Apostolic Succession
of Saints Cyril and Methodius Church

The Primary Apostolic Succession

from Christ's Apostolic Church of North America

to

Saints Cyril and Methodius Church

November 21, 1998



* * *



From Jesus Christ to the Apostles Peter, James, John, Andrew, Simon, Matthew, Jude, Bartholomew, Phillip, James, Thomas, and their sucessors, the Bishops of the One, Holy, Catholic and Apostolic Church 33 AD to 1566 AD to Scipione Cardinal Rebiba consecrated Bishop in the Roman Catholic Church 1566.




The Roman Succession that led to: Carlos Duarte-Costa --

On March 12, 1566, Scipione Cardinal Rebiba consecrated Cardinal Santinio ; Who on



September 7, 1586, consecrated Cardinal Benninio ; Who on



April 4, 1604, consecrated Cardinal San Vitale ; Who on



May 7, 1621, consecrated Cardinal Gaetani ; Who on



October 7, 1630 consecrated Cardinal Carpegna ; Who on



May 2, 1666, consecrated Cardinal Altieri ; Who on



February 3, 1675, consecrated Cardinal Orsini (Pope as Benedict PP XIII 1724); Who on



July 16, 1723, consecrated Prospero Lambertini (Pope as Benedict PP XIV 1740); Who on



March 19, 1743, consecrated Carol della Torre Rezzoni (Pope as Clement PPXIII 1758) ;

Who on



April 26, 1767, consecrated Bernardinus Giraud (Cardinal 1771) ; Who on



February 23, 1777, consecrated Alexander Matthaeus (Cardinal 1770) ; Who on



September 12, 1819, consecrated Peter Francis Galetti (Cardinal 1803) ; Who on



December 8, 1822, consecrated James Phillip Fransoni (Cardinal 1826) ; Who on



June 8, 1851, consecrated Charles Sacconi (Cardinal 1861) ; Who on



June 30, 1872, consecrated Eduard Howard (Cardinal 1877) : Who on



December 8, 1882, consecrated Mariano Rampolla Marchese del Tindaro (Cardinal 1887);

Who on



October 26, 1890, consecrated Joaquin de Albuquerque-Calvacanti (Cardinal 1905);

Who on



June 4, 1911, consecrated Sebastiao Leme de Silveira Cintra (Archbishop 1921); Who on



December 8, 1924, consecrated Carlos Duarte-Costa, who on



July 6, 1945 established the Catholic Apostolic Church, in Brazil.





The lines of succession from Carlos Duarte-Costa :



On August 15, 1945, Bishop Carlos Duarte-Costa consecrated Salmeo Ferraz ; Who on



May 29, 1951, consecrated Manuel Ceja Laranjeira ; Who on



August 15, 1965, consecrated Benedito Pereira Lima ; Who on



August 1, 1966, consecrated Jose M. Machado ; Who on



December 2, 1967, consecrated Oscar Fernandez ; Who on



April 29, 1969, consecrated Agusto Montez-Silvieri ; Who on



November, 1972, consecrated Gerald Gates ; Who on



February 3, 1997, consecrated Ronald D. Nowlan ; Who on



November 21, 1998, consecrated Paul Victor Verhaeren and Wayne Moore Hay










The Roman Catholic - Apostolic Secondary Succession -

(Ecumenical Consecration, Apareciba, Brazil February 3, 1997) :



On March 12, 1566, Scipione Cardinal Rebiba consecrated Cardinal Santinio ; Who on



September 7, 1586, consecrated Cardinal Benninio ; Who on



April 4, 1604, consecrated Cardinal San Vitale ; Who on



May 7, 1621, consecrated Cardinal Ludovisi ; Who on



June 12, 1622, consecrated Cardinal Gaetani ; Who on



October 7, 1630, consecrated Cardinal Carpegna ; Who on



May 2, 1666 consecrated Cardinal Altieri ; Who on



February 3, 1675, consecrated Cardinal Orsini (Pope as Benedict PP XIII 1724); Who on



July 16, 1723, consecrated Prospero Lambertini (Pope as Benedict PP XIV 1740); Who on



