Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Free Counter
Free Counter

the 18th annual
cadet film awards 2011

 

best picture

 

    Top 10 of 2011
  1. Contagion (Steven Soderbergh)
  2. The Tree of Life (Terrence Malick)
  3. Tinker Tailor Soldier Spy (Tomas Alfredson)
  4. The Skin I Live In (Pedro Almodovar)
  5. The Artist (Michel Hazanavicius)
  6. Incendies (Denis Villeneuve)
  7. Bridesmaids (Paul Feig)
  8. My Week with Marilyn (Simon Curtis)
  9. The Ides of March (George Clooney)
  10. The Girl with the Dragon Tattoo (David Fincher)
Honourable Mentions: 50/50 (Jonathan Levine), Margin Call (J.C. Chandor), Mission: Impossible - Ghost Protocol (Brad Bird), Point Blank (Fred Cavayé), Paradise Lost 3: Purgatory (Joe Berlinger & Bruce Sinofsky), Senna (Asif Kapadia), A Separation (Asghar Farhadi), We Need to Talk About Kevin (Lynne Ramsay).


best director

 

Steven Soderbergh
Contagion

Nominees
Michel Hazanavicius The Artist
David Fincher The Girl with the Dragon Tattoo
Pedro Almodovar The Skin I Live In
Tomas Alfredson Tinker Tailor Soldier Spy
Terrence Malick The Tree of Life


best lead actor

 

Gary Oldman
Tinker Tailor Soldier Spy

Nominees
Jean Dujardin The Artist
Demian Bichir A Better Life
Joseph Gordon Levitt 50/50
Ryan Gosling Drive & The Ides of March
Michael Fassbender Shame


best lead actress

 

Michelle Williams
My Week with Marilyn

Nominees
Rooney Mara The Girl with the Dragon Tattoo
Lubna Azabal Incendies
Meryl Streep The Iron Lady
Olivia Colman Tyrannosaur
Charlize Theron Young Adult


best supporting actor

 

Brad Pitt
The Tree of Life

Nominees
Bryan Cranston Drive
Kevin Spacey b>Margin Call
Benedict Cumberbatch Tinker Tailor Soldier Spy
Tom Hardy Tinker Tailor Soldier Spy
Nick Nolte Warrior


best supporting actress

 

Sareh Bayat
A Separation

Nominees
Berenice Bejo The Artist
Melissa McCarthy Bridesmaids
Jessica Chastain The Help, The Tree of Life & Take Shelter
Viola Davis The Help
Octavia Spencer The Help


best limited/cameo performance - male

 

Corey Stoll
Midnight in Paris

Nominees
Alan Rickman Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2
Eddie Marsan Tyrannosaur
Niels Arestrup War Horse
Tom Hiddleston War Horse
Kevin Dunn Warrior


best limited/cameo performance - female

 

Judy Greer
The Descendants

Nominees
Angelica Huston 50/50
Jennifer Aniston Horrible Bosses
Marisa Tomei The Ides of March
Alison Pill Midnight in Paris
Kathy Burke Tinker Tailor Soldier Spy


best original screenplay

 

Kristin Wiig & Annie Mumolo
Bridesmaids

Nominees
Scott Z. Burns Contagion
Will Reiser 50/50
Woody Allen Midnight in Paris
Asghar Farhadi A Separation
Diablo Cody Young Adult


best adapted screenplay

 

George Clooney, Grant Heslov & Beau Willimon
The Ides of March

Nominees
George Nolfi The Adjustment Bureau
Steven Zaillian, Aaron Sorkin & Stan Chervin Moneyball
Pedro Almodovar & Agustin Almodovar The Skin I Live In
Peter Straughan & Bridget O'Connor Tinker Tailor Soldier Spy
Lynne Ramsay & Rory Kinnear We Need to Talk About Kevin


best dramatic score

 

Alberto Iglesias
The Skin I Live In

Nominees
Trent Reznor & Atticus Ross The Girl with the Dragon Tattoo
The Chemical Brothers Hanna
Alexandre Desplat The Ides of March
Dario Marianelli Jane Eyre
Antonio Pinto Senna


best comedy/musical score

 

Ludovic Bource
The Artist

Nominees
Bebo Valdés Chico & Rita
Hans Zimmer Rango
John Powell Rio
Lyle Workman Win Win
Henry Jackman Winnie the Pooh


best original song

 

"Life's a Happy Song"
Bret McKenzie
The Muppets

Nominees
"Lay Your Head Down", Glenn Close & Brian Byrne Albert Nobbs
"Star-Spangled Man", Alan Menken Captain America: The First Avenger
"Hanna's Theme", Chemical Brothers Hanna
"Pictures in My Head", Jeannie Lurie, Aris Archontis & Chen Neeman The Muppets
"Real in Rio", Sergio Mendes, Carlinhos Brown & Seidah Garrett Rio


best non-english language film

 

The Skin I Live In
(Spain)

Nominees
Incendies (Canada)
Point Blank (France)
A Separation (Iran)
We Have a Pope (Italy)


best cinematography

 

Emmanuel Lubezki
The Tree of Life

Nominees
Robert Richardson Hugo
Phedon Papamichael The Ides of March
Wally Pfister Moneyball
José Luis Alcaine The Skin I Live In
Hoyte Van Hoytema Tinker Tailor Soldier Spy


best film editing

 

