EGYPTIAN SOCCER CUP 2000-2001
Ahly is the champion

First round
February 22-23rd ,2001
Second round
1st leg March 7-8th ,2001
2nd leg March 20-21st ,2001
Quarter Final
1st leg May 3-4th ,2001
2nd leg June 1st ,2001
Semifinal
June 8th ,2001
Final
June 15th ,2001

**Members of National team will not participate at any stage
Matches will be played on Stadiums belonging to clubs mentioned first except for Semifinal & Final



First round 22-23/2/2001
1-Ismaily / Mahala0/0 (2/4 Pen)
2-Rabat & Anwar / Koroum 2/2 (4/3 Pen)
3-Sammanoud / Sohag Railways 0/1(Mohamed Gamal)
4-Gazl Suez / Mansoura 1/2 (Ezz El-Regal) & Ayman Moheb 2)
5-Tersana / Madden 2/4 (Mohamed Abdel Wahed/Ali Roushdi) & (Nabil Abouzaid/Ashraf Mamdouh 2/Gamal Gad)
6-Banha / Aluminium 0/0 (3/5 Pen)
7-Faraskour Youth Center / Itesalat 0/0 (4/3 Pen)
8-Mekawleen / Army 3/0 (Ayman Zain/Mohamed Ouda/Mohamed Adel)
9-Zamalek / Assiut Cement 1/0 (Abdel Latif El-Doumany)
10-Shams / Quanah Shams Withdrew
11-Nabarouh / Sherbeen 1/0 (Ahmed Shobair)
12-Dina / Sharquia 3/2 (Hassan Awwad , Wafik Samir 2) & (Abdel Azeem El-Shoura 2)
13-Ahly / Behaiara Waters 2/0 (Mohamed Farouk / Khaled Bebo)
14-Baladia / Masry2/3 (Ahmed Abdel Ghani/Ahmed Farouk) & Yasser Mohamed/Mohamed Shawki.Mohamed Saher)
15-Sohag / Olympic Ideal 2/0 (Ahmed Khalaf/Mohamed Abdel Galil)
16-Ithad / Shabab Quena 3/1 (Hedhar Abou Bakr/Reda Meawad/Mohamed Sharaf)&(Ramadan Hosni)


Second round (1st leg: 7-8/3/2001 & 2nd leg: 20-21/3/2001)

17-Rabat & Anwar / Mahala 2/1(Yasser Abdel Rahman/Mohamed Zaghloul) (Talal Aboul Magd)
Mahala / Rabat & Anwar 1/0(Talal Aboul Magd)

18-Sohag Railways / Mansoura 2/6(Badawi Ragab/Foad Ramadan) (Mohamed Mahmoud/A.Moheb 2/Hamdi Abdel Rahman 2/Sayed Amer)
Mansoura / Sohag Railways 4/1(Mohamed Ramadan/Hamdi Abdel Qader/Ahmed Fargli/Ayman Moheb) (Abdallah Sayed)

19-Aluminium / Maaden 1/1(Wael Kondi) (Ragab Mahmoud)
Maaden / Aluminium 2/1(Nabil Abou Zaid/Nasr El-Din)(Harbi Salem)

20-Mekawleen / Faraskour Youth Center 2/0 (Tamer Moustafa/Rami Adel)
Faraskour Youth Center / Mekawleen 0/0

21-Quanah / Zamalek 3/2(Mohamed Rizk/Hassan Mousa/Kamara Sita) (Abdel halim Ali/Tarek El-Sayed)
 Zamalek / Quanah 3/2 (2-4 Pen) (Hazem Emam/Abdel Halim Ali 2) (Moustafa Marei/Ahmed El-Agouz)

22-Nabarouh / Dina 3/0(Metawli Abdel Wahed 2/Abdel Aziz Ahmed)
Dina / Nabarouh 2/1(Magdi Abdel Atti/Ahmed Abdallah)(Hamada El-Ghawwab)

23-Ahly / Masry 2/0 (Khaled Bebo/Hady Khashaba)
Masry / Ahly 2/1(Seif Daoud/Mohamed Abdel Sattar)(Khaled Bebo)

24-Sohag / Ithad 1/0 (Walid Saad)
Ithad / Sohag 6/1(Hedar Abou Bakr 2/Tamer Abdel Hakim 2/Reda Meawwad/Abdel Samei Ahmed)(Mohamed Abdel Raouf)



Quarter Final (1st leg:3-5/5/2001 & 2nd leg:1/6/2001)
25-Mansoura / Mahala 2/2 (Hesham Said/Mohamed Mahmoud) (Amir Salah/Mahmoud Sobhi)
Mahala / Mansoura 5/3 (Ikrami Abdel Aziz 3/Moustafa Abdou/Mohamed El-Etrawi) (Hesham Said/Ahmed Farghali 2)
 