March 19, 1723, consecrated Carol della Torre Rezzoni (Pope as Clement PP XIII 1758) ;

Who on



April 26, 1767, consecrated Bernardinus Giraud (Cardinal 1771) ; Who on



February 23, 1777, consecrated Alexander Matthaeus (Cardinal 1771) ; Who on



September 12, 1819, consecrated Peter Francis Galetti (Cardinal 1803) ; Who on



December 8, 1822, consecrated James Phillip Fransoni (Cardinal 1826) ; Who on



June 8, 1851, consecrated Charles Sacconi (Cardinal 1861) ; Who on



June 30, 1872, consecrated Eduard Howard (Cardinal 1877) ; Who on



December 8, 1882, consecrated Mariano Rampolla Marchese del Tindaro (Cardinal 1887);

Who on



October 26, 1890, consecrated Joaquin de Albuquerque-Calvacanti (Cardinal 1905);

Who on



June 17, 1928, consecrated Josef R. B. Beckertz (Archbishop 1941); Who on



May 22, 1953, consecrated Henri Louis D'Autel (Archbishop, Lyon - 1966) ; Who on



November 10, 1964, consecrated Jean Balland (Archbishop, Lyon - 1978) ; Who on



March 19, 1969, consecrated Robert R. Johnson ; Who on



February 3, 1997, consecrated Ronald D. Nowlan ; Who on



November 21, 1998, consecrated Paul Victor Verhaeren and Wayne Moore Hay




* * *


Old Catholic Line of Succession

ANTONIO CARDINAL BARBERINI, as Archbishop of Rheims, 1657. He consecrated in the Church of the Sorbonne, Paris, the son of the Grand Chancellor of France,

CHARLEAS MAURICE LATELLIER, succeeding as Archbishop of Rheims, November 12, 1668. He, in turn, consecrated in the church of the Cordeliers, Pontois,

JAMES BENIGNE BOSSUET, as Bishop of Condom, September 21, 1670. He was transferred to the See of Meaux by Pope Clement X, 1671. He, in turn, consecrated in the church of Chartreuse, Paris,

JAMES GOYDON DE MATIGNON, Bishop of Condom, 1693, son of Count De Thoringy. He was Doyen of Lisieux and Abbey Commendantaire De St. Victor, Paris. By order of Pope Clement XI, he consecrated at Paris,

DOMINIC M. VARLET, as Bishop of Ascalon in partibus, and coadjutor to the Bishop of Babylon, Persia, February 12, 1719. Retiring later to Holland, he died 23 years after in the Cistercian Abbey of Rhijnwick. In response to the appeals of the Chapter of the Old Catholic Church of Utrecht, he consecrated,

PETER JOHN MEINDAERTS, as Archbishop of Utrecht, October 17, 1739. He had been one of several priests ordained in Ireland by Luke Fagan, Bishop of Meath, afterwards Archbishop of Dublin, with the view of sustaining independence of the ancient Church of the Netherlands, founded by St. Willibrord in the 7th century. By his consecration to the Episcopate, the succession of the Old Catholic Church in Holland has been perpetuated. Archbishop Meindaerts consecrated,

JOHN VAN STIPHOUT, as Bishop of Haarlem, July 11, 1745. He, in turn, consecrated,

WALTER MICHAEL VAN NIEUWENHUIZEN, as Archbishop of Utrecht, February 7, 1768. He consecrated,

ADRIAN BROEKMAN, as Bishop of Haarlem, June 21, 1778. He consecrated,

JOHN JAMES VAN RHIJIN, as Archbishop of Utrecht, November 7, 1805. He consecrated,

