I stället för en låmgtråkig presentation av Örebro som stad beskrivs nedan ett antal nöjen och sevärdheter villka jag kan rekomendera.
Örebro Slott
"Örebro slott är beläget på en holme i Svartån i Örebro, Närke. Slottet är ursprungligen byggt av Karl IX 1572 - 1625 som ett renässansslott, men det är ombyggt flera gånger och är sedan 1764 Landshövdingsresidens för Örebro Län" (Källa: Wikipedia)

Gustavsvik
"Med närmare 700 000 besök per år intar Gustavsvik en topplacering bland Sveriges turist- och fritidsanläggningar" (Källa: Gustavsvik)

Behrn Arena fd. Eyravallen (Dam & Herrfotboll)
"Behrn Arena (tidigare Eyravallen) har varit Örebro Sportklubbs arena sedan den byggdes 1923. Behrn Arena är numera också hemmaarena för KIF Örebro (allsvenskt damlag)" (Källa: Svartvitt)

Svampen
"Vattentornet Svampen invigdes i maj 1958. Sedan dess har Svampen varit ett av våra allra populäraste besöksmål i Örebro. Under Svampens levnad har ca 8 miljoner människor fått möjligheten att se Örebro från ovan. Världens mest besökta vattentorn?" (Källa: Svampen)

|