26-Mekawleen / Maaden 1/1 (Khaled Nabil) (Nabil Abouzaid[Pen])
Maaden / Mekawleen 1/1 (4-3 Pen) (Ashraf Mamdouh) (Ahmed Fikry El-Sagheer)
 

27-Nabarouh / Quanah 1/1 (Hany El-Ashquar)(Ahmed El-Agouz)
Quanah / Nabarouh 4/0 (Cherno Mensaria/Mohamed El-Mahali/Moustafa Marei/Ahmed El-Agouz)
 

28-Ahly / Ithad 3/0 (Hady Khashaba [pen]/Ali Maher/Mohamed Gouda[Pen])
Ithad / Ahly 0/1 (Khaled Bebo)



Semifinal
29-Mahala / Maaden (Goldy) 0/0 (3-1 Pen)
30-Ahly / Quanah 1/0 (Alaa Ibrahim)

Egyptian Cup Final 2000/01
2:0 (E.T)
Ahly   Mahala
Scorers 15 Jun 2001 -

Alaa Ibrahim 105+1

Mohamed Gouda 114" Pen

 

 

- - -
Ahly Line Up - Mahala Line Up

Essam El-Hadary (GK)

Ishac Awal

 Samir Kamouna

Shady Mohamed

Hussein Shoukry (Mohamed Gouda)

Said Abdel Aziz

Hesham Hanafi (Ashraf Amin)

Hady Khashaba

Ali Maher

Alaa Ibrahim

Khaled Bebo (Walid Salah El-Din)

 

El-Kasrawi (GK)

Karam Gaber

Wael Gomaa

Ashraf Kabounga (El-Bassiouny Maamoun)

Wael Saad

Hossam El-Sherbini

Hossam Abdel Al

Mohamed Saad (Mahmoud Sobhi)

Eid El-Louzi

Moustafa Abdou

Amir Salah (Ramadan Ragab)

Referee

Reda El-Beltagui

Line Men

Nader Abdel Maksoud

Magdi Rizk

 

Red Card

Samir Kamouna (Ahly) 115"


First Preliminary Round 30/11-1/12/2000
First Group
Sohag / Al-Madeena Menawara 1/0
Aluminium / Aswan 2/0
Al-Bahr Ahmar / Shabab Quena 1/1 (4/5 Pen)
Maghagha Youth Center / Heweidi 2/0
Beni Suef Telephones  /  Menia 0/1
Assiut Cement defeated Beni Suef
Kharga Youth Center defeated by Dairout

Second Group
Rabat & Anwar / Zarqua 4/1
Gazl Suez / Suez 2/0 (Extra Time)
Gazl Domiat / Mostaqbal 1/0
West Quantara / North Sinai Union 1/0
Dekernes / Sherbeen 0/1
Nabarouh / Manzala Union 2/0
Bani Ebaid / Sharquia 0/2 (Extra Time)
Gazl Port Said / Domiat 0/0 (4/5 Pen)
Hamoul / Senbelawain 1/3
Suez Cement / Mareekh 1/0
Kafr El-Shaikh defeated Talkha Electricity

Third Group
Sharq Insurance / Igeko 0/1
Eastern Tobacco / Nasr City Housing 1/1 (2/1 Pen)
Army / National Bank 5/0
Monouf / Behaira Waters 0/0 (8/9 Pen)
Baladiat Mahala / Border Guards 4/2 (Extra Time)
Enbi / Sekaa hadeed 2/0
Esco / Itesalat 0/1
Samannoud / Gazl Shebeen 2/0
Shebeen Al-Quanater defeated by Banha
Smouha defeated Stia
Nasr (Sidi Barrani) defeated by Olympic
Oseem defeated Nile Pharmacy



Second Preliminary Round 29/12/2000
18 winners will Join 14 first division clubs in the 1st round (round of 32)
Eastern Tobacco / Itesalat 2/3
Smouha / Banha 0/2
Shams / Olympic 4/1
Oseem / Baladiat El-Mahala 1/2
Tanta / Olympic Ideal 1/1 (5/6 Pen)
Igiko / Behaira Water 1/2
Kafr El-Shaikh / Sharquia 0/3
Gazl Domiat / Faraskour Youth Center  0/1
Nabrouh / Suez Cement 0/0 (4/2 Pen)
Gazl Suez / Senbelawain 6/2
West Quantara / Sherbeen 1/2
Quena / Aluminium 0/1 (E.T)
Army / Luxor 4/0
Rabat & Anwar Df Domiat
Shabab Quena Df Menia
Enbi Df Sammanoud
Assiut Cement Df Maghagha Youth Center
Sohag Df Dairout