Bush'un Başı Büyük Belada
Immanuel Wallerstein /
Baskan Bush, dünyanin çogunlugu ile, daha uzun süre degilse bile en azindan bir yili askin süredir büyük sorun yasiyor.
Birleşik Devletler’in Irak’ı Yeniden Yapılandırmasına, ve Irak’a Yapılacak Yardımları Militerize Etmesine KarşıÇıkılmasının 10 Nedeni :
Yifat Susskind
Bush’un mesru olmayan saldrısın, yine mesru olmayan bir isgale yol açtıgı şu zamanda, biz onun Irak halkına verdigi sözü nasil anlayabiliriz?

FELAKET ÇANLARI ÇALIYOR
Uri Avnery
Evet simdi resmiyet kazandı: Israil hükümeti Yasser Arafat'ı öldürmeye karar verdi.Artık ne “sürgün”, ne “kovmak ya da öldürmek”.
11–12 Eylül arasında Türkiye

Türkiye’nin son bir yilini belirleyen gelismeler, adeta bir günlük bir süreye sikismis hizli bir sanal tarihi akisin gölgesi ve darbeler altinda yorumlanabilirmis gibi gözükmektedir.
Amerikan Imparatorlugu Gücünü Nereden Aliyor?
Roma Imparatorlugu ile Amerikan Emperyalizmi arasinda ne gibi bir bag var?

 

Bu günlerde George Bush ve sürekasi baska bir dünya yaratma projesini hayata geçirmeye çalisiyor.. Emperyalizmin ihtiyaçlarini karsilamak adina basibozuk dünyayi zapturapt altina almak için güçlü bir imparatorluga ihtiyaç duyuyorlar. Post-emperyalizmin yeni misyonerleri adalet pahasina düzen, haysiyet pahasina disiplin ve her ne pahasina olursa olsun üstünlük istiyor.
Tarihte ilk kez, bütün dünyayi bir ikindi vaktinde yerle bir edebilecek cephaneye sahip bir imparatorlugun bütüncül, tek yanli ekonomik ve askeri hegomonyasina tanik oluyoruz. Dünya üzerinde tek bir ülke yok ki, Amerika’nin füzeleri ve IMF’nin çek defteri arasinda sikismamis olsun. Neo-liberal kapitalizmin poster çocugu olmak isteyenlere Arjantin, karakoyunu olmak isteyenlere Irak model olarak sunuluyor.
Yeni Amerikan Yüzyili projesi, her ne pahasina olursa olsun esitsizligi sürdürmeyi ve Amerikan hegemonyasini pekistirmeyi hedefliyor.
(Ki bu hegemonyanin nihai hedefi ulus ötesi sermayenin insani varolusun tüm asgari gerekliliklerini yok edici gereksinimlerini karsilamaktir. Insan post-kapitalist makinenin nezdinde sadece istatistiki bir veridir. Bu makine insana yabancidir.)
Egitim-Sen, neo-liberalizmin insani varolusun önündeki en büyük tehdit oldugu tespitinden hareketle Porto Allegre’den bütün dünyaya yayilan “baska bir dünya mümkündür” siarini paylasiyor. Bu dogrultuda küresel saldirilara diger bütün halklarla birlikte Türkiye’den dogru bir direnisin aktörlerinden biri olarak kurumsal varligini sekillendirmistir.
Çorum’dan bütün dünyanin emekçilerine bu sayfalardan selam gönderiyoruz.

Eğitim Hakkına Sahip Çık!
Demokratik Eğitim Kurultayı Hazırlıkları Devam Ediyor...
Eğitim emekçilerinin ve bütün toplumun ortak paydası olarak, nitelikli kamusal eğitim hakkının önündeki bütün engellerin ortadan kaldırılması amacıyla EĞİTM_SEN Genel Merkezi tarafından organize edilen Demokratik Eğitim Kurultayı ön çalışmaları şubemiz bünyesinde de sürdürülüyor. Bu doğrultuda 13 Mart cumartesi günü kurultaya hazırlık amacıyla geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Toplantı 13 mart cumartesi günü saat 13:00'da gerçekleştirilecek.

Ali Asker Çorum'da
12 Eylül darbesinden sonra yaşamını Fransa'da sürgünde geçirmek zorunda bırakılan sanatçı şimdi tekrar halkıyla birlikte. 21 Mart'ta Çorum'da dramatik bir buluşma gerçekleşecek. Konser pazar akşamı saat 18:00'da Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleşecek. Sendikamız Genel Başkanı allattin Dinçer'in de katılacağı buluşmaya ayrıca Grup Turna da türküleriyle eşlik edecek.

Kültür Faaliyetlerimiz Devam Ediyor...
Sendikamız üyeleri tarafından oluşturulan tiyatro ve halk oyunları ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

 

Eğitim_Sen Çorum Şebesi web sitesidir| Şube Adına Sahibi Garip Özgür (Şube Başkanı) |Editör, sayfa tasarımı: Erhan Baş| tlf:03642244423|fax:03642245605|adres: Gazi Cd. Hasan Basri Ilgaz İş Merkezi 1.Kat|bu web sitesinde yayınlanan yazılar sadece imza sahibini temsil eder
"Feminizm Tartışmaları Dosyası İçin TIKLA
NAZIM HİKMET SAYFALARINA GİDER
e-posta: egitimsencorum@hotmail.com