GILBERT DE JONG, as Bishop of Deventer, November 2, 1805. He consecrated,

WILLIBROD VAN OS, as Archbishop of Utrecht, April 24, 1814. He consecrated,

JOHN BON, as Bishop Haarlem, April 22, 1819. He consecrated,

JOHN VAN SANTEN, as Archbishop of Utrecht, June 14, 1825. He consecrated,

HERMAN HEYKAMP, as Bishop of Deventer, July 17, 1854. He consecrated,

GASPARD JOHN RINKEL, as Bishop of Haarlem, August 11, 1873. He consecrated,

GERARD GUL, as Archbishop of Utrecht, May 11, 1892. He consecrated,

ARNOLD HARRIS MATHEW, as Regionary Old Catholic Bishop for Great Britian, April 28, 1908, at St. Gertrude's Church, Utrecht. He was elected Archbishop in 1911. He had been ordained to the Priesthood by Archbishop Eyre, at St. Andrew's Roman Catholic Cathedral, Glasgow, June 24, 1877. He was the great-grandson of Francis Mathew, first Earl of Landaff, of Thomastown Castle, Tipperary. He consecrated,

THE PRINCE BISHOPEDE LANDAS BERGHES, on June 29, 1913. He consecrated,

HENRY CARMEL CARFORA, on October 4, 1916. Carfora was elected Archbishop of the United States for all Old Catholics. He consecrated,

EARL ANGLIN JAMES, on June 17, 1945. He, in turn, consecrated, GRANT TIMOTHY BILLET, on December 25, 1950. He, in turn, consecrated,

NORMAN R. PARR, on October 23, 1979. He, in turn, consecrated,

MAURICE DARRYL MC CORMICK, on July 14, 1991. He, in turn, consecrated,

IRWIN R. YOUNG, JR., on September 21, 1997. He in turn, consecrated

PAUL VICTOR VERHAEREN and WAYNE MOORE HAY on November 21, 1998.




The Orthodox Church of the Holy See of Antioch Line of Succession IGNATIUS PETER III, passed succession to Mar Paul ATHANASIUS, Bishop of Kottayam in Malabar in 1877. From this branch of the Jacobite Orthodox Succession, Paul Athanasius consecrated, JULIUS ALVAREZ, on July 29, 1889. He, in turn, consecrated, JOSEPH RENE VILATTE, on June 5, 1892. He, in turn, consecrated,

PAOLO MIRAGLIA GUILAOTTE, on May 6, 1900. He, in turn,

consecrated, CARMEL HENRY CARFORA, in 1911. He, in turn, consecrated,

EARL ANGLIN JAMES, on June 17, 1945. He, in turn, consecrated,

GRANT TIMOTHY BILLET, on December 25, 1950. He, in turn, consecrated,

NORMAN R. PARR, on October 23, 1979. He, in turn, consecrated,

MAURICE DARRYL MC CORMICK, on July 14, 1991. He, in turn, consecrated,

IRWIN R. YOUNG, JR., on September 21, 1997. He in turn, consecrated, PAUL VICTOR VERHAEREN and WAYNE MOORE HAY, on November 21, 1998.




Secondary Succession -- See of Utrecht, Rene Vilatte, et.al.



Patriarch Ignatius Peter II was consecrated in 1872
and in 1868 consecrated Mar Julius (Alvarez), who on
May 29, 1892 consecrated Joseph Rene Vilatte,
who in 1915 consecrated Frederick E. Lloyd,
who in 1923 consecrated Gregory Lines
who in 1928 consecrated Justin A. Boyle
who in 1940 consecrated Lowell Paul Wadle,
who in 1957 consecrated Herman Adrian Spruit
who in 1988 consecrated Paul Michael Clemens
who on July 14, 1991 consecrated Joseph Philip Sousa
who on Oct. 10, 1993 consecrated Willibrord Van Campent
who on Nov. 14, 1993 consecrated Carl Thomas Swaringim
who on Feb. 3, 1996 consecrated Maurice M. McCormick
who on Sept. 21, 1997 consecrated Irwin Young,
who in Nov. 21, 1998 consecrated Paul Victor Verhaeren and Wayne Moore Hay





* * *


Alternate Vilatte Succession:
Mar Ignatius Peter II (Patriarch of Antioch, Syria) was consecrated in 1872
who consecrated as his legate in Malabar July 29, 1889 Mar Julius I (Alvarez, Abp. of Ceylon, Goa and India)
who on May 29, 1892 consecrated Joseph Rene Vilatte (Mar Timotheos Abp. of North America)
who on June 6, 1900 consecrated Paolo Miraglia Gulotti(bishop of Piacenza)
who on June 14, 1911 consecrated Carmel Henry Carfora
who on June 17, 1945 consecrated Earl Anglin James
who on Dec. 25, 1950 consecrated Grant Timothy Billet
who on Oct. 23, 1979 consecrated Maurice McCormick
who on Sept. 21, 1997 consecrated Irwin Young
who on Nov. 21, 1998 consecrated Paul Victor Verhaeren and Wayne Moore Hay




