Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

ZirZop.com

ÇARPIŞMA BİÇİMİ

  Taraflar hakem denetiminde karşılaşırlar.Elektrikli aletler hakeme yardımcı olduğundan yalnızca bir hakem vardır. Karşılaşmada tek söz sahibi hakemdir. Karşılaşmayı başlatır , durdurur , hareketlern kurallara uygun olup olmadığına karar verir.Turnuvalarda ilk önce 5 sayılık grup maçları yapılır.Daha sonra 15 sayılık eleme maçlarına geçilir.Kuralların çiğnenmesi durumunda çeşitli cezalar verilir:ilk çiğnemede uyarı tekrarı durumunda rakip lehine puan yazılması , vuruşun geçersiz sayılması gibi.Daha ağır olarak erteleme , karşılaşmaya son verme ve ihraç cezalarıda verilebilir.

Eskrimde hangi silah söz konusu olursa olsun , iyi bir oyuncu için en önemli ve güç nokta , oyun sırasında gerçek niyetini gizlemek ve aynı zamanda rakibinin niyetini sezerek ona göre bir oyun stili ortaya koymaktır.Teknik hazırlıkları ve fiziksel güçleri denk de olsa , eskrimciler o günkü formlarına , doğru tahminde bulunma yeteneklerine ve taktiklerini uygulama biçimlerine göre birbirlerinden ayrılırlar.

Elektrikli sinyal düzeni flöre ve epede dürtüşün gerçekten yapılıp yapılmadığını gösteren bir düzendir. Şu parçalardan oluşur:Silahın ucundaki yaylı düğme , bu düğme dürtüş anında temasla lambanın yanmasını sağlar , silaha bağlı tel , bu tel silahın siperinden geçerek gardın iç kısmına kadar gelir , burada oyuncunun yeleğinin altından geçerek arkasından çıkar ve sarıcı makaraya bağlanmış tel ile birleşir( apere: pistin ucuna yerleştirilen sarıcı makara , aşağı yukarı 20 metre uzunlukta esnek tel taşıyan bir bobindir; bobin sağlam bir yay sayesinde , eskrimcinin hareketine göre teli sarıp boşaltarak telin uzalıp kısalmasını sağlar). Son olarak sarıcı makara bir bağlantı kablosuyla kontrol aletine bağlanır.Üzerinde lambalar bulunan kontrol aleti dürtüş anında elektrik akımının kapanmasıyla yanan lambalarla sayı alan oyuncuyu belirler.

 
  TÜRKİYE'DE ESKRİM TEKNİK KULÜBLER TARİHÇE LİNKLER RESİMLER ANASAYFA