Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

ZirZop.com

TEKNİK

  Eskrim fizik ve ussal öncelikleri en iyi şekilde ve en geniş ölçüde geliştirilmesi yönünden herkese sağlık verecek bir spor olarak kabul edilmiştir.Eskrim , yapılmasındaki geniş tekniği ,inceliği ve adelelerin yerine göre düzenini sağlaması bakımından bir sanat olarak anılmaktadır.

Her hamle hareketinde oldukça ağır olan vücudu üstün süratle , çeviklik ve kolaylıkla ileri götürmek geri getirmek için çok büyük adele çalışmasını gerektirmektedir.Bu çalışma sayesinde solunum hareketinin gelişmesi ve kan dolaşımının artması , buna bağlı olarak vücut ısısının yükselmesi alınan gıdaların kolayca yakımı ve kana geçirilmesi sağlanmaktadır.Bunlardan başka besi yakımı üzerinde büyük etkisi olduğu gibi ter ve idrar salgısı yönünden bu sporun önemi büyüktür.Ayrıca sinir sistemi üzerinde düzenlemeyi sağlar , özellikle görme ve elle dokunma hislerini geliştirir.

Eskrim vücudun değişik yerlerine en geniş ölçüde uzanma ve gerilme imkanını vermekte adelenin en kısa anda harekete geçmesini , gerektiğinde de tekrarlamasını sağlamakta , olduğundan en süratli spor olarak kabul edilmiştir.Ayrıca eskrim süratle hareket halinde iken karar verme , hareket ve yön değiştirme imkanını vermekte olduğundan refleksi en geniş ölçüde geliştirmektedir.

Eskrimin 3 dalı vardır:flöre, epe ve kılıç.Bu 3 dalın kuralları ve silahları birbirinden farklıdır.Örneğin flörede sayı alabileceğiniz bölüm belden yukarısıdır , kafa ve kollar dahil değil , epede ise vücudun her yerinden sayı alabilirsiniz son olarak kılıçta ise belden yukarısından fakat bu sefer kafa ve kollarda dahil olmak üzere sayı alabilirsiniz.

Kimi temel öğeler eskrimin 3 dalında da vardır.Gard , hamleye yada savunmaya hazır tarafın temel pozisyonudur. Bu durumda sağ bacak önde , sol bacak yana dönük (oyuncu solak ise tam tersi) bacaklar hafifçe bükülmüş , gövde dikçe silahı tutan kol yere paralel ve öne doğru uzanmış, öteki kol el baş hizasında olmak üzere yukarı kalkık ve bükük durumdadır.Hareketler ileri yada geri olabilir.Her iki hareketde de adımlar ya art arda yada aynı anda sıçramayla atılır.Hamlenin silahın hareket sayısına ve yapıldığı ana göre değişen çeşitli biçimleri vardır. Hamleyi paradla (savunma) çelip savuşturduktan sonra öteki oyuncunun yaptığı hamleye karşı hamle denir.

Savunma , silahın dürtmesi yada çırpmasından kurtulmaya dayanır ve silahla alınan paradlardan , yanıltmalardan , ileri geri gidilerek yapılan yer değiştirmelerden oluşur.Karşı hamle kendisine atak yapılanın başvuracağı bir karşı saldırı yoludur.Flöre ve kılıçta karşı hamlenin sayı alıcı biçimde olması için rakibe net olarak vuruş(kılıç) veya dürtüş(flöre) yapılması gerekir , bu ikisinde atak üstünlüğü vardır ve çok önemlidir. Epede ise karşı hamlenin geçerli olması , hamleden 1/25 saniye önce yapılmasına bağlıdır.

 
  TÜRKİYE'DE ESKRİM KULÜBLER ÇARPIŞMA BİÇİMİ TARİHÇE LİNKLER RESİMLER ANASAYFA