Stephen Mirrione
Contagion

Nominees
Kirk Baxter & Angus Wall The Girl with the Dragon Tattoo
Zachary Stuart-Pontier Martha Marcy May Marlene
Benjamin Weill Point Blank
Chris King & Gregers Sall Senna
Sean Albertson, Matt Chesse, John Gilroy & Aaron Marshall Warrior


best production design

 

Maria Djurkovic
Tinker Tailor Soldier Spy

Nominees
Stuart Craig Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2
Dante Ferretti Hugo
Antxón Gómez The Skin I Live In
Martin Whist Super 8
Jack Fisk The Tree of Life


best costume design

 

Jill Taylor
My Week with Marilyn

Nominees
Pierre-Yves Gayraud Albert Nobbs
Mark Bridges The Artist
Eiko Ishioka Immortals
Michael O'Connor Jane Eyre
Kazuhiro Sawataishi 13 Assassins


best sound mixing

 

Hanna

Nominees
The Adjustment Bureau
Contagion
Drive
Extremely Loud & Incredibly Close
The Girl with the Dragon Tattoo


best sound editing

 

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Nominees
Drive
Hanna
Super 8
War Horse
We Need to Talk About Kevin


best makeup/hairstyling

 

The Iron Lady

Nominees
Albert Nobbs
The Girl with the Dragon Tattoo
Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2
My Week With Marilyn
X-Men: First Class


best visual effects

 

Rise of the Planet of the Apes

Nominees
Captain America: The First Avenger
Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2
Mission: Impossible - Ghost Protocol
Real Steel
The Tree of Life


best stunt direction

 

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Nominees
Hanna
Rise of the Planet of the Apes
War Horse
Warrior
X-Men: First Class


best documentary

 

Senna

Nominees
The Arbor
Bill Cunningham New York
Nostalgia For the Light
Paradise Lost 3: Purgatory
Project Nim


best ensemble

 

Tinker Tailor Soldier Spy

Nominees
Contagion
The Descendants
The Help
The Ides of March
Margin Call


best breakthrough/debut

 

Hunter McCracken
The Tree of Life

Nominees
Shailene Woodley The Descendants
Will Reiser & Jonathan Levine 50/50
JC Chandor Margin Call
Jeremy Irvine War Horse
Ezra Miller We Need to Talk About Kevin


best animated feature

 

Rango

Nominees
Chico & Rita
Kung Fu Panda 2
Puss in Boots
Rio


best voiceover performance

 

Antonio Banderas
Puss in Boots


best titles sequence

 

Nominees


best poster

 


best scene

 

Incendies
"Bus Attack"

Nominees
The Artist "Sound Arrives"
The Artist "Nightmare"
Bridesmaids "Food Poisoning"
Drive "Opening Car Chase"
Mission: Impossible - Ghost Protocol "Burj Khalifa Climb"
My Week with Marilyn "Shall I Be Her?"
Take Shelter "First Premonition"
Tyrannosaur "Hold Me"
War Horse "Running the Gauntlet"

 


wins tally

Contagion 3
Tinker Tailor Soldier Spy 3
The Tree of Life 3

The Ides of March 2
Mission: Impossible - Ghost Protocol 2
My Week with Marilyn 2
The Skin I Live In 2

The Artist 1
Bridesmaids 1
The Descendants 1
The Girl with the Dragon Tattoo 1
Hanna 1
Incendies 1
The Iron Lady 1
Midnight in Paris 1
The Muppets 1
Puss in Boots 1
Rango 1
Rise of the Planet of the Apes 1
Senna 1
A Separation 1

 

multiple nominations tally

The Tree of Life 11

The Girl with the Dragon Tattoo 8
Tinker Tailor Soldier Spy 8

The Artist 7
The Ides of March 7
The Skin I Live In 7

Contagion 6
War Horse 6

Drive 5

50/50 4
Hanna 4
Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 4
The Help 4
Incendies 4
Mission: Impossible - Ghost Protocol 4
My Week with Marilyn 4
Tyrannosaur 4
Warrior 4
We Need to Talk About Kevin 4

Albert Nobbs 3
Bridesmaids 3
The Descendants 3
Margin Call 3
Midnight in Paris 3
Rio 3
Senna 3
A Separation 3
X-Men: First Class 3

The Adjustment Bureau 2
Captain America: The First Avenger 2
Hugo 2
Moneyball 2
The Iron Lady 2
Jane Eyre 2
King Fu Panda 2 1
The Muppets 2
Point Blank 2
Puss in Boots 2
Rango 2
Rise of the Planet of the Apes 2
Shame 1
Super 8 2
Take Shelter 2
Young Adult 2

The Arbor 1
A Better Life 1
Bill Cunningham New York 1
Chico & Rita 1
Extremely Loud & Incredibly Close 1
Gainsbourg: An Heroic Life 1
Horrible Bosses 1
Immortals 1
In the Land of Blood and Honey 1
Martha Marcy May Marlene 1
Nostalgia For the Light 1
Paradise Lost 3: Purgatory 1
Project Nim 1
Real Steel 1
13 Assassins 1
We Have a Pope 1
Win Win 1
Winnie the Pooh 1

Please note that eligibility periods and category placements may not be 100% accurate, and is in the sole discretion of the writer to do as he wishes. Thanks.