Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
KULÜP TARİHİ    

Bir asırlık bir tarihe ulaşmak üzere olan Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kuruluşu 1907 yılına rastlar. Kulübümüz, İstanbul'un Kadıköy semtinde, Nurizade Ziya Songülen, Şevkipaşazade Ayetullah ve Samipaşazade Necip Okaner tarafından, gizlice kurulur. Zira Padişah II. Abdülhamit'in baskı rejimi, Türk gençleri için, değil kulüp kurmak, İngiliz ailelerinin oynadıkları futbol bile yasaktır. Çünkü spor yapmak amacıyla da olsa, Türk gençlerinin bir araya gelmesi, rejim için çok sakıncalı görülmektedir.

Kuruluş toplantısında, Nurizade Ziya Songülen Bey ilk başkan seçilirken, Sevkipaşazade Ayetullah Bey ilk genel sekreterlik, Samipaşazade Necip Okaner ise ilk genel kaptanlık görevlerini üstlenirler.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurucuları, amblem olarak adını aldıkları Fenerbahçe burnundaki fener, renk olarak da Fenerbahçe yarımadasındaki papatyaların sarı-beyazı seçerler. Kulüp logosu, 1910 yılında, futbol takımında sol açık oynamakta olan Topuz Hikmet tarafından çizilecek, renkleri ise sarı-laciverte çevrilecektir.

1908 Meşrutiyeti'nin ilanına kadar çalışmalarını gizlice yürütmek zorunda kalır Fenerbahçe. Bu tarihten sonra yürürlüğe giren Cemiyetler Kanunu'yla tescil edilir ve başarıdan başarıya koşacak olan bir büyük camia, Türk sporundaki seçkin yerini alır.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ilk futbol takımı, Asaf, Ziya Hasan, Sami, Ayetullah, Mazhar, Necip, Fethi, Galip, Hüseyin, Hasan, Nevzat'tan kurulu kadrosuyla, 1909 yılı sonbaharında İstanbul ligine katılır. Ancak katıldığı ilk ve izleyen iki yıl boyunca varlık gösteremez.

1912-1913 sezonunda, Ali Said, Galip, Arif, İzzi, Hüseyin, Sabri, Hikmet, Said, Hasan Kamil, Nuri, Miço'dan kurulu takımıyla ilk şampiyonluğunu kazanır. Bu şampiyonluk büyük Fenerbahçe'nin şanlı tarihine yazılan ilk şampiyonluk olmasıyla önemli olduğu kadar, yenilmeden kazanılmış olmasıyla da önemlidir.

1914 yılında kulüp binası Kuşdili Çayırı'nda bulunan Kurbağalıdere'nin hemen yanındaki binaya taşınır. Milli mücadele boyunca, Anadolu'ya silah kaçırma faaliyetlerini yürüten kulübümüz, işgal kuvvetlerinin baskınlarına uğrar. aynı dönemde işgal kuvvetlerinin takımlarıyla yapılan maçlarda seri galibiyetler alan futbol takımımız halkın gurur ve moral kaynağı olur.

1932 yılında çıkan yangında kulüp binamız tamamen yanarak kullanılmaz hale gelir. Taraftarlarımızın yaptığı yarımlara bir katkı da Mustafa Kemal Atatürk'ten gelir.

Bir çok spor branşında öncü olan Fenerbahçemiz özellikle futbolda büyük başarılara ulaştı. 1959 yılından itibaren oynanmaya başlayan Türkiye Birinci Profesyonel Ligi'nde 14 şampiyonluğa imza atan Fenerbahçemiz, 1922-1923 yılında hiç gol yemeden aldığı şampiyonlukla da bir dünya rekoru kırmıştır. 1988-1989 yılında 103 gol atarak şampiyon olan Fenerbahçemiz futbolun yanısıra atletizm, basketbol, yüzme, yelken, kürek, sutopu, atlama, hokey, kriket, tenis, güreş, jimnastik, bisiklet, hentbol ve rugbi dallarında da bir çok şampiyonluk ve sporun tüm dallarına milli takıma ve türk sporuna sayısız sporcu kazandırdı.