* * *

Utrecht Succession: Barberini
Le Tellier
Matignon
Varlet
Meindaert
Siphout
van Nieuwenhuizen
Broekman
van Huyen
deJong
van Os
Bon
van Santen
Heijkamp
Rinkel
Gul
Mathew
Wiloughby
Wedgwood
Cooper
Hampton
Spruit
Clemens
Sousa
van Campent
Donovan
Swaringim
McCormick
Young
Verhaeren (Metro.Abp Mar + Stefanos I) & Hay

Alternate Utrecht:
starting at Mathew
Le Duc de Landas Berghes (Prince Rudolphe de Gramant Hamilton de Brabant)
Carfora
James
Billet
Parr
McCormick
Young
Verhaeren & Hay



* * *

RUSSIAN ORTHODOX SUCCESSION

The Apostolic Succession of the Holy Patriarchs of Constantinople and the Holy Metropolitans of Kiev, Vladimir and Moscow which originated with the APOSTLE ANDREW the First Called Apostle to the Scythians

Metropolitan Nikon of Moscow, in Moscow, Russia did consecrate Macarius (Makarij) Michael Neveskij in 1884

Metropolitan Macarius (Makarij) Michael Neveskij did consecrate Evdokim Basil Mikhailovich Meschersky as Vicar Bishop of the Diocese of Moscow on December 13th, 1903 (old style) in Moscow, Russia assisted by Bishop Innokentij of St. Petersburg, Russia.

Archbishop Evdokim Basil Mikhailovich Meschersky (Russian Orthodox Archbishop of Alaska and North America, ruling Hierarch in the Western Hemisphere for the Patriarchate of Moscow and all Russia) did on May 13 (N.S.), 1917 (April 30, O.S.) consecrate Aftimios (Abdullah) Ofiesh at the Russian Orthodox Cathedral of St. Nicholas, New York City assisted by Bishop Stephen Alexander Dzubay of Pittsburgh, Pennsylvania and Bishop Alexander Alexandrovich Nemolovsky, Russian Orthodox Bishop of Canada.

Metropolitan Aftimios Ofiesh, Russian Orthodox Bishop of Brooklyn, New York and head of the Syrian Greek Orthodox Catholic Mission did on September 27, 1932 consecrate Ignatius William Albert Nichols as Bishop of Washington, D.C.

Ignatius William Albert Nichols in 1940 did consecrate Frank Dyer

Frank Dyer on March 16, 1947 did consecrate Matthew Nicholas Nelson

Bishop Nicholas Nelson, Titular Bishop of Hawaii, on July 27, 1947 did consecrate Lowell Paul Wadle

Lowell Paul Wadle on June 22, 1957 did consecrate Herman Adrian Spruit

Bishop Herman Adrian Spruit in 1988 did consecrate Paul Michael Clemens

Paul Michael Clemens on July 14th, 1991 did consecrated Joseph Philip Sousa

Joseph Philip Sousa on October 10, 1993 did consecrateWillibrord J. van Campen

Willibrord J. van Campen on November 14, 1993 did consecrate William Dennis Donovan

William Dennis Donovan on July 28, 1995 did consecrate Carl Thomas Swaringim

Carl Thomas Swaringim on February 3, 1996 did consecrate Maurice D. McCormick

Maurice D. McCormick on September 21, 1997 did consecrate Irwin R. Young

Irwin R. Young on November 21, 1998 did consecrate Paul Victor Verhaeren and Wayne Moore Hay



To see the unbroken interim apostolic lines from Christ and the Apostle Peter at Rome to Rebiba and the Apostle Peter at Antioch to Mar Ignatius Peter III

Return to Apostolic Table i

Return to Main Page