Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

HELIANTHUS ANNUUS

Helianthus_annuus3_k.jpg (16259 bytes)

AYÇİÇEĞİ

 

LATİNCE Helianthus annuus
TÜRKÇE Ayçiçeği, Gündöndü, Günbatan, Günebakan
DROG
Familya Compositae
Bileşimi Çiçekler solant asidi, flavon asidi, kversimeritrin, ksantofil, betain, kolin, antosianin, organik tuzlar ve hormonlar ihtiva eder.
Kullanılan Kısmı Kenar sapı ve yapraklar kullanılır. Bunlar çiçek açma zamanında toplanır.
Yetiştiği Yer/bölge Vatanı Meksikadır. Memleketin her tarafında ekilen bitkilerdendir.
Kullanılışı İştah açıcı ve salgı bezlerini yumuşatıcı etkidedir. İştahı ıslah edici ilaç olarak, mide ve bağırsak ağrılarında tavsiye edilir. Birçok ilaçların esaslarını (yağı) oluşturur.
Kullanma şekli Bitkiden 2 çorba kaşığı 300 gr. kaynar su ile haşlanır ve 2 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
Halk Arasında Kullanılışı Sıtma, sara (epilepsi), nefes darlığı, yüksek tansiyon, akciğer iltihabı, başa kan hücumunda, asabiyet vs. hallerde kullanılması tavsiye edilir. Çiçek yapraklarının haşlamasıyla saçların sarı rengi muhafaza edilir.
Fiziksel Özelliği 2,5 m. kadar yüksek olan gövdenin içi yumuşak özel dolu, sert kıllarla kaplı, doğru, bir yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar kalp şeklinde, büyük, uzun saplı, almaşık, kıllı, çiçek tablası büyüktür. Çiçekler sapın tepesinde bulunur. Kenar yapraklar iri dilcikli, sarı renktedirler. Kenar yapraklar meyvesizdir. İçeridekiler borumsu, iki cinsiyetli (hünsa), sarı kahvedir. Balverici bir bitkidir.
UYARI