Price:: $1.95
1 L: $1.95
2 L: $3.90

Natrel-2 L

Price:: $3.39
2 L: $3.39

Natrel -1 L

Price:: $2.15
1 L: $2.15
2 L: $4.30

Parmalat-2 L is the best buy because it has the lowest unit price and you do not have to get or pay a little more extra to get the unit amount(2 L)

1 carton for $3.27 == $3.27 for 2 L