GÜLLE ATMA

 

Gülle: Gülle, katı demir, pirinç veya pirinçten yumuşak olmayan herhangi bir metalden olmalıdır. Erkek güllesinin ağırlığı 7,260 kg. bayan güllesinin ağırlığı 4 kg.dır. gülle küre şeklinde ve yüzeyi pürüzsüz olmalıdır. Güllenin çapı; erkeklerde 110-130 mm., bayanlarda 95-110 mm. arasındadır.

Atma Dairesi: Çapı 2,135 cm.dir. Çevresi demir, çelik veya uygun bir materyalden yapılır. yerden biraz yüksektedir. Yüzeyi asfalt, beton veya kaymayan diğer çeşit materyallerden yapılabilir. Yüzey düz olmalı ve kenardan 20 mm. aşağıda olabilir. Daire yağlı boyalı çizgi ile ortadan ikiye ayrılır.

Durma Tahtası: Tahtadan veya uygun bir materyalden yapılır. İç tarafı, dairenin dış tarafına uygun olmalıdır. 1,22 m. uzunluğunda 114 mm. eninde, 100 mm. yüksekliğinde olmalıdır.

Atma Açısı: Durma tahtası tarafından 40o'lik bir açı içerisinde 5 cm.lik şeritle belirlenir.

Genel Kurallar: Dairenin herhangi bir kenarında statik ve denge pozisyonunda atışa başlanır. Gülle düşene kadar dairenin içinden atlet ayrılamaz. Gülle düştükten sonra, dairenin arka yarısından, ayakta ayrılabilir. Gülle sadece bir elle omuza konabilir. Gülle başlangıçta çene altındadır; bu pozisyondan aşağı düşürülmez.

Atış, güllenin yere yaptığı izin, durma tahtasına yakın olan tarafından, dairenin merkezine doğru ölçülür. 8 atletten fazla müsabık varsa, 3 denemeden sonra, en iyi 8 atlet 3 deneme daha yapabilir.

Atış esnasında güllenin kaymaması için atletler elleri üzerine reçine veya benzeri bir madde sürebilir. Atma dairesi yüzeyine ve ayakkabılarına bu maddeden süremez.

Bel kemiği incinmesine karşı bel kemeri kullanılabilir. Bileğe bant konmaz, iki yada daha fazla parmağın bantlanmasına veya eldiven kullanılmasına izin verilmez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİSK ATMA

 

Disk: Diskin gövdesi ağaçtan veya diğer uygun materyalden yapılır. (Kenarları metaldendir.) Genellikle diskin merkezinde çıkarılabilen ağırlık vardır. Erkeklere 2 kg.lık bayanlara ise 1 kg.lık disk bu şekilde elde edilir. Diskin her yanı farksız olmalıdır. Erkeklerde disk çapı 219-221 mm., bayanlarda 180-182 mm. arasındadır.

Atma Dairesi: Dairenin çapı 2,5 metredir. Daire demir, çelik veya uygun bir materyalden yapılabilir. Yer seviyesinden yüksekte olmalıdır. Dairenin iç yüzeyi düz ve daire çerçevesinin üst kenarından 20 mm. alçak olmalıdır.

Disk Atma Kafesi: Disk dairesi, görevlilerin, yarışmacıların, seyircilerin emniyetini temin etmek için kafesle çevrilir. Kafesin şekli uygun olmalıdır. Kafesin yüksekliği en az 3,35 m. olmalıdır.

Atma Bölgesi: Dairenin merkezinden 40o'lik bir açı atılacak yöne doğru belirlenir.

Genel Kurallar: Kurallar, dairenin yüzeyine veya dairenin çevrildiği demirin iç yanına dokunmaya müsaade eder. Ama atışına başlandığında gövdenin herhangi bir kısmıyla dairenin dışına dokunmak ve adım atmayı da yasak eder.

Atıcı disk yere düşmeden dairenin dışına çıkamaz. Aynı zamanda dairenin geri yarısından çıkılır. Atışın komple tamamlanması için limit süre 1,5 dakikadır. Şayet 8 ya da daha az yarışmacı varsa 3 denemeden sonra, 3 deneme daha yapılabilir. Ölçülendirme 2'şer santimlik dilimde yapılır. Atlet eline reçine sürebilir, ancak atış alanına ve ayakkabılarının altına herhangi bir maddeyi süremez, eldiven kullanamaz, parmaklar birleştirilerek bantlama yapılamaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CİRİT ATMA

Cirit: Cirit üç kısımdan oluşur. Uç veya metal baş, ağaç veya metal gövde ve ağırlık merkezinin etrafına konan kavrama ipi. Erkek ciriti (2,6 - 2,7 m.), bayan ciriti ise (2,2 - 2,3 m.) uzunlukta olur.

cirit

Erkekler için 800 gr. , bayanlar için 600 gr. dır.

Koşu Yolu: Uzunluğu 36,5 m. den fazla 30 m. den az olamaz. Genişliği 4 m. olan 5 cm. lik birbirine paralel iki şeritten oluşur.

Son Atma Çizgisi: Boya ile yapılan bir şerittir. 7 cm. genişliğinde tahta veya metaldir. Beyaza boyalı ve yerle aynı seviyededir. 8 m. yarıçaplı bir kavistir. Koşu yolunun her iki tarafındaki çizgiden 1,5 m. daha dışarı düz olarak taşar.

Atış şeritleri: Koşu yolunun her iki yanındaki paralel şeritlerden başlayarak 29o'lik bir açıyla açılan bir alandır.

Genel Kurallar: Cirit mutlaka tutulan elle atılmalıdır. Geçerli sayılan en öndeki atış sayılır. (yere işaret koymak gerekmez.) Atlet kenarlardaki veya son atma çizgisindeki herhangi bir noktaya veya diğer bir tarafına vücudunun bir kısmıyla değerse atış geçersiz sayılır.

Atletin son atma çizgisinden atış yoluna girmesine izin verilmez. Atış omurlar üzerinden olmalıdır. Deneme atış sayıları gülle ve diskte olduğu gibi 3'er adettir. Diğer kurallar gülle ve diskte olduğu gibidir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇEKİÇ ATMA

Çekiç Ağırlığı: 7,257 kg.dır.

Başı: Demir veya pirinçten yumuşak olmayan diğer metallerden yapılır. tam küredir ve en az çağı 102 mm., en fazla 120 mm. dir.

Teli: Başla tutma halkasını birbirine bağlar. Tel tek parça çapı 3 mm.den fazla olmayan çelikten yapılmıştır.

Tutma Halkası: Sert, eğilmez, kalınlığı 9 mm. olan metalden yapılır. Eni 11 cm., uzunluğu telin tam gerilmesinde 11,5 cm.'dir. Aletin uzunluğu 117,5 cm.'den daha az olmamalıdır.

Koruma Kafesi: Disk atma kafesiyle aynıdır.

Atma Dairesi: Gülle atma ile aynıdır.

Genel Kurallar: Gülle ve disk atma ile aynıdır.