Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

ROSMARINUS OFFICINALIS

 Rosmarinus_officinalis1_k.jpg (11992 bytes)

BİBERİYE

LATİNCE Rosmarinus officinalis
TÜRKÇE Biberiye, kuşdili, Hasalban 
DROG
Familya Labiatae
Bileşimi Sineol, a-pinen, bornilasetat, kamfen, kariofilen, kamfor, tanenler, acı madde, reçine, rosmarisin alkaloidi, ursul ve rosmarin asidi
Kullanılan Kısmı Yaprak
Yetiştiği Yer/bölge Akdeniz bölgesi (Tarsus, Adana, İskenderun'da yabani olarak yetişir)
Kullanılışı Safra çıkartıcı, sinirleri sakinleştirici, asabi kalp, safra yollarında tıkanma, adet yokluğu, kramp gidermekte, iştahı artırmada, romatizma ve çıkık ve buruklarda ağrıyı gidermede kullanılır.
Kullanma şekli Yapraklardan 1 çorba kaşığı 400 gr.  kaynar su ile haşlanır ve 2 saat beklenir. Günde 3 defa yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.
Halk Arasında Kullanılışı Sara, kalp hastalıkları, bayılmalar, melankoli, nefes darlığı, düzensiz ve yetersiz adet, mide ve bağırsak ağrıları, gazlar, deri sivilceleri, aşırı akli yorgunluk, sarılık, beyaz akıntıda kullanılır. Haricen (1:10 oranında sirke ile) saç dökülmesine karşı, güç iyileşen yaralar ve çıbanlara karşı kullanılır. Taze yapraklar (1:10 yağ ile) yaralanmalarda, burkulma, çıban, yara, felçte kullanılır.
Fiziksel Özelliği 1 mt. kadar yüksek, dörtköşe, sık dallı, kış yaz yeşil çalıdır. Yapraklar karşılıklı, şeritimsi, kenarları kıvrımlı, üst yüzü yeşil, alt yüzü örümcek ağı kıllıdır. Çiçekler mavi, nadiren beyaz renklidir. Taç 5 yapraklı ve iki dudaklı, 2 erkek organı vardır.
UYARI